Enneatyp a kolor

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rabika
Posty: 58
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 17:35
Enneatyp: Indywidualista

Enneatyp a kolor

#1 Post autor: rabika » czwartek, 20 października 2011, 23:26

Rhor i Ebert w swojej książce przypisują poszczególnym typom kolory, które symbolicznie odzwierciedlają charakter danego typu. jestem ciekawa, na ile rzeczywiście utożsamiacie się z danym kolorem? czy jest on waszym ulubionym , czy też zupełnie nie czujecie z nim jakiejkolwiek "więzi". czy przeważa on w waszym otoczeniu (ubiór, wystrój wnętrz). może macie swoje propozycje?

gdyby ktoś nie kojarzył, oto typy i ich kolory:

jedynka - srebrny
dwójka - czerwony
trójka - ostry żółty
czwórka - jasnofioletowy kolor malwy
piątka - niebieski
szóstka - jasny brąz
siódemka - zieleń
ósemka - czarny i biały
dziewiątka - złoto


4w3
ENFP
ILE

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneatyp a kolor

#2 Post autor: Pierzasta » piątek, 21 października 2011, 00:39

Według mnie takie przyporządkowywanie to bzdura, bo każdy ma inne skojarzenia, to trochę tak, ja kz kolorami liter itp. I w sumie nie wiem co masz na myśli, czyoni te kolory dobrali pod względem syboliki czy to niby maja być ulubione kolory czy jeszcze jakaś inna metoda.

Ja nie przepadam za niebieskim w sumie, nie noszę racej niebieskich ubrań, a błękitną mam tylko łazienkę bo akurat fajne płytki były w tym kolorze. Ogólnie kolory to oceniam pod względem tego, czy konkretny odcień mi się podoba a nie że jakiś kolor jest zawsze fajny a inny niefajny.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

muzyk
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 01:10
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Enneatyp a kolor

#3 Post autor: muzyk » piątek, 21 października 2011, 02:05

Czy w tej książce był także opis, dlaczego akurat ten konkretny kolor przynależy do tego konkretnego typu? Interesuje mnie jak to zostało wyjaśnione przez autorów...

Moja wyobraźnia nie do końca chce przyjąć sam fakt utożsamiania się z kolorem. Jakie to ograniczające! Mógłbym wybrać czarny, w końcu jestem czwórką i mam czasem naloty przygnębienia, ale z kolei czerwień odzwierciedla intensywność uczuć, błękit symbolizuje spokój, na przykład czwórkowe pogrążanie się w myślach. Wymieniłem trzy kolory, nie potrafiłbym zdecydować się na jeden konkretny. Co więcej, jak na ironię, jasnofioletowy kolor malwy nie kojarzy mi się z niczym konkretnym.

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneatyp a kolor

#4 Post autor: Shirayo » piątek, 21 października 2011, 07:01

Lubię niebieski, ściany w moim pokoju są tego koloru, ale nie ubieram się na niebiesko. Wolę chodzić w ciemniejszych barwach.

Awatar użytkownika
rabika
Posty: 58
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 17:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneatyp a kolor

#5 Post autor: rabika » piątek, 21 października 2011, 08:26

muzyk pisze: Co więcej, jak na ironię, jasnofioletowy kolor malwy nie kojarzy mi się z niczym konkretnym.
no właśnie - malwa to taki niedookreślony kolor, mieszanka kilku, a więc jak ulał pasuje do czwórkowego indywidualizmu i niejednoznaczności.

dla ciekawych uzasadnienia dopisuję do koloru cechy charakterystyczne dla enneatypu:

srebrny - chłód, trzeźwość, kolor księżyca odbijającego najwyższy ideał - słońce
czerwony - siła, namiętność, miłość, poświęcenie
ostry zółty - energia, dynamika, przewodnictwo, jednoznaczność
jasnofioletowy - niezwykłość, melancholia, mistyka, cierpienie, pasja, połączenie męskości i żeńskości
niebieski - introwersja, spokój, dystans, kontemplacja
jasny brąz - poczucie bezpieczeństwa, brak wyrazistości, dopasowanie się, dostrzeganie niuansów
zieleń - witalność, zdrowie, pomyślność, naiwność, brak dojrzałości
czerwony i biały - pragnienie jasności, bezkompromisowość, przemieszczanie się pomiędzy skrajnymi biegunami
złoto - oświecenie, wiele ukrytych talentów, pokój, szczęście, spełnienie, harmonia
4w3
ENFP
ILE

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Enneatyp a kolor

#6 Post autor: atis » piątek, 21 października 2011, 09:50

Bzdura. Nienawidzę zielonego, zarówno we wnętrzach (kojarzą mi sie szpitalami lub publicznymi kiblami), w ciuchach (gryzą sie z moim typem urody i wyglądam w zielonym jak zwłoki), makijazu (jak wyżej). Zieleń jest ładna w stanie naturalnym, za oknem, nigdzie więcej. Wedle tego zestawienia jestem jedynko-ósemką z lekko dwójkowo-trójkowym zabarwieniem.

Kompletnie nie pasuje mi 'jasnofioletowy' do czwórek, bo ten kolor jest mdły i nieciekawy. Jeszcze ostatecznie 4w5... ale też nie do końca. Do dziewiątki nie pasuje złoto - prędzej im dałabym szóstkowy jasny brąz albo szarość.

Gdzies już był taki wątek na forum i jak tylko go odnajdę, to połączę.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

Re: Enneatyp a kolor

#7 Post autor: Pablo » piątek, 21 października 2011, 09:54

Czarny i biały to mi bardziej do 1 pasuje. NIe chce mi się tu robić wywodów tym bardziej że taki temat już był chyba w.... technicznym.

Edit - "Kolorowe nicki dla enneatypów" wg. koncepcji Rohra i Eberta. Temat nie przeszedł więc luz, ale i nie ma sensu ich tu łączyć - daty rozwalą temat.

Awatar użytkownika
Aske
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 21:45
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Enneatyp a kolor

#8 Post autor: Aske » piątek, 21 października 2011, 14:54

Dodam tylko, że symbolika kolorów jaką tutaj przedstawiliście nie jest żadną nowością, ani nie została wprowadzona przez ludzi zajmujących się enneagramem "na codzień". Jest oparta na archetypach funkcjonujących w czymś co Jung nazwał "zbiorową podświadomością". Dla większości ludzi ma ona jednakowe lub bardzo podobne interpretacje. Łączenie ich z typami enneagramu jest niczym innym jak kolejnym dopasowaniem do aktualnego tematu, dlatego nie wyciągałbym jakiś dalekosiężnych wniosków z tych tekstów. :wink:
4w3

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Enneatyp a kolor

#9 Post autor: kangur » piątek, 21 października 2011, 15:58

w moim przypadku nie do końca prawdziwe. Interesuję się architekturą i modą, łączę różne kolory, odcienie itd. Nie dominuje u mnie żaden kolor (ewentualnie popielaty), wybieram kolory lekko przydymione, rozmyte, nie ostre-wynika to po prostu z aktualnej mody oraz tego, że bardzo pasuje mi taka paleta barw. Dobrze wyglądam w danym kolorze=dobrze się czuję. Choć faktem jest, że ostatnio wpadłam w lekki fanatyzm, żeby delikatnymi tkaninami i barwami podkreślać i dać wyraz delikatności, naturalności, wrażliwości, zwiewności, niewinności, romantyzmowi, kobiecości. Coś na wzór naturalnie pięknej i delikatnej nifmy.

Moja mama ubzdurała sobie, że pasuje do mnie błękitny i od najmłodszych lat właśnie tak mnie ubierała. Niedawno wyczytałam, że na błękitno ubierają się osoby niepewne, delikatne itd. Niebieski symbolizuje też coś odległego.
Oto co znalazłam
W najbardziej negatywnym wydaniu to osoby, które chcą za wszelką cenę być oryginalne, które potrzebują uznania innych, aby dostrzec własną wartość, które nie mogą żyć bez niemego zachwytu w oczach fanów. Tacy ludzie zawsze chcą być na pierwszym miejscu, zakasować drugiego i pozostawić po sobie wyraźny podpis. Przy tym nigdy się do tej słabości nie przyznają, bo tajnym odpowiednikiem jest SZARY z domieszką BIELI (Jasnoszary).

Główne znaczenie niebieskiego to: chcę być niezwykły, niepowtarzalny, chcę zdobyć dobrą sławę i pozostawić po sobie pomnik oparty na moich dokonaniach, chcę być mądry, inteligentny i twórczy.
ciekawa strona, cytaty z jakiejś książki analizującej sposób ubioru

Jednak w moim odczuciu wysuwanie wniosków na podstawie ubioru jest nieco przesadzone. Za duży wpływ na to co nosimy ma zmieniająca się moda, chociaż ubierając się zgodnie z tym co jest na topie w jakimś stopniu tez można dostrzec osobiste preferencje o których mowa w linku powyzej.

Awatar użytkownika
Aske
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 21:45
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Enneatyp a kolor

#10 Post autor: Aske » piątek, 21 października 2011, 16:10

Według tej strony powyżej jestem niesamowicie napiętą osobą o zagrożonym poczuciu bezpieczeństwa, starającą się wysłuchać argumentów za i przeciw (troszkę nietrafione ale cóż...)... Ludziska... Generalnie powinno się to odnosić do wszystkich osobników ubierających się w wojskowe ciuchy, włączając w to żołnierzy, militarystów itp.
Dariusz Tarczyński to ciekawy autor, jednak lekkie przymrużenie oka do jego "twórczości" jak najbardziej wskazane.
A co do kolorów... Niebieski, czarny, fiolet, co nie znaczy, że ubieram się pod te kolory, w mieszkaniu nie cierpię ciemnych barw, dom to dom, musi być jasno i ładnie. A kolory które wymieniłem po prostu lubię. :wink:
4w3

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneatyp a kolor

#11 Post autor: Cotta » piątek, 21 października 2011, 16:40

Nie lubię niebieskiego. Preferuję ciepłe kolory - żółty, czerwony, różne odcienie brązu. Czasem tzw. brudny róż, czy jaśniejszy fiolet. W otoczeniu może też być jasny zielony lub pomarańczowy (na sobie tych kolorów nie lubię). Więc do moich preferencji kolorystycznych to zestawienie nie pasuje. Ale raczej nie o preferencje chodzi, tylko o wspominany wyżej symbolizm.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
rabika
Posty: 58
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 17:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneatyp a kolor

#12 Post autor: rabika » piątek, 21 października 2011, 17:58

Aske pisze:Dodam tylko, że symbolika kolorów jaką tutaj przedstawiliście nie jest żadną nowością, ani nie została wprowadzona przez ludzi zajmujących się enneagramem "na codzień". Jest oparta na archetypach funkcjonujących w czymś co Jung nazwał "zbiorową podświadomością". Dla większości ludzi ma ona jednakowe lub bardzo podobne interpretacje. Łączenie ich z typami enneagramu jest niczym innym jak kolejnym dopasowaniem do aktualnego tematu, dlatego nie wyciągałbym jakiś dalekosiężnych wniosków z tych tekstów. :wink:
naturalnie że autorzy odwołują się do utrwalonej symboliki kolorów, dopasowując ją do enneagramu. na takiej samej zasadzie dopasowują do typów kraje oraz zwierzęta. np. czwórki są Francją oraz turkawką, bassetem i karym koniem :D
4w3
ENFP
ILE

Awatar użytkownika
Aske
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 21:45
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Enneatyp a kolor

#13 Post autor: Aske » piątek, 21 października 2011, 18:08

Nie zapomnij też że w Tarocie czwórki reprezentuje Dwór Kielichów odpowiedzialny za emocje i uczucia. To bardzo ważna informacja, podobnie jak ta o karym koniu i turkawce. :wink:
4w3

Awatar użytkownika
Magiliana
Posty: 173
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 13:42
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: własny świat

Re: Enneatyp a kolor

#14 Post autor: Magiliana » niedziela, 23 października 2011, 10:05

Niebieski? Ha, tak pomyślałam, że będzie wybrany dla piątki jak tylko przeczytałam tytuł tego wątku :D . Co prawda to przyjemny kolor, ale osobiście preferuję barwy typu: zielony, brązowy, miedziany, pomarańczowy, szary... W takich kolorach mam najwięcej ubrań i najlepiej się czuję w takiej kolorystyce.
No, tyle że dopasowywanie cyferki (wiem, że tutaj nie o cyferkę chodzi...) do barwy z jakąś synestezją mi się kojarzy :lol: .
5w4

"Szanse jedne na milion spełniają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć."

Awatar użytkownika
rabika
Posty: 58
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 17:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneatyp a kolor

#15 Post autor: rabika » niedziela, 23 października 2011, 10:25

Magiliana pisze:Niebieski? Ha, tak pomyślałam, że będzie wybrany dla piątki jak tylko przeczytałam tytuł tego wątku :D . Co prawda to przyjemny kolor, ale osobiście preferuję barwy typu: zielony, brązowy, miedziany, pomarańczowy, szary... W takich kolorach mam najwięcej ubrań i najlepiej się czuję w takiej kolorystyce.
No, tyle że dopasowywanie cyferki (wiem, że tutaj nie o cyferkę chodzi...) do barwy z jakąś synestezją mi się kojarzy :lol: .
no gdyby miała być synestezja, to jeszcze trzeba by dodać inne zmysły, np. czwórka to fioletowy, gorzki i aksamitny, a jedynka to srebrny, chłodny i szorstki itd. aha i jeszcze jakiś zapach. ale na to mi już chyba nie starcza inwencji :)
4w3
ENFP
ILE

ODPOWIEDZ