Związek 3 z 5

Związek 3 z 5

Trójka dość często wybiera Piątkę na partnera (być może nawet najczęściej ze wszystkich innych typów) ponieważ to balansuje ich przeciwne osobowości. Trójka jest najbardziej ekstrawertyczna, Piątka jest najbardziej introwertyczna z pośród typów Enneagramu. Piątka ofiarowuje Trójce wsparcie w postaci dokładnej analizy pędu Trójki do sukcesu. Trójka z kolei nadaje impet, który pchania związek do przodu. Zazwyczaj, Trójka próbuje, Piątka nie stawia oporu.

Obydwa typy, Trójka i Piątka mają problemy z tolerowaniem emocjonalnej bliskości. Trójka unika emocjonalnego kontaktu starając się być ciągle zajęta (skutkiem tego umacniając swoje przyzwyczajenie do chowania się za maską, która skrywa jej prawdziwe Ja). Piątka (bojąc się bycia upokorzonym jeżeli ktoś ją pozna zbyt dobrze) utrzymuje dystans wycofując się w świat swojego umysłu. W konsekwencji, obydwa typy naturalnie rozumieją wzajemnie potrzebe posiadania emocjonalnej przestrzeni.

Piątce bardzo się podoba fakt, że Trójka zajmuje się detalami dotyczącymi ich życia socjalnego, planując wycieczki i pilnując by wszelkie sprawy przebiegały pomyślnie, dając Piątce swobodę w rozmyślaniach i zaspokajając jej chęć pozostawania nieco odizolowanej od świata. Piątka lubi również to, że Trójka jest zazwyczaj zbyt zajęta swoimi sprawami aby być wymagać od Piątki aby poświęcała jej czas i energię. Trójka także docenia fakt, że Piątka również nie domaga się aby Trójka poświęcała więcej czasu energii i czasu Piątce, zamiast pracy i osobistym zajęciom. Trójka lubi także delikatne, nie emocjonalne doradzanie Piątki w różnych sprawach.

Jednak ten styl związku może prowadzić do prowadzenia równoległych, odzielnych żyć, po za domową rutyną. Piątka ma tendencję do niewielkiego angażowania intymności na specjalne okazje, utrzymując dystans przez pozostały czas. Trójka może zacząć odczuwać brak wyrazów akceptowania jej działań i wizerunku i zacząć szacunek do samej siebie. Paradoksalnie, gdy Piątka odczuje, że Trójka spędza zbyt dużo czasu po za domową rutyną, Piątka może zacząć wpadać w posępny nastrój, odmawiać sobie pociechy lub seksu, lub (gdy poczuje się bezpieczna na tyle, żeby uaktywnić w sobie połączenie z Ósemką) może zacząć wpadać we wściekłość, jeszcze bardziej odstraszając Trójkę, która jeszcze bardziej się poświęci pracy po za domem. Ten cykl zachowań, może spowodować rozpad związku. Pomocne może być opracowanie systemu negocjacji co do odpowiedniego angażowania czasu i energii w związek.

Kolejnym potencjalnym obszarem konfliktu jest gdy obydwoje zaczną ze sobą pracować nad tym samym projektem. Obydwa typy traktują swoje zajęcia ambicjonalnie i mogą zacząć spierać się ze sobą o to czyje pomysły lub wkład były kluczem do sukcesu. Konflikt narasta przy dystusjach na temat sposobu używania energii i czasu i wokół skłonności Trójki do brania skrótów aby osiągnąć sukces podczas gdy Piątka potrzebuje czasu aby dokładnie przemyśleć sposób działania. Dodatkowo problemy mogą powstawać wokół faktu, że Piątka jest jednym z najuczciwszych typów podczas gdy Trójka jest jednym z najbardziej oszukańczych. Piątka może postrzegać Trójkę jako płytką osobę, a Trójka może widzieć Piątkę jako zdziwaczałego pustelnika.

Jednak ta para może dobrze współrzyć wokół wspólnych zajęć, jeśli obydwoje dokładnie wiedzą ile mogą poświęcić czasu i energii na związek, a ile na daną czynność. Obydwoje rozumieją, że sposób w jaki obydwoje okazują przywiązanie do siebie jest poprzez robienie odpowiednich rzeczy dla związku - Trójka jest produktywna, a Piątka poświęca swój cenny czas i energię.

Porady dla pary Trzy-Pięć:

Dla Trójki:

  • przejmuj inicjatywę w negocjowaniu wzajemnych zobowiązań, ale respektuj potrzebę Piątki posiadania wyznaczonych granic i unikaj naruszania ich
  • bądź otwarta na docenianie zalet tendencji Piątki do bycia cichą i rozmyślającą
  • bądź ostrożna aby nie zaniedbywać domowych obowiązków i rutyn, poprzez twój zapał do pracy po za nim

Dla Piątki:

  • spróbuj się nauczyć doceniać lub nawet cieszyć się z socjalnych zajęć Trójki
  • pamiętaj aby poświęcać nieco czasu i energii aby dostrzec i docenić osiągnięcia i sukcesy Trójki i podziwiaj jej pewność siebie, optymizm i ogromną energię
  • namawiaj Trójkę aby zwolniła nieco tempa i odpoczęła i kultywowała nieco swoje wewnętrzne życie