Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#301 Post autor: Emjotka » czwartek, 14 lipca 2011, 12:52

Tu masz wszystkie modele A (modele psychiki wymyślone przez główną pomysłodawczynię socjoniki)

W każdym bloku ma się jeden "czarny element" i jeden "biały element" ;). (Przy czym oba są albo statyczne albo dynamiczne. ) /czyli generalnie "trzeba mieć" 4 czarne i 4 białe - dopiero to jest pełnym modelem psychiki - trzeba im "tylko" określić funkcje/
Pierzasta pisze:Wydaje mi się, że Ne jest funkcją podstawową albo kreatywną. Ale to by nie robiło z osoby ekstrawertyka?
W socjonice właściwie nie funkcjonują klasyczne pojęcia intro- i ekstrawertyka. Często ludzie na forach mówili "nie mogę być typem x, bo przecież ja nie jestem intro/ekstrawetykiem", co skłoniło mnie do stworzenia terminów intro- i ekstratyk, żeby uniknąć tego typu nieporozumień (terminy całkiem nieźle się przyjęły /szybciej i lepiej niż się spodziewałam/... później czytając rosyjskojęzyczne teksty trafiłam na terminy introtim i ekstratim*, ale nie wiem, czy dobrze byłoby znów kombinować ze zmianą nazewnictwa - może jak już będziemy mieli ładnie zdefiniowany korpus wszystkich używanych pojęć ;) ).


* ekstraTIM i introTIM - TIM = typ informacyjnego metabolizmu (czy, zgodnie z polską składnią, raczej metabolizmu informacyjnego)

Kwadrant informacyjny z tamtych definicji nie funkcjonuje w socjonice - wymyśliłam to pojęcie nie wiedząc o tym. Chyba powinnam zmienić je na "makroaspekt", bo właśnie na taką nazwę ostatnio najczęściej trafiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 lipca 2011, 12:58 przez Emjotka, łącznie zmieniany 1 raz.


Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#302 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 12:54

Emjotka pisze:Tu masz wszystkie modele A (modele psychiki wymyślone przez główną pomysłodawczynię socjoniki)

W każdym bloku ma się jeden "czarny element" i jeden "biały element" ;). (Przy czym oba są albo statyczne albo dynamiczne. )
Pierzasta pisze:Wydaje mi się, że Ne jest funkcją podstawową albo kreatywną. Ale to by nie robiło z osoby ekstrawertyka?
W socjonice właściwie nie funkcjonują klasyczne pojęcia intro- i ekstrawertyka. Często ludzie na forach mówili "nie mogę być typem x, bo przecież ja nie jestem intro/ekstrawetykiem", co skłoniło mnie do stworzenia terminów intro- i ekstratyk, żeby uniknąć tego typu nieporozumień (terminy całkiem nieźle się przyjęły /szybciej i lepiej niż się spodziewałam/... później czytając rosyjskojęzyczne teksty trafiłam na terminy introtim i ekstratim*, ale nie wiem, czy dobrze byłoby znów kombinować ze zmianą nazewnictwa - może jak już będziemy mieli ładnie zdefiniowany korpus wszystkich używanych pojęć ;) ).


* ekstraTIM i introTIM - TIM = typ informacyjnego metabolizmu (czy, zgodnie z polską składnią, raczej metabolizmu informacyjnego)
Właśnie tę tabelkę analizowałam :D - wszystkie możliwe typy, ale nic do mnie nie pasuje, te typy pasywne są zbyt pasywne, a te aktywne są zbyt... bezrefleksyjne. Pewnie przydałaby się ocena kogoś, kto mnie zna do rozstrzygnięcia.

A co do tych dychtomii drugiego rzędu, to wychodzą mi tak:
dynamiczny
hm... chyba jednak dalekowzroczny, a nie jak początkowo myślałam - beztroski. Chcoiaż trudno mi to ocenić.
ustępliwy
demokrata
taktyk
raczej konstruktywista
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 lipca 2011, 13:02 przez Pierzasta, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#303 Post autor: Emjotka » czwartek, 14 lipca 2011, 12:59

Typy pasywne i aktywne? Co masz na myśli?

(Jak Ci zależy na wytypowaniu, to proponuję zarejestrować się na socjonice - mamy tam dział, gdzie można sobie założyć "temat typowaniowy" ;). )
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#304 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 13:03

Emjotka pisze:Typy pasywne i aktywne? Co masz na myśli?

(Jak Ci zależy na wytypowaniu, to proponuję zarejestrować się na socjonice - mamy tam dział, gdzie można sobie założyć "temat typowaniowy" ;). )
Że te typy introwertyczne są pokazane jako bardzo wycofane, a przecież tak nie zawsze jest. A te typy, kóre bardziej działają z kolei jakby nie miały życia wewnętrznego, refleksji - tak odbieram te opisy.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#305 Post autor: SuperDurson » czwartek, 14 lipca 2011, 13:29

Jeśli zależy Ci na bezowocnej dyskusji, na tematy oderwane od rzeczywistości, na typowaniu po sympatiach i antypatiach, na zabawach kisielem w kółeczkach wzajemnej adoracji, na sprzecznych danych i przegrzebywaniu się przez tony spamu w merytorycznych tematach - zarejestruj się tam.. i zapłacz razem z nami.. :|

Pierzasta - socjonika to struktura, którą masz chwytać od strony elementów informacyjnych.
Opisy są z drugiej strony.

..a Ty jesteś LII - sama ładniutko ułożyłaś (na razie trzy pierwsze) elementy pod względem częstotliwości ich użycia. ..a w socjonice piękne jest to, że wystarczy ułożyć DWA obok siebie.. i rozwijasz z nich cały model. Więc ułożyłaś już wszystko - teraz tylko sprawdź.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#306 Post autor: Emjotka » czwartek, 14 lipca 2011, 13:39

Pierzasta pisze:Że te typy introwertyczne są pokazane jako bardzo wycofane, a przecież tak nie zawsze jest. A te typy, kóre bardziej działają z kolei jakby nie miały życia wewnętrznego, refleksji - tak odbieram te opisy.
Też je tak momentami odbierałam. Spora część tych opisów wygląda jak... opisy niezdrowych/nierozwiniętych typów w enneagramie (te też czytałam kiedyś w ciarkami na plecach - dopóki nie zrozumiałam działania systemu-jako-takiego). Dlatego zaczęłam drążyć i zauważać, że opisy są bardzo przesycone filtrem percepcyjnym twórcy. U Gulenki /pierwsze opisy na starej stronie bodajże/ wyłazi gdzie się tylko da Se-PoLR objawiający się np. zwracaniem uwagi na niekoniecznie-istotne-elementy-wyglądu, u Stratijewskiej często można znaleźć doszukiwanie-się-motywacji-i-emocji-o-których-zainteresowany-by-nawet-nie-pomyślał, itd.
Najlepsze opisy, na jakie trafiłam, to te tutaj i tutaj. Miałam się ostatnio zabrać do tłumaczenia tych pierwszych, ale zmuszona byłam przyjechać do domu, gdzie nie mam żadnego słownika rosyjsko-polskiego, nie znam równie dobrego darmowego w internecie, a niestety moja bierna umiejętność globalnego rozumienia tekstu to nie to samo co tłumaczenie na polski tak, żeby nie utracić żadnych informacji zawartych w oryginale... :roll:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#307 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 13:49

LII może pasować, jeśli się pominie robotowaty opis. To by jednak oznaczało, że Se nie Si. W ogóle jest tak, że jak Ne to Se? Ciekawe.
Emjotka pisze: Też je tak momentami odbierałam. Spora część tych opisów wygląda jak... opisy niezdrowych/nierozwiniętych typów w enneagramie (te też czytałam kiedyś w ciarkami na plecach - dopóki nie zrozumiałam działania systemu-jako-takiego). Dlatego zaczęłam drążyć i zauważać, że opisy są bardzo przesycone filtrem percepcyjnym twórcy. U Gulenki /pierwsze opisy na starej stronie bodajże/ wyłazi gdzie się tylko da Se-PoLR objawiający się np. zwracaniem uwagi na niekoniecznie-istotne-elementy-wyglądu, u Stratijewskiej często można znaleźć doszukiwanie-się-motywacji-i-emocji-o-których-zainteresowany-by-nawet-nie-pomyślał, itd.
Jak opisy ludzi upośledzonych psychicznie, zupełnie niedojrzałych. Poza tym dość przerażające właśnie ze względu na jednowymiarowość i mnóstwo dziwacznych szczegółów. Chciałoby się powiedzieć - lekarzu, lecz się sam.

http://socionicasys.ru/teorija/dlja-nov ... odelej/lii
Tylko fragment o ego zrozumiałam. Faktycznie przydałoby się tłumaczenie.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#308 Post autor: Cotta » czwartek, 14 lipca 2011, 14:29

Wrzuć w google-tłumacza - tłumaczy kostropato, ale da się zrozumieć, o co chodzi. :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#309 Post autor: Emjotka » czwartek, 14 lipca 2011, 16:26

Dobraaa, dajcie mi 4-5 typów, to dziś wieczorem/jutro rano je przetłumaczę.
Pierzasta, chcesz LII (i LSI/ESI?), prawda?
Atis, dobrze pamiętam, że zastanawiasz się przede wszystkim między IEE i ILE? :wink:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#310 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 17:15

Cotta pisze:Wrzuć w google-tłumacza - tłumaczy kostropato, ale da się zrozumieć, o co chodzi. :wink:
Przedstawienie tego na logikę i argumenty, którą 5 się kieruje i którą najlepiej rozumie powinny zdać egzamin ;)
http://www.translate.ru/
Ale ja prawie tyle rozumiem i bez tłumacza, tyle że to za mało. Programy tłumaczą tylko słowa, nie sens zdania.

Z tego co zrozumiałam, to mi mniej więcej pasuje, ale te stereotypowe relacje między ludźmi to nie za bardzo, chyba że sens zdania jest negujący.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#311 Post autor: atis » czwartek, 14 lipca 2011, 17:21

Atis, dobrze pamiętam, że zastanawiasz się przede wszystkim między IEE i ILE?
dla uproszczenia przyjmijmy, że tak.

wszelkich znawców proszę o niekomentowanie i oszczedzenie sobie 'o maj gaad ty nie jestes zadnym z tych typów BOOOOO delta/gamma/kluby/elementy/costam/ja-wiem-lepiej-a-ty-o-sobie-g****-wiesz/blabalabla' - bo takowe mnie nie interesują ;p
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#312 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 17:47

atis pisze: wszelkich znawców proszę o niekomentowanie i oszczedzenie sobie 'o maj gaad ty nie jestes zadnym z tych typów BOOOOO delta/gamma/kluby/elementy/costam/ja-wiem-lepiej-a-ty-o-sobie-g****-wiesz/blabalabla' - bo takowe mnie nie interesują ;p
Dołączam się do prośby, o ile proszę o pomoc w typowaniu, to niekonstruktywne komentarze (szczególnie sugerujące, że oceniajacy wie o mnie absolutnie wszystko) można sobie darować.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#313 Post autor: inv » czwartek, 14 lipca 2011, 18:12

Atis, dobrze pamiętam, że zastanawiasz się przede wszystkim między IEE i ILE?
dla uproszczenia przyjmijmy, że tak.
hej, ja też!
jakkolwiek MJ nie chce mnie na duala i już prawie się całkowicie przekonałem do tego, że jestem ILE.

no trudno.
ale oba typy są fajne.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#314 Post autor: Pierzasta » czwartek, 14 lipca 2011, 18:41

Hm, a możę ILI - krytyk - ekspert To by sugerowało, że jednak Ni, nie Ne i Te, nie Ti. :przechyla głowę: Hmm...
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

Re: Socjoniczne wątpliwości - pytania do userów

#315 Post autor: Emjotka » czwartek, 14 lipca 2011, 21:14

To co mam tłumaczyć? Bo jeszcze jeden-dwa opisy bym pewnie zdążyła przed pójściem spać. Palec pod budkę! :wink:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

ODPOWIEDZ