Związek 1 z 5

Związek 1 z 5

Para Jeden-Pięć jest rodzajem "uroczystej" pary, obydwoje posiadaja bardzo intelektualne podejście do życia. Te dwa typy wylądają bardzo podobnie, chociaż paradoksalnie w dość znaczny sposób się od siebie różnią. Obydwa typy zarówno Jeden jak i Pięć są bardzo wstrzemięźliwe jeżeli chodzi o emocje, są obiektywne i rzeczowe oraz posiadają dobrze zdefiniowane granice wyznaczające emocje i przestrzeń osobistą. Obydwa typy są bardzo niezależne. Obydwoje lubią debaty i śmiech, ta para jest pełna mentalnej stymulacji. Obydwoje są ostrożni jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. Oczywiste jest, że obydwoje się bardzo lubią właśnie z powodu tych wspólnych cech.

Piątka lubi Jedynkę ponieważ może być pewna tego co mówi Jedynka i docenia to, że Jedynka jest praktyczna w zarządzaniu życiem socjalnym i materialnym w obszarach, którymi Piątka nie jest zainteresowana. Jedynka docenia emocjonalną bezstronność Piątki ponieważ oznacza to, że Piątka nigdy nie osądza innych. Jedynka uwielbia ten fakt ponieważ sama jest osądzająca i nieustannie wydająca opinie co nie zawsze jest dla niej zbyt przyjemne. Jedynka też docenia mądre rady, jakie Piątka daje tym na których jej zależy.

Żaden z tych typów nie lubi się złościć. To może czasem prowadzić do emocjonalnego oddalenia się w związku na różne okresy czasu. Emocjonalne wycofywanie się Piątki może pobudzać u Jedynki odczucie, że "nie jest zbyt dobra" dla Piątki. Jedynka może w rezultacie poczuć się rozłoszczona i zacząć naciskać Piątkę aby się bardziej zaangażowała. Tej parze może wtedy pomóc zwykłe wyrażnie nieco wzajemnej złości, aby się sytuacja nieco uspokoiła.

W tym związku spotykają się dwa podejścia do życia: "nie bycie zbyt dobrym" Jedynki oraz "nie posiadanie zbyt wiele" Piątki. Te dwie oznaki zachowań i pasji mogą spowodować wiele problemów w tym związku. Tendencja Jedynki do bycia krytycznym wobec innych i potrzeba pouczania, może być postrzegane przez Piątkę jako niebezpieczne wtargnięcię do wyznaczonych przez nią granic, w rezultacie czego Piątka się zamknie w swoich ścianach chroniących ją przed kontrolowaniem przez innych.

Ponieważ obydwoje sa wstrzemięźliwi w okazywaniu uczuć, ta para może być bardzo wolna w budowaniu związku i nawiązywaniu romansu, ale gdy już w końcu do tego dojdzie, będą głęboko ze sobą związani. Te typy spotykają się na połączeniu z Siódemką więc obydwoje wiedzą jak się dobrze bawić na wakacjach lub zajmować się czymś co obydwoje uznają za ciekawe.

Porady dla pary Jeden-Pięć:

Dla Jedynki:

  • pamiętaj, że polityka "wolnej ręki" i swobody u Piątki, nie jest oznaką braku zaangażowania
  • bądź ostrożna w mówieniu Piątce co "powinna robić"
  • respektuj potrzebę Piątki do pracy w samotności nad projektami którymi się interesuje,

Dla Piątki:

  • staraj się chętniej ujawniać żale jakie posiadasz
  • bądź racjonalna, systemaryczna i analityczna w wyjaśnianiu twojej pozycji, gdy Jedynka się z Tobą nie zgadza
  • delikatnie przypominaj (z naciskiem na delikatnie!) Jedynce, że osiągnie lepszą współpracę pochwałą i docenianiem, niż krytyką i pouczaniem