Typ 7 - Entuzjasta

 1. Siódemka w skrócie
 2. Opis Siódemki
 3. Siódemka ze skrzydłem sześć: 7w6 - "Komik"
 4. Siódemka ze skrzydłem osiem: 7w8 - "Realista"
 5. Wpływ na Siódemkę połączenia z Piątką
 6. Wpływ na Siódemkę połączenia z Jedynką
 7. Siódemka w miłości
 8. Siódemka w pracy
 9. Rozpoznanie Siódemki

Siódemka w skrócie

Siódemka jest bardzo energiczna, żywotna i nastawiona optymistycznie. Chce uczestniczyć w życiu i czerpać z niego pełnymi garściami.

Jak postępować ze mną

 • oferuj mi swoje towarzystwo, oddanie i swobodę
 • doceniaj moje wielkie plany i słuchaj moich opowiadań
 • angażuj się w rozmowy ze mną i w śmiech
 • nie staraj się zmieniać mojego stylu; akceptuj mnie taką, jaka jestem
 • nie krytykuj mnie i nie mów mi, co mam robić

Co lubię w byciu Siódemką

 • bycie optymistycznie nastawionym; nie pozwalam, by przeciwności losu mnie przytłaczały
 • bycie spontanicznym i wolnego ducha
 • bycie otwartym i skandalicznym; to jest część zabawy
 • bycie szczodrym i staranie się uczynić świat lepszym miejscem do życia
 • posiadanie wielu zainteresowań i umiejętności

Co jest trudne w byciu Siódemką

 • nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystkie rzeczy, które chcę zrobić
 • nie kończę tego, co zaczęłam
 • nie umiem czerpać zysków ze specjalizacji; nie przywiązuję się do jednej tylko kariery
 • mam tendencję do zbytniego fantazjowania na temat moich planów
 • czuję się ograniczona, gdy jestem z kimś w bliskim związku

Opis Siódemki

Siódemki nieustannie poszukują wiele rozwiązań i pozytywnych przyszłości. Mogą być ustabilizowani, pewni siebie i hojni, lub tez mogą być narcystycznie zapatrzeni w siebie, wciąż uciekający i nienasyceni. Siódemka to ostatni typ w grupie reagującej strachem na problemy. O ile piątki wycofują się życia z socjalnego a szóstki stają się wątpiące w siebie i podejrzliwe wobec innych, to siódemki uciekają od swoich problemów, skupiając się na innych, bardziej pozytywnych dla nich rzeczach. Celem tej strategii jest unikanie wewnętrznego bólu, uważając, że w ruchomy cel jest ciężej trafić. Siódemki z reguły posiadają wysoką opinię o sobie i swoich zdolnościach i skupiają się na używaniu własnej siły. Ponieważ siódemki nie chcą się skupiać na własnym cierpieniu, mają problem ze zrozumieniem cierpienia jakie mogą odczuwać inni. Siódemki posiadają wiele zainteresowań ale są niewybredne; ich wiedza jest rozległa ale powierzchowna, nie specjalizują się w jednej dziedzinie. Wiele siódemek ma problemy z ukończeniem tego co zaczęły. Posiadają silną wolę na początku inicjując całą akcję, ale słabną wraz ze zbliżaniem się do jej końca. W życiu codziennym się to objawia jako problem z radzeniem sobie z długoterminowymi zadaniami, które szybko je nudzą, jak również strachem przed zaangażowaniem się w daną sprawę.

Zdrowe siódemki to pozytywiści renesansu, którzy mogą się spełnić w wielu aspektach życia. Siódemki są zazwyczaj podróżnikami i posiadają wiele talentów, z autentyczną przyjemnością do życia. Wiele z nich posiada zdolność cieszenia się z najdrobniejszych darów życia, posiadają urok osobisty i są interesujący. Mogą być twórczy, towarzyscy, chojni dla przyjaciół i aktywnie poszukujący nowych doznań. Są także wrażliwi i lojalni. Ciągle poszukują samospełnienia i głębokiej satysfakcji. Zdrowe siódemki akceptują bolesne problemy co daje im większą głębię i w konsekwencji zwiększa ich radość odnajdywaną w przyjemniejszych sprawach.

Gdy siódemki są mniej zdrowe, mają skłonność do ucieczek i unikania bólu u siebie i u innych. Takie siódemki mogą przekazywać swoją siłę na zewnętrzne osoby, które mogą zacząć je ograniczać, wpędzać w depresje lub osądzać je. Siódemki stają się więżniami otoczenia które sami sobie stworzyli. Po stworzeniu takiego więzienia oczekiwań i zobowiązań wobec innych, siódemki zaczynają się czuć bezsilne gdyż nie pozostawia się im zbyt dużego wyboru. Aby to sobie wynagrodzić, zaczynają mocno rozciągać granice możliwych wyborów, a ponieważ siódemki kontrolują swój ból poprzez zaspokajanie swoich apetytów próbując wciąż czegoś nowego, łatwo popadają we wszelkiego rodzaju uzależnienia. Może to być jedzenie, alkohol, narkotyki, nad-aktywność, nowe doznania itd. Siódemki "konsumują" życie ale nie analizują go ani nie starają się uporządkować. Ciągle szukają nowego, próbując utrzymać wysoki apetyt, upiększając rzeczywistość swoją wyobraźnią i fantazjami na temat tego co może się stać. Mogą być dyletantami, impulsywni, niezdyscyplinowani, bezosobowi, zapatrzeni w siebie i chciwi. Niektóre siódemki obawiają się upływu czasu i poczucia przemijania. Powolne stawianie kroku za krokiem jest nie tylko nudne are również przerażające co powoduje, że nie posiadają dobrze rozwiniętego zmysłu jak coś robić wg listy. W czasie stresu, siódemki mogą fantazjować na temat przyszłości i udawać, że dzieje się to teraz, nie zważając na to co naprawdę dzieje się w chwili obecnej.

Gdy siódemki są bardzo niezdrowe, ich linia pomiędzy fantazją i rzeczywistością gwałtownie zanika. Często mają obsesje na punkcie wielkich planów, z których nadymają się narcystycznie. Siódemki mogą całkowicie odrzucać odpowiedzialność za swoje czyny i bronić się przed presją rzeczywistości. Mogą być szaleni, niecierpliwi, chaotyczni, omamieni i gwałtowni. Tendencja do uzależnień staje się bardzo silna. Ponieważ nigdy nie potrafią zupełnie zaspokoić swojego głodu, siódemki popadają w hedonizm (doktryna etyczna, wg której rozkosz jest najwyższym dobrem i celem życia). Ktokolwiek stanie na drodze maniakalnej siódemki zostanie ogłuszony i powalony. Wszelkie obietnice dane innym nie mają wtedy żadnego znaczenia. Desperacko chcą stłumić swoje obawy i mogą się zachowywać jak rozkapryszone i agresywne dziecko, które nie wie, kiedy przestać. Bardzo niezdrowe siódemki ściągają na siebie wszelkie siły przywołujące do porządku. Świat musi wtedy okiełznać antysocjalne zachowanie zrodzone z wewnętrznych niepohamowanych żądz siódemek. Ostatecznie, gdy ich cała energia zostaje zużyta, stają się dotknięci chorobliwym odczuciem klaustrofobii i wszechogarniającej paniki.


Siódemka ze skrzydłem sześć: 7w6 - "Komik"

Zdrowa siódemka ze skrzydłem sześć jest odpowiedzialna, ufna, sympatyczna, zabawna. Jest generalnie bardziej ukierunkowana na bliskie związki, a także chce być akceptowana przez innych. Może być ustabilizowana, bardziej chętna do utrzymywania związku. Skrzydło sześć wnosi lepsze wyczucie długoplanowych działań. Zazwyczaj bardzo zabawna i lubiąca się dobrze pośmiać - zadziwiająco duża liczba komików posiada typ 7w6. Bardziej otwarcie wrażliwa, miła i czuła. Niektóre siódemki z tym skrzydłem, mają problem z okazywaniem złości nawet, gdy jest ona usprawiedliwiona. Może unikać lub chytrze obchodzić wszelkie autorytety, ale wciąż jest ich świadoma, tak jak ma to miejsce u szóstki.

Gdy 7w6 jest w stresie, może objawiać zachowanie bardziej zbliżone do szóstki. Okazuje wrażliwość na różne rzeczy i poczucie własnej niepewności. Jej uczucia mogą być czasami łątwo zranione. Wrażliwa, zwłaszcza na konfrontacje z innymi. Rozwija w sobie uzależnienie i przywiązanie do innych. Boi się osamotnienia, jest podejrzliwa i płochliwa. Może bardzo łatwo odczuwać winę z jakiegoś powodu. Może zachowywać się nieodpowiedzialnie. Zachowuje się płytko emocjonalnie, łatwo się zakochuje i odkochuje. Czasami bez oporów porzuca i zdradza innych, jak najdalej od nich uciekając. Może być lekkomyślna, niestała, niszcząca samą siebie.

Gdy siódemka ma antyfobiczne skrzydło 6, jej idealizm może motywować szczerą potrzebę reform własnej osoby. Może pracować ciężko dla jakiejś sprawy. Jest przeciwna autorytetom, pasywna lub agresywna w zależności od sytuacji. Czasami nie lubi gdy jej się mówi co ma robić. Łatwo ściąga na siebie kłopoty i często narzeka na swój status i sytuację.

Słynne Siódemki ze skrzydłem sześć: Mel Brooks, Jim Carrey, Robin Williams, Elton John, Liza Minnelli, Eddie Murphy, Brad Pitt, Chevy Chase, Steven Spielberg.


Siódemka ze skrzydłem osiem: 7w8 - "Realista"

Gdy jest zdrowa, Siódemka ze skrzydłem 8 jest często hojna, towarzyska i wylewna. Ma skłonność do bycia wyjątkowo lojalną wobec przyjaciół, zwłaszcza do tych z podtypem socjalnym. Zagorzale broni tych, na których jej zależy. Może wydawać się głośna i niesforna, choć niektóre 7w8 są bardziej grzeczne i dowcipne. Lubi różne uroczystości, opowieści, kawały, jedzenie, podróże. Generalnie ma silne poczucie własnej wartości i zawsze stara się osiągnąć to czego chce. Ma talent do robienia czegoś z niczegoś. Zazwyczaj dzieli się z innymi tym co ma, chce by wszyscy doceniali jej poczucie obowiązku i szeroki zakres zainteresowań.

Gdy 7w8 jest w stresie, może stać się wymagająca, okazywać samolubną niecierpliwość i narcyzm. Gdy chce coś, to chce tego natychmiast. Agresywna, chce szybko zrobyć pieniądze, materialną pozycję i status. Może domagać się od innych, aby inni mówili jej to sama chce usłyszeć. Często jest perfekcjonistą. Moralizuje innych choć sama jest nieodpowiedzialna. Posiada amnezję na obietnice dawane z potrzeby chwili. Ma szczególną trudność z wiernością małżeńska.

Słynne Siódemki ze skrzydłem osiem: Jack Nicholson, Anthony Quinn, Michael Caine, Clark Gable, Barbra Streisand, Joan Collins.


Wpływ na Siódemkę połączenia z Piątką

Zdrowe połaczenie z piątką, daje siódemce chęć do zastanawiania się i kontemplowania swojego obecnego życia i obecnych przeżyć. Często przynosi jej trzeźwe spojrzenie z dystansu i dogłębne spojrzenie na doświadczenia, które właśnie "skonsumowały". Pomaga siódemkom, nieco zwolnić tempo, uspokoić się, dostrzec większy sens wszystkiego. Dzięki temu połączeniu może także łatwiej akceptować swój ból i wszelkie przykre doznania. Znajduje w sobie więcej głębi, uczy się jak przebywać w osamotnieniu.

W stresie, połączenie z piątką wzmacnia chęć uciekania od problemów, skąpstwo oraz tendencje do depresji. Niezdrowe siódemki chcą unikać trudnych sytuacji jak ognia, zamykają się w sobie zapełnie jak piątka. Siódemka ucieka od ludzi i problemów z zastraszającą predkością. Bardzo szybko wyszukuje sobie nowe obiekty porządania i rzeczy, którymi będą mogły się zająć. Uzależnia się od informacji, ideii, fantazjowania na temat różnych rzeczy. Siódemka jest z regóły bardzo chojna, lecz to połączenie z piątką może przynieść jej absurdalne skąpstwo. Staje się prawdziwym liczygroszem, narzeka na wysokie ceny. Może też to przyjąć formę nieprzyjemnego egoizmu. Siódemka zaczyna opowiadać o swoich potrzebach nawet gdy czujesz się przez nią porzucony lub zawiedziony złamanymi obietnicami.


Wpływ na Siódemkę połączenia z Jedynką

Zdrowe połączenie przynosi siódemce dyscyplinę, poświęcanie większej uwagi różnym sprawom. Siódemka traktuje swoje życie bardziej poważnie, wystarczająco aby wykonywać pewne rzeczy bardziej dokładniej i aby kończyć to co zaczeła. Ma potrzebę usprawniania pewnych spraw, poszukiwania rozwiązań w których nie będzie przegranych. Chętnie pochwala i docenia uczynki innych. Moralność dla niej staje się dość ważna. Zdrowe połaczenie z jedynką, generalnie daje siódemce bardziej obiektywne spojrzenie na pewne sprawy i łatwiej się w nie angażuje, w sposób, który jest dla niej komfortowy.

W sytuacji stresowej, dyscyplina siódemki zaczyna się zmieniać w wyznaczanie granic zachowań, sobie i innym, wg własnego widzimisię. Zaczyna wytykać nudne, wg niej i pozbawione sensu zasady innych. Może często mylić czyjąś dyscyplinę i przestrzeganie zasad, z represją wobec własnej osoby, zaczyna wyobrażać sobie pułapkę na nią zastawioną, z której usilnie stara się wydostać. Zwala winę za zaistniałą sytuację na innych. Krytyczna i dogmatyczna, może prezentować postawę perfekcjonisty starając się narzucać swoją wolę innym, ciągle powtarzając co inni powinni robić. Zaczyna myśleć w kategoriach czarne i białe, może stać się obsesyjna na punkcie szczegółów.

Innym objawiem połączenia z jedynką jest skoncentrowanie się siódemki na realizacji swojego Wielkiego Planu. Plan ten ma wg niej rozwiązać wszelkie jej obecne problemy. Może stać się obsesyjna na punkcie tego planu, ślepo wierząc w jego powodzenie. Jej uwaga zaczyna się skupiać tak mocno na przyszłości, że staje się to dla niej wystarczającym usprawiedliwieniem dla konsekwencji teraźniejszych działań.


Siódemka w miłości

 • głównym problemem, jest zmusić Siódemkę by dostrzegała problem
 • idalnym partnerem Siódemki jest ktoś, kto cały czas ją adoruje i zawsze dotrzymuje jej towarzystwa podczas gdy ona będzie się dobrze bawić
 • jest wrażliwa na nudę i rutynę w związku. Chce utrzymywać radosny i interesujący styl życia aby potrzymywać zainteresowanie partnerem
 • chce być z partnerem, który odzwierciedli jej pozytywne nastawienie do życia i samego siebie
 • nie lubi gdy ktoś burzy jej radosne nastawienie. Nie chce być zasmucana przez kogoś o "mniejszych horyzontach"
 • zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakie niesie ze sobą związanie się z kimś. Może życ w związku przez dziesięciolecia i wciąż czuć się nieswojo z ideą długiego współżycia
 • jest zafascynowana twoimi stronami życia. Chce robić z tobą wiele różnych rzeczy i będzie Cię wspierać w realizacji marzeń

Siódemka w pracy

 • oferuje łagodne rozwiązania na problemy z autorytetami. Stara się zneutralizować władcze nastawienie innych, aby upewnić się, że jeżeli nikt nie będzie upoważniony do wydawania bezwzględnych rozkazów, to ludzie będą wykonywać to o co się ich prosi
 • ma poczucie własnych możliwości i własnych uzdolnień. Porównuje siebie do innych "Czy jestem gorsza czy lepsza?", "Czy ten projekt da mi awans, czy pociągnie mnie w dół?". Negatywna odpowiedź może podziurawić pozytywny wizerunek siebie.
 • może uporczywie nalegać na wprowadzanie niepraktycznych pomysłów i nieefektownych zmian. Woli wciąż wymyślać nowe teorie i pomysły, niż trzymać się cały czas rutyny
 • próbuje wpływać na czyjąś wolę, aby uzyskać poparcie dla swoich działań. Oferuje sugestie, które brzmią bardziej jak obietnice
 • czarująca osoba jako współpracownik. Może przebaczać i jest kreatywna w trudnych chwilach. Zyskuje najwięcej głosów na najpopularniejszą osobę w biurze

Rozpoznanie Siódemki

Typowy komentarz Siódemki:

 • "Zawsze dostrzegam jasną stronę problemu."
 • "Zauważyłem, że jeśli się zrozumie kilka podstawowych zasad to możesz właściwie juz wszystko."
 • "To ja zawsze mam pomysły, na świetną zabawę."
 • "Miałem wspaniałe dzieciństwo!"

Ponieważ zwyczajem Siódemki jest zawsze szukanie zewnętrznych doznań i niechętnie zastanawia się ona nad swoim życiem, często identyfikuje się z innymi typami Enneagramu. Czasami postrzega się jako Ósemka, ponieważ Siedem również potrafi być dominująca, zwłaszcza gdy ma skrzydło osiem (7w8). Ale Ósemki nie odczuwają obaw czy lęków i brakuje im duchowej energii jaką posiadają Siódemki. Siódemkę jest bardzo łatwo pomylić z Trójką, która jest tak jak Siódemka ekstrawertycznym typem, ale Trójka ma bardziej określone cele i nie cierpi na potrzebę posiadania wielu rozwiązań, zajęć itd. Zadziwiająco, Siódemki potrafią się mylnie identyfikowac z Czwórkami. Gdy Siódemka dostrzega u siebie częste przechodzenie z bycia optymistyczną osobą, na osobę okazującą innym swoje lęki i wewnętrzny niepokój ducha, często myli to z melancholijną postawą Czwórki. Jednakże Siódemki starają się uciec od tego lęku i bólu, podczas gdy Czwórka często kultywuje w sobie ten stan negatywnych emocji.