Związek 1 z 7

Związek 1 z 7

Para Jeden-Siedem jest typową kombinacją, która może pokazać prawie magiczne połączenie. Siódemka nie bierze serio krytycznego nastawienia Jedynki i dzięki temu posiada możliwość zbliżenia się do Jedynki bliżej niż jakikolwiek inny z typów. Siódemka czuje instynktownie, że czuje się bezpiecznie by "wygłupiać" się w pobliżu Jedynki bez obawy, że zostanie źle odebrana. Jedynka porząda zabawy i Siódemka jej ją daje.

Siódemka jest ciekawa porządku, odpowiedzialności i samodyscypliny Jedynki. Jedynka jest ciekawa pobudliwej spontaniczności Siódemki. Obydwa typy są idealistami i czerpią energię z chęci uczynienia świata lepszym miejscem. Siódemka znajduje przyjemność w planowaniu, Jedynka znajduje przyjemność w doprowadzaniu tych planów krok po kroku do końca.

Jedynka i Siódemka dzielą ze sobą połączenie na Enneagramie, więc w znacznej części siebie na wzajem rozumieją. Jedynka lubi wolność i szczęście w swoim połączeniu z Siódemką. Siódemka dostrzega w swoim połączeniu z Jedynką, korzyści płynące z dokańczania działań, które tak uwielbia planować.

Jednakże obydwa typy potrafią być w niektórych aspektach nieugięte, każde na swój sposób, co może prowadzić do powstawania konfliktów. Gdy Jedynka zaczyna naciskać, że ciasno i ściśle określone przez nią pomysły są "jedyną słuszną drogą", Siódemka zaczyna nasilać swój opór wobec pomysłów czy rozwiązań i zaczyna coraz bardziej naciskać na realizację swoich własnych planów i fantazji. To może prowadzić Jedynkę do postrzegania Siódemkę jako dziwaczną i szaleńczo ekscentryczną.

Gdy Jedynka zaczyna wpadać w złość, Siódemka staje się bardziej defensywna i przechodzi do swojego połączenia na enneagramie (z jedynką) i staje się bardziej krytyczna, samo-wychwalająca się i przyjmuję taką samą postawę co Jedynka uważając swoje pomysły za "jedyne słuszne". Siódemka może nawet posunąć się znacznie dalej, specjalnie doprowadzając Jedynkę do złości, żeby to wyglądało na dobrą wymówkę na przerwanie dalszej rozmowy. Jest pomocne gdy Siódemka trzyma dystans w obliczu złości Jedynki, potrafi się z nią spotkać w połowie drogi i poprostu rozwiązać problem.

Przez większą część czasu, Siódemka chce poprostu się bawić. Jedynka uaktywnia swoje połączenie z siódemką i się bawi w czasie urlopu lub wakacji - wtedy gdy wie, że powinna. Jednym z kluczowych sposób na utrzymanie tego związku, jest sprawienie aby każdy dzień był, chociaż częściowo, wakacjami. Wtedy Jedynka będzie się mogła nauczyć od Siódemki jak cieszyć się z życia.

Porady dla pary Jeden-Siedem:

Dla Jedynki:

  • zrozum, że fantazjowanie Siódemki może być bardzo inspirujące
  • staraj się krytykować Siódemkę najdelikatniej jak to tylko można, tak aby nie zmusić jej do przejścia do pozycji obronnej
  • słuchaj historii Siódemki, przyłącz się do interesującej rozmowy, a także współuczestnicz w zabawie i podróżach z Siódemką

Dla Siódemki:

  • pamiętaj, że te same problemy będą wciąż powracać, jeżeli się nimi nie zajmiesz i z nimi nie uporasz
  • poświęć swój czas na słuchanie Jedynki i jej obaw
  • przyznawaj się do własnych błędów i okaż zrozumienie dla błędów popełnianych przez Jedynkę