Związek 2 z 4

Związek 2 z 4

Ta niezbyt często spotykana para Dwa-Cztery przypomina romantyczny taniec dwojga zakochanych. Obydwa typy skupiają swoją uwagę na swoim życiu emocjonalnym. Dwójka skupia i przenosi swoje emocje na innych, a Czwórka skupia się na dramatyzowaniu swoich własnych emocji.

Czwórka przyciąga uwagę Dwójki swoją intensywnością emocji i poszukiwaniem silnego połączenia serc. Dwójka jest zauroczona tą intensywnością emocji okazywaną przez Czwórkę - emocje dobre, złe, wzloty, upadki, radość, rozpacz. Czwórkę pociąga Dwójka ponieważ Dwójka wysłuchuje jej problemów i rozumie wrażliwość jej uczuć. Ponadto obydwoje są tak bardzo romantyczni, że złamią wszelkie reguły byleby tylko utrzymać swój związek.

Te dwa typy są ze sobą połączone na Enneagramie, więc każde z nich dostrzega w osobowości partnera część siebie. Kiedy u Dwójki uaktywni się połączenie z Czwórką, staje się ona bardziej autentyczna i bardziej odczuwa swoje potrzeby i wymagania dzięki czemu otrzymuje możliwość doświadczania bardziej bliskiego i bardziej intymnego związku. To dość wyzwalające dla Dwójki móc wyrażać swoje prawdziwe emocje i odczucia nie odczuwając przy tym obawy utraty związku. Czwórka dostrzega i docenia łatwość Dwójki w kontynuowaniu pracy i działań, nawet w obliczu silnych emocji. Obydwoje uczą się od siebie nawzajem i nabierają pewnej perspektywy w postrzeganiu swoich odczuć i ich wyrażania wobec innych.

Problem się pojawia gdy Dwójka zaczyna próbować zmieniać Czwórkę. Czwórka nie chce być poprawiana, tylko zrozumiana. Czwórka nigdy nie jest w pełni szczęśliwa z Dwójki (tak jak z jakiejkolwiek innej osoby). Jest zawsze coś czego Czwórce brakuje w tej drugiej osobie. Dwójka bojąć się odrzucenia i dostrzagając niezadowolenie Czwórki, zaczyna coraz bardziej się domagać bliższego kontaktu. W rezultacie Czwórka zaczyna się wycofywać. Ale Czwórka, sama bojąc się porzucenia, z tego powodu, że się oddaliła od Dwójki, znowu zaczyna się do niej zbliżać. To ciągłe przyciąganie się i oddalanie tworzy między nimi emocjonalną przepaść, którą każde z nich boi się pokonać nie angażując się zbytnio w powstawanie związku. Kiedy obydwoje zgodzą się na ten związek, ta huśtawka emocjonalna, w końcu się zatrzymuje.

Czwórka może postrzegać Dwójkę jako zbyt ulotną i powierzchowną, uznając również, że Dwójce brakuje wartości i sensu życia. Dwójka może postrzegać Czwórkę jako nieznośnie pochłoniętą sobą. W swoich najlepszych chwilach, kiedy obydwoje będą potrafili szczerze podzielić się uczuciami, ta dwójka może dobrze zrozumieć głębokie odczucia partnera.

Porady dla pary Dwa-Cztery

Dla Dwójki:

  • powstrzymuj się od komentowania i dawania rad w sytuacjach w których Czwórka chce jedynie zrozumienia
  • doceniaj piękno jakie Czwórka widzi w swoich stanach melancholii
  • daj Czwórce przestrzeń jakiej potrzebuje aby zrozumieć swoje uczucia

Dla Czwórki:

  • doceniaj u Dwójki jej entuzjazm i poczucie humoru, oraz dziękuj jej za uzyskiwaną od niej pomoc
  • zapewniaj Dwójkę, że nie porzucisz jej za wyrażenie prawdziwych uczuć i za to że posiada swoje własne potrzeby
  • staraj się być bardzo delikatna w wyrażaniu krytyki na temat jej ułomności i braków