Związek 4 z 5

Związek 4 z 5

Te dwa typy, Cztery i Pięć znadujące się na dole symbolu enneagramu prezentują swego rodzaju podstawę dla całego diagramu w swoim poszukiwaniu sensu życia - Czwórka poprzez emocje (jest najbardziej emocjonalnie dramatyczna wśród wszystkich typów) oraz Piątka poprzez rozum (będąc najbardziej celebrującą życie wśród wszystkich typów). Ponieważ obydwoje doszukują się głębszego znaczenia w powierzchowności innych, są sobą zafascynowane podejrzewając, że to drugie posiada klucz do zrozumienia ukrytego znaczenia życia - klucz do umysłu i klucz do serca. Piątki są zainteresowane prezentowaniem swoich odkryć za pomocą Czwórkowej emocji, Czwórka chce pokazywać swoje własne odkrycia za pomocą na poziomie Piątkowej mentalności.

Pomimo swych oczywistych różnic, mają ze sobą wiele wspólnego i mogą przez wiele lat, całkowicie przypominać siebie na wzajem. Obydwa typy, Czwórka i Piątka mają tendencję do bycia introwertycznym. Wewnętrzne krajobrazy Czwórki są bogate w wahania nastrojów, a wewnętrzne ściany Piątki są wyłożone intelektualną abstrakcją i mentalną wyobraźnią. Obydwoje mogą się dzielić między sobą, światem z jego wieloznacznością i symbolizmem oraz zamiłowaniem do sztuki, pomysłow, naturą, filozofią, podróżami, humorem i zachwycać się nad swoją niekonwencjonalnością.

Niedostępność emocjonalna Piątki może, działać na Czwórkę jak przynęta. Dodatkowo stałość i stabilność Piątki, są dla Czwórki jak wiązanie dla balonu z helem. Piątka daje Czwórce własne przemyślenia, co Czwórka bardzo docenia. Silne uczucia i emocje Czwórki oraz chęć do kontaktowania się z ludźmi może być bardzo atrakcyjne dla Piątki, która mniej lub bardziej obawia się zbyt silnych emocji i odwleka emocjonalne zaangażowanie. Czwórka jest atrakcyjna dla Piątki również dlatego, że Czwórka "zajmuje się" całą emocjonalną pracą w związku i jest postacią przy której zabawnie jest przebywać, ponieważ jest bardzo zmienna jak cztery pory roku.

Jednak to nie jest zbyt często spotykana para. Ciągłe zmiany, wzloty i spadki i nie stałość emocjonalna Czwórki może być bardzo męcząca dla Piątki. Piątka obawiając sie, że może to być zbyt intensywne dla niej, stara się odsunąć od tych wszystkich emocji. W efekcie Czwórka zaczyna się czuć porzucona. Czwórka zaczyna odczuwać, że ta widoczna dwuznaczność Piątki wobec angażowania się w związek, a także chłodność w uczuciach, może się równać temu, że jej partner nie posiada serca. Im bardziej Czwórka naciska na połączenie i angażowanie w związek, tym bardziej Piątka się oddala.

Jednakże, obydwoje mogą próbować znaleźć odpowiednią ilość kontaktu, spotykając się w połowie swoich emocjonalnych potrzeb. A także, ucząc się od siebie nawzajem szlachetnych, ukrytych i głębokich prawd, mogą się do siebie upodobnić. Piątka może się uczyć poświęcać nieco czasu i energii oraz ujawniać sekrety swojego serca i uczuć. Czwórka może uczyć się doceniania emocjonalnego odizolowania i obiektywnej analizy.

Porady dla pary Cztery-Pięć:

Dla Czwórki:

  • staraj się zwracać uwagę na to kiedy emocje i uczucia, zaczynają przytłaczać Piątkę i postaraj się nauczyć je powstrzymywać
  • naucz się doceniać i identyfikować się z emocjonalną izolacją Piątki
  • respektuj potrzebę Piątki do rozdzielania fragmentów życia i ustalaj wcześniej terminy w których możesz przedyskutować problemy

Dla Piątki:

  • doceniaj wiedzę pochodzącą z twojego i innych serca
  • ćwicz bycie stabilnym w uczuciach
  • okazuj często swoją miłość i mów Czwórce, że może czuć się bezpieczna w wyrażaniu silnych emocji i złości