Związek 1 z 1

Związek 1 z 1

Tak jak w przypadku innych par tego samego typu, osoby w parze Jeden-Jeden pociąga w partnerze ta część, która jest podobna u obu osób. Obydwoje posiadają podobne charaktery oraz naturalnie rozumieją punkt widzenia partnera. Jako Jedynki, obydwoje kierują się wysokimi standardami, świadomością, są idealistami, praktykami, niezawodni i solidni, a także posiadają wysokie poczucie obowiązku oraz potrzebę tworzenia rzeczy aby były jak najlepszymi.

Ta kombinacja jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych w Enneagramie. Obydwoje odkładają przyjemności na dalszy plan, dążąc najpierw do zakończenia pracy lub dojścia do odpowiedniego standardu życia, co tak naprawdę nigdy może nie nastąpić. Tak więc ta para potrzebuje ustalić taki plan zajęć aby znalazło się w nim miejsce na zabawę, tak jakby ta zabawa miała być jednym z obowiązków. Gdy już przyjdzie czas na rozluźnienie, Jedynki dokładnie wiedzą jak się razem bawić i potrafią docenić poczucie humoru partnera. Jedynki w tym jak i w każdym innym związku, chcą być doceniane i szanowane za to co robią oraz za ich dążenie do ideałów, a także chcą być z kimś kogo same mogą obdarzyć szacunkiem i poważaniem. Jedynki doceniają komplementy jakimi są obdarzane. Każdy z partnerów w parze Jeden-Jeden dobrze rozumie, że jego partner okazuje miłość tak samo przez wysiłek wkładany w związek jak i przez krytykę okazywaną sobie nawzajem. Krytyka ta jest przez obydwoje postrzegana jako pomoc okazaną partnerowi aby stał się tak dobry i zaangażowany w związek jak to jest tylko możliwe.

Porady dla pary Jeden-Jeden

  • pamiętajcie, że o ile każde z was będzie przekonane, że jest tylko jeden "słuszny" sposób na to by coś osiągnąć, czasami może się okazać, że do tego samego celu dążycie różnymi drogami. Postarajcie się znaleźć wspólne rozwiązanie niekoniecznie biorąc wszystko na bardzo poważnie.
  • pamiętajcie, że o ile żadne z was nie chce otwarcie okazywać złości, to jednak otwarta i szczera złość, która dodatkowo jest odpowiednio wyrażona, może pomóc zbudować wzajemne zaufanie do siebie
  • postarajcie się wyznaczyć czas na odpoczynek i zabawę jako kolejny z obowiązków