Związek 4 z 7

Związek 4 z 7

Ta często występująca kombinacja opiera się przyciąganiu się dwóch różnych żywiołowości - Siódemka jest zainteresowana doświadczaniem wszystkiego co życie może zaoferować, Czwórka jest zainteresowana silnym doświadczaniem uczuć. Ta para może tworzyć silne połączenie - każde z nich pociąga sposób na życie drugiego. Czwórka uwielbia intensywność życia Siódemki, Siódemka zachwyca się umiejętnością Czwórki do całkowitego oddania się i zaangażowania emocjonalnie. Czwórka potrafi pomóc Siódemce sięgnąć głębi swoich uczuć, podczas gdy Siódemka potrafi rozweselić i rozjaśnić życie Czwórki. Ta para wzajemnie się uzupełnia.

Obydwa typy przez większość czasu żyją myśląc o przyszłości - Siódemka poprzez kreatywną wyobraźnię, Czwórka poprzez iluzoryczne marzenia (głównie o rzeczach nieosiągalnych). Ta para dostrzega rzeczy niezwykłe w każdym, zwykłym dniu i potrafi docenić i wykorzystać swoje specjalne umiejętności. Obydwoje nawzajem doceniają i aprobują swój niepospolity styl, tendencję do lekceważenia autorytetów, niekonformistyczne podejście. Potrafią również nawzajem pokazywać sobie i zachęcać siebie do współdziałania przy unikalnych i ciekawych zainteresowaniach.

Te dwa typy są zainsteresowane sobą również dlatego, że obydwoje obawiają się bycia porzuconym. Ciągłe groźby Siódemki, że odejdzie aby znaleźć sobie coś lub kogoś bardziej ineresującego jest atrakcyjne dla Czwórki, która lubi porządać to co jest dla niej nieosiągalne. A także, okresy wycofywania się emocjonalnego Czwórki zdają się nie przerażać Siódemki, która tak naprawdę nie chce być uwiązana do jednego miejsca lub w jakiś sposób ograniczana. Para tych dwóch typów posiada bardzo bliskie połączenie, ale bardzo rzadko jest ono głębokie.

Siódemka ciągle poszukuje i bada nowe możliwości życia, ale Czwórka bada i analizuje to życie znacznie bardziej intensywnie. I to jest problem, który pojawia się w tym związku. Ta duża rozbieżność pomiędzy myśleniem i czuciem może przekształcić wzajemną fascynację we wzajemne krytykowanie. Czwórka postrzega Siódemkę jako płytką i niestałą, podczas gdy Siódemka widzi Czwórkę jako emocjonalną "kulę u nogi".

Dość łatwo przychodzi Siódemce odsunąć się od Czwórki uważając ją za zbyt powolną, myśląca o sobie i o życiu zbyt poważnie, ale Siódemka paradoksalnie potrzebuje tego rodzaju myślenia Czwórki - wyczuwa ona, że to co Czwórka mówi i robi, ma ważne znaczenie. Po pewnym czasie i wraz z dojrzewaniem związku, głębokie podejście Czwórki do życia, może przyciągnąć uwagę Siódemki i w zamian Siódemka może wyciągnąć Czwórkę z depresji. A także Czwórka może się nauczyć, że nie wszystkim emocjom - zwłaszcza tym wręcz stworzonym do stwarzania problemów - powinno się pozwalać na przejęcie nad sobą kontroli.

Porady dla pary Cztery-Siedem:

Dla Czwórki:

  • zwracaj uwagę, kiedy emocje stają się bardziej punktem zapalnym w rozmowie, zamiast wyrażaniem prawdziwych potrzeb
  • bądź ostrożna i zwięzła w okazywaniu krytyki, aby Siódemka nie była zmuszona do przyjęcia postawy defensywnej
  • przypominaj Siódemce aby zostawała przy swoich uczuciach i swoich lękach oraz namiawiaj ją aby chciała doświadczać pełen zakres emocji - przyjemność i ból, radość i smutek

Dla Siódemki:

  • ustal pewne żelazne reguły aby móc radzić sobie z narastającymi problemami i sporami
  • poświęć Czwórce swój czas i uwagę aby popracować nad emocjonalnymi wątpliwościami i troskami
  • staraj się nie ulegać pokusie dawania prostych i krótkotrwałych rozwiązań na ból i depresję Czwórki