Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Podział typów

#46 Post autor: Venus w Raku » czwartek, 21 lipca 2011, 10:12

No dobrze, Snufie, jest to kwestia nomenklatury. Okey nie zrozumiałam kodu, bo dla mnie neutralny, to znaczy:
wycofany, unikający, obojętny, apatyczny, nieobecny, zamyślony, pełen rezerwy, powściągliwy, niedbały, niezaangażowany -> to osoba, która nie zajmuje żadnej pozycji i generalnie jest wewnętrznie obojętna na to, co dzieje się koło niej. Może powiedzieć "tak" lub może powiedzieć "nie" (w zależności od sytuacji), ale żadna z tych opcji nie jest przez nią silnie odczuwana ani przeżywana.

Nagłówki były mylące, bo pod nagłówkami kryje się cała opisowa koncepcja, a słowo "neutralny" zostało użyte ot tak sobie.

W zasadzie nie mam ochoty na głęboko intelektualne polemiki. Samo gadanie dla gadania i udawadnianie, że coś jest intelektualnie słuszne już mnie nie interesuje. Za nazwamy są opisy cech. Co mam powidzieć? Zgadzam się i akceptuję.

Mam wrażenie, że nie do końca łapię, o co chodzi w większości postów na tym forum. Prymitywna chyba jestem i ograniczona.


1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#47 Post autor: Pierzasta » czwartek, 21 lipca 2011, 19:03

Neutralny znaczy mniej więcej obojętny albo nieangażujący się. I tyle. Tutaj są dwie dziedziny, w każdej trzy rodzaje zaangażowania - po jednej stronie, po przeciwnej i wcale - ten wcale to neutralność.
To słowo nie zostało użyte ot tak sobie, a i wielokrotnie podkreslaliśmy że to okeślenia z D&D i nalezy je traktować z pewnym dystansem.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Podział typów

#48 Post autor: Yarren » niedziela, 24 lipca 2011, 19:19

Neutral Good

noż psia gramatka, tego się nie spodziewałem. Ja tu sobie myślę wyjdzie mi Neutral Evil, bo to mi w sumie najbardziej pasuje.
A tu neutral Good.

Który to był typ ennea?
.
.
.
kxxxx.

Dwójka?!
Spoiler:
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#49 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 25 lipca 2011, 22:14

Yarren

neutral good 22
neutral neutral 21 (true neutral)
chaotic good 20
chaotic neutral 19

Dość równo rozłożone między chaosem a neutralnością i dobrem a neutralnością. Może zrób test jeszcze raz ale bardziej skrajnie ;) Albo opisy przeczytaj.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Podział typów

#50 Post autor: Yarren » poniedziałek, 25 lipca 2011, 22:28

Do smoka z pierwszym członem, bardziej mi chodzi o to, że jest przewaga good nad evil, a nawet neutral.
Ale poczytam, zrobie jeszce raz. Bo to jest gópie.
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#51 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 25 lipca 2011, 22:40

Ale neutrale są bardziej po stronie dobra w tym podziale. Co jest sensowne, bo w sumie neutral lubi spokój. Grunt, że lawful ci nie wyszedł :D
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Podział typów

#52 Post autor: Yarren » wtorek, 26 lipca 2011, 00:19

Pierzasta pisze:Grunt, że lawful ci nie wyszedł :D
A jeszcze ze 2 lata temu na bank by wyszedł.
Ostatnio po prostu zmieniłem nastawienie do życie i robi mi się z tym coraz lepiej.

Z wyuczonego do wypracowanego.
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Podział typów

#53 Post autor: SuperDurson » środa, 27 lipca 2011, 02:03

Neutralny, neutralny zły.
Spoiler:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Podział typów

#54 Post autor: inv » środa, 27 lipca 2011, 08:48

dodam, że w komputerowych inscenizacjach gier z rodzaju D&D paladynem może być tylko postać o charakterze praworządnym dobrym.
chociaż nie wiem jak to wygląda w papierowej odmianie, i czy przypadkiem nie można dokonać zmiany "alignmentu". (słowo "charakter mi tutaj nie pasuje)

co do Baldur's Gate'a 2.
a neutralna zła była Viconia i chyba ten mag, nie pamiętam imienia, bo go nigdy w drużynie nie trzymałem; sam grałem magiem.

ale rozwinjanie romansu z Viconią... to była masakra ;]

DLACZEGO DO PRĄCIA WACKA NIKT JESZCZE NIE ZMIENIŁ NAZWY TEMATU!?!?
prawie zawsze zapominam o tym temacie ze względu na to, że jest chojowo nazwany, a jest ciekawy i przez tę nazwę go pomijam!
:evil:
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

death_fog
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2011, 12:56
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kielce

Re: Podział typów

#55 Post autor: death_fog » środa, 27 lipca 2011, 09:46

True neutral :)

Detailed Results:

Alignment:
Lawful Good ----- XXXXXXXXXXXXX (13)
Neutral Good ---- XXXXXXXXXXXXXXXXXX (18)
Chaotic Good ---- XXXXXXXXXXXXXXX (15)
Lawful Neutral -- XXXXXXXXXXXXXXXX (16)
True Neutral ---- XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX (21)
Chaotic Neutral - XXXXXXXXXXXXXXXXXX (18)
Lawful Evil ----- XXXXXXXXXX (10)
Neutral Evil ---- XXXXXXXXXXXXXXX (15)
Chaotic Evil ---- XXXXXXXXXXXX (12)

Law & Chaos:
Law ----- XXXXX (5)
Neutral - XXXXXXXXXX (10)
Chaos --- XXXXXXX (7)

Good & Evil:
Good ---- XXXXXXXX (8)
Neutral - XXXXXXXXXXX (11)
Evil ---- XXXXX (5)
Człowiek bez boga jest jak ryba bez roweru.

Tycho
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2011, 21:13
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#56 Post autor: Tycho » sobota, 6 sierpnia 2011, 22:02

W teście wyszedłem na chaotycznego neutralnego, ale tylko punkt przewagi nad praworządnym neutralnym i dwa nad prawdziwie neutralnym.

Co do tego co Snufkin napisał w pierwszym poście - nie zgadzam się, że każdy typ charakteru odpowiada jakiemuś typowi enneagramu. Obserwator może np. być praworządny dobry, jeśli dojdzie do wniosku (po długich rozmyślaniach ;-) ), że tak jest dobrze. Nie wiem czemu Dziewiątka miałaby być praworządna dobra, wszystkie dziewiątki, które znam raczej mają lekceważący stosunek do zasad. Szóstki są raczej praworządne neutralne, niż praworządne złe; te które znam jakoś nie dążą do własnych korzyści po trupach, ale starają się zachowywać właściwie.
Znam zarówno praworządną dobrą jak i praworządną złą trójkę.
inv pisze: co do Baldur's Gate'a 2.
a neutralna zła była Viconia i chyba ten mag, nie pamiętam imienia, bo go nigdy w drużynie nie trzymałem; sam grałem magiem.
Ten mag nazywa się Edwin i jest praworządny zły.
Venus w Raku pisze: Chyba, że ktoś sam przeżył z drugą osobą przynajmij 10-20 lat, lub może dać swoich rodziców jako przykład normalnego i zdrowego związku, i udowodnić, że wszelkie powiązania z Dwójką są wykluczone.
Myślę, że mężczyzna-Szóstka też może być czuć się odpowiedzialny za rodzinę.
Wystarczy, że dobrzy ludzie nie będą nic robili, a zło zatriumfuje.
Edmund Burke

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#57 Post autor: Snufkin » niedziela, 7 sierpnia 2011, 07:13

Tycho pisze:Co do tego co Snufkin napisał w pierwszym poście - nie zgadzam się, że każdy typ charakteru odpowiada jakiemuś typowi enneagramu.
To w końcu tylko taka hipoteza. Jednak uważam, że 'archetypowo' w odpowiednim kontekście taki podział ma jednak sens. I osobiście bardziej pasuje mi stwierdzenie, że każdemu typowi charakteru z D&D odpowiada konkretny tym enneagramowy niż na odwrót.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział typów

#58 Post autor: Pierzasta » niedziela, 7 sierpnia 2011, 14:47

Tycho pisze: Co do tego co Snufkin napisał w pierwszym poście - nie zgadzam się, że każdy typ charakteru odpowiada jakiemuś typowi enneagramu. Obserwator może np. być praworządny dobry, jeśli dojdzie do wniosku (po długich rozmyślaniach ;-) ), że tak jest dobrze.
Myślę, że jeśli chodzi o podział z D&D to można tego nie traktować śmiertelnie poważnie.

Obserwator raczej nie jest praworzadny dobry, chociaż może się tak zachowywać. Dlaczego? Pięć ma tendencję do oceniania wszystkiego, więc prędzej czy później znalazłoby lukę czy część praw, które nie uważa za dobre. A zachowywanie tylko tych zasad, z którymi się zgadzasz, albo tak długo, jak ci pasują to nie jest praworządność, tylko właśnie neutralność. Co do dobroci to w opisie stoi, że neutralność względem dobra i zła w sumie jest bliższa dobru.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

bezimienny
Posty: 159
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2010, 20:23
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#59 Post autor: bezimienny » wtorek, 16 sierpnia 2011, 18:58

Post 1:
Nie sądzę by przypisywanie jednego elementu ze zbioru charakterów z d&d do jednego elementu ze zbioru typów enneagramu miało sens. Jeden typ enneagramu IMO można spokojnie przypisać do przynajmniej 3 typów charakterów z d&d, jedynkę można np. przypisać i do praworządnego dobrego, i do praworządnego złego. Żaden z typów enneagramowych nie jest z zasady zły ani dobry. Już prędzej można je przypisać do chaotyczny/neutralny/praworządny. Jedynkę np. do praworządnych, a typy indywidualistów (4, 5) do chaotycznych.

Osobiście grywając w RPG'i moja postać miała najczęściej charakter chaotyczny dobry (starałem się zazwyczaj działać tak jakbym postąpił sam).

Post 2:
Nieco skoryguję to co napisałem powyżej:

czwórki do chaotycznych, a 5 do chaotycznych/neutralnych.

Z testu mi wypełzło: praworządny/neutralny dobry/neutralny (bardzo zbliżone wyniki, a ja w niektórych pytaniach musiałbym odpowiedzieć: "To zależy").

Połączyłam posty. M.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#60 Post autor: Snufkin » wtorek, 16 sierpnia 2011, 20:14

Piątka nie może być ani dobra ani zła ani chaotyczna ani praworządna gdyż intelekt jest z definicji obiektywny i 'oderwany'.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ