LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątkowy

Dyskusje na temat typu 5

Który socjotyp uważasz za stereotypowo piątkowy

LII
6
55%
ILI
4
36%
Inny - napisz w temacie który i dlaczego
1
9%
 
Liczba głosów: 11

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątkowy

#1 Post autor: Agon » środa, 20 stycznia 2016, 13:28

Jak w nazwie tematu: który socjotyp uważacie za stereotypowo najbardziej przypominający 5/kompatybilny z enneatypem 5?

Można głosować na LII i ILI, bo to logicy, intuicyjni i introtyczni, co moim zdaniem najbardziej oddaje istotę 5. Ale pewnie niektórzy uważają, że stereotypowe 5 pasuje bardziej pod ILE, czy LSI, czy jakikolwiek inny socjotyp. Dlatego jak ktoś ma inne zdanie, niech się wypowie.

Ja daję głos na LII, bo według mnie Ti połączone z Ne daje mocne fazy związane z analizowaniem i rozmyślaniem, co pasuje do typu 5.
ILI z powodu swojego cenionego Fi często silniej przejawiają cechy jakiegoś bardziej emocjonalnego skrzydła np. 6, czy 4, a może jest to spowodowane przez Ni. Te jest związane z wykonaniem czegoś konkretnego, nie tak jak Ti, które raczej analizuje dla samego analizowania. Dlatego Ti bardziej, niż Te moim zdaniem oddaje logikę 5.

Według mnie czysta 5, będzie LII. Natomiast im silniejszy wpływ skrzydła, tym bardziej taka 5 będzie ILI - może to być wpływ zarówno skrzydła 4, jak i 6. Natomiast im silniejszy wpływ połączenia z 7, tym bardziej 5 będzie jak ILE, a im silniejszy wpływ połączenia z 8, tym bardziej 5 będzie LSI.



Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#2 Post autor: R25 » środa, 20 stycznia 2016, 14:15

W anime "Kami nomi zo Shiru Sekai" odcinki 9-11 (oraz 6 z 3 sezonu) dosyć dobrze ukazują różnicę miedzy stereotypowymi 5w6 ILI (bohater w okularach) i 5w4 LII (bibliotekarka). Pomagierka ILI to chyba 2 :scratch: Prawdę powiedziawszy, raczej nie spotkałem się z sytuacją, by takie zestawienie przewijało się w innych seriach, jakie zdążyłem obejrzeć.
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#3 Post autor: And » środa, 20 stycznia 2016, 16:44

W tegorocznym Forum Awards wszystkie osoby, które otrzymały więcej, niż 1 głos w kategorii "Typowy Obserwator", to LII.
Agon pisze:Według mnie czysta 5, będzie LII. Natomiast im silniejszy wpływ skrzydła, tym bardziej taka 5 będzie ILI - może to być wpływ zarówno skrzydła 4, jak i 6.
Nie widzę zasadności takiego stwierdzenia.
Agon pisze:ILI z powodu swojego cenionego Fi często silniej przejawiają cechy jakiegoś bardziej emocjonalnego skrzydła np. 6, czy 4, a może jest to spowodowane przez Ni.
Skąd te wnioski? :scratch: Dlaczego niby cenienie Fe przez LII nie miałoby prowadzić do tego samego?

Osobiście uważam, że oba typy są porównywalnie piątkowe. To, jaki kto ma obraz 5 w głowie może zależeć właśnie od tego, czy większy wpływ na jego życie wywarły 5 LII, czy 5 ILI.

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#4 Post autor: methylene_blue » środa, 20 stycznia 2016, 20:12

Agon pisze:Jak w nazwie tematu: który socjotyp uważacie za stereotypowo najbardziej przypominający 5/kompatybilny z enneatypem 5?

Ja daję głos na LII, bo według mnie Ti połączone z Ne daje mocne fazy związane z analizowaniem i rozmyślaniem, co pasuje do typu 5.
ILI z powodu swojego cenionego Fi często silniej przejawiają cechy jakiegoś bardziej emocjonalnego skrzydła np. 6, czy 4, a może jest to spowodowane przez Ni.

Według mnie czysta 5, będzie LII. Natomiast im silniejszy wpływ skrzydła, tym bardziej taka 5 będzie ILI - może to być wpływ zarówno skrzydła 4, jak i 6.
Z drugiej strony można też zinterpretować to tak - funkcją, która odzwierciedla emocjonalność danej osoby, jest Fe (w ogóle myślę, że tutaj stawiasz znak równości między etyką a emocjonalnością). LII ceni Fe, zaś ILI to Fe polar, więc można by dojść do zgoła innego wniosku. :wink: Więc takie generalizacje wydaja mi się nieco na siłę.


Nie sądzę też, aby któryś z wymienionych w temacie typów był bardziej piątkowy od drugiego, po prostu dwie takie piątki będą się nieco różnić, tak jak różne są kwadry.
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#5 Post autor: Snufkin » czwartek, 21 stycznia 2016, 07:45

Przez rok czy dwa uważałem się za LII więc to tyle w kwestii który socjotyp uważam za bardziej piątkowy xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#6 Post autor: Agon » piątek, 22 stycznia 2016, 22:17

Chodzi mi o to, że ILI mając cenione Fi częściej oceniają, niż LII. Dlatego im mniej cech skrzydła ma 5, tym bardziej wydaje mi się pasuje do LII.

Czysta 5, to moim zdaniem skrajna Ti-oza napędzana co jakiś czas przez Ne-owe pomysły. Przykładem takiej czystej 5 LII jest Dr Manhattan z filmu "Watchmen".

Na niekorzyść LII może przemówić jedynie to, że są też bliskie 9 przez Se-polara, podczas gdy ILI raczej będzie mieć z 9 niewiele wspólnego. Gdybyśmy postawili przy sobie LII i ILI i rozkminiali, który z nich jest bardziej 5, a który bardziej 9, wtedy to ILI będzie tym bardziej piątkowym, bo jest mniej dziewiątkowy od LII.

Oczywiście cały ten temat to stereotypy i uogólnianie, ale co tam :roll:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#7 Post autor: Snufkin » piątek, 22 stycznia 2016, 22:41

Spotkałem się gdzieś z teorią, że posiadanie silnego skrzydła przez dany typ związany jest z 'niezdrowością' zaprogramowaną w dzieciństwie. Z tego co sugerujesz by wynikało, że LII są zdrowiutkie z natury ;D
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#8 Post autor: Irranea » piątek, 22 stycznia 2016, 22:44

Tyle tylko, że skrzydła mogą być zmienne.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#9 Post autor: Snufkin » piątek, 22 stycznia 2016, 22:51

Raczej wątpię.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#10 Post autor: Agon » piątek, 22 stycznia 2016, 23:20

Snufkin pisze:Spotkałem się gdzieś z teorią, że posiadanie silnego skrzydła przez dany typ związany jest z 'niezdrowością' zaprogramowaną w dzieciństwie. Z tego co sugerujesz by wynikało, że LII są zdrowiutkie z natury ;D
Tych teorii związanych ze skrzydłami jest mnóstwo. Równie dobrze można uznać, że skoro ktoś ma skrzydło, to ma większe pole do manewru, bo nie musi stosować wyłącznie mechanizmów obronnych swojego typu, ale i typu ze skrzydła.

Nie powiedziałbym, że np. Doktor Manhattan był zdrową 5. Wprawdzie nie miał schizofrenii i innych typowych dla niskiego pro u 5 odchyleń, ale za to stał się skrajnym obserwatorem świata, żadnych emocji, kompletne odcięcie od ludzi i analizowanie wszystkiego. Takie nieludzkie dążenie do obiektywizmu.

Myślę, że brak skrzydła może powodować jeszcze większą patologię, niż jego obecność. I tak jak Irka uważam, że skrzydła mogą się zmieniać. Typ ze skrzydła nie jest tym od którego pochodzi motywacja, co najwyżej może dawać jakąś drugorzędną motywację, a skoro drugorzędną, to znaczy, że jeśli na potrzeby pierwszorzędnej trzeba będzie zmienić drugorzędną, to zostanie ona zmieniona.

5 pragnie wiedzy, połączenie z 7 może dać chęć eksploracji świata, połączenie z 8 władzę, a obie te rzeczy mogą ułatwić zdobywanie informacji niedostępnych dla innych.

5 może szukać wiedzy indywidualnie poprzez intuicję, a gdy uzna, że to niewiele da, to może szukać jej w grupie ludzi i wśród autorytetów z różnych dziedzin, czyli ze skrzydła w4 może sobie przejść na skrzydło w6, albo odwrotnie jeśli uzna że wiedza zdobyta w grupie jest niewystarczająca, to może zacząć szukać jej we własnym wnętrzu i przejść ze skrzydła w6 do skrzydła w4.

5w6 może chcieć być akceptowana przez grupę, by zdobywać wśród ludzi wiedzę i stąd 6kowa motywacja drugorzędna, a 5w4 może chcieć zrozumieć siebie i swoje emocje, by lepiej sobie porządkować różne rzeczy w głowie i stąd 4kowa motywacja drugorzędna. Pierwszorzędna jest zawsze motywacja 5kowa i ona się nie zmienia (gdyby się zmieniała, to typ enneagramu by się zmieniał), bo to rdzeń, główny cel i sens życia (choć często nieuświadomiony). Przynajmniej ja tak rozumiem zmienność skrzydeł na przykładzie typu 5.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#11 Post autor: Intan » sobota, 23 stycznia 2016, 10:25

Irranea pisze:Tyle tylko, że skrzydła mogą być zmienne.
Co przez to rozumiesz?
Snufkin pisze:Spotkałem się gdzieś z teorią, że posiadanie silnego skrzydła przez dany typ związany jest z 'niezdrowością' zaprogramowaną w dzieciństwie.
Nie taka głupia teoria. Ja spotkałam się z takim twierdzeniem:
  • The wing is not a preference for being in the world, but an adaptation to an early world we find ourselves in. The wing is more a strategy forced upon us than chosen by us, yet remains available throughout our lives.
(źródło)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#12 Post autor: Irranea » sobota, 23 stycznia 2016, 11:42

Intan pisze:Co przez to rozumiesz?
To, że mogą się zmienić. Oczywiście nie jest to kwestia chwili, a wręcz lat. Taki powolny proces. Zwłaszcza, jeśli wcześniejsze skrzydło nie było jakieś bardzo mocne. Poza tym te linie łączące typy, nie tylko te w połączeniach, ale też te na okręgu nie są tam ot tak sobie. Każdy typ 'bierze' trochę od tych typów obok, jednak jeśli zabiera więcej 'cech' od jednego z bocznych typów, to to nazywamy skrzydłem. Mnie się wydaje, ze czasem może dojść do zmian i przewartościowania niektórych rzeczy, przez co może zacząć się rozwijać drugie skrzydło. Sama np. widzę, ze nie zawsze miałam skrzydło, to które mam teraz. Ale nie był to proces chwilowy, a taki na przestrzeni wielu lat.
Spoiler:

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#13 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 23 stycznia 2016, 11:47

Intan pisze:Ja spotkałam się z takim twierdzeniem:
  • The wing is not a preference for being in the world, but an adaptation to an early world we find ourselves in. The wing is more a strategy forced upon us than chosen by us, yet remains available throughout our lives.
(źródło)
Being forced into a 3 wing strategy of demanding performance excluded the opportunity for an authentic childhood experience. Later in life, Michael's type 4 personality did something about that missing childhood. Having the resources to do so, he created a space called Neverland to reclaim that childhood experience he longed for.
heh, fajny fragmencik z mojego punktu widzenia :) (oczywiście nie to skrzydło)

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#14 Post autor: Wiatr1000 » niedziela, 31 stycznia 2016, 13:18

A w ogóle? "O cio chodzi?" :shock:

Ku czemu ten temat ma służyć? Bo dla mnie to jak zrobić ankietę:

"Który kwiatek jest bardziej kwiatkowy? Róża czy stokrotka?" :lol:
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: LII vs ILI - który typ jest stereotypowo bardziej piątko

#15 Post autor: Agon » niedziela, 31 stycznia 2016, 15:52

Wiatr1000 pisze:A w ogóle? "O cio chodzi?" :shock:
Chodzi mi o wybranie najbardziej charakterystycznego typu socjonicznego dla typu 5.
Wiatr1000 pisze:Ku czemu ten temat ma służyć? Bo dla mnie to jak zrobić ankietę:

"Który kwiatek jest bardziej kwiatkowy? Róża czy stokrotka?" :lol:
Ma służyć porównaniu socjotypów z enneatypem 5 i jak się w tym enneatypie ujawniają poszczególne socjotypy i które są najczęstsze u 5.

To co podałeś, to mylna analogia. Wszystkie róże i stokrotki należą do zbioru kwiatów, ale nie wszyscy LII i ILI należą do zbioru 5. W psychologii nie da się ustalić pewnych granic, dlatego można założyć, że ktoś posiada bardziej, lub mniej charakterystyczne dla typu 5 cechy.

ODPOWIEDZ