Typ 4 - Indywidualista

 1. Czwórka w skrócie
 2. Opis Czwórki
 3. Czwórka ze skrzydłem trzy: 4w3 - "Arystokrata"
 4. Czwórka ze skrzydłem pięć: 4w5 - "Włóczęga"
 5. Wpływ na Czwórkę połączenia z Dwójką
 6. Wpływ na Czwórkę połączenia z Jedynką
 7. Czwórka w miłości
 8. Czwórka w pracy
 9. Rozpoznanie Czwórki

Czwórka w skrócie

Tragiczny romantyk, ma bardzo wrażliwe odczucia i emocje, jest wrażliwy, czuły, spostrzegawczy.

Jak postępować ze mną

 • praw mi dużo komplementów. Wiele dla mnie znaczą
 • wspieraj mnie jako przyjaciel i partner. Pomóż mi kochać i doceniać siebie
 • szanuj mnie za mój wyjątkowy dar widzenia i moją intuicję
 • mimo, że nie zawsze lubię gdy się mnie pociesza kiedy mam melancholijny nastrój, to jednak ktoś mógłby mnie trochę rozweselić
 • nie mów mi, że jestem przewrażliwiona lub zbyt przeczulona!

Co lubię w byciu Czwórką

 • umiejętność znajdowania sensu życia i doświadczania emocji na głębokim poziomie
 • umiejętność nawiązania ciepłych i głębokich relacji z innymi
 • moja kreatywność, intuicja i poczucie humoru
 • bycie wyjątkową i bycie spostrzeganą jako wyjątkowa
 • łatwość odczuwania nastrojów innych ludzi

Co jest trudne w byciu Czwórką

 • doświadczanie mrocznych nastrojów, odczucia pustki i tęsknoty
 • odczuwania wstrętu do siebie i poczucia wstydu, wierzenia, że nie zasługuję na miłość
 • odczuwania winy gdy zawiodę innych
 • odczuwanie zranienia lub bycia zaatakowanym gdy ktoś mnie nie zrozumie
 • poczucia bycia porzuconą
 • odczucia tęsknoty za tym czego nie mam

Opis Czwórki

Czwórki należą do ludzi, którzy żyją głównie we własnej wyobraźni i własnych uczuciach. Mogą być artystycznie uzdolnieni, przejrzyści i inspirujący, lub też mogą być narzekający, wywyższający się i negatywnie nastawieni. Tak jak jedynki, czwórki porównują rzeczywistość z tym co mogłoby się zdarzyć. Podczas gdy jedynki mają zwyczaj do wyszukiwania własnych niedoskonałości, próbując je poprawić, czwórki często odwracają się od rzeczywistości i żyją we własnym świecie wyobraźni, uczuć i nastrojów. Czwórki często są również mylone z piątkami, zwłaszcza tymi, które uważają, że posiadają silne uczucia nie identyfikując się z ekstremalnym, pozbawionym uczuć wizerunkiem piątek. Jednakże piątki, w przeciwieństwie do czwórek, odczuwają dyskomfort gdy przychodzi wyrażać im ich własne odczucia, podczas gdy czwórki mają skłonność do samoodkrywania się przed innymi i czują się pewnie opisując swoje emocje. Czwórki razem z dwójkami i trójkami, dążą do utworzenia próżnego i mylnego wizerunku o sobie, choć mogą paradoksalnie ukazywać zupełnie coś przeciwnego. Czwórki identyfikują się często z wizerunkiem niepełnowartościowej osoby, zwłaszcza gdy nadaje im to cech unikalności i wyjątkowości. Czwórka może dla przykładu opłakiwać swoją niemożność osiągnięcia sukcesu każdego dnia, ale to narzekanie niesie delikatne odczucie przechwalania się tym. Czwórki mogą posiadać własne odczucia, że są tragicznymi romantykami, ale również mogą odczuwać poczucie traktowania się jako osoby bardzo wyjątkowej.

Zdrowe czwórki mają skłonność do bycia idealistami, posiadać dobry smak i doceniać wartość piękna. Patrzą na rzeczywistość poprzez pryzmat subiektywności i są dobrzy w myśleniu metaforycznym. Zdolność czwórek do widzenia rzeczy jako symbole, jest poszerzona przez ich głęboką emocjonalność. Samo wyrażanie się i dążenie do samo-poznania się to są wysokie priorytety u ludzi z tym typem. Czwórka wkraczając w nową sytuację, może dostrzec coś co dotknie ich duchowo, co z kolei pobudzi ich uczucia, co z kolei przywoła wspomnienia zapachu, smaku, odczuć itd. Nastroje czwórek i ich odczucia współgrają ze sobą niczym farba wodna w deszczu, tworząc jak w kalejdoskopie, obrazy i wyrażające się w reakcji na najmniejsze doznania. Zdrowe czwórki przeobrażają przykrości w coś bardziej znaczącego, poprzez kreatywną pracę wszelkiego rodzaju. Czwórki są uzdolnione w wyrażaniu odczuć i mogą być świetnymi nauczycielami i psychoterapeutami. Mogą być również przyjaciółmi pełnymi wpółczucia, zdolnymi do zrozumienia problemów innych. Z powodu siły swojej wyobraźni, ludzie tego typu są często opisywani jako artyści. Wiele spełnionych artystów światowych to czwórki i prawie wszyscy ludzie z tym stylem potrzebują lub znajdują kreatywne ujście.

Gdy czwórki są mniej zdrowe, skupiają się na tym co nieuniknione lub czego brakuje w ich życiu. Stają się negatywnie nastawieni i krytyczni, znajdując problem w każdej sytuacji w której się znajdują. Zwracają się wtedy do swojego wnętrza i używając wyobraźni wspominają inne miejsca i inne czasy. Czwórki często żyją przeszłością lub przyszłością, jakąkolwiek byleby by była bardziej zadowalająca niż teraźniejszość. Czwórki często zazdroszczą wszystkiego czego nie posiadają, wyolbrzymiając znaczenie powiedzenia "trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie". Potrzeba bycia dostrzeganym jako ktoś wyjątkowy, może również być bardziej widoczne. Czwórki są blisko związane ze swoimi uczuciami, ale gdy są nie zdrowe, przeobrażają swoje uczucia w melodramat. Mogą być pełne rozpaczy i nostalgii, domagając się rozpoznania i odrzucając wszystko co mogą dobrego otrzymać od przyjaciół. Mogą także wytworzyć aurę współzawodnictwa i mściwości, nie mogąc się cieszyć swoimi sukcesami bez odbierania przyjemności innym. Niezdrowa czwórka może być bardzo markotna i nadwrażliwa. Wyniesione na powierzchnię poczucie swojej unikalności, może im dać poczucie bezkarności w złym zachowywaniu się, będąc egoistyczną i nieodpowiedzialną. Czwórki w tym stadium, skłaniają się ku odczuciom winy, wstydu, melancholii, zazdrości i bycia bezwartościowym.

Bardzo nie zdrowe czwórki mogą być otwarcie masohistyczne i przesadne w swoim samo poniżaniu się. Życie samo-niszczącego się artysty odzwierciedla ten typ scenariusza. Na tym etapie czwórka może stać się zupełnie nieosiągalna. Zmagając się z wyczerpującym poczuciem bezsilności, pogrążają się w chorobliwy samo-wstręt lub depresję samobójczą. Postrzegają swoją odmienność w całkowicie odmiennych określeniach skazując siebie na kompletne odosobnienie. Potrzeba ukarania siebie i innych jest również bardzo silna i zdecydowana.


Czwórka ze skrzydłem trzy: 4w3 - "Arystokrata"

Czwórka ze skrzydłem 3 może czasami wyglądać jak siódemka. Może być towarzyska i posiadać duże poczucie humoru. Chce być kreatywna i potrzebna światu. Posiada intuicję, jest ambitna, może mieć dużą wyobraźnię i być bardzo utalentowana. Niektóre ubierają się bardzo wyzywająco i kolorowo, aby wyróżnić się z tłumu.

Gdy 4w3 jest w stresie, często się zachowuje inaczej publicznie, a inaczej prywatnie. Może np. nie ujawniać publicznie, wśród znajomych, żadnych swoich uczuć, a następnie iść do domu i samemu bardzo przeżywać np. fakt życia w samotności. Może też np. być bardzo rozrywkowa i sumienna w pracy i jednocześnie być nieszczęśliwa prywatnie z powodów problemów miłosnych. Przywiązuje uwagę do tego jak wygląda, czuje się źle z powodu niedostatków urody. Stara się podkreślić poczucie wyjątkowości przez kontrowersyjny sposób ubierania się. Często okazuje zły gust. Chętnie przedstawia siebie innym jako osoba romantyczna. Jest zmienna w uczuciach. Gdy uzna, że jej partner jest zbyt nudny, często fantazjuje na temat czarujących i przebojowych nieznajomych. Cele stara się osiągać poprzez zazdrość, zemstę lub potrzebę dowiedzenia innym, że są w błędzie.

Słynne Czwórki ze skrzydłem trzy: Kate Bush, Julio Iglesias, John Malkovich, Nick Nolte, Edith Piaf, Paul Simon, Fryderyk Szopen, Prince.


Czwórka ze skrzydłem pięć: 4w5 - "Włóczęga"

Skrzydło 5, daje czwórce introwertyczne zachowanie, odsuwanie się od innych, złożoną osobowość. Ta czwórka może być intelektualistką ale posiada wyjątkową głębię uczuć. Jest otwarta na duchowe i estetycznie doznania. Znajduje wiele znaczeń dla prawie wszystkich zdarzeń. Może posiadać silną potrzebę i umiejętność aby realizować się artystycznie. Samotnik, wygląda tajemniczo i jest trudna do "rozszyfrowania". Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa. Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.

W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty. Może mieć bardzo chorą duszę, wyobrażać sobie i interesować się własną śmiercią.

Słynne Czwórki ze skrzydłem pięć: Vincent van Gogh, Kurt Cobain, Edgar Allan Poe, Johnny Depp, Bob Dylan, Ingmar Bergman.


Wpływ na Czwórkę połączenia z Dwójką

Zdrowe połączenie z dwójką daje czwórce dobre zdolności międzyludzkie i umiejętność dobrowolnego identyfikowania się z czyimiś uczuciami. Może być bardzo dobrym psychoterapeutą, nauczycielem, rodzicem. Potrafi słuchać i akceptować czyjeś zdanie, zwłaszcza chętnie słucha i rozumie ból przyjaciół. Jest mniej samolubna, chętniej udziela "schronienia" innym.

W stresie połączenie z dwójką, przynosi zależność od innych. Ma tendencję do skupiania się tylko na ukochanej osobie. Uważa, że nie mogą, na wzajem, bez siebie żyć. Przybiera postawę wysokich wymagań i obwiniania. Rozpacza gdy prawdziwa osoba zachowuje się inaczej niż czwórka tego oczekiwała. Wpływ umiejętności dwójki do identyfikowania się z czyimiś uczuciami, staje się bardziej przymusowy. Czwórka nie umie pomóc, ale identyfikuje się z czyimś cierpieniem. Może uciekać od własnych problemów, służąc innym. Poczucie własnej wyjątkowości jest również bardzo wzmocnione.


Wpływ na Czwórkę połączenia z Jedynką

Zdrowe połączenie z jedynka daje czwórce obiektywność i idealizm. Pomaga zlokalizować czwórce własne miejsce w świecie i zrozumieć rzeczywistość, która jest niezależna od ich własnych odczuć. Polepsza się jej praktyczne rozwiązywanie problemów. Staje się idealistką i chętnie i ciężko pracuje w świecie w który wierzy i rozumie. Staje się osobą wnoszącą wkład do życia, zamiast osobą, która tylko narzeka.

W stresie połączenie z jedynką powoduje, że czwórka zaczyna doszukiwać się win, błędów i problemów. Nieusatysfakcjonowany perfekcjonizm staje się problemem w związku. Ma problemy z wykonywaniem zadań, prac, gdyż cokolwiek nie zrobi, nie odpowiada jej wysoko postawionym standardom. Zaczyna się wstydzić swoich osiągnięć i krytykować samą siebie. Staje się zazdrosna o innych i ich czyny. Czasem może stać się wściekła na innych i na samą siebie.


Czwórka w miłości

 • pamiętaj, że Czwórka zawsze czuje, że czegoś jej brak, a inni to mają
 • licz się ze skomplikowanym związkiem. Nic nie jest proste. Ważniejsze w związku jest głębokie uczucie, a nie zabawa
 • zawsze jest dobra pora na pokazanie się. Odpowiedni nastrój, maniery, luksus i dobry smak to są podstawy udanego związku
 • dla Czwórki dążenie do czegoś jest ważniejsze niż szczęście. Miłość ma wiele warstw i przechodzi przez wiele faz w związku. Faza rozstania jest wyjątkowo długa
 • chętnie wpomina o swoich poprzednich miłościach. Słabo skupia uwagę na obecnych możliwościach
 • skupia się chętnie na twoich negatywnych odczuciach, gdy pojawiają się pozytywne, obserwuje je z bezpiecznego dystansu

Czwórka w pracy

 • musi odczuwać, że jest respektowana przez innych za własne pomysły i wizje
 • skuteczność pracy jest powiązana z nastrojem. Ma problem ze skupieniem się na pracy gdy emocjonalne życie bierze górę
 • przywiązuje się do autorytetu, który reprezentuje sobą odpowiednią wartość a nie popularność
 • agresywna wobec konkurentów, zaprzyjaźnia się z osobami spoza własnego kręgu zainteresowań
 • nie lubi pracować z osobami, które są bardziej niż one utalentowane, wyżej cenione i lepiej opłacane

Rozpoznanie Czwórki

Typowy komentarz Czwórki:

 • "Ludzie mnie wzywaja bo wiedzą, że będę wstanie spojrzeć na problem z innej perspektywy"
 • "Dostrzegam i rozumiem wiele spraw znacznie głębiej niz większość osób"
 • "Zawsze czułam się jak obca osoba gdy byłam dzieckiem"
 • "Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia"

Intelektualne Czwórki mylnie się mogą identyfikować z Piątkami, zwłaszcza gdy odczuwają silny wpływ skrzydła 5. Jednakże Czwórki w przeciwieństwie do Piątek, potrafią się odkrywać przed innymi i czują się komfortowo w wyrażaniu własnych odczuć.