predysponowani do szczęścia!

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Truskaffkanka
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2014, 17:19

Re: predysponowani do szczęścia!

#31 Post autor: Truskaffkanka » piątek, 22 sierpnia 2014, 21:45

Ależ ja absolutnie nie uważam, że piątki nie mogą być szczęsliwe. Po prostu wydaje mi się, że nie mają większych predyspozycji do szczęścia niż reszta typów. No ale ok, rozumiem, że ten temat to taka piątkowa grupa wsparcia, niech będzie :wink:



Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: predysponowani do szczęścia!

#32 Post autor: Zielona » sobota, 23 sierpnia 2014, 00:28

Ruqer pisze: Dla mnie te przykłady są bardzo jedynkowe, a szczególnie pierwszy.

Jeżeli chodzi o późniejsze podejmowanie decyzji, to nie zawsze działa na naszą korzyść. Czasem może być za późno, żeby cokolwiek zrobić(a jak nie przemyślę wszystkiego, to czuję taką niepewność, z którą do szczęścia daleko). Przykład z zachowaniem ludzi całkiem trafny, czasem spojrzę na człowieka i mniej więcej wiem do czego jest zdolny.
No nie dziwota skoro mam skrzydło w 1 :D

Życie to ciąg przyczynowo - skutkowy, a po odrobinie pomyślunku można dość szybko przewidzieć skutki jeśli się wie czego się chce. I tu jest pies pogrzebany. O ile małe dzieci dokładnie wiedzą czego chcą to z każdym rokiem, wraz z mechanizmami obronnymi, to tracą. Jeszcze najlepiej potrafią to 3 oraz 2 i 4 czyli najbardziej związane z sercem czyli emocjami, ale te z kolei są najmniej związane z rozumem co prowadzi je działań o nieprzemyślanych/nieprzewidzianych skutkach ;)
9 i 5 tracą kontakt ze swoimi emocjami. 9 swoje "chcę" zamieniają na cudze, a 5 chyba tak zapętlają się w opcjach i tracą z oczu to czego one same chcą ;)
Podejmowanie decyzji jest bardzo proste jeśli się wie czego się chce. Wtedy łatwo ustalić cel i hierarchię wartości służącą temu celowi. Wszystko jedno czy temu bliskiemu czy dalekiemu.
Odpowiedź chcę czy nie chcę jest zawsze emocją czyli w sercu. I właśnie takie pytanie należy sobie zadać. A potem logicznie w tym celu postępować.
Taki drobny przykład: wieczorem szykuje się impreza, ale rano trzeba gdzieś dojechać w ważnej sprawie.
Chce na nią iść czy nie chcę?
Jeśli nie chcę, bez żalu odpuszczam, a każdy komu na mnie zależy zrozumie, że działając dla własnego dobra następnego dnia muszę być trzeźwa i wyspana, więc nie ma do mnie żalu. Jeśli zaś w tym momencie strzela focha, wywiera presję, manipuluje itd., żebym przyszła to jest wyraźny znak, że nie chodzi mu o moje dobro, a własne, więc niby dlaczego miałabym się przejmować kimś takim?
Jeśli chcę - tu jest kilka opcji jak to rozegrać, ale jest tylko jeden dobry wybór: nie pić lub bardzo niewiele i wyjść wcześniej, żeby się wyspać i rano być w formie. Logiczny wybór, który jest przyjemny i jednocześnie dobry. I co dość istotne, działając dla własnego dobra nie zrobiłam tego niczyim kosztem - ani własnym ani cudzym.

"Jeśli myślisz, że nic nie możesz zmienić to... zmień myślenie". Ja wiem, że to jest możliwe :)

@Truskaffkanka
Ależ ja absolutnie nie uważam, że piątki nie mogą być szczęsliwe.
A czy ja gdzieś napisałam co Ty uważasz lub nie? Ale to interesujące co napisałaś ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: predysponowani do szczęścia!

#33 Post autor: Snufkin » sobota, 23 sierpnia 2014, 07:39

Tu raczej chodzi o to co pisała Palmer - "nieoświecony Budda". To jest możliwe do osiągnięcia na poziomie intelektualnym i tego jak widać inne typy trochę nam zazdroszczą xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: predysponowani do szczęścia!

#34 Post autor: Intan » sobota, 23 sierpnia 2014, 10:27

Snufkin pisze:Zgadzam się z autorką pierwszego postu, istnieje taka ewentualność, że na wysokim Pro będzie nam łatwiej niż innym, bardziej nieświadomym typom.
Typ nie ma tu nic do rzeczy. Człowiek, niezależnie od swojego typu osobowości, może rozwijać własną samoświadomość, wspinając się po tej drabince poziomów zdrowia, i w ten sposób dążyć ku szczęściu; typy z triady emocji czy gniewu tak samo jak Piątki mogą wykorzystać rozum, by zbliżyć się do stanu szczęścia - wszak wysoki PRO cechuje się harmonią pomiędzy tymu trzema ośrodkami serca, rozumu i instynktu. "Nieświadomym typom" zamieniłabum więc tu na "nieświadomym osobom".
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: predysponowani do szczęścia!

#35 Post autor: Zielona » sobota, 23 sierpnia 2014, 11:41

Snufkin pisze:Tu raczej chodzi o to co pisała Palmer - "nieoświecony Budda". To jest możliwe do osiągnięcia na poziomie intelektualnym i tego jak widać inne typy trochę nam zazdroszczą xD
Kiedy to przeczytałam przemknęło mi przez myśl czy Budda aby nie był właśnie piątka!? :D
I wydaje mi się to całkiem możliwe.
W jakich warunkach kształtują się 5? Gdy brak im prywatności, możliwości pobycia samemu. A Budda urodził się jako syn króla z rodu Siakjów. Zapewne cały czas otoczony był ludźmi, na których towarzystwo wcale nie miał ochoty.
Spoiler:
Istniał jeszcze jeden dodatkowy czynnik, który musiał silnie wpłynąć na młodego księcia przepowiednia.
Spoiler:
Musiał mieć serdecznie dość takiego życia i w końcu zaczął robić to czego on chce.
Spoiler:
Dla mnie jest wysoce prawdopodobne psychologicznie, że Budda był piątką :)
Jeśli komuś taka interpretacja nie pasuje może pobawić się w udowodnienie, że był innym typem. Życzę miłej zabawy :)
Osobiście nie sądzę, żeby był 9-tką. Dziewiątka, o ile zdecydowałaby się pójść za głosem serca, odeszła by z hukiem, a ponieważ zachowało się dużo przekazów o jego życiu, to ten fakt zostałby odnotowany ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: predysponowani do szczęścia!

#36 Post autor: Snufkin » sobota, 23 sierpnia 2014, 11:53

Nie znam biografii Buddy ale myślałem zawsze, że był taką typową Siódemką która dopiero w wieku dojrzałym przeszła ze skrajnego hedonizmu wieku młodości na pozycje stoickie.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: predysponowani do szczęścia!

#37 Post autor: Zielona » sobota, 23 sierpnia 2014, 12:38

Oczywiście, że nie można wykluczyć 7-mki.
Wydaje mi się, że istotne znaczenie miała przepowiednia, która wpłynęła na zachowanie ojca.Traktował go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, że syn będzie następca tronu. Sądzę, że to musiała być silna presja.
Co by było gdyby przepowiedni nie było? Zapewne fakt objęcia tronu byłby naturalny i Budda mógłby cieszyć się dobrodziejstwem swojej pozycji i stałby się 7. Może stałby się 3 lub 8, bo te typy lubią dowodzić, a tu miałyby ogromne możliwości. Wiele zależy od charakteru króla.
A jeśli dodatkowo książę był z urodzenia wysokoreaktywny/introwertykiem, a takie odnoszę wrażenie, to już sam z siebie szukałby izolacji od nadmiaru wrażeń. Niełatwo być następca tronu ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: predysponowani do szczęścia!

#38 Post autor: And » sobota, 23 sierpnia 2014, 17:19

Osteoporoza pisze:Idź się lecz, serio.
O ile mi wiadomo, jeszcze nie wynaleziono lekarstwa na zmianę przekonań wewnętrznych. Takiego bez poważnych skutków ubocznych, przynajmniej...

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: predysponowani do szczęścia!

#39 Post autor: winterbreak » niedziela, 24 sierpnia 2014, 18:59

And pisze:O ile mi wiadomo, jeszcze nie wynaleziono lekarstwa na zmianę przekonań wewnętrznych. Takiego bez poważnych skutków ubocznych, przynajmniej...
Oczywiście, że istnieją środki zmieniające przekonania wewnętrzne, przykładowo selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. PUF! Podwyższenie poziomu serotoniny może drastycznie zmienić sposób postrzegania świata, to co czujesz i co myślisz w dużej mierze zależy od poziomu różnych hormonów w Twoim organizmie. Za pomocą środków chemicznych można zrobić z człowiekiem niesamowite rzeczy. Możesz myśleć, że umysł kontroluje ciało, ale to tak nie działa. :P

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: predysponowani do szczęścia!

#40 Post autor: Osteoporoza » niedziela, 24 sierpnia 2014, 19:18

Podoba mi się ta odpowiedź ^^
Dodam do tego że między ciałem a umysłem występuje sprzężenie zwrotne, dodanie lub ujemne, zależnie. Mechanizm bardzo przydatny, szczególnie że działa w obie strony

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: predysponowani do szczęścia!

#41 Post autor: And » wtorek, 26 sierpnia 2014, 00:07

Jeśli myślicie, że nigdy nie brałem leków na depresję, to się mylicie.

Moim najgorszym problemem nie jest co czuję, ale co myślę. Pewne moje przekonania pozostają niezmienne od lat, mimo gwałtownych zmian, jakie zachodziły przez ten czas w mojej psychice. A co ciekawe, z moim ciałem wszystko dobrze i beznadziejny stan psychiczny nie przekłada się na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: predysponowani do szczęścia!

#42 Post autor: Snufkin » wtorek, 26 sierpnia 2014, 15:19

A co myślisz ? Podziel się z nami zobaczymy czy te myśli mają sens xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: predysponowani do szczęścia!

#43 Post autor: Cotta » wtorek, 26 sierpnia 2014, 15:30

5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: predysponowani do szczęścia!

#44 Post autor: Snufkin » wtorek, 26 sierpnia 2014, 15:44

Ok trochę pierdół, trochę gimnazjalnego nihilizmu.
PS obiektywne powody do szczęścia nie istnieją, jedynie mogą do niego predestynować.
Jak ktoś chce być szczęśliwy musi sam sobie znaleźć własne powody żeby to czuć.
BTW tekst o samooszukiwaniu skojarzył mi się z tym filmem: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... allen.read
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: predysponowani do szczęścia!

#45 Post autor: Wiatr1000 » sobota, 6 września 2014, 23:18

Szczęśliwe życie to ciąg radości jedno po drugim jedynie przeplatane pojedyńczymi incydentami oraz optymistycznym podejściem do tych sytuacji i czerpania radości z tych sytuacji.

Ja bym napisał inaczej w kwestii tematu autorki, że 5 są SCEPTYKAMI i że bardzo chłodno z dystansu sceptycznie, niewierzącą podchodzą do nowych sytuacji i do ludzi. Czyli dmuchanie na zimno. To nie jest szczęście według mnie bo tam brak uczuć. To nic innego jakbyśmy byli biologiczni zewnątrz a w środku zwykły komputer zero -jedynkowy. To jest ostrożność by się nie popażyć gdy grzejemy ręce nad ogniskiem.
5w4 sp/so INTj – LII

ODPOWIEDZ