Związek 4 z 8

Związek 4 z 8

To całkiem często spotykana para reprezentuje, dwa jedne z najbardziej intensywne i silne typy Enneagramu. Obydwoje uwielbiają tańczyć razem na krawędzi dachu. W tym kolejnym połączeniu dwóch przeciwnych typów, tych dwoje pociąga ta sama chęć czerpania z życia pełnymi garściami i żywiołowość. Odważne i bezpośrednie wyrażanie uczuć Czwórki jest silnym magnesem dla Ósemki. Bezceremonialne i dosadne "bierz to co chcesz" postrzeganie świata Ósemki, jest atrakcyjne dla Czwórki, która uważa, że jest to bardzo życiowe i prawdziwe podejście.

Czwórka to jeden z typów, który Ósemce nie jest łatwo przestraszyć. Czwórka potrafi sobie poradzić z narzucaniem woli przez Ósemkę i potrafi docenić jej uczciwość oraz fakt, że Ósemka nie boi się walki, potrafi wyrzucić z siebie złość i iść dalej jak gdyby nic się nie stało. Również Ósemka nie zniechęca się tak łatwo stanami depresji Czwórki i potrafi utrzymać stałe emocjonalne zaangażowanie gdy Czwórka okazuje niezdecydowane ciągle zmieniając swoje nastawienie do partnera, to chcąc go odsunąć od siebie, to znowu chcąc aby się on zaangażował. Ósemka mocno trzyma się tego co postanowiła gdy ktoś ją stara się od tego odsunąć, a także łatwo dostrzega próby uwiedzenia.

Ósemka docenia fakt, że Czwórka jest prawdziwa, szczera oraz posiada umiejętność do bycia emocjonalnie zaangażowanym. Ósemkę raduje to że znalazła kogoś kto dorównuje jej energią i intensywnością w uczuciach, oraz kogoś kto chętnie podejmie z nią zdrową rywalizację. Ósemka lubi mierzyć się z wysokimi oczekiwaniami Czwórki, która oczekuje od partnera okazywania dużych i różnych rodzajów emocji. Ósemka również docenia styl i elegancję Czwórki oraz uwielbia być włączana do podejmowania decyzji na temat ubioru i wizerunku Czwórki. Czwórka uwielbia to zaangażowanie gdyż czuje się dzięki niemu wyjątkowa.

Ta dwójka naturalnie pomaga sobie poprzez zwykłe bycie tym kim są. Ósemka preferuje towarzystwo Czwórki gdy ta jest w dobrym humorze i pójdzie sama gdzieś się zabawić, gdy Czwórka jest w depresji. To może rozłościć Czwórkę przerywając jej stan depresji. Powstała w rezultacie kłótnia może tych dwoje bardziej zbliżyć do siebie. Ten cykl kłótni i godzenia, może trwać przez wiele lat. Ale w ekstremalnych przypadkach, ten cykl może spowodować, że w końcu Ósemka odejdzie, nawet nie oglądając się za siebie.

Porady dla pary Cztery-Osiem:

Dla Czwórki:

  • bądź kreatywna w wymyslaniu projektów lub celów w które Ósemka może się zaangażować i wesprzeć
  • stawaj w swojej obronie. Mów Ósemce kiedy Cię skrzywdziła - Ósemka nie zawsze jest tego świadoma, ale nie zakładaj, że każde zachowanie Ósemki to atak na Ciebie
  • pomagaj Ósemce w wyrażaniu problemów i dyskutowaniu o nich

Dla Ósemki:

  • doceniaj wartość i złożoność "węwnętrznego" świata Czwórki. Staraj się dostrzec ile z tego świata może być również dobre i dla Ciebie
  • staraj się zrozumieć potrzebę i chęć wyrażania uczuć przez Czwórkę
  • nie naprawiaj ani nie zmieniaj intensywnych uczuć Czwórki - poprostu postaraj się je zrozumieć