Jak odróżnić 5 od 9?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#121 Post autor: Zielona » niedziela, 3 maja 2015, 10:52

Dziewiątki NIE uwielbiają prokrastynować. Ich mechanizmem obronnym jest blokowanie gniewu, a potem innych emocji. To prowadzi do blokowania działania, bo to emocje pobudzają ludzi do aktywności. Niektóre 9-tki zdają sobie sprawę z prokratynowania, inne nie, ale większość odczuwa skutki negatywne i to pogarsza ich stan. Ale nie potrafią sobie z tym poradzić, bo nie wiedzą z czego to wynika.
Natomiast myślenie nie jest u nich blokowane. Problemem jest myślenie zafiksowane na mechanizmy obronne - podobnie jak każdy inny enneatyp. 9-tki zafiksowają się na tym, że unikanie kłótni da im spokój, 8-mki na kontroli, 3-tki na tym, że wysoka pozycja i status materialny je uszczęśliwi, 4-ki na emocjach, a 5-tki na rozumie itd. Błąd w myśleniu na starcie daje błędny wynik na końcu.
Prokrastynowanie wynika też z lęku. Wszystkie typy mają swoje lęki i dlatego nie tylko 9-to robią, tyle, że pewnie częściej niż inne.


"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#122 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 14:58

Dziewiątki idealizują świat i tworzą w głowie wizje światów, gdzie Dobro zawsze zwycięża nad Złem; Piątki analizują świat rzeczywisty i tworzą przerażające scenariusze, w których najczęściej Zło zwycięża nad Dobrem lub - w najlepszym razie - istnieje tuż obok niego w chwiejnej równowadze i ciągłym napięciu.
Pewnie na forum trafią się jakieś wyjątki od reguły (każdy w końcu jest sobą, a nie idealnym przedstawicielem typu enneagramu), ale ja oraz inne Piątki, które znam nie trawimy filmów w których zakończenie jest oczywiste. Natomiast mój współlokator 9w8 uwielbia filmy o superbohaterach typu Avengers, albo fantasy jak Władca Pierścieni. Ogólnie ma zajawkę na punkcie wszystkiego co fantastyczne. Nie rozumiem jak może go to ciekawić. Ciekawi go to tylko dlatego, że jest to wymyślone. U mnie jest inaczej, mnie ciekawią filmy i książki, których zakończenia nie potrafię przewidzieć. Gatunek filmu nie jest dla mnie wyznacznikiem wartości, tylko nieprzewidywalność. Dziewiątki chyba właśnie wolą przewidywalność, gdy nie muszą specjalnie niczego rozkminiać i wiedzą z góry kto wygra, kto przegra, a liczą się dla nich fajne efekty.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#123 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:11

Zakończenie Władcy Pierścieni nie jest wesołe, niby dobro zwycięża ale jednak elfy wypływają i Frodo z nimi

Ja nie lubię sie spodziewać złego zakończenia, i nie czytam książek jeśli wiem że będą smutne i tak samo z filmami, nie oglądam tych na których spodziewam się płakać.

Najbardziej lubie zakończenia pomiędzy, kiedy kończysz książkę/film i to w środku pracuje, bo nie wiesz czy się cieszyć czy smucić.

No i smutne rzeczy jak już przeczytam przypadkiem, bo np zaczęłam i w środku sie zoeirntowałam ze smutne ale nie moge przestać czytać bo swietne, często uznaję za własnie jedne z lepszych. Tylko boję się zaryzykować cieprienie.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#124 Post autor: Wasp » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:33

TowarzyszFrytas pisze:
In3orn pisze:Jak ktoś lubi jeść to jest dziewiątkom, jak ktoś nie lubi, to nie jest dziewiątkom!
Mój brat lubi, a jest jedynko.
To 5 nie lubio jeść? :shock:
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#125 Post autor: Cotta » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:34

Ja lubio. Ale ja jestem 5w9. :shock:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#126 Post autor: Wasp » poniedziałek, 4 maja 2015, 15:37

5 w 9? Po czym to stwierdzasz? Poza sympatią do jedzenia :mrgreen:
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#127 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:25

Nie ma się czemu dziwić Wasp, 5w9 to dosyć popularny typ ;)

Cottełka jest świetnym jego przykładem <3
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#128 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:38

Ninque pisze:Ja nie lubię sie spodziewać złego zakończenia, i nie czytam książek jeśli wiem że będą smutne i tak samo z filmami, nie oglądam tych na których spodziewam się płakać.
Ja szczerze mówiąc liczę na złe zakończenie, bo to oznaczałoby coś nieprzewidzianego. Dlatego lubię "Grę o Tron", gdzie postać, albo nawet cały ród, który wydaje się podstawą serialu nagle zostaje wybity. Z filmów o superbohaterach w miarę podobał mi się jedynie "Watchmen", bo był dziwny jak na tego typu filmy, no i zakończenie miał nieoczywiste. Ponadto lubię "Incepcję" i "Shutter Island", bo cały czas trzeba było rozkminiać co jest prawdą, a co fikcją. Serial w którym główny bohater się stacza (czyli raczej nie dla Dziewiątek) to "Breaking Bad" - bardzo mi się to podobało i też sporo myślenia w tym było.

9 od 5, albo 6 różni się swoim brakiem wątpliwości co do zastanej rzeczywistości i pewnie dlatego na niskim PRO nie ma takich schiz jak 5 i paranoi jak 6. Truman z Truman Show to 6, a Neo z Matrixa to 5. Gdyby te postacie były Dziewiąteczkami, to nie byłoby w tych filmach żadnej akcji, bo nie wyszliby z tych fałszywych światów.

Awatar użytkownika
Marcelle
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 17 kwietnia 2015, 18:57
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#129 Post autor: Marcelle » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:50

Ja to się czasem zastanawiam czy nie jestem 5 w testach mi zawsze to wychodzi,jednak bardziej pasuje do mnie opis 9.
Mam spore wątpliwości do zastanej rzeczywistości.Breaking bad najlepszy serial jaki widziałam.
Najlepsze zakończonia to takie po których przez 5min wpatrujesz się w literki kontemplując geniusz filmu :D
IEE

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#130 Post autor: Cotta » poniedziałek, 4 maja 2015, 17:28

Wasp pisze:5 w 9? Po czym to stwierdzasz? Poza sympatią do jedzenia :mrgreen:
Do jedzenia i spania. ^^
Ninque pisze:Nie ma się czemu dziwić Wasp, 5w9 to dosyć popularny typ ;)

Cottełka jest świetnym jego przykładem <3
^^

A tak btw, był kiedyś temat 5w9 i 9w5. :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#131 Post autor: Zielona » poniedziałek, 4 maja 2015, 17:45

Kiedyś faktycznie wolałam happy endy. Obecnie nie ma to znaczenia.
Zawsze lubiłam coś co daje mi wiedzę: literatura popularnonaukowa, (auto)biografie itp. i takież dokumenty. Dla rozrywki kryminał, thriller albo si-fi. Filmy i seriale obyczajowe, romanse czy komedie romantyczne nigdy mnie nie kręciły.
Dla rozrywki oglądam czasem si-fi klasy Z i mam zabawę z nielogiczności :D
Jak komuś podobała się "Incepcja", "Matrix" i "Shutter Island" to powinna mu przypaść do gustu „Dark City”. Mało znany film, który wyprzedził "Matrixa" o rok. Mnie się podobał.
http://www.cda.pl/video/12745428/Dark-C ... 98LektorPL

P.S. Nie mogę powiedzieć, żebym lubiła jeść. Jem, żeby żyć. Może nie byle co, ale nie ma większego znaczenia.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#132 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 18:13

Zielona, skąd u Ciebie pewność, że jesteś 9, a nie jakąś uduchowioną 5?

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#133 Post autor: Ninque » poniedziałek, 4 maja 2015, 18:18

Agon pisze:Zielona, skąd u Ciebie pewność, że jesteś 9, a nie jakąś uduchowioną 5?
Agon nie rozbawiaj mnie :lol:
zachowujesz sie jakbyś enneagram znał od wczoraj, Twoje typowanie eina na czacie było najgorszym typowaniem jakie kiedykolwiek widziałam, wszystko upraszczasz i ganeralizujesz, a jak ktoś nie pasuje do Twoich schematów to na pewno się myli, nawet jeśli jest to Zielona, która przeszła drogę od niezdrowej 9 do zdrowej 9 i zna enneagram lepiej niż większośc osób tu na forum. Ktoś z tak dobrze zrobioną autoanalizą na pewno by dostrzegł w sobie mechanizmy 5...
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#134 Post autor: Agon » poniedziałek, 4 maja 2015, 18:33

Ninque pisze:Agon nie rozbawiaj mnie :lol:
zachowujesz sie jakbyś enneagram znał od wczoraj, Twoje typowanie eina na czacie było najgorszym typowaniem jakie kiedykolwiek widziałam, wszystko upraszczasz i ganeralizujesz, a jak ktoś nie pasuje do Twoich schematów to na pewno się myli, nawet jeśli jest to Zielona, która przeszła drogę od niezdrowej 9 do zdrowej 9 i zna enneagram lepiej niż większośc osób tu na forum.
Typowałem eina na czacie? Chyba mnie z kimś pomyliłaś, może z tym trollem, co wstawił sobie niemal identyczny co ja avatar.
5w9/9w5 - ciekawy post. Snufkin oczywiście go zjechał, bo to sprzeczne z teorią enneagramu.
Ninque pisze:Ktoś z tak dobrze zrobioną autoanalizą na pewno by dostrzegł w sobie mechanizmy 5...
Oczywiście. Chyba, że ktoś za bardzo analizuje 8-)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#135 Post autor: Ael » poniedziałek, 4 maja 2015, 19:21

Agonm a to stwierdzenie o Piątce to...bo Zielona lubi scifi*?

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

GUSTA I ZACHOWANIA NIE ŚWIADCZĄ O ENNEATYPIE.
O ENNEATYPIE ŚWIADCZA MOTYWACJE I LĘKI.
RÓŻNE LĘKI I MOTYWACJE MOGĄ DAĆ PODOBNY EFEKTm co NIE ZNACZY, ŻE OSOBY PODOBNIE SIĘ ZACHOWUJĄCE BĘDĄ MIAŁY TEN SAM TYP.

ile razy można to pisać?

*sprowadziłam jej gusta do bardzo uproszczonej formy, ale wiadomo o co chodzi

ODPOWIEDZ