Związek 5 z 8

Związek 5 z 8

Para Pięć-Osiem jest w pewnym sensie kombinacją najbardziej ekspansywnej energii i najbardziej powstrzymywanej energii. Energia Ósemki wypełnia cały pokój, podczas gdy energia Piątki się skupia na bardzo małej przestrzeni, najczęściej jej umysłu.

Dla Ósemki jeśli mało jest dobre, to tona tego jest znacznie lepsza. Dla Piątki minimum w zupełności wystarcza. Ale pomimo tej oczywistej różnicy to jest dość naturalna kombinacja typów. Piątka i Ósemka posiadają podobną cechę "być doskonałym w swoim głównym atucie". Dla Ósemki oznacza to świat fizyczny i arenę międzyludzką, a dla Piątki oznacza to obszar intelektualny. Oboje intuicyjnie rozumieją i dostrzegają swoje ukryte słabości i nie pasowanie do swojego otoczenia.

Obydwa typy posiadają na enneagramie połączenie między sobą, więc obydwoje dostrzegają na wzajem swoje wartości i wiedzą, ile mogą się od siebie na wzajem nauczyć. Piątka u której się uaktywni połączenie z Ósemką, może spędzić np. całą noc na "głośnej" i całonocnej debacie, która może z jednej strony wyczerpać Piątkę, ale też pozwala jej się bardziej otworzyć. Ósemka u której się uaktywni połączenie z Piątką, może poczuć się zupełnie rozbrojona gdy poczuje w sobie typowy dla Piątki wewnętrzny spokój. Samokontrola Piątki uczy Ósemkę aby nabrać nieco dystansu, zamiast natychmiast stawać do walki na pięści. Gdy Piątka i Ósemka znajdują się w odpowiednio długim związku, Ósemka staje się nieco podobna do Piątki, ma więcej cierpliwości i jest nieco bardziej łagodna. Z kolei Piątka zyskuje nieco asertywności w zachowaniu i łatwości w podejmowaniu działań.

Ta para gdy się spotka na połączeniu bliżej Piątki, może dać w wyniku ciche spędzanie czasu ze sobą jako kompani, którzy wiedzą i doceniają swoją obecność. Ale to także może doprowadzić do powolnego oddalania się od siebie. Na wycofywanie się Piątki i szukanie samotnego konta gdzie może odpocząć, Ósemka może złośliwie reagować tym samym, idąc do swojego własnego krańca pokoju z gwałtownym nastawieniem "pozostaw mnie w spokoju".

Ich wspólna chęć bycia niezależnym i bezceremonialność może doprowadzić tą parę do ciągłego "brania się za łby" oraz do niemożności znalezienia jakichkolwiek kompromisów potrzebnych w każdym związku. Dość często, chęć Piątki do spokojnego przeczekania gorszych chwil, jest niwelowane przez agresywną postawę Ósemki, która dodatkowo zaczyna próbować kontrolować poczynania Piątki aby ją zmusić do uległości. Ósemka naciska coraz bardziej, a Piątka przewrotnie coraz bardziej się wycofuje.

Porady dla pary Pięć-Osiem:

Dla Piątki:

  • pracuj nad znajdywaniem kompromisów które pozwolą wam obydwojgu utrzymać szacunek do siebie
  • delikatnie przypominaj Ósemce, że większość osób stara się unikać konfiktów
  • staraj się być twarda i stawaj w szranki z Ósemką, gdy poczujesz potrzebę wycofywania się lub w napadach złości

Dla Ósemki:

  • staraj się nie wprowadzać Piątki w zakłopotanie lub stawianie jej w centrum zainteresowania, swoim językiem, który jest zbyt ofensywny lub zachowaniem, które jest zbyt głośne
  • staraj się nie przygniatać Piątki swoim ogromnym zapasem energii. Zwracaj uwagę gdy debaty i dyskusje zabrneły zbyt daleko i nie prowadzą do sensownego rozwiązania
  • ucz Piątkę radości i podekscytowania z walki o to co wierzy i co ceni