Typ 2 - Dawca

 1. Dwójka w skrócie
 2. Opis Dwójki
 3. Dwójka ze skrzydłem jeden: 2w1 - "Służący"
 4. Dwójka ze skrzydłem trzy: 2w3 - "Gospodarz"
 5. Wpływ na Dwójkę połączenia z Czwórką
 6. Wpływ na Dwójkę połączenia z Ósemką
 7. Dwójka w miłości
 8. Dwójka w pracy
 9. Rozpoznanie Dwójki

Dwójka w skrócie

Dwójki są ciepłe, troskliwe, opiekuńcze, wrażliwe na potrzeby innych.

Jak postępować ze mną

 • mów mi, że doceniasz moje działania. Bądź szczegółowy
 • dziel ze mną radosne chwile
 • interesuj się moimi problemami, choć prawdopodobnie ja się skupię na twoich
 • daj mi znać, że jestem dla Ciebie ważna i wyjątkowa
 • bądź delikatny jeśli zdecydujesz się mnie krytykować
 • mów mi, że jestem atrakcyjna i że jesteś zadowolony gdy inni Cię mogą wiedzieć ze mną

Co lubię w byciu dwójką

 • łatwość w nawiązywaniu znajomości i znajdowaniu sobie przyjaciół
 • wiem czego ludzie potrzebują i wiem jak uczynić ich szczęśliwszych
 • jestem hojna, czuła i opiekuńcza
 • jestem wrażliwa na uczucia innych i łatwo je dostrzegam
 • jestem entuzjastycznie nastawiona, lubię zabawę i mam duże poczucie humoru

Co jest trudne w byciu dwójką

 • nie umiem mówić "Nie"
 • brakuje mi szacunku do samej siebie
 • czuję się wyczerpana od ciągłego pomagania innym
 • krytykuję siebie za to, że nie jestem tak czuła wobec innych jak mogłabym być
 • smucę się gdy inni nie chcą być tak blisko mnie jak ja chcę być blisko nich

Opis Dwójki

Dwójki są osobami, które widzą świat przez pryzmat spraw międzyludzkich i określają się poprzez służenie innym. Mogą być bezinteresowne, kochające i obdarowujące, lub też mogą być zależne, ambicjonalne i wrogie. W Enneagramie Dwójki, Trójki i Czwórki tworzą emocjonalne trio, które doświadcza na sobie rodzaj dezorientacji na temat własnego Ja, nie będąc pewnym kim są i jakie mają role do spełnienia. Inne typy też mogą w pewien sposób myśleć, ale Dwójki, Trójki i Czwórki mylą bycie "daną osobą" z "wydawaniem się, że nią się jest". Te typy mają skłonność do mylenia tego jak się czują z tym, jak sobie wyobrażają, że się czują w danej sytuacji. Ludzie z tymi typami są skłonni do konfliktów na tle związków i w sprawach sercowych. Dwójka jest najbardziej bezinteresownym typem w Enneagramie. Dwójki są podatne na odbieranie życia jako fundamentalnego "daj i bierz" w relacjach między ludźmi, których traktują jako jedną wielką rodzinę. Z takiego punktu widzenia, dawanie miłości staje się jedną z najważniejszych rzeczy jakie Dwójki mogą innym ofiarować.
Ludzie z tym typem mają dobrze rozwiniętą zdolność do identyfikowania się emocjonalnie z potrzebami innych. Mają oni silny nieświadomy zwyczaj wczuwania się w sytuację innych osób i intuicyjnego przepowiadania co w danej chwili taka osoba może odczuwać lub potrzebować.

Zdrowe Dwójki praktykują ten zwyczaj zupełnie dobrowolnie, chcąc identyfikować się z innymi zanim znowu przyjmą swój punkt widzenia. Są zdolne do dbania o potrzeby innych, ale znają również swoją własną emocjonalną naturę i efektywnie posługują się nią dla własnych potrzeb. Zdanie "użycz siebie innym ale również daj siebie sobie" najlepiej opisuje zdrowe Dwójki. Są one również zdolne do odczuwania prawdziwie bezinteresownej miłości do innych i mają unikalne zdolności pasterskie. Biografie wielu świętych pasują do opisu dwójek chętnych do poświęcenia i duchowego cierpienia. Klasyczna intencja postępowania chrześcijaństwa jest fundamentalna dla dwójek.

Gdy Dwójki są mniej zdrowe, nadal poświęcają dużo swojej uwagi innym, ale zaczynają tłumić swoje własne potrzeby i przekierowują swoją energię w kierunku dbania o innych niezależnie od tego czy inni tego potrzebują czy nie. Mogą zbytnio identyfikować się z innymi, tracąc sens własnego Ja, jednocześnie pokładając nadzieję w tym, że ktoś je dostrzeże, doceni i pokocha. Dwójki starają się poprzez innych zaspokoić swoje własne potrzeby, które wcześniej same odrzuciły. Niezdrowe dwójki używają pochlebstw do manipulowania innymi w nadziei na to, że inni odpowiedzą i docenią wysiłek jaki Dwójka wkłada aby pomagać innym. Dwójki w tym stadium mogą zacząć obawiać się być porzuconym i samotnym. Potrzeba Dwójek do dawania i pomagania innym, jest tak silna, że w pewnym momencie zaczyna ujawniać się ukryta cena takiego zachowania, ukazując egoizm Dwójki. Dwójki rekompensują sobie utratę własnego Ja zaczynając wyolbrzymiać znaczenie tego co dają innym. Te wyolbrzymione poczucie własności, jest określane jako duma i gdy Dwójki są bardzo niezdrowe, duma i pycha stają się ich główną bronią. Nie jest też zaskoczeniem to, że Dwójki mogą borykać się ze związkami ponieważ nie potrafią rozpoznać ani określć własnych uczuć i motywów, po to aby móc uczciwie odnosić się do innych.

Gdy dwójki są bardzo niezdrowe, bardzo często się same oszukują na temat swoich własnych motywów. Zasłaniają swoje odczucia samolubnej desperacji i agresji, wizerunkiem altruisty męczennika, któremu ludzie są wiele winni, za to co on dla nich uczynił. To co jest dla wielu niezrozumiałe, to jak bardzo niezdrowe Dwójki potrafią traktować wrogość jako rodzaj miłości. Dobra i uczynna część Dwójki oczywiście niezwykle silnie wpływa na jej zachowanie, ale jej druga połówka może być niezwykle destrukcyjna. Widok Dwójki śledzącej w zazdrości obiekt swojej miłości jest równie trafny opisowi tej złej strony, jak porównanie do wampira, który żyje na krwi innych osób.


Dwójka ze skrzydłem jeden: 2w1 - "Służący"

To skrzydło daje Dwójce nieco uczciwości i emocjonalnej stabilności. Gdy Dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, pracuje według swoich zasad pomagania innym. Może się starać utrzymywać wysokie standardy. Etyka jest ważniejsza niż duma. Jest bardziej dyskretna i szanująca granice innych ludzi, a gdy jest smutna, ma tendencję do zamykania się w sobie i przeżywania silnych emocji wewnątrz. Jest bardziej melancholijna niż Dwójka ze skrzydłem trzy.

Gdy jest w stresie, często myli swoje poczucie misji pomagania innym z potrzebami związanymi tylko z jej osobą. Może ślepo kierować się swoimi motywami, naruszać prywatność innych osób oraz starać się innych zdominować. Uważa, że jej akcje są zupełnie usprawiedliwione poczuciem, że pomaga w dobrej wierze. Może równiez skupiać się tylko i wyłącznie na pomaganiu innym. Jest to dla niej sposób aby unikać roztrzygania dylematu czy trzymać się swoich zasad etyczno-moralnych, czy słuchać swoich własnych potrzeb.

Słynne dwójki ze skrzydłem jeden:Alan Alda, Bill Cosby, Yoko Ono, Danny Glover, arcybiskup Desmond Tutu.


Dwójka ze skrzydłem trzy: 2w3 - "Gospodarz"

Skrzydło trzy daje Dwójce dodatkową siłę do skutecznego rozstrzygania spraw. Gdy Dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, może być czarująca i dobra z natury. Szczerze stara się doprowadzić sprawy do końca, chętnie ofiarowuje pomoc w różnych projektach, zwłaszcza takich, które mogą pomóc innym. Dobrze sobie radzi w grupach i potrafi się dobrze komunikować z innymi ludźmi. Lubi gdy może się zająć wieloma sprawami i projektami na raz.

W czasie stresu, to skrzydło daje Dwójce dość silną chęć współzawodnictwa i manipulowania innymi. Dwójka jest wtedy niezwykle zarozumiała i próżna. Ma silną chęć pokazywania się innym z jak najlepszej strony, nawet jeżeli jest ona zupełnie wymyślona. Może bezczelnie oszukiwać innych, pokazując wymyślony wizerunek siebie i swoje wymyślone podejście do życia. Ma tendencję do łgarstwa i wykorzystywania w tym czyichś emocji. To skrzydło jest bardziej ekstrawertyczne, częściej pokazuje swoje uczucia innym aby zaskarbić sobie sympatię, najczęściej jednak dramatyzując na temat swoich uczuć.

Słynne dwójki ze skrzydłem trzy: John Travolta, Madonna, Whitney Houston, Luciano Pavarotti, Danielle Steel, Barry Manilow.


Wpływ na Dwójkę połączenia z Czwórką

Tak jak Jedynki, Dwójki odczuwają emocjonalne połączenie z Czwórką. Obydwa typy mogą popadać w stany melancholii. Zdrowe połączenie z Czwórką pomaga Dwójce rozwijać jej wewnętrzne życie i utrzymywać niezależność, może jej dać również artystyczny punkt widzenia. Koncentruje więcej swojej energii na poszukiwaniu własnej drogi i zaspokajaniu własnych potrzeb. Połączenie to pomaga dostrzec Dwójce ciemne strony w usilnej chęci pomagania innym i w ciągłych zmianach motywów swojego zachowania. Dwójka w tym połączeniu bardziej otwarcie przyznaje się do własnych głębokich i złożonych emocji oraz do posiadania własnych potrzeb.

Gdy Dwójka jest w stresie, połączenie z Czwórką przynosi jej tendencje do depresji, odczuć żałowania siebie oraz obsesyjnych zachowań. Może posiadać poczucie winy za złą sytuację życiową. Nie wierzy w możliwość szczęśliwego życia gdy jest się samotnym. Zaczyna bać się bycia porzuconym i osamotnionym. Może łatwo się zakochiwać bez wzajemności i cierpieć z tego powodu, jak również rozwijać obsesję na temat romantyzmu. Stresowe połączenie z Osemką dodatkowo dodaje agresję, którą Dwójka może starać się wykorzystywać w zdobywaniu serca innej osoby. Zła strona tego połączenia daje Dwójce również zarozumiały pretensjonalizm.


Wpływ na Dwójkę połączenia z Ósemką

Zdrowe połączenie z Ósemką daje Dwójce siłę wyznaczania granic swojej prywatności i określania własnych potrzeb. Rozwija i okazuje szczerą i zdrową samolubność. Połączenie to przynosi też Dwójce wiarę w siebie i łatwość w byciu bezpośrednim. Daje silną osobowość i skuteczność w doprowadzaniu spraw do końca, zwłaszcza w sprawach, które są powiązane z wewnętrzym poczuciem misji. Może mniej się przejmować opiniami innych. Może łatwiej podejmować decyzje i sprawdzać się na stanowiskach przywódczych.

Gdy Dwójka jest w stresie, to połączenie przynosi złość i agresję, które pomagają Dwójce w dążeniu do swoich celów. Dwójka staje się mściwa, obwiniająca innych, wymagająca, okazuje zachowanie "primadonny". Jeśli duma Dwójki jest urażona lub gdy czuje się niedoceniana, może zachowywać się nieprzyjemnie i brzydko, zupełnie jak niezdrowa Ósemka. Dwójka może zacząć ślepo uważać się za osobę opiekuńczą i pomocną, nie dopuszczając do siebie ewidentnych dowodów bycia agresywnym i wrogo nastawionym do innych. Gdy Dwójka jest bardzo niezdrowa, może użyć swoją wrażliwość na innych i umiejętność odgadywania czyichś uczuć, jako broni w wybuchach typowych dla Ósemek aktów okrucieństwa. Może szczerze nienawidzieć i zachowywać się wręcz brutalnie.


Dwójka w miłości

 • chce odgrywać centralną rolę w twoim życiu "Ja Cię nie potrzebuję, ale Ty potrzebujesz mnie."
 • naucz się rozpoznawać manipulacyjne zachowanie Dwójki, np. narzekania i wzbudzanie w Tobie poczucia winy, mają Cię zmusić do robienia rzeczy, które Dwójka chce żebyś zrobił
 • duży nacisk na emocje i uzależnienie się od innej osoby, powoduje, że Dwójka jest bardzo wrażliwa na odrzucenie i stratę
 • dla Dwójki seks i pełne oddanie równają się okazywaniu miłości
 • nie zdziw się gdy Dwójka zacznie walczyć o swoją wolność, czując się ciągle wykorzystywana i wciąż zaspokajając potrzeby innych. "Ja Ci ciągle pomagam, a co ze mną?", "Idź w końcu samemu zatroszczyć się o siebie!"
 • Dwójka lubi "trójkąty", może być zainteresowana kimś "cudownym" ale jednocześnie trzymać się związku, który jest na tyle stabilny, że nie musi się obawiać, że nagle zostanie sama

Dwójka w pracy

 • doskonale się czuje obok autorytetu, któremu może ofiarować swoje poparcie. Prawa ręka szefa. Sekretarka, która zna wszyskie sekrety.
 • wysoce czuła na pochlebstwa i aprobowanie. Czuje się zdruzgotana gdy jest krytykowana
 • przywiązuje się do ludzi, którzy mogą jej przynieść osobiste korzyści. Omija tych, którzy nie są dla niej zbyt wartościowi.
 • pracuje dla respektu okazywanego ze strony ważnych osobistości, elity.
 • bezpieczeństwo Dwójka osiąga starając się przypodobać autorytetom. Boi się im przeciwstawiać samotnie.

Rozpoznanie Dwójki

Typowy komentarz Dwójki:

 • "Uważam, że ważne jest aby skupić się na tym czego potrzebujemy aby pomagać innym."
 • "Czy to było dla Ciebie pomocne ?"
 • "Ze wszystkich osób w naszej firmie do których prezes mógł się zwrócić, zwrócił się właśnie do mnie."
 • "Oboje z moich rodziców było alkoholikami i musiałam się nimi opiekować od bardzo wczesnych lat."

Dwójka może się pomylić co do swojego typu gdy nie odgrywa oczywistej roli osoby pomagającej. Może wtedy nie rozpoznać siły zaangażowania jakie wkłada w pomoc innym. To jest prawdziwe zwłaszcza dla mężczyzn, którzy nie otrzymują takich samych nagród i pochwał jakie otrzymują kobiety za pomaganie innym. Mężczyżni często się mylnie identyfikują jako Jedynka lub Trójka (obydwa typy ze skrzydłem dwa). Kobiety wszystkich typów często widzą u siebie zachowanie typowe dla Dwójek. Dla przykładu kobiety z typem Dziewięć, często mylnie identyfikują się z typem Dwa, zwłaszcza gdy są matkami małych dzieci, ale Dziewiątka unika rozgłosu za swoje działania i jest bardzo skromna, natomiast Dwójka czuje się dumna ze swoich osiągnięć i posiada wysoką ocenę swojej wartości.