Typ 9 - Rozjemca

 1. Dziewiątka w skrócie
 2. Opis Dziewiątki
 3. Dziewiątka ze skrzydłem osiem: 9w8 - "Komfortowy"
 4. Dziewiątka ze skrzydłem jeden: 9w1 - "Marzyciel"
 5. Wpływ na Dziewiątkę połączenia z Trójką
 6. Wpływ na Dziewiątkę połączenia z Szóstką
 7. Dziewiątka w miłości
 8. Dziewiątka w pracy
 9. Rozpoznanie Dziewiątki

Dziewiątka w skrócie

Dziewiątka lubi pomagać innym, jest z natury dobra oraz wrażliwa. Poszukuje jedności z innymi ludźmi i ze światem wokół.

Jak postępować ze mną

 • jeśli chcesz abym coś zrobiła, musisz o to zapytać w odpowiedni sposób. Nie lubię zbytnich oczekiwań lub nacisków
 • lubię słuchać i pomagać, ale nie staraj się tego zbytnio wykorzystywać
 • gdy mówię, poczekaj aż skończę, nawet jeżeli czasami się zatrzymuję by pomyśleć
 • daj mi czas do namysłu zanim podejmę decyzję. Delikatne ponaglanie jest w porządku o ile mnie nie pouczasz
 • mów mi gdy Ci się podobam. Jestem otwarta na wszelkie pochlebstwa
 • przytul mnie. Pokaż mi fizyczne zaangażowanie. To mnie ośmiela i łatwiej okazuję uczucia wobec Ciebie
 • lubię dobrą rozmowę ale nie konfrontację
 • śmiej się ze mną i dziel ze mną radość z życia

Co lubię w byciu Dziewiątką

 • bycie troskliwym wobec innych
 • umiejętność relaksowania się gdy chcę się dobrze bawić
 • wiem, że większość osób bawi moje towarzystwo. Jestem sympatyczną osobą
 • umiem dostrzegać wiele stron tego samego problemu, łatwo znajduję polubowne rozwiązania
 • umiem iść z prądem i czuję się jakbym była jednością ze wszystkimi
 • nie osądzam innych i umiem akceptować zachowania innych

Co jest trudne w byciu Dziewiątką

 • jestem często zbyt pochopnie osądzana i nierozumiana za bycie zbyt łagodną i za nie śpieszenie się z podejmowaniem decyzji
 • jestem wobec siebie krytyczna za brak inicjatywy i brak dyscypliny
 • jestem zbyt czuła na krytykę; biorę do siebie każde krzywe spojrzenie czy uniesienie brwi
 • zbytnio przejmuję się tym co inni o mnie myślą
 • nie wiem do końca czego oczekuję od siebie i od innych
 • nikt mnie nie słucha i nikt nie traktuje mnie poważnie

Opis Dziewiątki

Dziewiątki to osoby, które są wrażliwe na swoje otoczenie i pozytywnie zaznaczają w nim swoja obecność. Mogą być kochające, skromne i ufne, lub też mogą być uparte, leniwe i niewrażliwe. W przeciwieństwie do ósemek, które bezpośrednio wyrażają swoją złość, dziewiątki tłumią swój gniew. Ich główną linią obrony jest nie rzucanie się w oczy i wymieszanie z otoczeniem oraz złagodzenie sytuacji. Ta taktyka wymaga od dziewiątek tłumienia w sobie ich temperamentu i ukrywania każdego aspektu problemu, który może wydać się przykry. Większość dzięwiątek odczuwa konsekwencje takiego zachowania; ludzie górują nad nimi, lecz nawet wtedy złość znajduje swoje ujście w sposób pośredni. Ponieważ większość dziewiątek zajmuje się ubarwianiem swojego otoczenia, jest wiele pomieszanych zachowań wśród nich. Dziewiątki mogą być odnalezione w wielu pracach pozornie różnych od siebie. To co jest jednak wspólne dla wszystkich, to wyraźna tendencja do zapominania o własnych potrzebach. Gdy chcesz zidentyfikować dziewiątkę, to musisz szukać braku czegoś, zamiast dostrzegać to co dana dziewiątka sobą reprezentuje. Dziewiątki są często określane jako pospolici (wszechobecni) ludzie enneagramu.

Gdy dziewiątka jest zdrowa, posiada głęboką osobistą skromność i elegancką prostotę myśli. Zdrowe dziewiątki są zrównoważone emocjonalnie, nie zakładające niczego z góry, nie osądzające innych i nieskrępowane tym kim są. Często mają radosny wygląd siódemek, choć żyją bardziej teraźniejszością niż przyszłością. Wiele dziewiątek posiada wewnętrzny spokój i nie egocentryczną energię, którą zużywają na wszystko co jest dla nich bardzo ważne. Ta energia generalnie pochodzi z miłości niezależnie od tego czy dziewiątka sobie zdaje z tego sprawę, czy nie. Większość zdrowych osób z tym typem chce dawać innym bez ograniczeń i kierować swoim życiem w sposób który przyniesie korzyść wszystkim na których dziewiątkom zależy. Dziewiątki to urodzeni dyplomaci i rozjemcy. Mogą posiadać wysokie umiejętności w rozwiązywaniu problemów. Ponieważ poszukują pokoju, jedności i harmonii, często im łatwo przychodzi znaleźć wspólne punkty porozumienia pomiędzy walczącymi stronami. Dziewiątka może cierpliwie budować zgodę bazującą na małych pozytywnych krokach. Wiele dziewiątek jest bardzo elastycznych i potrafią przedstawić dosadnie nieprzyjemną prawdę w sposób, który nie powoduje, że ktoś się może poczuć urażony.

Gdy dziewiątka jest mniej zdrowa, skromność przekształca się w ukrywanie się. Zaczynają ślepo łączyć się z pragnieniami innych i zaczynają grać role nadawane im przez otoczenie. W rezultacie zaczynają odsuwać na dalszy plan własne potrzeby, priorytety i ambicje, ukrywając własną opinię i własne przyjemności, tylko po to aby utrzymać wizerunek spokojnej, nie sprawiającej nikomu problemów osoby. Im bardziej dziewiątka zapomina o swoim własnym życiu, tym bardziej staje się bierna, nie skoncentrowana i nie zdecydowana w swych działaniach. Mniej zdrowe dziewiątki zdają się widzieć wszystkie strony danej sytuacji i po równo się identyfikują z każdą z tych stron. Często skupiają się bezsensownych i nieistotnych detalach i tracą wizerunek całości, zapominając o głównych celach zadania. Mogą być zbyt odpowiedzialne, ale nie potrafiące podołać zadaniu, obsesyjnie komplikując sobie proste zadania nawet jeżeli w rezultacie niczego nie osiągną. Krążenie w kółko, zwalnia je z obowiązku podejmowania decyzji i osobistych wyborów, narzucając sobie odpowiedzialność za nie ukazywanie wizerunku, które mogłoby być źle odebrane przez innych. Niezdrowe dziewiątki mają problem z powiedzeniem "Nie", choć starają się to powiedzieć w inny sposób, zazwyczaj poprzez cichą nieustępliwość i pasywną agresję. Dziewiątki zazwyczaj winią innych pośrednio lub bezpośrednio za brak życia takiego, jakiego by pragneły. Głęboko w nich siedzi zły i przygnębiający nihilizm (przyp: sceptycyzm absolutny; świat lub ludzka egzystencja są pozbawione jakiegokolwiek znaczenia, celu lub zasadniczej wartości). Oddały swoje życie i nie widzą żadnego powodu aby pobudzać się do walki i są przekonane, że życie to pusta i bezowocna gra.

Bardzo niezdrowe dziewiątki, mogą się pogrążyć w głęboką depresję, niedbalstwo i pewnego rodzaju zapomnienia, wewnętrznej śmierci. Mogą być apatyczne, nieczułe i odrętwiałe. Mogą w nieskończoność rozmawiać o tym jakie mogły by być i co mogły by robić, ale nigdy nie przejmują się tym na tyle aby te pomysły wcielić w życie. Mogą starać się unikać konfilktów, ale najczęściej je prowokują poprzez złośliwy i przykry charakter. Bardzo niezdrowe dziewiątki mogą uczynić wiele zła innym, przez zaniedbanie i łamanie przyrzeczeń, zobowiązań oraz poprzez pasywną agresję, nieustępliwie wierząc, że ich akcje są bezkarne i nie przynoszą żadnych konsekwencji. Różne rodzaje uzależnień, narkotyki, alkohol, często są problemem w tym stadium.


Dziewiątka ze skrzydłem osiem: 9w8 - "Komfortowy"

Świadoma dziewiątka ze skrzydłem osiem jest skromna, spokojna, stabilna. Posiada energię ósemki gdy się skupia na celach, które realizuje. Często posiada dużą siłę woli, kończy sprawy, które rozpoczeła. Może posiadać wielki magnetyzm o czym nie zawsze jest świadoma. Bierze na serio to co wykonuje, ale nie jest zachwycona samą sobą. Dziewiątka z tym skrzydłem jest relatywnie odważna i posiada wysoką intuicję. Generalnie nie jest intelekualistką chyba, że jest to wyuczone.

Gdy jest w stresie, okazuje zaprzeczenie tych dwóch typów. Może być pasywnie uprzejma jak dziewiątka i nagle przejść na bardzo ostrą ósemkę. W jednej chwili jest przykra i krytyczna, a po chwili czuła i pomagająca. Często nie słyszy swojego głosu gdy jest rozłoszczona. Może bardzo powoli się zbierać na złość, a po chwili eksplodować. Może mylić bycie asertywnym z byciem nieuprzejmym. Może być nie co nie czuła, obydwa typy to zachowanie wspierają. Nietaktowna, dyskryminująca i niedyskretna. Może być niechcący nielojalna, rozpowiadając sekrety innych osób. Seksualne chaotyczne, często kierują się pożądaniem.

Słynne Dziewiątki ze skrzydłem osiem: Clint Eastwood, John Goodman, Peter Falk, Keanu Reaves, Ringo Starr, Whoopi Goldberg, Kevin Costner.


Dziewiątka ze skrzydłem jeden: 9w1 - "Marzyciel"

Dziewiątka z tym skrzydłem, ma zachowanie wzorowego dziecka. Instyktownie zachowuje się cnotliwie, uporządkowanie, sprawiając jak najmniejsze kłopoty otoczeniu. Gdy jest szczęśliwa, posiada dużą moralność i jest dobrym liderem z dobrym sercem i uzdolnieniami do pokojowych rozwiązań. Często posiada poczucie misji do spełnienia, prywatnej lub publicznej, misji w której pracuje ciężko mając na celu dobrobyt wszystkich, którzy są w to zaangażowani. Wyraża miłość zgodnie z wszelkimi zasadami poprawności, chce się angażować, czynić jak najmniej przykrości. Dziewiątka z tym skrzydłem może być bardzo lubiana, skromna, czarująca, delikatna. Czasami posiada wielką grację i opanowanie z odruchami spontaniczności i dużej czułości. Elegancka prostota uczuć.

W stresie, ma tendencję do bycia niestaranną. Może stać się pasywna, bierna i działać z wątpliwą moralnością. Ma poczucie spełniania obowiązków, których wykonywać nie powinna. Zachowuje się jak grzeczne dziecko, znika w tłumie, odsuwa w cień gdy poczuje, że jej uczucia są przez kogoś rozpoznane i rozszyfrowane. Pasywna tolerancja i akceptacja w absurdalnych i szkodliwych sytuacjach. Często znajduje się w jednostronnych związkach gdzie zbyt dużo ofiarowuje, dostając mało w zamian. Bagatelizuje problemy i powtarza sobie, że wszystko będzie dobrze. Popada w łagodne odrętwienie. Ma brak tolerancji dla własnych emocji. Powoli tłumi swoją odczucia.

Słynne Dziewiątki ze skrzydłem jeden: Dalai Lama, Mahatma Gandhi, Audrey Hepburn, Martin Sheen, Jim Henson, Walt Disney.


Wpływ na Dziewiątkę połączenia z Trójką

Zdrowe połączenie z Trójką przynosi Dziewiątce rodzaj spokoju serca. Może nagle wszystko dostrzegać w innych kolorach i łatwiej ustalać priorytety zachowań. Częściej podejmuje decyzje, które będą ważne również dla niej. Spokój i opanowanie. Gdy Dziewiątka jest skupiona, nic nie jest jej w stanie powstrzymać. Połączenie to daje jej energię i pomaga stworzyć odpowiedni wizerunek.

Gdy jest w stresie, połączenie to daje jej tendencje do odgrywania ról, przywdziewania "masek" i próżności. Zachowuje się tak jak inni by od niej oczekiwali. Może odczuwać przyjemność, gdy ktoś mylnie odgadnie jej intencje na podstawie wizerunku, który sobie sama tworzy. Może zachowywać się jak książę/księżniczka. Dumna z tego co inni w niej cenią, chociaż wie, że to tylko gra pozorów i że taka naprawdę nie jest. Pod maską, Dziewiątka może czuć się niespełniona i niedoceniona.


Wpływ na Dziewiątkę połączenia z Szóstką

Zdrowe połączenie z Szóstką daje Dziewiątce wiele zalet, między innymi odwagę. Podczas gdy zdrowe Szóstki tylko rozwijają w sobie odwagę, Dziewiątka znajduje miejsca i sposobności w których może użyć tej odwagi. Odwaga ta pomaga jej wyzywać strach na pojedynek i podejmować ryzyko w działaniach. Połączenie to daje jej też duże poczucie lojalności wobec przyjaciół, wiarę w przyjaźń i miłość oraz silne przywiązanie do tych, których kocha. Połączenie to też daje Dziewiątce wytrwałość i chęć do spoglądania na wiele rzeczy z szerszej perspektywy. Jest większą realistką, łatwiej jest jej zaakceptować fakt, że coś może się nie udać.

Gdy jest w stresie, rozwija u siebie nerwowość i lęki; emocje są również silniejsze. Może zbytnio przejmować się nadchodzącymi wydarzeniami, zaczyna wątpić w siebie. Obsesyjnie zamartwia się, co odwraca jej uwagę od potrzeby podjęcia skutecznej decyzji lub dostrzeżenia tego co oczywiste. Lenistwo Dziewiątki jest wzmocnione przez tendecję Szóstek do odwlekania spraw i decyzji. Dziewiątka zapomina o sprawach, które są dla niej ważne. Zależność, częsty problem Dziewiątki, jest przeniesiona na innych. Wypomina innym podejmowanie decyzji, których Dziewiątka by nie podjęła. Skrzydło Osiem oraz połączenie z Szóstką, mogą razem utworzyć silne anty-autoryratywne zachowania.


Dziewiątka w miłości

 • gdy Dziewiątka się z Tobą "zjednoczy" trudno jest ją od Ciebie oderwać. Związki mogą trwać lata po rozpadzie. Dziewiątka trudno się pozbywa wspomnień o starych związkach
 • łatwo jest dostrzec, że Dziewiątka odwraca uwagę od swoich uczuć, skupiając się na nieistotnych rzeczach. Często jest lakoniczna i nie mówi o tym co naprawdę czuje: "Niech to co niepowiedziane pozostanie przemilczane"
 • Dziewiątka skupia się na robieniu wielu małych rzeczy zamiast skupiać się na zaangażowaniu w związek. Rozdziela energię na robienie typowych domowych prac: remont domu, spłata hipoteki, itd
 • Dziewiątka mówi to co chcesz usłyszeć. To nie oznacza, że się z tobą zgadza. Ciężko powiedzieć Dziewiątce "Nie" ponieważ uważa, że twoje potrzeby są ważniejsze od jej potrzeb
 • Dziewiątka fantazjuje na temat znalezienia sobie idealnego partnera (tej jednej jedynej osoby). Ciemną stroną tych fantazji jest fakt, że może Cię obwiniać o każdą drobną sprawę, która pójdzie źle
 • najgłębszym i najlepszym związkiem dla Dziewiątki jest ten w którym nie odczuwa straty własnej osobowości i własnych potrzeb

Dziewiątka w pracy

 • zachowuje spokój gdy nie ma jakichkolwiek sporów. Chce aby wszystko szło gładko i bez pośpiechu. Potrzebuje czuć się bardzo dobrze i komfortowo w pracy, być kimś pomiędzy autorytetem, a pracownikiem
 • rozkwita w warunkach pozytywnego poparcia. Chce być doceniana ale sama nie prosi o to
 • lubi gdy procedury, polecenia i nagrody są jasno określone. Lubi dostosować energię do przewidywalnego przebiegu wypadków. Żadnych niespodzianek
 • energiczna gdy wykonuje produktywną pracę i gdy inni są również entuzjastycznie nastawieni
 • często ma ambiwalentny stosunek do autorytetów. Ma problemy z wyznaczaniem celów działań i podejmowaniem decyzji, ale jest też uparta gdy jest zmuszona wykonywać czyjeś polecenia
 • bardzo ostrożna w podejmowaniu ryzyka. Czuje się bezpiecznie w sprawdzonych rozwiązaniach. Unika ryzyka, które daje tylko nadzieję, gdyż obawia się rozczarowania

Rozpoznanie Dziewiątki

Typowy komentarz Dziewiątki:

 • "Staram się nie rzucać kłód pod nogi. Moja kariera jest ustablizowana i toczy się dobrym torem."
 • "Mam chorobę NCNP - Niczego Cholera Nie Pamiętam."
 • "Staram się wybrać odpowiedni moment, aby zabrać głos na spotkaniu."
 • "Nie sprawiałam zbyt wiele kłopotu rodzicom."

Dziewiątka bardzo często mylnie określa swój typ, gdyż rzadko posiada poczucie własnych potrzeb i zachowań. Jest to dość silnie zaostrzone przez fakt, że Dziewiątka często się "jednoczy" z ukochaną osobą i poprzez tą identyfikację często przejmuje czyjąś charakterystykę zachowań. Żeńskie Dziewiątki często się utożsamiają z Dwójką, zwłaszcza gdy są matkami dopiero co narodzonych dzieci. Jednakże, Dwójka jest świadoma własnej wartości i własnych potrzeb, podczas gdy Dziewiątka rzadko potrafi je określić. Dziewiątka czasem też mylnie identyfikuje się z Czwórką, ale Dziewiątka unika negatywnych emocji, podczas gdy Czwórka często je celebruje. Intelektualna Dziewiątka, zwłaszcza męska, często się mylnie utożsamia z Piątką, jednakże Piątka lubi się spierać na poziomie intelektualnym podczas gdy Dziewiątka jest pojednawcza i unikająca konfliktów.