Witam na forum

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam na forum

#241 Post autor: Shavira » poniedziałek, 25 lipca 2016, 21:30

Bez sensu. Trzeba patrzeć na treść, a nie formę.
Pozwol, ze sama bede oceniac co jest z sensem, a co bez. I na tym skonczmy te wymiane zdan.


6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Witam na forum

#242 Post autor: Ocenzurowana » poniedziałek, 25 lipca 2016, 21:32

@Shavira, Agon

Proszę nie kłóćcie się o takie drobiazgi :)

@Shavira

Uhm, proszę, nie zmuszaj się, ja napisałam to dla osób, które są ciekawe dwójek, bo podobno mało ich na forum. Nie oczekuję że każdy chcący poznać mnie przez to przebrnie, to miało być tylko dla tych, których to interesuje :oops: Teraz mi trochę głupio, że poświęcałaś swój czas, chociaż Cię to męczyło. I bardzo doceniam, że próbowałaś.
Wcale nie uważam, że Wy twierdzicie tak, jak w opisach. Jeśli widzę pewną nieścisłość, coś mi się nie zgadza, to śmiało o tym mówię. Bardzo konkretnie i czasem dosadnie. To nie jest atak, nie jest też defensywa. Stwierdzam jasno i dobitnie 'to się nie zgadza, z tego i tego powodu'. Jasny komunikat. Polemizuję nie z Wami, a z treścią opisów. Myślałam że forum jest od tego, by obiektywnie podyskutować na temat tego, co w tych opisach jest. Rozmowę na ten temat traktuję jak taką burzę mózgów, gdzie każdy może wymienić swoje pomysły, teorie i obiekcje. Poprzez obalanie jesteśmy w stanie dociec prawdy, ja nie krytykuję pomysłodawcy, a szukam dziur w jego teorii. Jeśli nie znajdę dziur, śmiało przyznaję rację. Tak chyba wygląda zdrowa dyskusja.
Jako dwójka normalnie przekazuję innym swoje poglądy w taki sposób, by nie odbierali tego jak ofensywy. Ale to jest forum, nie ma kontaktu pozawerbalnego. Do tego nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że przykładowo to, w jaki sposób trzeba przekazać treść Agonowi by nie czuł się atakowany, różni się od tego, jak należałoby to przekazać Tobie. Wierz lub nie, ale moim celem nie było wykazanie niekompetencji użytkownikom forum, a najnormalniej w świecie podzielenie się wątpliwościami.
W pewnej odpowiedzi do Intan wyjaśniłam, że prośba o to, by mnie z góry nie diagnozować, miała swoją przyczynę. Po prostu widziałam pewną sytuację tutaj, gdzie pewna osoba była dość mocno zakrzyczana przez użytkowników, którzy próbowali jej wmówić, że wiedzą lepiej co jej dolega. Troszkę mnie to zasmuciło i chciałam z Wami rozmawiać jak równy z równym, a nie jak pacjent z lekarzami.
Osobiscie odnosze wrazenie, ze masz bardzo silne parcie na to, zeby miec ostatnie slowo w dyskusji, czego ja nie lubie, bo wtedy wydaje mi sie jakby ktos kreowal sie na wszechwiedzacego.
Jest mi obojętne kto będzie miał ostatnie słowo xD Przecież w momencie gdy napływających informacji zaczęło być za dużo (bo jedna osoba mówiła że jestem 1, inna że 8, inna że 4) to trochę się wycofałam. Jedyne co wiem, to jaka ja jestem. A co do innych kwestii, to chciałam tylko otwarcie podyskutować. Przepraszam, może po prostu przeszkadza niektórym z Was to, że nie umiem traktować enneagramu jako nieomylnego. Że uważam, że nie ma nic dziwnego w tym, że niektóre jednostki wyłamują się poza enneagramowy schemat. Ja enneagram traktuję jak wyznacznik ogólnych tendencji, z mniejszym lub większym marginesem błędu. Jeśli coś nie pasuje, to nie uważam tego za jednoznaczne z tym, że enneagram jest nic nie wart, tylko za coś naturalnego. Ludzie bywają bardziej skomplikowani, po prostu.

@Agon

Jeśli Shavira chciała ocenić mnie bez czytania mojego powitalnego posta, to ma takie prawo. Może będzie mniej obiektywna, ale może chce. Nie będę z tego powodu płakać :) ale bardzo doceniam, że stanąłeś w mojej obronie.
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#243 Post autor: Agon » poniedziałek, 25 lipca 2016, 22:04

Ocenzurowana pisze:Po prostu widziałam pewną sytuację tutaj, gdzie pewna osoba była dość mocno zakrzyczana przez użytkowników, którzy próbowali jej wmówić, że wiedzą lepiej co jej dolega. Troszkę mnie to zasmuciło i chciałam z Wami rozmawiać jak równy z równym, a nie jak pacjent z lekarzami.
Ciekawi mnie o którą osobę chodziło.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Witam na forum

#244 Post autor: Intan » wtorek, 26 lipca 2016, 03:07

Niektóre rzeczy z opisów nie zgadzają się, bo, jak sama zauważyłaś, starają się one opisać dany typ i na niskim, i na wysokim poziomie zdrowia. Łatwiej jest się wytypować, gdy jest się na niskim PRO, bo wtedy wszystko jest widoczne jak na dłoni: i motywacje, i lęki. Ty natomiast sprawiasz wrażenie osoby na wysokim PRO, co utrudnia "diagnozę" (tak a propos lekarzy i pacjenta ;) ). Myślę, że dla pewności (i dla świętego spokoju) możesz zrobić sobie zestawienie opisów wszystkich typów na wysokich (i ew. średnich) poziomach zdrowia i ocenić (tak samej, jak i z pomocą innych osób, które dobrze Cię znają i często mają okazję obserwować), które najlepiej Cię opisują. Te znajdziesz w bardzo dziwnym linku boogiego. W międzyczasie zapraszam Cię, tak jak Irka, do innych tematów w dziale Dwójek (i w sumie nie tylko tam) - pisz, a ewentualnie rozwiejesz wątpliwości. Przy okazji wnosząc pewnie wiele dobrego na to forum. :)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam na forum

#245 Post autor: Shavira » wtorek, 26 lipca 2016, 14:26

Ocenzurowana pisze:Wcale nie uważam, że Wy twierdzicie tak, jak w opisach. Jeśli widzę pewną nieścisłość, coś mi się nie zgadza, to śmiało o tym mówię. Bardzo konkretnie i czasem dosadnie. To nie jest atak, nie jest też defensywa. Stwierdzam jasno i dobitnie 'to się nie zgadza, z tego i tego powodu'. Jasny komunikat. Polemizuję nie z Wami, a z treścią opisów.
W porzadku. Po prostu forma, ktora przyjelas bardzo mi sie nie spodobala, ot na przyklad:
Nie czujcie się lepsi, bo dwójka jak robi coś dobrego to z egoizmu, a Wy to niby nie.
Mówicie także, że dwójki (...)
Mówicie dwójkom, że (...). Ale nie zawsze to jest przyczyną. Pomyślcie. Jeśli (...).
To brzmi jakbys wyglaszala "jedyne sluszne przemowienie" do grona zaslepionych streotypami uzytkownikow - nas. Nie mowie, ze tak jest, ale w moim odczuciu tak brzmi. I to mnie zniechecilo.
Ocenzurowana pisze:Myślałam że forum jest od tego, by obiektywnie podyskutować na temat tego, co w tych opisach jest. Rozmowę na ten temat traktuję jak taką burzę mózgów, gdzie każdy może wymienić swoje pomysły, teorie i obiekcje. Poprzez obalanie jesteśmy w stanie dociec prawdy, ja nie krytykuję pomysłodawcy, a szukam dziur w jego teorii. Jeśli nie znajdę dziur, śmiało przyznaję rację. Tak chyba wygląda zdrowa dyskusja.
Owszem, jak najbardziej forum jest od tego, zeby dyskutowac i absolutnie nie czepiam sie rozpoczecia polemiki na temat Dwojek (wrecz przeciwnie), a tylko i wylacznie owej, wyzej wspomnianej formy manifestu.
Ocenzurowana pisze:Do tego nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że przykładowo to, w jaki sposób trzeba przekazać treść Agonowi by nie czuł się atakowany, różni się od tego, jak należałoby to przekazać Tobie.
Owszem, zdaje sobie z tego sprawe.
Przy okazji wyjasniajac, nie poczulam sie atakowana, a potraktowana protekcjonalnie. Rozumiem, ze nie mialas tego na mysli i nie to bylo Twoim celem, ale ja (a takze paru innych uzytkownikow forum) odebralo to wlasnie w ten sposob. Tak tylko gwoli scislosci.
Ocenzurowana pisze:Jest mi obojętne kto będzie miał ostatnie słowo xD Przecież w momencie gdy napływających informacji zaczęło być za dużo (bo jedna osoba mówiła że jestem 1, inna że 8, inna że 4) to trochę się wycofałam.
Ale, wycofalas sie w sposob sugerujacy zamkniecie dyskusji na temat Twojego typu, z akcentem "mam ostatnie slowo, koniec". Znow, prawdopodobnie kompletnie nie mialas tego na mysli, ale tak to w moim odczuciu zabrzmialo.
Ocenzurowana pisze:Przepraszam, może po prostu przeszkadza niektórym z Was to, że nie umiem traktować enneagramu jako nieomylnego. Że uważam, że nie ma nic dziwnego w tym, że niektóre jednostki wyłamują się poza enneagramowy schemat. Ja enneagram traktuję jak wyznacznik ogólnych tendencji, z mniejszym lub większym marginesem błędu. Jeśli coś nie pasuje, to nie uważam tego za jednoznaczne z tym, że enneagram jest nic nie wart, tylko za coś naturalnego. Ludzie bywają bardziej skomplikowani, po prostu.
A ten wniosek to nie mam pojecia skad wzielas. Bo na pewno nie wynikal z mojego postu.


Swoja droga, nie mogac sie oprzec socjonicznemu zboczeniu. Od samego poczatku odnosze wrazenie, ze masz mocne Se, nikt nie ma watpliwosci, co do mocnego Fi, imho, warto w Twoim wypadku rozwazyc ESI. :)
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#246 Post autor: Agon » wtorek, 26 lipca 2016, 17:28

Shavira pisze:Ale, wycofalas sie w sposob sugerujacy zamkniecie dyskusji na temat Twojego typu, z akcentem "mam ostatnie slowo, koniec".
W takim razie kto powinien mieć ostatnie słowo, jeśli nie osoba, której dotyczy typowanie? A może nikt nie powinien mieć ostatniego słowa i typowanie nigdy nie powinno się zakończyć? :D

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Witam na forum

#247 Post autor: Ocenzurowana » wtorek, 26 lipca 2016, 19:17

@Shavira

Mhm, faktycznie, rozumiem co masz na myśli mówiąc, że mogło to brzmieć ofensywnie. Zastanowiłam się dlaczego tak napisałam i już chyba wiem. Gdy czytałam opisy dwójek, czytałam także komentarze pod tymi opisami. Sporo osób wyrażało się bardzo krytycznie o dwójkach - w wielu aspektach słusznie jak na moje oko. Ale też z pewnym poczuciem wyższości, na zasadzie 'dwójki to takie dwulicowe egoistyczne kreatury'. Nie dodając, że każdy jest na swój sposób egoistyczny, a różnica jest tylko taka, że dwójki sprawiają wrażenie, jakby takie nie były. Użyłam liczby mnogiej, bo nie chciałam wymieniać konkretnych osób po nickach. Ale widzę, że w ten sposób rykoszetem oberwały osoby, które odebrały to tak, jakby było to skierowane do nich, a nie było. W każdym razie to dobrze, że ta kwestia została wyjaśniona, może teraz przynajmniej część tych osób nie będzie się już czuła dotknięta krytyką bądź też potraktowana z góry.
Bo widzisz, dwójka już tak ma, że zanim wejdzie w dane środowisko to je sobie dokładnie ogląda ;)
Ale, wycofalas sie w sposob sugerujacy zamkniecie dyskusji na temat Twojego typu, z akcentem "mam ostatnie slowo, koniec". Znow, prawdopodobnie kompletnie nie mialas tego na mysli, ale tak to w moim odczuciu zabrzmialo.
Poczułam się wtedy po prostu trochę przytłoczona takim natłokiem informacji XD to nie miało być zamknięcie dyskusji, raczej wolałam by wypowiedzieli się ci, co mają coś jeszcze do powiedzenia, bo ja wolę póki co poobserwować tę dyskusję z bezpiecznej odległości, ponieważ danych jest za dużo i potrzebuję czasu by je przetworzyć :) a że z natury jestem dość cyniczna, to wypowiedziałam się w taki właśnie sposób.

Poza tym, hej, Kimondo na powitanie postanowił przykopać mi w twarz globem! :D i jego (jej?) powitanie odebrałam trochę jako takie 'witaj, ale w sumie to wypierdzielaj!' XD i jakoś nie robię o to afery.

W ogóle ja tej socjoniki nie rozumiem, więc dla mnie te wszystkie Si Ni to jakaś czarna magia psychologicznej tablicy Mendelejewa. Te wyniki które umieściłam w jednej z odpowiedzi do Intan były sprzed wielu lat. Jeśli znasz jakiś dobry test, który pokazywałby te wszystkie literki w sposób, który coś Ci mówi, to chętnie go wypełnię i zobaczymy czy mam to Se czy nie mam. Bo chyba z enneagramem jest tak, że ennatyp jest stały, ale socjoniczny wynik to się może zmieniać z czasem, tak?
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#248 Post autor: Agon » wtorek, 26 lipca 2016, 19:21

Ocenzurowana pisze:Bo chyba z enneagramem jest tak, że ennatyp jest stały, ale socjoniczny wynik to się może zmieniać z czasem, tak?
Socjotyp i enneatyp się nie zmieniają. Przynajmniej oficjalnie. Nie kieruj się testami.

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Witam na forum

#249 Post autor: Shavira » wtorek, 26 lipca 2016, 19:31

Ciesze sie, ze wszystko zostalo wyjasnione. :3

W kwestii socjonicznej nie ufam testom (zreszta, w enneagramowej tez nie), wiec niestety nie podam ci zadnego fajnego linku. Chociaz ten z sociotype.com jest calkiem do przelkniecia, ale omylny, jak kazdy z testow.
Socjotyp jest wrodzony, ennatyp ksztaltuje sie we wczesnym dziecinstwie. Zadne z nich sie nie zmienia.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Witam na forum

#250 Post autor: Ocenzurowana » wtorek, 26 lipca 2016, 19:39

No to wydaje mi się, że jestem IEE. Ciężko mi znaleźć w tym opisie coś, co by nie pasowało.
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Witam na forum

#251 Post autor: Agon » wtorek, 26 lipca 2016, 19:42

Generalnie testy i opisy typów to tylko wskazówki. Chodzi o sedno, czyli w przypadku enneagramu główny lęk, mechanizmy obronne i główna motywacja, a w przypadku socjoniki sposób przetwarzania informacji. Jeśli chodzi o socjonikę, to najlepiej poczytać opisy tego jak działają funkcje i za co odpowiadają elementy informacyjne.

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Witam na forum

#252 Post autor: Ocenzurowana » wtorek, 26 lipca 2016, 20:09

A jeszcze tak trochę poza tematem - podczas obserwacji użytkowników strasznie rzuciło mi się w oczy, że przeważająca większość ma avatary z mang/anime.
Czy to jest jakaś zależność, że fani mangi i anime interesują się enneagramem, czy też po prostu przypadek, ładny obrazek, to ktoś sobie wstawił? :D
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Witam na forum

#253 Post autor: Kimondo » wtorek, 26 lipca 2016, 20:18

Ocenzurowana pisze:A jeszcze tak trochę poza tematem - podczas obserwacji użytkowników strasznie rzuciło mi się w oczy, że przeważająca większość ma avatary z mang/anime.
Czy to jest jakaś zależność, że fani mangi i anime interesują się enneagramem, czy też po prostu przypadek, ładny obrazek, to ktoś sobie wstawił? :D
I to i to. Czesc tak a druga czesc tak.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: Witam na forum

#254 Post autor: Virga » środa, 27 lipca 2016, 18:45

Ocenzurowana pisze:Jedynym typem który jeszcze mógłby pasować jest jedynka, ale jedynka wydaje mi się być za mało nastawiona na ludzi i emocje, niechętna do przyznania się do błędu, niechętna do brania na siebie odpowiedzialności, niechętna do kompromisów, co raczej do mnie nie pasuje.
Ze wszystkich typów, to właśnie Jedynki najczęściej biorą na siebie odpowiedzialność. Stąd też bierze się nasz perfekcjonizm i gniew skierowany do wewnątrz. Jeśli czuję, że w czymś zawiniłam i zrobiłam coś nie tak jak należy, to staram się to za wszelką cenę odkręcić. Jako Jedynka mam świadomość tego, że jestem odpowiedzialna za swoje sukcesy i porażki, a to motywuje mnie do wykonywania swojej pracy najlepiej jak się da.
Do błędu przyznaję się najpierw przed sobą i staram się jak najszybciej ten błąd naprawić. Ciągła poprawa własnych błędów, to główna fiksacja Jedynki.

A tak poza tym, to witaj :) Jestem 1w2, mamy zbliżone typy. Jeśli jesteś EII, to możemy być dualkami, bo ja jestem LSE ;)

Awatar użytkownika
Ocenzurowana
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2016, 18:28
Enneatyp: Dawca

Re: Witam na forum

#255 Post autor: Ocenzurowana » czwartek, 28 lipca 2016, 00:48

Miło poznać, widzę avek z kucyków XD nie jestem ponytardem, ale moja koleżanka jest, więc wiem o co cho. Kucyk Rarity czy jakoś tak. No chyba że avek jest randomowy i to przypadek?

To z tą odpowiedzialnością to wzięło mi się z opisu ze strony głównej:
W przypadku błędu lub niepowodzenia, unika brania odpowiedzialności "To nie była moja wina", "Był ku temu powód, tak się musiało stać"
Spotkałam się już z terminem dualka, ale nie znalazłam jakiegoś obszerniejszego artykułu na ten temat. Podeślesz?
Bo wolę się nie wypowiadać, dopóki się nie upewnię, że dobrze rozumiem co masz na myśli.

Podziwiam w każdym razie, ja jestem zbyt leniwa na perfekcjonizm :oops:
Obrazek
błogosławieni zdystansowani, albowiem oni bólu dupy mieć nie będą
2w1. Rasowy ambiwertyk. Osobowość androgyniczna. Miło poznać.
IrekTki pisze:twoje wpisy na czacie są jak powiew świeżego wiatru na pustej gorącej pustyni

ODPOWIEDZ