Typ 8 - Szef

 1. Ósemka w skrócie
 2. Opis Ósemki
 3. Ósemka ze skrzydłem siedem: 8w7 - "Dysydent"
 4. Ósemka ze skrzydłem dziewięć: 8w9 - "Niedźwiedź"
 5. Wpływ na Ósemkę połączenia z Dwójką
 6. Wpływ na Ósemkę połączenia z Piątką
 7. Ósemka w miłości
 8. Ósemka w pracy
 9. Rozpoznanie Ósemki

Ósemka w skrócie

Ósemki są bezpośrednie, ufne we własne możliwości, odważne, opiekuńcze.

Jak postępować ze mną

 • umiej zadbać o siebie i o mnie
 • bądź silny i bezpośredni
 • nie plotkuj na mój temat i nie zawiedź mojego zaufania
 • bądź wrażliwy i dziel się swoimi uczuciami. Dostrzegaj i doceniaj moją wrażliwą stronę
 • doceniaj moje poświęcenie i mój wkład w sprawę, ale nie praw mi pochlebstw
 • często wyrażam się w sposób asertywny. Nie zakładaj, że jest to osobisty atak na Ciebie
 • gdy krzyczę i przeklinam, pamiętaj, że poprostu taka jestem

Co lubię w byciu Ósemką

 • bycie zależną tylko od siebie i pewnym własnych możliwości
 • umiejętność przejmowania kontroli i sprostania wytyczonym celom
 • bycie odważną, bezpośrednią i solidną
 • bycie wspomagającym i ochraniającym tych, którzy są blisko mnie
 • czerpianie z życia pełnymi garściami

Co jest trudne w byciu Ósemką

 • przytłaczanie innych moją bezceremonialnością, odstraszanie ich gdy tego nie zamierzałam
 • bycie nerwową i niecierpliwą z powodu braku kompetencji innych
 • nadstawianie karku za innych i nie bycie docenianą za to
 • nie zapominanie ran mi zadanych i niesprawiedliwości
 • denerwowanie się gdy ludzie nie trzymają się ustalonych zasad lub gdy sprawy nie idą po mojej myśli

Opis Ósemki

Ósemki odczuwają potrzebę bycia silnym by móc panować nad każdą okolicznością i każdym zdarzeniem. Mogą być skuteczni, opiekuńczy i zaangażowani w sprawę, lub też mogą być destrukcyjni, niepohamowani i sadystyczni. Ósemki, dziewiątki i jedynki tworzą kolejne emocjonalne trio, którego motorem jest agresja. O ile dwójki, trójki i czwórki mogą być niepewni tego kim są i co czują, piątki, szóstki i siódemki są niepewni co do swoich działań, to ósemki, dziewiątki i jedynki mają problem ze zrozumieniem abstrakcyjnych idei i nie potrafią głęboko myśleć. Ósemki odczuwają silną potrzebę niezależności i władzy nad tym co robią i nie tolerują sytuacji w której nie mogą w żaden sposób wpłynąć na jej przebieg. Odczuwają też potrzebę niezależności finansowej często ciężko na to pracując wszelkimi możliwymi sposobami. Odczuwając potrzebę bycia w stabilnej sytuacji (jedzenie, dom, pieniądze są dla nich kluczowymi sprawami) poszukują sposobów kontroli otoczenia. Czasem prowadzi to do uznawania wyższej wartości przedmiotów niż ludzi.

Zdrowe ósemki są często dynamiczne, silne i niezależne. Demonstrują zaletę swojej siły: jak używać nacisku dla konstruktywnego celu. Wiele zdrowych ósemek jest naturalnymi przywódcami, którzy inspirują innych, chronią słabych i dążą do sprawiedliwości. Mogą używać swojej mocy by uporządkować sprawy i mają odwagę i wolę do wdrażania nowych pomysłów. Są generalnie uczciwi i bezpośredni, wprowadzając energiczny, silny zapał do wszystkiego czego próbuja. Zdrowe ósemki są często hojnymi, lojalnymi przyjaciółmi którzy chronią to co jest w innych słabe i podatne. To jest również metafora, którą się ósemki często określają. Zdrowe ósemki często są lojalne wobec grupy i postrzegają przyjażń jako pakt wzajemnej ochrony. Chcą aby wszyscy z tego paktu korzystali, spójność grupy i szczęście jest dla nich bardzo ważne. Pod ich silną, zewnętrzną powłoką jest też młodsza bardziej wrażliwa część, którą sami ochraniają. Ósemki bez tej powłoki często demonstrują swoja delikatność; są silni wystarczająco by być poczciwi, otwarci wystarczająco by być poruszeni, pewni wystarczająco by się mylić, bogaci wystarczająco by być hojnym.

Gdy ósemki są mniej zdrowe, ich użycie siły zaczyna się psuć poprzez chęć osiągnięcia własnej korzyści. Podczas gdy relatywnie wciąż się czują pewni swego, ósemki zaczynają ukrywać swoje słabości za pomocą agresywnego okazywania siły. Odczytują posiadaną przez siebie władzę jako sposób na zaprzeczenie swoim słabościom i na przetrwanie w świecie, który uważają za nieuporządkowany i dla nich niebezpieczny. Mogą też czasem mieć skłonność do przepracowywania się, pozostawanie do późna w nocy w pracy, przyjmowanie zbyt dużej ilości obowiązków. Mniej zdrowe ósemki uwielbiają konfrontację i starają się kontaktować z innymi głównie poprzez walkę i rywalizację. Potrafią mocno naciskać innych, tylko po to by oszacować ich wytrzymałość na różne sposoby traktowania. Mogą być często zbyt aroganckie i nieczułe oraz zachowywać się apodyktycznie. Pod tą twardą skorupą, ósemki czują się nadwrażliwe na zdradę, podatne na kpiny lub słabe w sposób, który uważają za wstydliwy. Większość ósemek nie zdaje sobie z reguły sprawy z tego jak mogą wyglądać bojowniczo. Głównie dla tego, że defensywnie odrzucają wszelkie reakcje na ich zachowanie, zwłaszcza w przypadkach gdy swoim zachowaniem mogą kogoś ranić. Niezdrowe ósemki odrzucają poczucie winy, zazwyczaj zasłaniając je większą ilością agresji, utrzymując jednocześnie, że nie mają za co przepraszać. W ich spostrzeganiu świata, widzą innych ludzi w postaci karykatur, dwu-wymiarowych obiektów, które mogą dowolnie przebijać szpadą bez żadnych konsekwencji.

Zupełnie jak w przypadku dwójek, bardzo niezdrowe ósemki zachowują się wobec innych ludzi ekstremalnie inaczej niż zdrowe. Bardzo niezdrowe ósemki, potrafią bezgranicznie ranić innych w imię utrzymywania swojego majestatycznego wizerunku nienaruszalnego "Ja". Głównym motywem działania takich ósemek jest "dorwij ich zanim oni dorwą mnie". Gdy poczują niebezpieczeństwo, mogą brutalnie zniszczyć wszystko co sprzeciwiło się ich woli. Rozwijają w sobie iluzje na temat własnej siły i własnych możliwości, czują się nietykalni i mają skłonność do megalomanii. Wielu z krwawych dyktatorów było lub jest bardzo niezdrowymi ósemkami i ich brutalne zachowanie odzwierciedla jak bardzo źle traktują oni ludzi nad którymi sprawują władzę.


Ósemka ze skrzydłem siedem: 8w7 - "Dysydent"

Świadoma ósemka ze skrzydłem siedem jest często bardzo silna i ekspansywna. Towarzyska i chojna, może pokazywać radosne oblicze. Może być dynamiczna, skuteczna, energiczna. Często ma wysokie poczucie humoru i potrafi śmiać się z siebie. Generalnie bardzo ekstrawertyczna, ambitna i materialistyczna. Może mówić bardzo głośno i być w centrum zainteresowania, wieść prym wodzireja na imprezach. Czasem jest wizjonerska, może myśleć znacznie jaśniej niż ósemka ze skrzydłem 9; skrzydło 7 daje jej intelektualne umiejętności. Chętna do podejmowania ryzyka.

Gdy 8w7 jest w stresie, agresja połączona z apetytem, tworzy silną tendencję do uzależnień. Wiele ósemek ze skrzydłem siedem, ma problem z alkoholem lub narkotykami oraz pociąg do każdego innego rodzaju uzależnienia. Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu. Ma tendencję do wzniecania chaosu, napuszania się, zadzierania nosa, myślenia o sobie narcystycznie. Może być beznadziejnie materialistyczna. Może wykorzystywać ludzi, wysysać z nich wszelką energię. Może mieć napady furii, jest skłonna do gwałtownych i agresywnych reakcji.

Słynne Ósemki ze skrzydłem siedem: Donald Trump, Sean Connery, Danny DeVito, Kirk Douglas, Frank Sinatra, Muhammed Ali, Joseph Stalin.


Ósemka ze skrzydłem dziewięć: 8w9 - "Niedźwiedź"

Zdrowa ósemka ze skrzydłem dziewięć posiada aurę stoickiego spokoju. Traktuje daną jej władzę jako jej należną - królowa lub król wszystkiego co żyje. Może być łagodna, szczerego serca, ustępliwa. Często nurtująca, chroniąca innych, spokojna, pomocna przyjaciołom. Nieformalna i skromna, cierpliwa, lakoniczna i generalnie nieco introwertyczna. Czasem okazuje ironiczne poczucie humoru. Może posiadać aurę bezwarunkowego gniewu, coś w rodzaju śpiącego wulkanu. Wolno "wycieka lawa" ale gdy już wybucha to gwałtownie i niespodziewanie.

W stresie, skrzydło 9, daje ósemce rodzaj gruboskórnego odrętwienia. Może być wtedy nie świadoma swojego gniewu, dopóki kogoś nie skrzywdzi. Ciągle dominująca, zimna, może być obojętna na potrzebę ostudzenia swoich emocji. Jeśli ósemka jest bardzo niezdrowa, może być wredna, bez wyrzutów sumienia, agresywna w doprowadzaniu spraw do głupich zakończeń. Chaotyczne myślenie, moralne lenistwo, paranoja. Może być mściwa, sponiewierać tych, których kocha, nigdy nie wie kiedy zrezygnować.

Słynne Ósemki ze skrzydłem dziewięć: Michael Douglas, Paul Newman, Mickey Rourke, Robert Mitchum, John Wayne, Marlon Brandon, Fidel Castro.


Wpływ na Ósemkę połączenia z Dwójką

Zdrowe połączenie z dwójką pomaga ósemce w stawianiu się w czyjejś sytuacji. Dwójki się silnie identyfikują z innymi, podczas gdy ósemka nie posiada takiej umiejętności. Zdrowe połączenie więc pokazuje ósemce jak czuć empatię do innych. Ósemka rozwija siebie i staje się lepsza w komunikacji z innymi, potwierdza swoją niezależność. Może stać się bardziej współczująca, bardziej otwarta i bardzo wrażliwa. Czasem posiada poczucie zrozumienia miłości. Może mieć terapeutyczne zdolności, którymi chce innych uzdrawiać i sprawiać, że sprawy się toczą lepszymi torami.

Niezdrowe połączenie z dwójką, daje ósemce silne poczucie zależności innych od niej. Posiada silną tendencję do wybuchowych reakcji i ataków histerii. W związku może przyjąć całkowicie zachowanie niezdrowej dwójki. Ósemka uważając, że to ona robi najwięcej dla utrzymania związku, zaczyna okazywać niezadowolenie z powodu niedoceniania tego faktu. Niepotrafi wybaczyć ani zapomnieć nawet najmniejszych potknięć parterna, ciągle je wytykając i powtarzając, że jej partner powinien być wdzięczny za to, że mimo tego ona (ósemka) wciąż pozostaje z nim w związku. Jej duma może być bardzo łatwo urażona. Jest bardziej mściwa, bardziej narcystyczna, popada w megalomanię. Ósemka może również rozwinąć u siebie silną obsesję na punkcie partnera. Zaczyna kontrolować poczynania partnera i odczuwa silną chęć władania nim i decydowania za niego w każdej sprawie.


Wpływ na Ósemkę połączenia z Piątką

Zdrowe połączenie ósemki z piątką daje ósemce mentalne porozumienie z innymi. Ósemka zaczyna myśleć mniej chaotycznie. Staje się bardziej strategiczna i systematyczna. Rozwija obiektywne podejście, które pomaga jej nie podchodzić do sprawy emocjonalnie i do wycofania się z narcystycznych reakcji. Przewiduje możliwe rozwiązania, przemyśla dokładnie sprawy, zastanawia się przez chwilę zanim podejmie decyzję. Może rozwinąć u siebie smykałkę do intelektualnych zainteresowań, zwłaszcza gdy jest 8w7. Połączenie z piątką pomaga także ósemce, zastanowić się nad jej uzależnieniami. Mniej konsumuje, staje się bardziej powściągliwa w zachowaniu.

Niezdrowe połączenie charakteryzuje się tendencjami do paranoi i depresji. Ósemka może się izolować od innych i popadać w lenistwo. Często się to staje gdy rozpozna u siebie jej okrucieństwo wobec innych. Może doświadczyć przytłaczającego poczucia winy, uczucia, którego normalnie nie doświadcza. Może zacząć się okrutnie karać siebie, popadając w spiralę żalu i ubolewania. Intelekt jest używany wtedy w celu rozwijania nienawiści u siebie lub podwyższonej paranoi na temat bycia zdradzonym przez innych. Gdy ósemka jest bardzo niezdrowa, jest silne prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.


Ósemka w miłości

 • Ósemka lubi partnerów, którzy są silni i niezależni i którzy traktują walkę, seks i przygodę jako sposoby na kontakt z innymi. Ponieważ Ósemka silnie odczuwa radość w odbiorze seksualności partnera, chce aby partner jej dorównywał siłą i z równą intensywnością
 • jej pasja życia i potrzeba stymulacji oznacza pracę do późnych godzin, intensywną zabawę i mocną hulankę. Zbyt dużo, zbyt głośno, zbyt wiele. Jeśli coś jest dobre, to chce tego więcej
 • Ósemka ma tendencję do przesadności, wszystko albo nic, tylko praca albo tylko zabawa, pełne zaangażowanie lub żadne
 • przypadki ścisłej kontroli poprzedzone nieposłuszeństwem partnera są sposobem Ósemek na zademonstrowanie siły
 • Ósemki potrzebują sprawować kontrolę i chcą przewidywać intencje partnera
 • ponieważ Ósemka nie toleruje niejednoznaczności i braku informacji, małe niedopatrzenia partnera może odbierać jako podważanie jej zaufania. Może się czuć jakby partner zignorował jej wybór lub nie pozwolił jej zadecydować
 • partnerzy znajdą w Ósemce wieżę siły, miejsce do którego się udaje w trudnych chwilach

Ósemka w pracy

 • kontroluje hierarchię w biurze. Wyznacza granice aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. "Kto tu dowodzi?", "Czy szefostwo jest rzetelne?"
 • może postrzegać kompromis jako oznakę słabości
 • skupia się na sprawiedliwości i ochronie
 • "moim sposobem, albo żadnym sposobem". Widzi swoją opinię jako jedyne prawidłowe podejście do sprawy
 • faworyzuje zasady, które wspierają osobisty zysk. Nagina zasady, które takie nie są
 • domaga się informowania o wszystkim co się dzieje. Zmiany w szczegółach są postrzegane jako próba manipulacji

Rozpoznanie Ósemki

Typowy komentarz Ósemki:

 • "Zawsze byłem odpowiedzialny."
 • "Mam problem z proszeniem o pomoc. Zawszę występuję przed szereg i sam wszystko wykonuję."
 • "Nie mogę sobie przypomnieć sytuacji, w której bym się tak naprawdę bał."
 • "Musiałem szybko dorosnąć."

Kobietę Ósemkę jest znacznie trudniej rozpoznać niż mężczyznę, gdyż wiele zachowań typowych dla Ósemki nie widuje się u kobiet. W większości przypadków to inne typy są mylnie identyfikowane z Ósemką. Dla przykładu mężczyzna będący agresywną antyfobiczną Szóstką nie potrafi dostrzec, że jego agresywne zachowanie jest tylko przykrywką dla głęboko zakorzenionych obaw i lęków. Siódemka również może się spostrzegać jako Ósemka, ale brakuje jej łatwości w skupianiu się jakie posiada Ósemka i pomimo, że zarówno Ósemka jak i Siódemka są charakterami z dużym temperamentem, to Ósemka posiada fizyczny ładunek energii, podczas gdy energia Siódemki ma podłoże niespokojnego ducha.