enneatyp a system czakr

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kroplablekitu
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 19 października 2010, 15:09
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: enneatyp a system czakr

#16 Post autor: kroplablekitu » piątek, 18 maja 2012, 23:11

Już Ci pisze Snufie:

Moim zdaniem na wyższe czakry dobre są medytacje, wizualizacje itp metody, a na niższe, związane bliżej z materią - konkretne sposoby, takie jak odpowiednia dieta (eliminacja ohydztw, stałe pory posiłków, ziółka, splementy) a także pory chodzenia spać, ogólnie tryb życia i odpowiednie ćwiczenia, zwłaszcza oddechowe.

Polecam "Czakra i aura" autorstwa Ellen Grasse. Można znaleźć na chomiku. W książce jest pełno tabelek, rysunków, kolorków więc raczej format pdf niż doc. Opisuje dużo metod, są też testy diagnostyczne.

Joga kundalini, tak jak ją obserwuje okiem początkującego, również może mieć duży sens - łączy ćwiczenia 'zwykłej' jogi z ćwiczeniami oddechowymi i kriye. W sieci można znaleźć ćwiczenia, np z tego linku wklejonego przeze mnie wcześniej masz:

Ćwiczenia uzdrawiające czakrę korzenia (1): kruk, krzesło, skłony na stojąco, żaba, mulband, kopanie pośladków, pozycja kot- krowa.
Ćwiczenia pomagające uzdrowić czakrę seksualną (2): żaba, kobra, motyl, kot-krowa, podnoszenie miednicy, Sat Kriya – na podniesienie energii seksulanej.
Ćwiczenia pomagające uzdrowić czakrę pępka (3): pozycja wyciągnięta, łuk, oddech ognia, podnoszenie nóg (tj leżysz na plecach i unosisz proste nogi w górę - obie na raz, albo raz jedną raz drugą)


Nazwy ćwiczeń pochodzą z popularnej hatha yogi, więc można łatwo je znaleźć. Dobrze sięgnąć do takiego opisu, który podaje jak oddychać podczas ćwiczeń. Pogrubiłam to, co wg mnie jest szczególnie skuteczne.

8. Czakra ósma - wg mnie rozwija ją modlitwa do tego, w co się wierzy. Ja np. wierzę w siebie i tak też się modlę. Każda szczera modlitwa jest skuteczna dla rozwoju nadprzyrodzonych mocy. A najważniejszą cześcią każdej modlitwy jest imo dziękowanie za wszystko, czego się doświadcza.

Pozycje jogi dla ósmej czakry: trójkąt, łuk, ćwiczenia ramion i medytacje.


:mrgreen: testy kłamią ! Enneagram morduje ! ALE Spójrz, jak wiele nam dano! Skocz obiema nogami w ten przepiękny wszechświat! Odnajdź swą moc i stań się tym, kim powinieneś być!

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: enneatyp a system czakr

#17 Post autor: maroz » sobota, 19 maja 2012, 01:53

@kropka Czy czakry są żwiązane z jakąś wschodnią filozofią? Jeśli tak to z jaką? Interesuję się filozofią i jestem bardzo ciekawy skąd czakry się wywodzą i w jakim stopniu się opierają na tej filozofii.

p.s. ciekawa przemiana u ciebie w podpisie, jeśli jesteś szóstką to w sumie się cieszę bo będziesz już trzecią szóstką angażującą się obecnie na forum :-). Jakoś tak smutno że dział szóstek zamarł.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: enneatyp a system czakr

#18 Post autor: Snufkin » sobota, 19 maja 2012, 17:48

kroplablekitu pisze:8. Czakra ósma - wg mnie rozwija ją modlitwa do tego, w co się wierzy. Ja np. wierzę w siebie i tak też się modlę. Każda szczera modlitwa jest skuteczna dla rozwoju nadprzyrodzonych mocy. A najważniejszą częścią każdej modlitwy jest imo dziękowanie za wszystko, czego się doświadcza.
Nie znam się zbytnio ale zauważyłem, że w różnych opracowaniach wyróżnia się z reguły tylko siedem czakr głównych a ta ósma to raczej taka abstrakcyjna (pierwszy raz o niej usłyszałem w sumie).
Nie znaczy, że coś takiego w ogóle nie istnieje ale warto pierw skupić się na tych podstawowych, na których opiera się ta cała filozofia i jeśli będziemy zrównoważeni to wtedy kto wie. Ogólnie nie lubię się do nikogo modlić i medytować więc pozostawiam te sprawy ich naturalnemu biegowi.
Zapytałem o dolne czakry gdyż z reguły ci wszyscy uduchowieni mędrcy wyglądają jak kandyzowane warzywa, jakby zapomnieli że w drzewie najważniejsze są korzenie a nie owoce. W zdrowym ciele zdrowy duch.
kroplablekitu pisze:Moim zdaniem na wyższe czakry dobre są medytacje, wizualizacje itp metody, a na niższe, związane bliżej z materią - konkretne sposoby, takie jak odpowiednia dieta (eliminacja ohydztw, stałe pory posiłków, ziółka, splementy) a także pory chodzenia spać, ogólnie tryb życia i odpowiednie ćwiczenia, zwłaszcza oddechowe.

Polecam "Czakra i aura" autorstwa Ellen Grasse. Można znaleźć na chomiku. W książce jest pełno tabelek, rysunków, kolorków więc raczej format pdf niż doc. Opisuje dużo metod, są też testy diagnostyczne.
To są dobre rady (część z nich stosuję) ale z tym oddechem choć wiem że to ważna sprawa to po prostu mi się nie chce. Trudno od nowa świadomie uczyć się oddychać. A rozwój nie powinien polegać na zmuszaniu się do czegokolwiek, nawet jeśli jest to w jakimś sensie pozytywne. Myślę, że dla ludzi naturalnie mało aktywnych dobrym pomysłem mogłyby być regularne treningi sztuk walki ewentualnie coś w ten deseń. Książkę postaram się przeczytać o ile mnie zainteresuje może coś z niej wyniosę, dzięki.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
kroplablekitu
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 19 października 2010, 15:09
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: enneatyp a system czakr

#19 Post autor: kroplablekitu » poniedziałek, 21 maja 2012, 15:38

maroz pisze:@kropka Czy czakry są żwiązane z jakąś wschodnią filozofią? Jeśli tak to z jaką? Interesuję się filozofią i jestem bardzo ciekawy skąd czakry się wywodzą i w jakim stopniu się opierają na tej filozofii
p.s. ciekawa przemiana u ciebie w podpisie, jeśli jesteś szóstką to w sumie się cieszę bo będziesz już trzecią szóstką angażującą się obecnie na forum :-). Jakoś tak smutno że dział szóstek zamarł.
to pewnie się obudzi, one żywotne są bestie. Ta przemiana to jak na razie zachodzi sezonowo, ale mam nadzieję, że w końcu zaakceptuję fakt bycia 6 (9tki są takie oooch, chciałabym być piękną, silną, zdrową 9tką. Ale na szczęśćie, jako 6tka, mam połączenie z 9, to jakoś sobie zrekompensuje :))
Pojęcie czakry wiąże się z pojęciem prany, a więc większość systemów filo/ rel z obszaru Indii i Pld-Wsch Azji do tego nawiązuje, można poczytać. Szczególnie dzieła klasycznej jogi np Jogasutry, albo buddyzmu tantrycznego. ALe nie czytałam, bo filozofia mało mnie interesowała, liczył się skutek.
Snufkin pisze: Nie znaczy, że coś takiego w ogóle nie istnieje ale warto pierw skupić się na tych podstawowych, na których opiera się ta cała filozofia i jeśli będziemy zrównoważeni to wtedy kto wie.
Też tak sądzę. W ogóle dla człowieka współczesnego największy problem stanowią czakry podstawowe. Czyli brak kontaktu ze światem ludźmi dookoła, własnym ciałem. Inaczej niz w czasach historycznych.
Ogólnie nie lubię się do nikogo modlić i medytować więc pozostawiam te sprawy ich naturalnemu biegowi.
Myślę, że to właśnie czakry od 6 wzwyż odpowiadają za to. Modlitwa do samego siebie dobrze na kwasie wychodzi ; )
Zapytałem o dolne czakry gdyż z reguły ci wszyscy uduchowieni mędrcy wyglądają jak kandyzowane warzywa, jakby zapomnieli że w drzewie najważniejsze są korzenie a nie owoce. W zdrowym ciele zdrowy duch.
Zgadzam się, aczkolwiek myślę, że ci mistrzowie, o których dużo słyszymy, mają najlepiej ze wszystkich rozwiniętą 3 czakrę ; ) tzn wiedza, jakie działania i jaki image przyniesie im zyski materialne ; )
To są dobre rady (część z nich stosuję) ale z tym oddechem choć wiem że to ważna sprawa to po prostu mi się nie chce. Trudno od nowa świadomie uczyć się oddychać.
Chodzi o to, by mieć właściwy oddech podczas ćwiczeń a nie cały dzień. To podobno przychodzi samo ale dopiero później.
A rozwój nie powinien polegać na zmuszaniu się do czegokolwiek, nawet jeśli jest to w jakimś sensie pozytywne.
Zgadzam, bo wtedy można się szybko zmęczyć i odpuścić. A najważniejsza w tym wszystkim jest wg mnie ciągłość.
Myślę, że dla ludzi naturalnie mało aktywnych dobrym pomysłem mogłyby być regularne treningi sztuk walki ewentualnie coś w ten deseń.
Nie interesowałam się, ale wiem z opowieści, że na treningach wschodnich sztuk walk są też elementy pracy z energią i oddechem w dodatku masz od raz praktyczne zastosowanie - przekłada się na jakość ataku/ obrony.
:mrgreen: testy kłamią ! Enneagram morduje ! ALE Spójrz, jak wiele nam dano! Skocz obiema nogami w ten przepiękny wszechświat! Odnajdź swą moc i stań się tym, kim powinieneś być!

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: enneatyp a system czakr

#20 Post autor: maroz » poniedziałek, 21 maja 2012, 16:17

Nie interesowałam się, ale wiem z opowieści, że na treningach wschodnich sztuk walk są też elementy pracy z energią i oddechem w dodatku masz od raz praktyczne zastosowanie - przekłada się na jakość ataku/ obrony.
W sztukach walki chodzi o to by zablokować atak przeciwnika w sposób skuteczny i jak najmniej kosztowny i zarazem oddać przeciwnikowi w sposób skuteczny i jak najmniej kosztowny. Bardzo kluczowa jest wytrzymałość i energia wewnętrzna a także energia uderzenia. Przekłada się energię wewnętrzną na atak lub obronę, lub ewentualnie wykorzystuje energię przeciwnika przeciwko niemu samemu. Ponadto w tych sportach kluczowa umiejętność to odpoczynek w czasie walki. Właśnie dlatego we wschodnich sztukach walki są też elementy pracy z energią ;-)

Walka przypomina taniec gdzie przeciwnik to nasz partner a my jesteśmy prowadzącymi go w tańcu.
to pewnie się obudzi, one żywotne są bestie. Ta przemiana to jak na razie zachodzi sezonowo, ale mam nadzieję, że w końcu zaakceptuję fakt bycia 6 (9tki są takie oooch, chciałabym być piękną, silną, zdrową 9tką. Ale na szczęśćie, jako 6tka, mam połączenie z 9, to jakoś sobie zrekompensuje )
Ja polubiłem swoją szóstkową naturę. Uważam że zdrowe szóstki to solidni i potrzebni w społeczeństwie ludzie na których można polegać. Nie wydaje mi się że my szóstki mam gorzej i trudniej, a jedynie inaczej. Ja kiedyś chciałem być ósemką ale teraz widzę że w sumie to dobrze mi takiemu jakim sam jestem ;-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
kroplablekitu
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 19 października 2010, 15:09
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: enneatyp a system czakr

#21 Post autor: kroplablekitu » wtorek, 22 maja 2012, 00:30

maroz pisze:
Nie interesowałam się, ale wiem z opowieści, że na treningach wschodnich sztuk walk są też elementy pracy z energią i oddechem w dodatku masz od raz praktyczne zastosowanie - przekłada się na jakość ataku/ obrony.
W sztukach walki chodzi o to by zablokować atak przeciwnika w sposób skuteczny i jak najmniej kosztowny i zarazem oddać przeciwnikowi w sposób skuteczny i jak najmniej kosztowny. Bardzo kluczowa jest wytrzymałość i energia wewnętrzna a także energia uderzenia. Przekłada się energię wewnętrzną na atak lub obronę, lub ewentualnie wykorzystuje energię przeciwnika przeciwko niemu samemu. Ponadto w tych sportach kluczowa umiejętność to odpoczynek w czasie walki. Właśnie dlatego we wschodnich sztukach walki są też elementy pracy z energią ;-)
Masz racje, ale tak jest chyba we wszystkich sztukach walki ; ) a ja miałam na myśli trochę ocierające się o ezo podejście jakie można znaleźć np w tai chi czy judo : ) Jest tam mówione wprost na treningach, że przez wysiłek fizyczny jest kształtowany duch i rozwijana energii "chi" (albo czasem zwana "ki") - to jest ta sama energia, która stanowi klucz do zrozumienia o co chodzi z czakrami. Tu jest link (pierwszy lepszy ale..) http://www.okiem.pl/honor/sztuki_walki.htm w którym można skrótowo zapoznać się z filozofią stojącą za poszczególnymi stylami walki. Jak ktoś nie przepada za ezoteryką a chce tej energii doświaczyć w konkretny i namacalny sposób, to wschodnie sztuki walki czynią to jak najbardziej możliwym.
:mrgreen: testy kłamią ! Enneagram morduje ! ALE Spójrz, jak wiele nam dano! Skocz obiema nogami w ten przepiękny wszechświat! Odnajdź swą moc i stań się tym, kim powinieneś być!

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: enneatyp a system czakr

#22 Post autor: Kapar » wtorek, 22 maja 2012, 09:42

Dawno temu myslalem nad tym jak czakry (jako osrodki energii) moglyby sie wiazac z osrodkami energii w Enneagramie. Dzieki Kropla za zalozenie tego tematu.
Moze sprobuje odniesc czakry do osrodkow energii enneagramu choc nie jestem pewien czy do konca jest to mozliwe... Przynaleznosc nie jest wg polozenia czakry ale wg tego jakie ma blokady i dysharmonie. W enneagramie dany osrodek moze byc naduzywany oraz stlumiony zaleznie od typu. Na potrzeny tego podzialu zakladam, ze jesli dany osrodek jest naduzywany, to prowadzi do dysharmonii w tej czakrze. Jesli osrodek jest blokowany, to istnieje wieksze prawdopodobienstwo blokad w czakrze. Uzylem tego podzialu aby jakos nakreslic sposob przydzialu czakr do osrodkow ale blokady w czakrze moga wystepowac takze u typow naduzywajacych danego osrodka, a takze typy tlumiace dany osrodek moga miec objawy dysharmonii jednej z czakr.

Uwaga: blokady sa wymienione pod numerem 1, dysharmonie pod numerem 2


OSRODEK BRZUCHA

Czakra korzenia (1)
Blokady i dysharmonie:
1. Chorobliwość, lękliwość, słabość, ospałość, lenistwo, brak pewności siebie, poczucie zagrożenia, poczucie oderwania od rzeczywistości
2. materializm, zaborczość, zachłanność, agresja, dominacja, przemoc, gwałtowność

Czakra korzenia i jej dysharmonie to wypisz wymaluj niezdrowe 8; w przypadku blokad sa one chyba najlepiej widoczne u 5 i 6, tylko lenistwo pasuje do 7. 8 naduzywa osrodka brzucha, podczas gdy typy z triady Leku zaniedbuja ten osrodek

Czakra Splotu Slonecznego (3)
Blokady i dysharmonie:
1. niedbałość, nieskuteczność, brak chęci do pracy , izolowanie się, koncentracja na negatywach, narzekanie, niska samoocena
2. wybuchowość, tyranizowanie, postawa roszczeniowa, narzucanie się, domaganie uwagi, domaganie racji, konfliktowość

Blokady najbardziej mi pasuja znowu do 5 i 6, natomiast dysharmonie zwiazane z ta czakra wkomponowuja sie w chore 1 jak i 8. Z blokad widocznych u Entuzjastow to moze niedbalosc i brak checi do pracy

OSRODEK SERCA

Czakra podbrzusza (2)
Blokady i dysharmonie:
1. stłumienie, zastraszenie, poczucie winy, potępianie siebie, samoudręczenie, oskarżanie, brak inicjatywy, nieśmiałość, oziębłość, niemoc, wyparcie
2. potępianie innych, krytykanctwo, moralizatorstwo, hipokryzja, fałsz, zboczenia seksualne,

Osemki maja problem z tym osrodkiem i co ciekawe wystepuja u nich blokady jak oskarzanie, ozieblosc, wyparcie, zastraszanie czy poczucie winy. Osrodek emocji takze nie jest najsilniejszy u Jedynek i widac pewne podobienstwa jak u 8.
Dysharmonie moga byc dosc charakterystyczne dla Dwojek, Trojek i byc moze Czworek (zaprawde nie znam tego typu). Hipokryzja oraz moze byc blizsza 2 i 3, reszta chyba juz mniej pasuje.


Czakra Serca (4)
Blokady i dysharmonie:
1. przewrażliwienie, histeria, lęki, noszenie urazy, pogrywanie na emocjach, negatywizm, dołki emocjonalne, depresje, brak wiary i nadziei w życiu, stłamszenie
2. chłód emocjonalny, okrucieństwo, sztywne podejście, dystans, mściwość, kłótliwość, interesowność

Tutaj mam trudnosc w znalezieniu klarownych powiazan z danymi typami. 3 maja czasami chlod emocjonalny, sztywne podejscie... A dwojki charateryzuje interesownosc.

OSRODEK GLOWY

Czakra Glowy (5)
Blokady i dysharmonie:
1 nieśmiałość, natręctwa, obsesje, nadmierne przywiązanie do autorytetów, brak własnego zdania, tchórzostwo
2 Sarkazm, złośliwość, uszczypliwość, ukrywanie swojej prawdziwej twarzy, nadmierne racjonalizowanie, obsesyjne przywiązanie do naukowego poglądu na świat, pijaństwo, ciągłe szukanie kontaktu z innymi, niezdrowy tryb życia

5, 6, 7 maja ten osrodek dominujacy i tak Obserwatorzy czesto maja fiksacje na punkcie wiedzy (obsesyjne przywiazanie do naukowego pogladu na swiat), piatkowe poczucie humoru (jak i siodemkowe chyba) to wlasnie sarkazm i uszczypliwosc). Z tego co pamietam wiele 5 i 6 wspominalo o nakladaniu masek albo o podobnym uczuciu. Nadmierne racjonalizowanie wystepuje chyba bezsprzecznie u 5. Jesli chodzi o blokady, to najbardziej zablokowany osrodek glowy jest u 4 i 2. 2 czesto sa ustepliwe i nie maja wlasnego zdania, 4 sa tchorzliwe? nie wiem, moze. Nie jestem pewien jak typy blokujace ten osrodek mialby nadmierne przywiazanie do autorytetow...

Czakra Trzeciego Oka (6)
Blokady i dysharmonie:
1. nieprzytomność, nierozsądek, niedojrzałość, uzależnienia, odloty, uciekanie od rzeczywistości, brak zainteresowań, uzależnienie od innych (rodziców, partnera), brak asertywności, słabość, wewnętrzny lęk, zahamowania
2. klapki na oczach, pomieszanie, schematyczność, presje na innych i na siebie, ograniczenie fantazji, wyobraźni, duma , manipulacja, konflikty z prawem, wyrachowanie, pustka duchowa, brak inspiracji, brak polotu, narzucanie zdania innym, przeginanie, przesadzanie, skrajny ateizm i materializm, przerost ego

Nie mam pomyslu jak polaczyc te blokady i dysharmnie z typami ennea. Jakies propozycje?

Czakra Korony (7)
Blokady i dysharmonie:
1. Zagubienie i poczucie dotkliwej samotności w świecie, między ludźmi, oddzielenie od życia, choroby psychiczne, iluzje, nihilizm, autodestrukcja, nerwice
2. Paniczny strach, nieufność, wyniosłość, separowanie się, lęk przed śmiercią , przed niebytem, zamknięcie na duchowość, ucieczka w wewnętrzny świat, strach przed “ujawnieniem” innym tego kim jest się naprawdę

Dysharmonie u typow naduzywajacych osrodka glowy to np separowanie sie, ucieczka w wewnetrzny swiat, wynioslosc (Obserwatorzy) oraz nieufnosc, paniczny strach i leki (Szostki)


--------------------------------------------------------------------------
Tak jak Enneagram jest dosc dynamiczny i w kazdym przenikaja sie cechy roznych typow oraz wystepuje indywidualna rownowaga w osrodkach, tak te czakry nie sa idealnie dopasowane do typow z danego osrodka. Mysle, ze po glebszym przyjrzeniu sie czakrom i osrodkom mozna zobaczyc jak one sie przenikaja. Ja sprobowalem odniesc czakry do typow i ich uwarunkowaniu wzgledem osrodkow ale nie jest to przydzial ostateczny. Powiazania sa czysto intuicyjne. Zachecam do wlasnych sugestii i skojarzen.

Blokady i dysharmonie wzialem z tej strony: http://zenforest.wordpress.com/2007/12/ ... ego-zycia/
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: enneatyp a system czakr

#23 Post autor: Vadi » czwartek, 24 maja 2012, 08:09

Myślę, że to która czakra jest najsilniejsza, a która najsłabsza nie ma żadnego związku z enneagramem. W moim wypadku najsłabsza jest czerwona, najsilniejsza niebieska (kiedyś była żółta).

Dla ciekawych - na podstawie tego, która czakra jest najsilniejsza stworzono typologię osobowości, wg mnie przydatną, bo łatającą dziury między enneagramem a socjoniką.
Spoiler:

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: enneatyp a system czakr

#24 Post autor: eszpe » czwartek, 24 maja 2012, 08:35

Dzięki Vadi za te osobowości, trochę krótko i mało konkretnie, ale ta osobowość pomarańczowa mnie opisuje niemal idealnie. Jednak to pewnie dlatego że opisy mają dużo ogólników :D
papa ludki

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: enneatyp a system czakr

#25 Post autor: Kapar » czwartek, 24 maja 2012, 10:34

Vadi pisze:Dla ciekawych - na podstawie tego, która czakra jest najsilniejsza stworzono typologię osobowości, wg mnie przydatną, bo łatającą dziury między enneagramem a socjoniką.
widze sens w opisywaniu wlasciwosci punktow energii u czlowieka ale cos sie we mnie buntuje, kiedy widze, ze ktos z czakr probuje opisywac osobowosc. osobowosc to jednak cos bardziej skomplikowanego niz zaburzenie w punkcie energii na ciele czlowieka, ktore objawia sie jakimis zachowaniami itp.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: enneatyp a system czakr

#26 Post autor: maroz » czwartek, 24 maja 2012, 11:27

Według mnie wschodnia filozofia, i medycyna itp. opisują tą samą rzeczywistość którą my ludzie zachodu opisujemy teoriami psychologicznymi, ale oni patrzą na to z innej strony, innej perspektywy, i innej kultury.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: enneatyp a system czakr

#27 Post autor: Vadi » czwartek, 24 maja 2012, 12:39

baby_kapar pisze:widze sens w opisywaniu wlasciwosci punktow energii u czlowieka ale cos sie we mnie buntuje, kiedy widze, ze ktos z czakr probuje opisywac osobowosc. osobowosc to jednak cos bardziej skomplikowanego niz zaburzenie w punkcie energii na ciele czlowieka, ktore objawia sie jakimis zachowaniami itp.
A na ile skomplikowany jest ten system? Co właściwie wiemy o tej energii?

Oczywiste, że to są domysły i intuicje, i tylko ktoś sam doświadczalnie może stwierdzić, czy przekładają się na życie czy nie. Ja niestety nie widzę aury, więc pozostają metody pośrednie, czyli obserwacja zachowania.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: enneatyp a system czakr

#28 Post autor: Kapar » czwartek, 24 maja 2012, 13:43

Pelna zgoda, tylko, ze tworzenie typologii w takim oparciu jest pomylka. Idzie to za daleko. Czakry nie sa od tego, zeby rozrozniac ludzi miedzy soba wg ich zachowania czy cech. Osobowosc jest czyms stalym... "osobowosc czerwona" brzmi smiesznie.
Jesli opiera sie osobowosc na tym, ktora czakra jest najsilniejsza, to wystarcza zmiana na inna czakre i zmieni sie charakter? Nie jest to takie proste.

Moj post powyzej laczacy dominujace osrodki z czakrami prouje w sposob bardziej systemowy wskazac powiazania miedzy systemem czakr i enneagramem. Uklad i balans energii w czakrach jest indiwywidualna sprawa tak samo jak balans miedzy osrodkami dzialania, intelektu i uczuc w Enneagramie. Jesli jedna czakra odpowiada za uczucia i przeplyw emocji, ja zakladam, ze przenosi sie to na osrodek emocji. W zwiazku z tym w powyzszym poscie zaproponowalem, ktore typy moge miec objawy blokad albo dysharmonii w czakrach biorac pod uwage, ktory enneagramowy osrodek jest zaniedbywany.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: enneatyp a system czakr

#29 Post autor: Cotta » czwartek, 24 maja 2012, 14:08

Jeżeli chodzi o teorię cech i zachowań wynikających z energii, to są takie klasyfikacje np. w medycynie tybetańskiej, ale nie opierają się na czakrach, tylko na tzw. pięciu elementach/żywiołach lub trzech "humorach" i ich kombinacjach. Z teoriami osobowości opartymi tylko na czakrach się nie spotkałam. Czakry częściej są opisywane jako miejsca, gdzie ta energia się kumuluje, blokuje itd., ale ta kumulacja czy blokada są pochodnymi... hmmm... nazwijmy to "gospodarki energetycznej" (przez analogię do gospodarki hormonalnej), a ta wynika z wielu czynników, np. z tego, co się działo w poszczególnych fazach ciąży (w każdej z nich kształtuje się dana energia i odpowiadające jej organy), z naleciałości z poprzednich wcieleń, z diety, z trybu życia itd. Generalnie w momencie narodzin typ energetyczny danej osoby jest już ukształtowany (dlatego ma się predyspozycje do określonego rodzaju chorób, sposobu reagowania itp.) i on się nie zmienia, ale w ramach swojego typu można być chorszym lub zdrowszym i na to są różne zalecenia dotyczące zachowania, medytacji, ćwiczeń, diety.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: enneatyp a system czakr

#30 Post autor: SuperDurson » czwartek, 24 maja 2012, 15:28

Wyobraź sobie energię jako wodę, a system czakr jako pionową rurę z pompą na dole. Pompujesz energię w górę, tylko w górę. Cały czas.
Ktoś podzielił tę rurę na siedem równych kawałków dla uproszczenia pomalował farbkami.. i na każdej z nich zamontowano jeden metaforyczny kurek. Czakrę.
Kurki są zazwyczaj delikatnie odkręcone - możesz nimi kręcić, regulować i robisz to różnie używając wciąż dostępnej Ci energii.

Teraz zastanów się - czy jest możliwość, aby w pionowej rurze z jedną pompą na dole, uzyskać na kurku wyżej ciśnienie większe niż niżej?

Oczywiście, że nie!
A skoro nie masz technicznej możliwości pompowania wyżej energii która nie jest już dostępna niżej, bo jej ilość na danym poziomie jest zawsze ograniczana mocą pompy (Twoją zdolnością syntezy/absorpcji energii), stratami/wydatkami na kurkach i przekrojem rury ("blokadami") to oznacza że czakra, która jest u Ciebie "najsilniejsza" to najprawdopodobniej najwyższa czakra do której w ogóle doprowadzasz energię, lub ostatnia czakra przed zarośniętym brudem zwężeniu w Twojej rurze. Chyba, że któryś z kurków jest permanentnie otwarty/zerwany.. i cała energia "wylewa" się tamtędy..

Abstrahując od tematu syntezy typologii osobowości z systemem wydatkowania energii - chcesz zwiększyć moc pompy, nauczyć się kręcić kurkami, czy wyczyścić rurę?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ