Socjonika - Mój typ

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Socjonika - Mój typ

#1 Post autor: SuperDurson » czwartek, 2 października 2008, 12:12

Uważacie, na podstawie moich wypowiedzi, że dobrze wytypowałem się jako ENTp?

Pasują do mnie opisy Roberspierre'a, Balzaka, Holmesa i Don Kichota, choć ten pierwszy i ostatni najbardziej.. Zastanawiam się jak postrzegacie mnie wy.
LII, LIE, ILI, ILE?


PS. temat tymczasowy, do usunięcia w perspektywie kilku dni :>


..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#2 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 13:27

Uważasz się za logika, przeanalizuj po kolei wszystkie elementy informacyjne, ich ułożenie w modelu A i wyjdzie Ci wynik. Proste.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#3 Post autor: Orest_Reinn » czwartek, 2 października 2008, 16:20

I rozpatrz też pozostałe trzy bloki, nie tylko Ego.

Stawiam na INTj, ale wypowiedzi na forum to można wsadzić sobie... nie, lepiej delcie niż sobie :)
btw. o jakich opisach mówisz?

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#4 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 16:24

lepiej delcie niż sobie :)
Delta też Cię pozdrawia pysiaczku :*
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#5 Post autor: Łukasz:) » czwartek, 2 października 2008, 17:13

ISTp
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#6 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 17:46

Nie widzę w nim duala.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#7 Post autor: Memory » czwartek, 2 października 2008, 17:50

Ja natomiast mam wątpliwości, co do Twojego typu. Po przeczytaniu opisu 5w6 wydaje mi się... jakby to ująć... 'mniej zajebisty'. ;p Oczywiście powinieneś uznać to za komplement. ;]
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#8 Post autor: SuperDurson » czwartek, 2 października 2008, 18:24

ObrazekObrazek - ENTj

Obrazek
Jako funkcja dominująca (ENTj i ESTj)

Ocenia wszystko w kategoriach wydajności: nie abstrakcyjnej analizy, tylko „jak sprawić by to działało?”, i nie systemami, tylko metodami. Jest energiczny, aktywny i mobilny. Jako naukowiec jest silny w usprawnianiu metod, ale często wybiera karierę biznesową. Jednakże ludzie którzy pracują razem z nim często winią ten typ o bycie „zbyt suchym, bezdusznym”, nawet pomimo jego wysokiej emocjonalności. Ogólnie ten rodzaj logiki może być nazwany algorytmicznym.

# Abstrakcyjna (ENTj):
Dobrze widzi możliwości nowych spraw. Wie jak zmienić sprawę by przynosiła widzialna korzyść. Krytykuje tych którzy działają, z jego punktu widzenia, z bezużytecznymi teoriami. Jest przedsiębiorczy i łatwo rozpoczyna. Często jest zainteresowany dynamicznymi sportami – marszami, turystyką, wspinaczką, biegami, nie boi się misji, przepraw i nowych miejsc. Śmiało wysuwa biznesowe inicjatywy i uporczywie osiąga ich realizację. Jeśli możliwości projektu są wyczerpane, gwałtownie rzuca się w nowym kierunku. Wie jak obracać finansami. Chce utrzymać obrót gotówkowymi zasobami, zyskując na różnicach cen. Podstawowe środki materialnego zainteresowania są skupione w rękach.
Obrazek
# Forma konkretna (ENTj):

Intuicyjnie wydobywa podstawowe tendencje czasu. Nie boi się zaryzykować, polegając na swojej intuicji. Zawsze pracuje kierując, ponieważ wie że jutro będzie za późno. Jeden z pierwszy ludzi do uzbrojenia się w nowe technologie i tworzenia organizacji. W myślach stale to jest zwrócony do przeszłości, analizowania przeszłych wydarzeń i wyciąganie z nich lekcji na przyszłość. Analizując czas, usiłuje znaleźć podstawowe prawa rządzące losem. Interesują go niezwykłe, tajemnicze zjawiska . Próbuje zweryfikować je i znaleźć przez to logiczne udowodnienie.

ENTj:
ENTj często mają (...) charakterystyczny uśmiech jak sprzedawca. (...) Ich oczy stale są rozrzucone i rzadko są pozostawione na jednym przedmiocie przez dłuższy okres czasu. ENTj mają w zwyczaju energicznie chodzić. Im bardziej są aktywni tym to widoczniejsze. (...) Bardzo są przywiązani do jasnych połączeń kolorystycznych i mogą łączyć dwa albo trzy style razem. (...) ENTj często noszą to samo ubranie przez długi okres dając wrażenie, że właśnie wrócili z długiej podróży i nie mieli czasu by się przebrać.

ENTj lubią żartować i płatać figle innym. Kiedy mówią o sprawach natury seksualnej, często stosują dwuznaczność w zabawny sposób. ENTj mają tendencję, by łączyć ich żarty z sarkazmem i ironią. Podczas rozmowy mogą nagle przerywać komentarzami, które inni uważają za bardzo zabawne, podczas gdy mówca może czuć się zakłopotany. (...) Są bardzo otwarci na nowe propozycje, jednakże zawsze badają praktyczność każdych teorii. Szybko uświadamiają sobie potencjał nowych pomysłów i są często pierwszymi ludźmi którzy stosują je praktycznie. Są otwarci na wszystkie nowości i zawsze próbują użyć je w ich własnych działaniach. (...) Nie mają żadnego problemu wydając rozkazy i lubią dawać dużo rad. ENTj są bardzo entuzjastyczni kiedy zaczynają nowe projekty czasami stają się tak namiętni, że mogą zapomnieć o wszystkim innym. Normalnie zaczynają od małych prac, stopniowo torując siebie drogę aż do większych rzeczy. Mogą pracować bardzo ciężko i niezmiernie szybko, często pracując nad wieloma zadaniami równocześnie. ENTj lubią rozpracowywać i spróbować wiele rzeczy. Nie są rodzajem ludzi, którzy ślepo wierzą w zjawiska, które nie mogą zostać udowodnione, na przykład UFO, telekineza i ESP. Często są bardzo ciekawymi i dynamicznymi ludźmi, często mają wiele zawodów podczas życia. Zawsze eksperymentują i czasami włączają się do projektów, które inni zaczęli się ale nie potrafili skończyć. W codziennym życiu ENTj mogą być nieostrożni i być w gorącej wodzie kąpani. Czasami mogą nawet być przestępcami, tyranizować i agresywnie się zachowywać. Szybko wpadają w gniew i często próbują rozwiązać problem za pomocą pięści. ENTj są bardzo optymistyczni i kochają życie. Kiedy są w niebezpiecznych sytuacjach, mobilizują się bardzo szybko i skutecznie. ENTj lubią podróże i przygody. Przywiązują wielką uwagę do ich budowy ciała.
Czas nie czeka!. Robi wszystko bardzo szybko, praca pali mu się w rękach.

Romantyk. Bardzo często zajmuje się alpinizmem, turystyką. Pociąga go dal, pierwszy rzuca się we wszystkie wątpliwe przedsięwzięcia. Często wymyśla romantyczne przygody i sam w nie potem wierzy. Te wymysły mają z reguły rzeczywisty pierwowzór w życiu. Uwielbia demonstrować swoją odwagę.

"Roztrzepany profesor". Wskutek rozwiniętego abstrakcyjnego myślenia jest on nieuważny do swojej powierzchowności. Chodzi zawsze rozczochrany, całkiem ufa gustowi partnera, pozwala mu rządzić sobą, jeśli chodzi o obyczajowość. Nie znosi, kiedy mu patrzą prosto w oczy bo nie orientuje się jak go widzą inni, zawsze nie jest pewien swojej powierzchowności. Potrzebny mu partner z rozwiniętym estetycznym uczuciem gustu, któremu można ufać.

Optymista. Szybko reaguje na wszystko, co wywołuje emocje - szczególnie pozytywne. On zaprogramowany jest na podniesienie nastroju swego duala, zawsze trochę przestraszonego albo rozgniewanego. Ciągle promieniuje życzliwością, pozytywnymi emocjami, uśmiecha się. Stara się rozśmieszyć, tarmosi i szarpie partnera, dopóki nie wywoła u niego reakcji - pozytywnej albo negatywnej - inaczej nie otrzymuje informacji о jego stanie. Lubi opowiadać i dyskutować. Łatwo mu jest zwrócić się do nieznajomego człowieka. Szuka stałych, niezmiennych stosunków z ludźmi. Słabo orientuje się w uczuciach i pociągach innego człowiekа, dlatego jest bardzo ostrożny, boi się być śmiesznym. Bardzo ceni ludzkie życie.

Twój dual (psychologicznie komplementarny typ): Przechowywacz (Etyko-sensoryczny introwertyk).
Kwadra gamma
Obrazek połączone z Obrazek

Ta kwadra wierzy, że pomysły i przypadkowe wydarzenia powinny zostać skierowane w coś korzystnego i dochodowego - coś co pracuje dla ludzi. Kwadra gamma ceni samo-poświęcenie się w imię służenia społeczeństwu.

Przyćmione elementy:

Kwadra Gamma patrzy z góry na spełnianie zachcianek w egocentrycznych przyjemnościach i w angażowaniu się w działania związane nie związane z potrzebami społeczeństwa.

Typowe zachowanie kwadry Gamma:

Lubią żarty na materialistyczne tematy (pieniądze, seks, wygrywanie i przegrywanie). Awanturnictwo i nadmierna ruchliwość. Wolą udzielać się towarzysko w mniejszych grupach (około sześciu ludzi albo mniej), planując i przeprowadzając produktywne działania razem.

Alternatywny opis:

Prawi głośno normy moralne jak je widzi w otoczeniu. Robi co wydaje się stosowne, normalne i obiecujące. Czujny i reagujący. „Etyka oficera lub kupca”. Umiejętnie wykorzystuje szanse które pojawiają się w otoczeniu. Robi coś w sposób naturalny. Padlinożerca. Naprawia to co jest zepsute. Daje sobie radę z małą liczbą środków. Akceptuje nieuniknione. Koncentruje się na społeczeństwie a nie jednostce.
Ekstrawertyczny racjonalny (liniowy-uporczywy)

1

# Wymiana energii:

Widocznie wydatkują energię. Zwykle dają z siebie wszystko co mogą. Pracują szybko i intensywnie. Tak długo jak mają siłę, nierozważnie ją marnując. Zużywają całą swoją energia i wtedy padają ze zmęczenia. Nie mają żadnej strefy środkowej: albo maksymalne użycie energii (czasami blisko maksimum) albo całkowita bezczynność.

# Rekomendowane sporty:

Sporty zespołowe, długodystansowe wyścigi, jazda na nartach, łyżwach, jazda na rowerze, sport samochodowy, etc.

# Emocje i zachowanie:

Bezpośredni, jaśni, szorstcy/surowi, żadnego manewrowania. Nie lubią mieć wewnętrznych wątpliwości albo być niezdecydowanymi. Są ostrzy i nieubłagani i ich działania są całkowicie przewidywalne. Często kończą się będąc ofiarą otoczenie; niedobrych innych ludzi, niestabilnych sytuacji i chaotycznych zdarzeń.

# Jak określić:

Idzie bardzo szybko w zdecydowany sposób, nie spoglądają na boki. Inni ludzie muszą zejść z jego drogi i zrobić mu miejsce. Pracuje rytmicznie w pewien cykliczny sposób, czasami pracuje zbyt szybko. W sportach daje z siebie wszystko co może dać.

2

Odnosi się do systemu poglądów, w którym najpierw analizujesz konkretne potrzeby i zagrożenia w otoczeniu. Tworzysz teorię o tym jak poprawnie nawiązywać kontakty, a następnie weryfikujesz ją poprzez interakcje. Używa energii dla rzeczy, które nie potrzebują jej bezpośrednio. Jest bardzo wrażliwy na bodźce. Próbuje zamieniać teorie w praktykę.

3

# proaktywny
# niespokojny
# ciężko się mu zrelaksować nim poczuje się zmęczony
# chód jest szybki, „celowy” i sztywny
# spokojnie energetyczny z kilkoma intensywnymi odmianami w poziomie energii w trakcie dnia
# skłonny wiercić się gdy pozostaje nieaktywny przez długi okres czasu

EJ są dynamiczni i racjonalni, więc widzą rzeczywistość jako ciąglą, stopniową, często niezauważalną zmianę. Równocześnie EJ mają W odpowiedzi własne poglądy jak ta rzeczywistość powinna wyglądać. To skłania ich by szybko podejmować działania zazwyczaj używając swojej dominującej funkcji aby rzeczy pozostały, lub stały się takie jak być powinny zanim zmiany zajdą za daleko.

Jako ekstrawertycy EJ powinni mieć skłonność inicjować kontakt z innymi by nawiązać lub utrzymać relacje. Niekoniecznie jednak postępują tak, czasem chcą by inni przejęli tę rolę.
Postrzegania

# EP

postrzegają ich jako nieprzewidywalnych i nastrojowych i dlatego trochę irytujących, ale również jako bardzo energetycznych gdy się skupią na robieniu czegoś, a także jako źródło inicjatyw które mogą być czegoś warte

# IJ

Postrzegają ich jako solidnych, wiarygodnych, przewidywalnych i zazwyczaj nie skłonnych do przejawiania inicjatywy.

# IP

Postrzegają ich jako nieprzewidywalnych, nastrojowych, a także zbyt pasywnych i niesolidnych, szczególnie gdy muszą okazać inicjatywę lub nawet odpowiedzieć.


Zdecydowanie.

Dzięki :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 października 2008, 23:40 przez SuperDurson, łącznie zmieniany 3 razy.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#9 Post autor: Memory » czwartek, 2 października 2008, 18:32

Też bym chciała wreszcie poznać swój typ.
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#10 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 18:48

INFp, spadaj xD
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Koki
Posty: 151
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 19:31

#11 Post autor: Koki » czwartek, 2 października 2008, 18:49

Ja się waham pomiędzy INFp ENFp, i gdzieś tam może INFj
.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#12 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 18:50

@koki Na co zwracasz uwagę jak ktoś mówi?
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#13 Post autor: impos animi » czwartek, 2 października 2008, 18:53

Ja często zwracam uwagę przede wszystkim na mimikę i ton głosu, na drugim miejscu na treść i słowa... Tak się wtrącam, bo mam wahania pomiędzy podobnymi typami, więc może NoMatter przy okazji i mnie by coś tam pomógł :}
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#14 Post autor: Memory » czwartek, 2 października 2008, 18:57

INFp, spadaj xD
Sam się zbadaj Ty padalcu. :P
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#15 Post autor: NoMatter » czwartek, 2 października 2008, 19:02

Ale na mimikę w znaczeniu jak kogoś coś rusza, czy co Ci daje do zrozumienia?
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

ODPOWIEDZ