Związek 5 z 9

Związek 5 z 9

Piątka jest typem, która najmniej lubi składania żądań pod swoim adresem, a Dziewiątka jest typem, który najmniej wymaga od innych i obydwoje tworząc parę Pięć-Dziewięć są dalecy i najmniej chętni do rozpoczynania konfliktu. W rezultacie ten związek tworzy komfortowe i łatwo prowadzone życie razem gdzie obydwoje doceniają swoją obecność.

Obydwa typy posiadają doskonałe poczucie nie-werbalnej komunikacji, dla przykładu w obszarze seksualności - naturalnie kochająca Dziewiątka sięga do podświadomości Piątki i łączy się z jej seksualnością - lub też cenią wspólne wykonywanie codziennych rutynowych czynności.

Potrzeby Piątki mogą stać się źródłem zainteresowania Dziewiątki. To może być problematyczne dla Piątki, która nie potrafi znieść emocjonalnej zależność i może z reguły się zachowywać zimnie i zagubienie jeśli Dziewiątce uda się dotrzeć do "nieuzasadnionych" (niepotrzebnych) potrzeb Piątki, Piątka może zacząć się wycofywać przez co Dziewiątka może podczuć się odrzucona i poczuć złość. Piątka jest jak zamek otoczony fosą, natomiast Dziewiątka sama chce określać co ofiarować Piątce i czego od niej wymagać. Dziewiątka bezszelestnie sforsuje fosę i z zaskoczenia zapyta Piątkę czy potrzebuje ona pomocy, lub czy taką pomoc może ofiarować, odczeka jakiś czas po czym przeprowadzi całą akcę raz jeszcze.

Piątka i Dziewiątka czują się ze sobą komfortowo gdyż obydwie potrzebują własnej prywatnej przestrzeni. Dopóki obydwoje będą dobrze oceniać czym się zajmuje partner, żadne z nich nie będzie sobie przeszkadzało. Dziewiątka potrafi zaakceptować tendencję Piątki do dzielenia swojego życia na niezależne obszary, do których na ogół Dziewiątka nie jest zapraszana, a Piątce na ogół nie przeszkadza fakt, że Dziewiątka posiada wiele różnych zainteresowań, przy których chce spędzać czas. Jednakże gdy Dziewiątka przerwie tą rutynę zbytnim kręceniem się wokół Piątki lub gdy Piątka zacznie posiadać coraz więcej sekretów lub zacznie się wycofywać z życia intymnego, mogą nadejść kłopoty.

Ponieważ obydwa typy za wszelką cenę unikają konfliktów, mogą żyć w niezwykłym spokoju. Niestety, ich upodobanie do nie wyrażania własnych potrzeb i żadne z nich nigdy nie jest do końca świadome jakie są to potrzeby, może to spowodować spore problemy. Obydwoje staną się rozzłoszczone na siebie, każde na swój sposób, tworząc między sobą atmosferę "spokoju" ale wysokim kosztem. Dziewiątka przejdzie w tryb pasywnej tłumionej w sobie agresji, podczas gdy Piątka stanie się milcząca niczym głaz. Może to wyglądać jak spokój, ale jest to zupełnie zimne i pozbawione życia. W tym momencie próba zrozumienia czego każde z nich oczekuje i próba głośnego wypowiedzenia tych potrzeb jest jedynym sposobem na uratowanie związek.

Porady dla pary Pięć-Dziewięć:

Dla Piątki:

  • nie zapominaj jak ważne dla Dziewiątki są małe okazywania zaangażowania
  • pamiętaj, że powiedzenie czegokolwiek Dziewiątce aby wiedziała co się dzieje w twoim wnętrzu, jest lepsze niż kompletna cisza
  • pomagaj Dziewiątce by skupiała się na zewnętrznych zainteresowaniach

Dla Dziewiątki:

  • przynieś Piątce uspokojenie gdy emocje dają o sobie znać
  • odciągnij swoją uwagę od Piątki gdy wyczujesz, że Piątka się zaczyna wycofywać z powodu twojego nacisku
  • spróbuj rozpoznać swój gniew i wyraź go bezpośrednio zamiast go w sobie chować. Naucz się doceniać zalet konstruktywnej sprzeczki