Związek 1 z 9

Związek 1 z 9

Para Jeden-Dziewięć to jest najbardziej popularne połączenie pośród wszystkich kombinacji w Enneagramie. Najczęściej się spotyka mężczyznę Jedynkę i kobietę Dziewiątkę. Jedynka uwielbia akceptację Dziewiątki ludzi takich jakimi są i nie osądzającą, nie oskarżającą naturę. Dziewiątka uwielbia Jedynkę ponieważ zapewnia ona stabilność, harmonijność i porządek, rzeczy które są potrzebne Dziewiątce do bycia efektywnym i potrzebnym. Jedynka daje Dziewiątce impet do podejmowania dobrych i skutecznych działań - coś co brakuje Dziewiątce, przeciwdziałanie ciągłej pokusie popadnięcia w stagnację i lenistwo oraz ignorowanie własnych potrzeb które trzeba zaspokoić. Dziewiątka opiera swoje działania na bazowej strukturze stworzonej przez Jedynkę.

Obydwa typy poszukują komfortu i spokoju w swoim życiu oraz lubią poczucie bezpieczeństwa i przewidywalność w swojej codziennej rutynie. Obydwoje posiadają pewien rodzaj obsesji na temat podejmowania decyzji: Jedynka ją odwleka gdyż chce mieć pewność, że będzie ona poprawna i właściwa, Dziewiątka ją odwleka ponieważ ma problem z wybraniem któreś ze stron gdyż uważa, że każde rozwiązanie i każda ze stron ma swoją rację i jest prawidłowa. Tak więc, obydwoje mają tendencję do ociągania się z podejmowaniem decyzji i chcą aby tą decyzję podjęła ta druga strona (drugi partner). Jedynka może się burzyć i obwiniać z tego powodu Dziewiątkę (iż nie chce podjąć decyzji) co tylko sprowadzi się do tego, że Dziewiątka stanie się bardziej uparta i unikająca podjęcia decyzji. Dla tej pary dobrym rozwiązaniem jest pozwolić na to aby złość była otwarta, szczera i bezpośrednio wyrażana przez obydwoje.

Jednak te typy są różne pod wieloma względami. Jedynka jest schludna, zdyscyplinowana, potrafi się skupić, osądza innych oraz podejmuje działania z własnej inicjatywy. Dziewiątka jest "zasiedziała", ogólnikowa, zmanierowana, bez wyrazu i bez zainteresowań.

Te dwa typy przylegają do siebie w Ośrodku Ciała (zwane czasami Trójką Agresji) i obydwoje zarówno Jeden jak i Dziewięć mają problemy związane z gniewem i złością. Obydwoje starają się tłumić tą złość w sobie. Dziewiątka ignoruje swoją złość lub wyraża ją w pasywny sposób (np. trzaskanie dźwiami bez słowa). Jedynka wyraża swoją złość jako podwyższona nerwowość, niecierpliwość wobec czyichś działań lub wyrażanie braku satysfakcji. Im bardziej Jedynka naciska Dziewiątkę aby rozwiązała problemy, tym głębiej Dziewiątka chowa głowę w piasek i nic nie robi.

Będąc w Ośrodku Ciała obydwoje posiadają potrzebę kontrolowania innych. Jedynka wymaga od innych (oraz od siebie) aby robili tylko "prawidłowe" czyny i podejmowali te "jedyne słuszne" działania, zgodne z zasadami Jedynki. Dziewiątka "kontroluje" innych zmuszając ich do działania, sama zaś popada w stagnację i "nie rusza nawet palcem" w danej sprawie. Jedynka uważa, że zawsze wie czego chce - co naogół oznacza bycie słusznym i robienie słusznych rzeczy. Dziewiątka bardzo rzadko wie czego chce, ale wie na pewno, że nie chce być zmuszana do przykładania ręki do czyichś działań. Jeżeli Jedynka będzie potrafiła wyrazić swoje potrzeby w nie domagający się sposób (bez określania, iż jest to jedyna słuszna droga), to Dziewiątka chętniej dołączy do Jedynki w urzeczywistnianiu tych potrzeb. Ale Dziewiątka nigdy nie powinna być zmuszana do ustępliwości lub zaangażowania.

Porady dla pary Jeden-Dziewięć:

Dla Jedynki:

  • daj Dziewiątce czas do namysłu gdy czegoś od niej oczekujesz, zwłaszcza gdy to wygląda dla niej jak żądanie
  • zrozum, że Dziewiątka potrzebuje się poczuć akceptowaną i docenianą za to kim ona jest (w bezwarunkowy sposób) zanim zostanie skrytykowana
  • staraj się utrzymywać pozytywne i negatywne reakcje, zbalansowane - nie za dużo złych i nie za mało dobrych

Dla Dziewiątki:

  • staraj się być odpowiednio "obecna" i skupiona gdy Jedynka chce przedyskutować ważne problemy i sprawy
  • pamiętaj, że problem sam się nie rozwiąże jeżeli będziesz go ignorować
  • nie uciekaj ani nie wycofywuj się gdy Jedynka otwarcie wyraża swoją złość i daj jej do zrozumienia, że pomimo tego, twoje uczucia się do niej nie zmieniły. Zdrowe agumenty potrafią rozładować dużą ilość napięcia między wami i pozwolą budować zaufanie