Związek 4 z 6

Związek 4 z 6

Ponieważ obydwa typy Cztery i Sześć przeżyły jakiś głęboki uraz w ciągu ich życia, posiadają podobny pogląd na świat pełen strachu, smutku i zrozumienie uniwersalnego cierpienia. Ich więź w odczuwaniu żalu, smutku oraz docenianie znaczenia i celu cierpienia, może wytworzyć międzi tymi dwoma typami pewną solidarność w której mogą wspierać się i dobrze rozumieć.

Obydwa typy potrafią być dowcipne, błyskotliwe, buntownicze, tajemnicze i głęboko emocjonalne, każde na swój sposób. Obydwoje boją się być porzuconym i niezrozumiałym oraz obydwoje posiadają wysokie ideały - Szóstka wspiera sprawy będące na przegranych pozycjach, Czwórka lubi wspierać sprawy związane z estetyką i głębokimi uczuciami. Obydwoje najlepiej się umieją wspierać gdy Czwórka, najbardziej obawiająca się porzucenia, widzi Szóstkę jako lojalną i wiarygodną, oraz gdy Szóstka, jako najbardziej obawiająca się bycia zdradzonym, postrzega Czwórkę, jako stałą, szczerą i prawdziwą.

Jednakże Czwórka potrafi być czasem niestała, mieć nieprzewidywalną osobowość, emocjonalną zmienność, podejmowanie decyzji pod wpływem impulsów oraz zwyczaj do okresowego angażowania się w związek i wycofywania się z niego. Takie zachowanie powoduje u Szóstki wzrost obaw i wątpliwości co do lojalności i przywiązania Czwórki oraz jej zdolność do pozostawania w związku. Szóstka czuje, że Czwórka wysyła zbyt mieszane sygnały. Każde z nich dodatkowo ma tendencje do zaniżania swojej samooceny, co czasem, w sytuacjach stresowych na wzajem sobie wytykają.

Podejrzliwość co do stylu zachowania Czwórki, powoduje, że Szóstka kwestionuje wszystko co mówi Czwórka, co może prowadzić do gwałtownych argumentacji oraz wydobyć z Szóstki zwiększającą się nieufność, ton oskarżycielski i cynizm. To powoduje, że Czwórka popada w depresję i wycofuje się, lub staje się przekorna, równie atakująca, obwiniająca i uparta.

Ta dwójka może sobie pomóc, poświęcając nieco swojego czasu aby zapewnić siebie nawzajem o zaangażowaniu i przywiązaniu. Mogą także zdać sobie z faktu, iż każde z nich w równym stopniu wprowadza do związku dwuznaczność - Czwórka ze swoją tendencją do ciągłego angażowania się i wycofywania oraz Szóstka ze swoim niezdecydowaniem czy zaufać partnerowi czy w niego wątpić.

Porady dla pary Cztery-Sześć

Dla Czwórki:

  • pamiętaj, że Szóstka potrzebuje faktów i logicznych powodów do twoich zachowań i argumentów, a nie tylko emocjonalne powody.
  • pamiętaj, że Szóstka potrzebuje się czuć bezpieczna, a nie wyjątkowa. Próbowanie uczynić z niej wyjątkową, może tylko wzbudzić w niej podejrzliwość, że jest manipulowana
  • spełniaj obietnice dawane Szóstce ale też nie schlebiaj jej zbytnio, nie bądź przesadnie miła

Dla Szóstki:

  • dodawaj odwagi sobie i partnerowi abyście sprawdzali i dowiadywali się, czy któreś z was czuje się czymś urażone - pytaj partnera jakie były jego prawdziwe intencje
  • zgadzaj się ze swoim partnerem w pewnych spornych sprawach i trzymaj się tych postanowień
  • staraj się być stabilna i wierna, gdy Czwórka zaczyna taniec z angażowaniem się i wycofywaniem. Bądź szczera z Czwórką i mów w jaki sposób takie zachowanie na Ciebie wpływa, ale bądź ostrożna aby nie być zbyt krytyczną i nie spowodować tym uczucia wstydu u Czwórki