Związek 5 z 6

Związek 5 z 6

Często spotykana kombinacja związku Pięć-Sześć wygląda dla osób postronnych jako prywatna para dobrych przyjaciół. Szóstka czuje, że może zaufać piątce, zwierząjąc się jej z prywatnych myśli (bardzo ważne dla szóstki), a Piątka lubi mieć swojego powiernika, któremu może powierzać sekrety i który szanuje jej potrzebę odosobnienia i prywatności - co Szóstka intuicyjnie rozumie.

Te dwa typy znajdujące się w Ośrodku Rozumu, łączą się ze sobą przez większość czasu, mentalnie. Obydwa typy są intelektualne, ciekawskie, żądne wiedzy, rozumieją na wzajem swoje obawy i lęki, oraz są lojalne i odpowiedzialne. Szóstka (nawet fobiczna) jest w związku z Piątką bardziej asertywna i zdejmuje z Piątki duży ciężar, inicjując spotkania i rozmowy między nimi.

Związek Pięć-Sześć może być dla obydwoje komfortowym kokonem. Szóstka rozumie potrzebę prywatności Piątki i chęć otrzymywania informacji. Szóstka lubi się dzielić informacjami, a Piątka gromadzi tą informację i nie zależy jej na tym czy inni ją również posiadają. Dla Szóstki najsilniejszą więzią w związku jest więź mentalna. Mentalne przywiązanie i zaufanie potrafi być tak silne, że może z łatwością przyćmić inne obszary wspólnego życia. Te dwa typy łatwo łączą się duchowo i są szczęśliwe gdy razem mogą przebywać w pobliżu, zajmując się swoimi własnymi sprawami. Mogą być również zmysłowo uczuciowe wobec siebie. Piątka potrafi być świetnym kochankiem gdyż jest to dobry sposób dla niej na wyjście ze swojego umysłu. Piątka może postrzegać Szóstkę jako zabawny i ekscytujący typ.

Ale Szóstka może odczuwać, że nie otrzymuje od Piątki zbyt dużej emocjonalnej wzajemności. Szóstka ma dość duże oczekiwania w bliskim związku, co może być dla Piątki dość przerażające gdyż uważa, że nie mając zbyt wiele, nie może się bezpiecznie tym dzielić z innymi. Dla Piątki jest trudne okazywanie emocji wobec innych i zdecydowanie nie potrafi tego robić na zawołanie, gdyż to się wiąże ze zbytnim nasileniem jej obaw i lęków. Z kolei Szóstka chce prosić Piątke o okazywanie uczuć, ale tak aby nie zabrzmiało to jak uporczywe domaganie się - i to Szóstka przeżywa równie głęboko.

Tendencja Piątki do zatrzymywania dla siebie informacji lub powściągliwości w okazywaniu emocji, może doprowadzać Szóstkę do stanów paranoi. Milczenie Piątki staje się manifestacją największych obaw Szóstki. I gdy Szóstka naciska, aby uzyskać zapewnienia, że wszystko jest w porządku Piątka jeszcze bardziej się zamyka w sobie. Oczekiwanie na odpowiedź Piątki, prowadzi Szóstkę do mentalnej nadaktywności i nerwowego kręcenia się w kółko.

Ta para ma prawdziwie silną moc, pozostania razem, o ile nauczy się regulować dwa różne style komunikacji: odosobnienie kontra wątpliwości.

Porady dla pary Pięć-Sześć:

Dla Piątki:

  • pamiętaj, że potrzeba informacji jest dla Szóstki równie ważna jak dla dla Ciebie. Proste potwierdzenie, że zastanawiasz się nad pytaniem jest lepsze niż zupełna cisza
  • Szóstka jest bardzo wrażliwa i czuła na drobne, nie werbalne gesty przywiązania i uczucia do niej. Gesty takie rozwijają wszelkie wątpliwości Szóstki, więc okazuj je często.
  • zapewniaj Szóstkę, że jesteś zaangażowana, choćby poprzez swoją obecność czy bliski kontakt. Daj odczuć Szóstce, że jesteś na tej samej łódce na dobre i złe.

Dla Szóstki:

  • pamiętaj, że Piątka potrzebuje przestrzeni i dystansu wokół spraw związanych z uczuciami. Zapewnij jej to.
  • nie osądzaj Piątki zbyt pochopnie lub nie oskarżaj bez uprzedniego realnego sprawdzenia czy twoje obawy są słuszne.
  • określaj dokładnie czas, kiedy chcesz porozmawiać o problemach. Nie dawaj generalnego ostrzeżenia, że potrzebujesz "przedyskutować związek".