Ni

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

Ni

#1 Post autor: Maślany » poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 01:52

Funkcja akceptująca (INTp i INFp)

Ta funkcja, zamiast wielu możliwości (Ne), rozpatruje ludzi i świat jak gdyby płynęli w potężnym, nie do zatrzymania strumieniu czasu. Co znaczy ludzki potencjał jeśli nie może zostać zrealizowany? Los rządzi światem. Ich zwykły stan jest czymś w rodzaju medytacji. Jednakże, pomimo takiej "Buddystycznej " filozofii życiowej, oni są bardzo sprytni w adaptacji do różnych kryzysów które zdarzają się w życiu i stoicko tolerują nawet czyjąś drobną tyranię. Oni są intelektualistami, ale nie często chcą demonstrować swe poglądy, myśląc że inni ludzie będą zwracali uwagę na nich i z tego powodu często wydają się być "bierni". Tak naprawdę to oni nie myślą, że są "bierni " - tylko "czekają na dobry moment ".
Lytov

Forma Abstrakcyjna:
Intuicja czasu w swoim postępowaniu jest prowadzona przez intuicyjne przeczucia. Z powodu tej cechy osobnik ją posiadający jest zdolny, by utrzymać się przy życiu w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ bardzo szybko rozróżnia sztuczność, fałsz, hipokryzje, degradacje. Swobodnie zarządza czasem zarówno swoim jak i innych . Zawsze działa w taki sposób, jak gdyby miał rezerwę czasu. Odkłada dużo na jutro. Ma wielce marzycielską i liryczną naturę. Obrazy , które nakreślają jego wyobraźnię, jasną i ożywioną, są dużo bardziej atrakcyjne niż codzienne życie. Wierzy w dobrą przyszłość. Ucisza ludzi, napędzając w nich nadzieję przez frazy o szybkich zmianach do czegoś najlepszego. Nie koncentruje swej uwagi na błędach przeszłości.

Forma konkretna:
Posiadający intuicje czasu bacznie obserwuje jak przepływa życie. Ledwie zauważa szczegóły i zaplanowane tendencje. Wyjaśnia, jakie powody doprowadziły do istniejących konsekwencji. Jest zanurzony w przeszłości, powtarzające się zjawiska są studiowane przez niego. Z powodu skojarzeniowo zorganizowanej pamięci i miłości do wiedzy jest często naukowcem. Zaprzeczenia i faktyczne błędy w stanowiskach i opiniach są dobrze odsłaniane. Posiadając filozoficzny umysł, wie jak wytwarzać wrażenie kogoś mądrego i człowieka wizji. Jest ostrożny w decyzjach. To wynika z faktu, że to jest konieczne by nieznacznie przewidzieć wydarzenia. Zawsze wybiera bezpieczną wersje działań .
Gulenko

Funkcja produkująca (ENTj 0 ENFj)

Jej posiadacze mogą zostać błędnie pomyleni z quasi identycznymi typami (Poszukiwaczem (ENTp) i Psychologiem (ENFp) z dominującą intuicją ekstrawertyczną) z powodu ich intelektualizmu i pomysłowości, abstrakcyjnego sposobu wyjaśniania ich poglądów, mówienia bardzo dużo o "możliwościach” i przyszłych perspektywach, posiadania dużo pomysłów dotyczących jak rzeczy powinny poprawnie pójść dalej. Aby zrozumieć różnicę, rozważmy rząd ludzi reprezentujących Przedsiębiorców (ENTj) i Mentorów (ENFj), z introwertyczną intuicją jako drugą funkcją. Ta funkcja powoduje pewien rodzaj zachowania "jakby proroka ” albo "jakby kaznodziei ”. Tacy ludzie wierzą we wspaniałe perspektywy i próbują przenieść ich wiarę na innych ludzi, nawet kiedy sytuacja jest naprawdę zła i ponura. Hitler, Reagan, Martin Luther King, Ceausescu, Trotsky, Goebbels, John F. Kennedy, Boris Yeltsin, Tony Blair, Che Guevara – wielu tych polityków miało złą reputację, niektórzy są uwielbiani i podziwiani, ale oni wszyscy mieli coś ważnego, wspólną cechę, która ich wszystkich łączyła, zachowywali się jak prorocy, mieli zdolność do "zakażania” ludzi wiarą w przyszłość, nawet jeśli kiedy kilka minut wcześniej ludzie byli z nich niezadowoleni.
Lytov

Forma abstrakcyjna:
Ma dobre zrozumienie rozwoju sytuacji w czasie. Wyczuwając niebezpieczeństwo myśli o wypatrzonej pozycji. Ostrzega ludzi o niebezpieczeństwie im zagrażającym. Ludzie stale rozmyślają i są zwątpieni. Nie łatwo dla niego podjąć decyzje bardzo ważną. Jednakże, gdy decyzja jest podjęta, już nie rozważa i nie zawraca. Jego światopogląd z biegiem czasu może zostać zmieniony na diametralnie przeciwny. Jest wewnętrznie bardzo sprzeczny. Wydobywa fałsz i niezgodność wśród słów i prawdziwym zachowaniem ludzi. Jest zwykle zainteresowany tematami połączonymi z losem i innymi tajemniczymi zjawiskami. Kocha odosobnić się i zastanowić nad sensem życia, przeszłymi przyszłym. Wszystkie problemy są zbadane z globalnego, filozoficznego punktu widzenia.

Forma konkretna:
Intuicyjnie wydobywa podstawowe tendencje czasu. Nie boi się zaryzykować, polegając na swojej intuicji. Zawsze pracuje kierując, ponieważ wie że jutro będzie za późno. Jeden z pierwszy ludzi do uzbrojenia się w nowe technologie i tworzenia organizacji. W myślach stale to jest zwrócony do przeszłości, analizowania przeszłych wydarzeń i wyciąganie z nich lekcji na przyszłość. Analizując czas, usiłuje znaleźć podstawowe prawa rządzące losem. Interesują go niezwykłe, tajemnicze zjawiska . Próbuje zweryfikować je i znaleźć przez to logiczne udowodnienie.
Gulenko


forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#2 Post autor: Gabriel » środa, 2 maja 2007, 18:17

Ciekawe.
Czy forma abstrakcyjna zawsze jest u Feeling Types podczas gdy forma konkretna u Thinking Types?
U mnie ENFJ - forma abstrakcyjna.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#3 Post autor: Maślany » środa, 2 maja 2007, 18:28

Obie powinny pasować.
Autor (Gulenko) tak to nazwał. A czy w Socjonice mają te terminy jakieś szczególne znaczenie różne od definicji encyklopedycznych - przyznaje się bez bicia że nie wiem :oops: :?
forum.socjonika.pl

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#4 Post autor: Czekolada » środa, 4 lipca 2007, 18:53

Maślany, a masz coś takiego do reszty funkcji? :D

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#5 Post autor: Maślany » środa, 4 lipca 2007, 20:42

forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#6 Post autor: Avin » czwartek, 5 lipca 2007, 13:55

uczucia raczej pojawiaja sie pod wplywem chwili i nie ma sie na nie wplywu, natomiast myslenie-bardziej realne, mniej abstrackyjnie, wlaczamy rozum. chyba to jest lepsze niz dzialac pod wplywem impulsu, ale najlepiej to zachowac rownowage, mowie o F i T
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#7 Post autor: Maślany » czwartek, 5 lipca 2007, 17:38

Avin pisze:uczucia raczej pojawiaja sie pod wplywem chwili i nie ma sie na nie wplywu, natomiast myslenie-bardziej realne, mniej abstrackyjnie, wlaczamy rozum. chyba to jest lepsze niz dzialac pod wplywem impulsu, ale najlepiej to zachowac rownowage, mowie o F i T
Niektórzy potrafią kontrolować uczucia, niektórzy mogą je nawet sami wyzwalać. Co do myślenia praktycznego to niektórzy również działają pod wpływem impulsu i nie myślą nad czymś długo. Ciężko zachować równowagę o której piszesz, to nie w tak dużym stopniu zależne od człowieka. Poza tym to uczucia również powstają w rozumie.
forum.socjonika.pl

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika - Ni

#8 Post autor: Snufkin » niedziela, 29 sierpnia 2010, 18:32

.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 października 2010, 09:51 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
runeii
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 21:09
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjonika - Ni

#9 Post autor: runeii » niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:36

Fuj, Snufkin, to obrzydliwe.
Czipsy też.

(Ale za to jakie obrazowe!)
Odkryj wszystkie sprzeczności w poniższym zestawieniu:
5w4
MBTI: ENFP
Socjonicznie: Ni-EIE lub Ni-LIE.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika - Ni

#10 Post autor: Snufkin » niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:37

.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 października 2010, 09:50 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
greenlight
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 14:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Socjonika - Ni

#11 Post autor: greenlight » niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:42

....i to wszystko przez Ni
To wszystko czego chcę
To wszystko czego mi brak
To wszystko czego ja nigdy nie będę miał

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Socjonika - Ni

#12 Post autor: Membaris » niedziela, 29 sierpnia 2010, 21:52

Wpływ substancji chemicznych na organizm człowieka dla mnie raczej kwestią ewidentności niz domniemaności.
Spoiler:
ESE Si

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1451
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Socjonika - Ni

#13 Post autor: Aleksandrowa » poniedziałek, 13 września 2010, 22:44

Snufkin pisze:Ni w praktyce

bo wielu z was postrzega Ni jako coś w rodzaju ekstatycznej masturbacji w rytm tybetańskich gongów lub czegoś w tym stylu.
Dajmy na to taki przykład:
Spoiler:
Wracam sobie do domu ze spaceru aż tu nagle przy kościele dostrzegam blisko idącą siebie parę trzydziestoparolatków (na oko małżeństwo). Co charakterystyczne on jest chudy ona gruba a pan domu trzyma w dłoni wielką torebkę czipsów co chwila częstując nimi żonę. Myślę sobie: co za frajer ! Nie dość, że już jest dla Ciebie wizualnie nieatrakcyjna to jeszcze sam sobie szkodzisz dokarmiając głodomora. <Nagle wizualizuję sobie jej wielki tłusty zadek nago>. Myślę sobie: teraz jest jeszcze 'w normie' ale co później ? Naprawdę chcesz stary spędzić resztę życia z takim prosiakiem ? Pomyślałeś o chorobach (miażdżycy i cukrzycy), ty masz szybką przemianę materii więc mniej ci to grozi ale co z nią ? Będzie jak zawsze: wysoki cholesterol, nadciśnienie, problemy z wypróżnieniem. Twoja tłusta żonka w przyszłości ma duże szanse zostać wrakiem człowieka. Pomyśl sobie o tych gnijących, cukrzycowych palcach u stóp, o tym zapachu potu wydzielanym z jej tłustej pachy. O bieganiu po lekarzach i płaceniu za leki. Nie dbasz facet o swoją własność - nie dbasz o siebie, nie dbasz o małżeństwo. Konkluzja: jesteś skończonym frajerem.
Uroczy opis :)
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika - Ni

#14 Post autor: Snufkin » wtorek, 14 września 2010, 17:28

.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 października 2010, 17:22 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Socjonika - Ni

#15 Post autor: Absynt » wtorek, 14 września 2010, 19:48

Ja mam Fe wiodące, Snufkinie ><.
Jest zwykle zainteresowany tematami połączonymi z losem i innymi tajemniczymi zjawiskami. Kocha odosobnić się i zastanowić nad sensem życia, przeszłymi przyszłym. Wszystkie problemy są zbadane z globalnego, filozoficznego punktu widzenia.
Więc nie wytykaj mi tu żadnych "pseudo".
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

ODPOWIEDZ