Punkty integracji i dezintegracji Piątki - Riso&Husdson

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Punkty integracji i dezintegracji Piątki - Riso&Husdson

#1 Post autor: Ceres » wtorek, 19 lipca 2016, 17:41

DYNAMIKA OSOBOWOŚCI PIĄTKI

Kierunek dezintegracji: Piątka zmierza w kierunku Siódemki


Poczynając od poziomu 4., Piątki pod wpływem stresu zaczynają przejawiać wiele cech przeciętnych lub niezdrowych Siódemek. Przeciętne Piątki zazwyczaj wycofują się ze związków z innymi ludźmi i z działań, które wywołują u nich lęk przed niepodołaniem zadaniu. Dlatego zaczynają ograniczać swoje zainteresowania. Przejmowanie cech Siódemek może objawiać się w nieświadomej reakcji Piątek na ich kurczący się świat albo w sposobie rozładowywania lęków, przejawiającym się nadpobudliwością i rozproszeniem uwagi, charakterystycznym dla niezdrowych lub przeciętnych Siódemek.

Na poziomie 4. Piątki skupiają swoją energię na studiowaniu, ćwiczeniu i przygotowywaniu się do działania. Nie czuję się na tyle pewnie, żeby wejść na arenę życia i wierzyć, że dalsze rozwijanie wiedzy i umiejętności da im taką ochronę, jakiej potrzebują do przetrwania. Dochodzi jednak do tego pragnienie urozmaicenia sobie życia i niepokój umysłu, charakterystyczne dla Siódemki. Tak jak Siódemki, Piątki na tym etapie przez cały czas zdobywają informacje tworzą kolekcje książek, muzyki, DVD i wszystkiego, czym się zainteresują. Skaczą z tematu na temat, szukając takiego, który by je zadowolił, albo projektu, w który mogłyby się zaangażować. Jednak będąc w stanie takiego niepokoju, nie potrafią się niczym cieszyć i żadne zajęcie nie przynosi im satysfakcji.

Na poziomie 5. Piątki stają się jeszcze bardziej zajęte swoimi projektami oraz pomysłami i coraz bardziej się w nie angażują. Zaczynają izolować się od społeczeństwa i większym stopniu koncentrują się na swoich myślach niż na świecie zewnętrznym. Piątkom bardzo brakuje stymulacji, a pod wpływem stresu mogą podejmować różnego rodzaju zadania, które nie są bezpośrednio związane z ich głównymi projektami lub motywami działania. Skupiają uwagę na grach wideo, filmach oraz powieściach science fiction i horrorach. Uwielbiają oddawać się wolnym skojarzeniom i potrafią cieszyć się z wygłupów i ekscentrycznego humoru, który dla innych jest często zaskoczeniem. Piątki pod wpływem stresu mogą również przejawiać tendencję do prowadzenia nocnego życia – odwiedzają restauracje, bary i kluby nocne (często w charakterze podglądaczy). Zazwyczaj jednak trzymają to w tajemnicy i tylko paru przyjaciół wie o tej stronie ich życia. W miarę jak pogłębia się ich strach, zwiększa się też potrzeba rozrywki i stymulacji.

Na poziomie 6. Piątki ogarnia coraz większy lęk i zaczynają się zamartwiać, czy kiedykolwiek znajdą dla siebie niszę. Czują się zagrożone kontaktami z innymi osobami, mogą zachowywać się prowokacyjnie i być wrogo nastawione do innych osób, broniąc swojego intelektualnego i twórczego terytorium. Dokładają wszelkich starań, aby uniknąć lęku, i mogą być agresywne i skoncentrowane na dążeniu do zaspokajania swoich zachcianek. Zblazowanie i bezduszność Siódemek tylko umacniają rosnący cynizm Piątek, sprawiając, że stają się one zniecierpliwione w kontaktach z innymi ludźmi i zatwardziałe w swoich podglądach. Niektórzy mogą uważać, że na tym poziomie Piątki są szalone i ekscytujące, ale większość ludzi jest zniechęcona ich wzmożoną energią. Ponadto Piątki pod wpływem stresu nie zawahają się sięgnąć po alkohol czy narkotyki, żeby przezwyciężyć swoje lęki. Są gotowe zająć się czymkolwiek, co przyniesie im ulgę w cierpieniu i odgoni lęk, nawet jeśli jest to rozwiązanie dobre na krótką metę i trzeba będzie za nie zapłacić wysoką cenę.

Na poziomie 7. niezdrowe Piątki są bardzo osamotnione, nie mają kontaktu z innymi ani ze światem, a w konsekwencji intensywność ich wewnętrznych przeżyć nie ma konstruktywnego ujścia. Kiedy Piątka zbliża się do Siódemki, wyładowuje swoją energię w różnego rodzaju eskapistycznych zachowaniach, które przyczyniają się do jeszcze większej rozwiązłości i nieporadności Piątki. Niezdrowe Piątki przeskakują ze stanu osamotnienia i przerażenia do stanu szaleńczej aktywności. Ich umysł zaczyna wymykać się spod kontroli, a kiedy nie potrafią znieść już więcej przerażenia, ogromne wzburzenie umysłowe znajduje ujście w impulsywnych i często nieodpowiedzialnych zachowaniach. Rzucają się w wir bezmyślnych działań, które przynoszą im jeszcze większe kłopoty i wywołują poważniejsze konflikty z otoczeniem. Są irracjonalne, wyjątkowo kiepskie w ocenie sytuacji i podejmują błędne decyzje co do tego, jakie działania trzeba przedsięwziąć. Kiedy inni kwestionują autodestrukcyjny eskapizm, ich reakcje mogą być obraźliwe i infantylne.

Na poziomie 8. Piątki są wystraszone i nie potrafią odróżnić przerażających obrazów wyhodowanych w swojej nieświadomości od rzeczywistości. Pod wpływem wzmożonego stresu ich zachowanie staje się maniakalne i lekkomyślne. Zmierzając w kierunku Siódemki, Piątki zupełnie tracą panowanie nad sobą. Niektóre okropne rzeczy, których Piątki się obawiają, mogą wydarzyć się naprawdę w rezultacie ich nieobliczalnego i nieodpowiedzialnego zachowania. Piątki dochodzą do takiego lęku, że często nie widzą, co się dzieje wokół, i są nieświadome prawdziwego zagrożenia. Mogą na przykład zginąć, ale nie dlatego, że pożre je fotel albo zabije śmiertelna dawka promieniowania z telefonu komórkowego, tylko dlatego, że przez swoją nieuwagę weszły pod koła ciężarówki. Niepanujące nad sobą Piątki są lekkomyślne i podatne na wypadki: mogą umrzeć otrute, ale sprawcą nie będzie agent wrogiego wywiadu, tylko ich nieostrożność, pod wpływem której mogą zjeść coś, czego jeść nie powinny. Neurotyczne Piątki muszą ponownie nawiązać kontakt z rzeczywistością (szczególnie z jej pozytywnymi aspektami), chociaż na tym poziomie w ogóle nie są do tego zdolne. Zachowując się impulsywnie, nieodpowiedzialnie i histerycznie, zupełnie jak Siódemki o skłonnościach maniakalno-depresyjnych, stają się niezrównoważone i nieprzewidywalne.

Na poziomie 9. Piątki są zżerane przez lęk i bardzo zdesperowane, żeby przed nim uciec. Nie potrafią też znaleźć w sobie nic, co by napełniło je wiarą w siebie albo dało tyle rozsądku, żeby mogły sobie radzić przez resztę życia z rzeczywistością. Obawiając się, że zabrnęły w ślepy zaułek, mogą kompulsywnie wyrządzać krzywdę komuś lub sobie. Nawet jeśli nie popełnią samobójstwa, ich lekkomyślne zachowania mogą również poważnie wpłynąć na stan ich zdrowia i ograniczyć zdolność do dalszych działań. Tak jak niezdrowe Siódemki, Piątki są osłabione, wypalone i sparaliżowane lękiem. Ponieważ niepokój wdziera się do każdej nowej dziedziny ich zainteresowań, Piątki mogą zrobić coś nieodwołalnego, np. pod wpływem impulsu zabić kogoś lub popełnić samobójstwo.

Kierunek integracji: Piątka zmierza w kierunku Ósemki

Zazwyczaj Piątki nie uważają, że wiedzą dostatecznie dużo, by działać – zawsze jest coś, czego można się jeszcze dowiedzieć. Piątkom zawsze będzie brakować poczucia bezpieczeństwa, chyba że zapanują nad światem zewnętrznym i swoim umysłem. Z punktu widzenia psychoanalizy ich ego jest zbyt słabe, żeby posiadać id – agresja i inne impulsy zazwyczaj obezwładniają ich umysł.
Nie dotyczy to zdrowych Piątek, ponieważ swoje postrzeganie świata włączyły do swojego „ja”, identyfikując się z nim, a nie tylko obserwując je. Utożsamiają się już nie tylko z własnymi myślami, ale również z przedmiotami swoich myśli. Dlatego też integrujące się z otoczeniem Piątki pokonały swój lęk przed nim i nauczyły się mu ufać. Ich wiara w siebie umacnia się, co zawdzięczają cechom zdrowych Ósemek.
Kiedy Piątka zmierza w kierunku Ósemki, zdaje sobie sprawę z tego, że chociaż jej wiedza o świecie jest jeszcze mała, to i tak jest większa niż u kogokolwiek innego. Piątki uświadamiają sobie, że nie muszą wszystkiego wiedzieć, zanim zaczną działać. Im więcej będą podejmowały działań, tym więcej się nauczą i będą umiały rozwiązywać problemy, jeśli takie się pojawiają. Rozumieją, że dowiedzą się tego, co będzie im potrzebne i kiedy będzie to potrzebne. Ich pewność siebie nie wyniknie z konkretnych umiejętności lub dużej wiedzy, którą sobie przyswoiły, ale z prawdziwego kontaktu ze światem. Będą postrzegały siebie nie jako odrębny, bezsilny „punkcik” na tle swojego otoczenia, ale jego znaczącą integralną część.
Piątki zmierzające w kierunku integracji podejmują działania, wykorzystując swoje kompetencje i umiejętności. Chociaż nie wiedzą wszystkiego, wiedzą wystarczająco dużo, by pewne siebie mogły pełnić rolę lidera. Ich pomysły na tyle sprawdziły się w rzeczywistości, że Piątki nie obawiają się działania. Nabierają odwagi, więc nie boją się już narażać na ryzyko swoich pomysłów ani też siebie. Dzięki temu zdrowe Piątki zdają sobie sprawę z tego, że są zdolne dać z siebie coś wartościowego innym ludziom. W rezultacie potrafią przekładać swoje pomysły na działanie i prawdopodobnie przejmą rolę przywódcy. Zdrowe Piątki posługują się właściwym sobie sposobem działania. Jak już wspominaliśmy, praktyczna wartość ich pomysłów może być nieoceniona.


Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Punkty integracji i dezintegracji Piątki - Riso&Husdson

#2 Post autor: michal5225 » piątek, 19 sierpnia 2016, 08:52

Fajny opis - wiele się pokrywa - jestem gdzieś między 4'tym, a 5'tym poziomem.
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

ODPOWIEDZ