rozpoznawanie typów osobowości

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

rozpoznawanie typów osobowości

#1 Post autor: Bloodwyn » niedziela, 6 stycznia 2013, 13:30

Tak jak w temacie.
Czy jako dobrzy obserwatorzy potraficie po krótkiej rozmowie albo dłuższej znajomości określić czyjś typ osobowości?
Jeśli chodzi o mnie to mam z tym problemy.Bardziej potrafię się domyślić kto jakim typem na pewno nie jest.

nie jestem pewien co do tego tematu, taki temat jest już w dziale Ogólne Enneagram "Rozpoznanie typu na pierwszy rzut oka". Jeśli temat się nie rozwinie, to przenosiny do identycznego ogólnego tematu/bk



Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#2 Post autor: Cotta » niedziela, 6 stycznia 2013, 14:23

Bardzo różnie. U niektórych idzie szybko się zorientować, u innych pasuje mi kilka typów i brakuje danych, żeby rozstrzygnąć. Podobnie zresztą z socjoniką.
U osób, które słabiej znam, szukam podobieństw z osobami, które znam i które wiem, jakim są typem, to trochę pomaga. Plus ogólna "energia" człowieka.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Shiera
Posty: 30
Rejestracja: środa, 12 września 2012, 15:37

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#3 Post autor: Shiera » niedziela, 6 stycznia 2013, 15:01

Z jednej strony zmysł obserwatorski, z drugiej to, że nie znam się na ludziach. Tak więc to moje obserwatorstwo nie odnosi się zazwyczaj do ludzi, bo to dość dziwne obiekty dla takiego aspołecznego typu jak piątka. Ale zauważyłam taką prawidłowość, że typy socjoniczne rozpoznaję szybko (a później ludzie mnie zaskakują, gdy myślę, że już ich rozpracowałam i utwierdzają mnie w przekonaniu, że się nie znam na ludziach i są dziwni) a w przypadku enneagramowych muszę kogoś lepiej poznać i typowanie na pierwszy rzut oka nie zawsze się sprawdza.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#4 Post autor: Litowojonow » niedziela, 6 stycznia 2013, 15:28

Po krótkiej rozmowie to co najwyżej pozorami dopasowanymi do stereotypów można się kierować.
Po dłuższej znajomości bywa lepiej, ale zwykle zostaje mi sporo wątpliwości. Czasem tylko trafi się ktoś tak typowy, że to aż daje po oczach :wink:
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#5 Post autor: SOS » niedziela, 6 stycznia 2013, 15:51

Z ludzi, których w jakimkolwiek sensownym stopniu znam, to tylko jedną sztukę - najbardziej ewidentną - wytypowałem właściwie na pewno. Reszta to jest takie "myślę, że", "sądzę", "wydaje mi się" albo "podejrzewam".

Z jednej strony jestem w stanie nabrać poważnych podejrzeń co do czyjegoś typu na podstawie jednego wypowiedzianego przez nią zdania i dwóch powtarzających się zachowań, a z drugiej strony - najbliższej rodziny to ja nawet nie próbuję typować, bo brakuje mi podstaw.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#6 Post autor: Bloodwyn » niedziela, 6 stycznia 2013, 19:01

Jeśli ktoś lubi obserwować ludzi i interesuje się enneagramem to myślę,że to może być dla niego dobra zabawa. :D
Litowojonow pisze:Po krótkiej rozmowie to co najwyżej pozorami dopasowanymi do stereotypów można się kierować.
Po dłuższej znajomości bywa lepiej, ale zwykle zostaje mi sporo wątpliwości. Czasem tylko trafi się ktoś tak typowy, że to aż daje po oczach :wink:
Jeśli chodzi o stereotypy to nie we wszystkich typach są jakieś jaskrawe :D

Awatar użytkownika
Szej-Hulud
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 11:54

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#7 Post autor: Szej-Hulud » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 20:43

Najprościej rozpoznać typy ludzi tak:
1- czepia się szczegółów i dużo wymaga, a sam niekoniecznie jest ideałem.
2- wszystkim chce pomóc, bywa nachalny i rozwrzeszczany.
3- lans i "co to ja nie jestem", po trupach do celu, czasem też nadmiernie wygórowana ambicja.
4- "jestem taki wyjątkowy", na swój temat potrafi tworzyć hagiograficzne opisy.
5- "wiem lepiej, niż ty, ale nie jestem pewien", bywa obcesowy, wygórowane poczucie własnej wartości prezentowane światu zewnętrznemu.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
7- "kraina kucyków", chciałby się wiecznie bawić, niepoważny, ale potrafi myśleć w sposób zaskakująco głęboki.
8- on tu rządzi, ale jest zasadniczo spokojny, dopóki nikt nie próbuje wyłamać się z szeregu.
9- bierny, chce spokoju, nie chce się wyróżniać, bardzo rzadko zdarza mu się powiedzieć coś niemiłego.

To takie moje obserwacje, być może niektóre z nich są błędne. Na pierwszy rzut oka widać, które spośród typów wokół mnie są bardziej, a które mniej zdrowe ;)
5w4,
ENTp-Don Kichot

Ludzie, którym się spełnia życzenia, często okazują się nie całkiem mili. Czy więc powinno się im dać to, czego chcą, czy raczej to, czego potrzebują?

Beneath the rule of men entirely great
The pen is mightier than the sword.

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#8 Post autor: BlackRose » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 22:12

Szej-Hulud pisze: 6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
Nigdy w życiu, to jeden z bardziej spokojnych i zachowawczych typów. Poznaję ich po tym, że zawsze porządkują przestrzeń koło siebie, poza tym w ich mimice, sposobie poruszania jest jakaś ostrożność, charakteryzuje ich też brak gwałtownych ruchów.

Nie mam większych problemów z rozpoznawaniem typów, bo zawsze zwracam uwagę na szczegóły. Czasem zgaduję typ na podstawie kogoś ulubionych książek, aktorów (zauważyłam, że zazwyczaj lubimy tych o tym samym typie jak nasz albo typie, z którym mamy powiązanie w enneagramie). Patrzę też na to, jak dane osoby organizują otoczenie koło siebie i kogo wokół siebie mają (np. 6 i ludzie ze skrzydłem 6 rzadko robią samotne przechadzki, podczas gdy 5 i 8 nie mają problemu, by gdzieś się samotnie wybrać. Trójkom często towarzyszy jakiś 'pachołek' :P ).
I może tutaj trochę przeginam, ale nawet sam wyraz twarzy (oraz rysy twarzy, ale to jeszcze muszę więcej poobserwować) sporo mogą sporo o człowieku powiedzieć, np twarze Piątek są dosyć ascetyczne, nawet nijakie, o rozlanych rysach, przypominają maski, natomiast twarze 7 (często o ostrych rysach i długich nosach) wyglądają, jakby szykowały się, by kogoś sparodiować, często intensywnie i z ciekawością się ludziom przypatrują, gdy z nimi rozmawiają. Czasami jak rozmawiam z jakąś 7 to czuję się jak eksponat w muzeum, którym chcą się trochę pobawić :P ósemki poznaję zazwyczaj po tym, w jaki sposób obserwują otoczenie (czujnie, z błyskiem w oku, czasami trochę jak mój kot, jak się na coś szykuje :lol: ).
Dobra, nie zanudzam więcej, może potem coś dopiszę.
5w4

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#9 Post autor: Mirabelka250 » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 22:49

Najprościej rozpoznać typy ludzi tak:
1- czepia się szczegółów i dużo wymaga, a sam niekoniecznie jest ideałem.
2- wszystkim chce pomóc, bywa nachalny i rozwrzeszczany.
3- lans i "co to ja nie jestem", po trupach do celu, czasem też nadmiernie wygórowana ambicja.
4- "jestem taki wyjątkowy", na swój temat potrafi tworzyć hagiograficzne opisy.
5- "wiem lepiej, niż ty, ale nie jestem pewien", bywa obcesowy, wygórowane poczucie własnej wartości prezentowane światu zewnętrznemu.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
7- "kraina kucyków", chciałby się wiecznie bawić, niepoważny, ale potrafi myśleć w sposób zaskakująco głęboki.
8- on tu rządzi, ale jest zasadniczo spokojny, dopóki nikt nie próbuje wyłamać się z szeregu.
9- bierny, chce spokoju, nie chce się wyróżniać, bardzo rzadko zdarza mu się powiedzieć coś niemiłego.
Ja tam raczej inaczej rozpoznaje typy. Twoje postrzeganie jest strasznie takie... stereotypowe xD.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
6 są raczej przyjacielskie, nawet te kontrfobiczne, szczególnie dla nowo poznanych osób. Ale przyznam, że nerwowa to jestem.
Nigdy w życiu, to jeden z bardziej spokojnych i zachowawczych typów. Poznaję ich po tym, że zawsze porządkują przestrzeń koło siebie, poza tym w ich mimice, sposobie poruszania jest jakaś ostrożność, charakteryzuje ich też brak gwałtownych ruchów.
Prawda. Lubię też mieć ciągle rękę na pulsie i być przygotowaną na każdą ewentualność... choć nie wiem, czy to typowo szóstkowa cecha.
6w5, LII

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#10 Post autor: muahahaha » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 23:01

BlackRose pisze: 7 (często o ostrych rysach i długich nosach)
no ekstra tylko, że na biologii zawsze mnie uczyli: cechy dziedziczą się niezależnie
a tu jeszcze mają mieć połączenie z charakterem – kosmos, napisz podanie o nobla

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#11 Post autor: Mirabelka250 » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 23:05

7 (często o ostrych rysach i długich nosach)
no ekstra tylko, że na biologii zawsze mnie uczyli: cechy dziedziczą się niezależnie
a tu jeszcze mają mieć połączenie z charakterem – kosmos, napisz podanie o nobla
No taa... a wygląd to nie bardzo wiem, co ma do rzeczy. 7 akurat znam niską i puszystą z długimi włosami jak i wysoką, bardzo szczupła z krótkimi ;) Chyba że chodzi bardziej o mimikę twarzy? :)
6w5, LII

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#12 Post autor: BlackRose » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 23:13

muahahaha pisze:
BlackRose pisze: 7 (często o ostrych rysach i długich nosach)
no ekstra tylko, że na biologii zawsze mnie uczyli: cechy dziedziczą się niezależnie
a tu jeszcze mają mieć połączenie z charakterem – kosmos, napisz podanie o nobla
Socjonika też zwraca uwagę na zależność między typem a wyglądem.
5w4

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#13 Post autor: Bloodwyn » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 23:14

Szej-Hulud pisze:Najprościej rozpoznać typy ludzi tak:
1- czepia się szczegółów i dużo wymaga, a sam niekoniecznie jest ideałem.
2- wszystkim chce pomóc, bywa nachalny i rozwrzeszczany.
3- lans i "co to ja nie jestem", po trupach do celu, czasem też nadmiernie wygórowana ambicja.
4- "jestem taki wyjątkowy", na swój temat potrafi tworzyć hagiograficzne opisy.
5- "wiem lepiej, niż ty, ale nie jestem pewien", bywa obcesowy, wygórowane poczucie własnej wartości prezentowane światu zewnętrznemu.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
7- "kraina kucyków", chciałby się wiecznie bawić, niepoważny, ale potrafi myśleć w sposób zaskakująco głęboki.
8- on tu rządzi, ale jest zasadniczo spokojny, dopóki nikt nie próbuje wyłamać się z szeregu.
9- bierny, chce spokoju, nie chce się wyróżniać, bardzo rzadko zdarza mu się powiedzieć coś niemiłego.

To takie moje obserwacje, być może niektóre z nich są błędne. Na pierwszy rzut oka widać, które spośród typów wokół mnie są bardziej, a które mniej zdrowe ;)
Co do innych nie wiem,ale z 5 to się nie popisałeś :D

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#14 Post autor: winterbreak » wtorek, 8 stycznia 2013, 00:53

W sumie nie patrzę na ludzi przez pryzmat enneagramu. Są pojedyncze osoby, których typowość wali po oczach, to wtedy tak.

Znam na przykład typową piątkę (okropnie nudna, zamknięta w sobie osoba, ale z wieloma zainteresowaniami i dużą wiedzą; bardzo techniczny umysł), a obecnie dużo czasu z przyczyn niezależnych ode mnie spędzam z typową jedynką. Największy perfekcjonista jakiego znam (a raczej jaką znam). Stwierdzenie "od innych wymaga, a sam nie jest perfekcyjny" to bzdura, ta dziewczyna to chodząca perfekcyjność, pedantyzm i czysta mowa (znacie kogoś, kto nie używa ŻADNYCH wstawek, ani kurde, ani kurcze, ani o boże, ani o matko, ani kxxxx, ani ojejku, zero zbędnych słów i wykrzyknień?). Owszem, od innych wiele wymaga (tzn. dużo jej przeszkadza), ale od siebie jeszcze więcej, nigdy w życiu nie opuściła ani jednego wykładu, ani razu nie zrobiła ze zwłoką czegoś, co mogła zrobić wcześniej, a jej najwiekszym failem było kolokwium napisane na 4,5.

Obcesowa piątka? Chyba nie bardzo. Nie znam takich :). Myślę że prędzej cechuje nas bierność przypisana dziewiątce :P. Aha! Oczywiście czwórkę łatwo poznać. Chociaż też trzeba pamietac ze sporo osob identyfikuje sie z typem cztery, niekoniecznie zgodnie z rzeczywistością (jak miałam i ja). Bycie oryginalnym i wyjątkowym jest w modzie, podobnie jak weltschmerz.

Awatar użytkownika
Szej-Hulud
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 11:54

Re: rozpoznawanie typów osobowości

#15 Post autor: Szej-Hulud » wtorek, 8 stycznia 2013, 15:51

Mirabelka250 pisze:
Najprościej rozpoznać typy ludzi tak:
1- czepia się szczegółów i dużo wymaga, a sam niekoniecznie jest ideałem.
2- wszystkim chce pomóc, bywa nachalny i rozwrzeszczany.
3- lans i "co to ja nie jestem", po trupach do celu, czasem też nadmiernie wygórowana ambicja.
4- "jestem taki wyjątkowy", na swój temat potrafi tworzyć hagiograficzne opisy.
5- "wiem lepiej, niż ty, ale nie jestem pewien", bywa obcesowy, wygórowane poczucie własnej wartości prezentowane światu zewnętrznemu.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
7- "kraina kucyków", chciałby się wiecznie bawić, niepoważny, ale potrafi myśleć w sposób zaskakująco głęboki.
8- on tu rządzi, ale jest zasadniczo spokojny, dopóki nikt nie próbuje wyłamać się z szeregu.
9- bierny, chce spokoju, nie chce się wyróżniać, bardzo rzadko zdarza mu się powiedzieć coś niemiłego.
Ja tam raczej inaczej rozpoznaje typy. Twoje postrzeganie jest strasznie takie... stereotypowe xD.
6- agresywny lub wręcz przeciwnie- stłamszony. Ogólnie strasznie nerwowy.
6 są raczej przyjacielskie, nawet te kontrfobiczne, szczególnie dla nowo poznanych osób. Ale przyznam, że nerwowa to jestem.
Stereotypowe? Może trochę, ale mimo wszystko właśnie tak te typy wyglądają- oczywiście jeśli wiemy, gdzie patrzeć. Co do szóstek- być może źle się wyraziłem. Lepszym określeniem niż "agresywny" jest "natrętny", przynajmniej takie są znane mi szóstki. Wiem, że to niewątpliwie krzywdząca opinia, ale zwróćcie też uwagę na mój podpis- być może fakt, że wg MBTI jestem INFJ sprawia, że jestem po prostu bardziej przeczulony na punkcie negatywnych zachowań szóstek.
5w4,
ENTp-Don Kichot

Ludzie, którym się spełnia życzenia, często okazują się nie całkiem mili. Czy więc powinno się im dać to, czego chcą, czy raczej to, czego potrzebują?

Beneath the rule of men entirely great
The pen is mightier than the sword.

ODPOWIEDZ