Rozwój Czwórki

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
lukas1
Posty: 118
Rejestracja: sobota, 30 maja 2009, 20:50
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: szczecin

Re: Rozwój Czwórki

#91 Post autor: lukas1 » piątek, 29 kwietnia 2011, 16:58

nie ma co rozpamietywac starych dziejow,
czym bedzie przyszlosc za 5 lat jak ciagle bedziesz myslal o przeszlosci ? :mrgreen:


pretty vacant

Awatar użytkownika
bluebery
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2011, 19:23
Enneatyp: Indywidualista

Re:

#92 Post autor: bluebery » poniedziałek, 20 czerwca 2011, 20:05

Ebriel pisze:Hm, na pewno zmiana siebie pomoże, ale mam takie jakieś dziwne uczucie, że jak się zmienię, to zatracę siebie... Bo co to za czwórka, która czwórką nie jest?...
Wiem o co Ci chodzi :( Ale nie trzeba się zmieniać całkowicie :) Ja też mam uczucie, że stanę się zupełnie inną osobą, czego bym nie chciała. W gruncie rzeczy lubię siebie :) (pewnie dla tego bo nie mam teraz doła :D)
Jednak odkładnie czegoś na później postaram się wyeliminować :) Wiem, że za często patrzę na siebie, trudno to kontrolować. Jednak uważam, że czasem mi się to przydaje :) Np. bardzo mi zależy by wyeksponować moje zalety, pracować tak pilnie by dostać pochwałę :) No i nie myślę tylko o sobie :) Moim sensem życia są moi bliscy :) Wiem, że kiedyś znajdę ścieżkę która jest mi przeznaczona :) Nie muszę się zmienić by spełnić marzenia :) muszę tylko wziąć się w garść i nie zamartwiać przesadnie :) Tekst bardzo mi się przydał. Sądzę, że pomoże mi w pracy nad sobą. Otworzył mi oczy na pewne sprawy. Np. nie wiedziałam, że moje bujanie w obłokach może byc czymś negatywnym. Uwielbiam się zatracać w moich snach na jawie. Niestety w negatywnych emocjach też. Nigdy nie myślałam, że to może być powiązane.
4 w 3 :)

BE YOURSELF

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Rozwój Czwórki

#93 Post autor: szerfi1991 » piątek, 8 lipca 2011, 12:27

Człowiek zmienia się z każdą sekundą swojego życia, czy to znaczy że nie jest sobą. Ba , śmiem twierdzić że jeżeli człowiek by się znalazł 2 razy identycznej sytuacji dwa razy zachowałby się inaczej (chociaż nie realne jest znaleźć się dwa razy w takiej samej sytuacji). Moim zdaniem nie tyle co człowiek się zmienia co dostosowuje się do sytuacji co inaczej można ująć jako fakt iż człowiek tak naprawdę zmienia się w niewielkim stopniu w stosunku do zmiany sytuacji....
Czy ktoś zrozumiał to co chciałem przez to powiedzieć?
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
Albaluna
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2011, 03:32
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Re: Re:

#94 Post autor: Albaluna » piątek, 9 września 2011, 05:01

bluebery pisze:
Ebriel pisze:Hm, na pewno zmiana siebie pomoże, ale mam takie jakieś dziwne uczucie, że jak się zmienię, to zatracę siebie... Bo co to za czwórka, która czwórką nie jest?...
Wiem o co Ci chodzi :( Ale nie trzeba się zmieniać całkowicie :) Ja też mam uczucie, że stanę się zupełnie inną osobą, czego bym nie chciała. W gruncie rzeczy lubię siebie :) (pewnie dla tego bo nie mam teraz doła :D)
Jednak odkładnie czegoś na później postaram się wyeliminować :) Wiem, że za często patrzę na siebie, trudno to kontrolować. Jednak uważam, że czasem mi się to przydaje :) Np. bardzo mi zależy by wyeksponować moje zalety, pracować tak pilnie by dostać pochwałę :) No i nie myślę tylko o sobie :) Moim sensem życia są moi bliscy :) Wiem, że kiedyś znajdę ścieżkę która jest mi przeznaczona :) Nie muszę się zmienić by spełnić marzenia :) muszę tylko wziąć się w garść i nie zamartwiać przesadnie :) Tekst bardzo mi się przydał. Sądzę, że pomoże mi w pracy nad sobą. Otworzył mi oczy na pewne sprawy. Np. nie wiedziałam, że moje bujanie w obłokach może byc czymś negatywnym. Uwielbiam się zatracać w moich snach na jawie. Niestety w negatywnych emocjach też. Nigdy nie myślałam, że to może być powiązane.
Zgadzam się w 100%. Mam takie same podejście do zmian. Nie chcę się pozbyć cech charakterystycznych dla Czwórki, mimo że uważa się je za negatywne. Dla mnie są bardzo cenne i nie potrafiłabym bez nich żyć. Ja dążę do tego, by nad nimi panować, by one nie dyrygowały mną i nie hamowały moich działań. Mam wiele planów i ambicji i nie chcę ich zaprzepaścić z powodu moich zmiennych nastrojów. Muszę również spojrzeć realniej na relacje partnerskie, bo chciałabym założyć dom i rodzinę, a moje idealistyczne wizje, wybredność i krytycyzm mogą mnie tego pozbawić.
Jednak ciężkie i bolesne jest uświadomienie sobie tego, że wyzwolenie nie nadejdzie samo z siebie któregoś dnia - czy to wymarzony partner, czy odkrycie swojej predestynacji - tylko trzeba samemu sobie to wypracować i stworzyć.

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozwój Czwórki

#95 Post autor: Memory » wtorek, 27 września 2011, 11:14

"Zazdrość – czy można się jej pozbyć?

Uwierz w siebie – w końcu nie ma na tym świecie drugiej takiej osoby jak Ty. Każdy z nas jest na swój sposób doskonały, każdy z nas ma swoje słabości ale też i swoje mocne strony. Nigdy nie będę tak piękna jak Claudia Schiffer, ani tak mądra jak Einstein, ani tak oświecona jak Budda. Ale mam inne mocne strony i determinację zbadać, jaki potencjał we mnie drzemie. Z mojego doświadczenia intensywność uczucia zazdrości słabnie wraz ze wzrostem naszej samooceny i wiary w siebie.

Nadaj Twojemu życiu kierunek – postaw sobie długoterminowe cele. Zastanów się, co tak naprawdę chciałbyś w życiu osiągnąć i przelej swoje cele na papier. Gdzie chciałbyś być za trzy lata? Czego tak naprawdę pragniesz? Jakie marzenia pragnąłbyś zrealizować? Sama świadomość posiadania konkretnych celów czyni nas bardziej pewnymi siebie i to oddala uczucie zazdrości.

Otwórz się na innych ludzi. Zamiast zazdrościć, cieszmy się razem z nimi, zainteresujmy się, jak zrealizowali dane osiągnięcie, jeśli chcemy, możemy również osiągnąć to samo. To niesamowite, jak wiele możemy się od innych nauczyć."

Źródło: http://zatoka-zen.com/2007/09/07/zazdro ... jej-pozby/
6w7 sp/sx, EIE

Nikt
Posty: 122
Rejestracja: sobota, 19 maja 2012, 11:00
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozwój Czwórki

#96 Post autor: Nikt » sobota, 19 maja 2012, 19:10

Gorzej, gdy choć raz już przekonałem się, że moja zazdrość była jak najbardziej uzasadniana. Wtedy jeszcze ciężej się opamiętać.
4wu5.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozwój Czwórki

#97 Post autor: maroz » sobota, 19 maja 2012, 19:59

Apropos zazdrości
Dostrzeż w sobie własne zalety i silne strony.
Zobacz że jesteś wyjątkowy tak jak każdy człowiek na całym świecie.
Zobacz że możesz też być dumny z siebie tak jak inni są dumni z siebie. Zrozum że wszyscy ludzie są równie wartościowi i mają dokładnie takie same prawa bez wyjątku.
Zdaj sobie sprawę że zazdrość to inaczej złość. Czego ci brakuje w życiu co jednocześnie powoduje twoją złość i to że się porównujesz do innych? Przyjaźni? bierz telefon i dzwoń. miłości? poszukaj dziewczyny. zarobków? idź na studia i się ucz zawodu. Dobrej pracy? to zmień tą ta która Ciebie nie zadowala. wyglądu? A dbasz o siebie?
I przestań się do do cholery się skupiać na sobie samym i tym jaki jesteś biedny i poszkodowany.

Jeśli nie pomaga, to spójrz na innych z innej strony. Naprawdę są tacy wspaniali? Naprawdę są tacy szczęśliwi? Naprawdę mają więcej niż ty? Nie widzisz? Oni też mają trudno. Oni też mają swoje braki.
Oni różnią się od Ciebie tym, że oni pracują by coś uzyskać a ty ciągle się nad sobą użalasz, jaki to ty jesteś biedny i poszkodowany przez świat.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Rozwój Czwórki

#98 Post autor: szerfi1991 » wtorek, 22 maja 2012, 16:33

Wbrew pozorom człowiek nie jest w stanie pozbyć się zazdrości. Człowiek ma genetycznie zapisaną cechę zazdrości, dla nas to jest naturalne. Kwestia zatem nie pozbycia się jej bo w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwa, a jej opanowania by nie zanadto być zazdrosnym... To tez kwestia o jakim jej rodzaju konkretnie rozmawiamy, bo każdy ma pewną specyfikę, i każdy należałoby rozpatrywać osobno.
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozwój Czwórki

#99 Post autor: maroz » wtorek, 22 maja 2012, 17:23

Nie mogę się do końca zgodzić. Zazdrość to złość o to że czegoś nie mamy. Jeśli sobie to damy to nie będziemy zazdrościć. Zazdrość jest bezproduktywna gdyż zazdroszcząc nie otrzymujemy tego czego potrzebujemy do zycia. Zamiast poświęcać czas na zazdrość lepiej zobaczyć swoją złość i zacząć walczyć o dostanie tego na czym nam zależy lub zobaczyć że to czego zazdrościmy jest nieistotne.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Rozwój Czwórki

#100 Post autor: szerfi1991 » wtorek, 22 maja 2012, 17:39

ale mimo że walczysz, i masz świadomość, że kiedyś tez to będziesz miał i tak rodzi się gdzieś w głowie iskierka zazdrości. Jest to naturalne i jak najbardziej normalne póki potrafimy to kontrolować.
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozwój Czwórki

#101 Post autor: maroz » wtorek, 22 maja 2012, 17:45

Myślę że pierwotnie się rodzi złość a to ja sam ją zamieniam w zazdrość bo tak mnie wychowywano przez porównywanie do innych. Można to kontrolować właśnie przez dojście do tej pierwotnej złości, odkrycie czego mi brakuje. Gdy wiem czego mi brakuje wiem dlaczego przyglądam się innym ludziom i zazdroszczę. Skupienie na tej złości i na pracy by uzyskać to co ważne całkowicie niweluje wpływ zazdrości.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Rozwój Czwórki

#102 Post autor: szerfi1991 » wtorek, 22 maja 2012, 17:50

czyli akceptacja i poznanie siebie jak i świata, to o czym już kilka razy wspominałem :wink:
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozwój Czwórki

#103 Post autor: maroz » wtorek, 22 maja 2012, 17:53

no kwestia akceptacji (lub jej brak) to przenika wszystkie kwestie dotyczące naszej psychiki relacji z innymi i ze światem. Zgadzam się z Tobą. To taki pierwiastek szczęścia. Myślę że napiszę kiedyś na ten temat jakiś artykuł bo to dobry temat.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Rozwój Czwórki

#104 Post autor: szerfi1991 » środa, 23 maja 2012, 16:00

I właśnie o to chodzi żeby to zrozumieć i pracować nad tym bo jeżeli od tego zaczniemy będzie nam łatwiej no i będziemy szczęśliwi :)
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozwój Czwórki

#105 Post autor: maroz » czwartek, 24 maja 2012, 08:55

ja jestem szczęśliwy mimo problemów i trudności. A ty jesteś? co rozumiesz przez szczęście? Co powoduje że jesteś szcześliwy?
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

ODPOWIEDZ