Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#1 Post autor: Asteroid » piątek, 4 grudnia 2015, 23:28

Czy możecie wyjaśnić mi, jak to jest/o co chodzi z tym "myśleniem za pomocą geometrycznych kształtów, zamiast słowami lub realnymi obrazami"? (dla niewtajemniczonych w enneagram, wzięłam to z opisu 5w4) :D


Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#2 Post autor: Agon » sobota, 5 grudnia 2015, 12:34

Asteroid pisze:Czy możecie wyjaśnić mi, jak to jest/o co chodzi z tym "myśleniem za pomocą geometrycznych kształtów, zamiast słowami lub realnymi obrazami"? (dla niewtajemniczonych w enneagram, wzięłam to z opisu 5w4) :D
Chyba chodzi o to, że 5w4 wyobrażają sobie geometryczne kształty np. kule, okręgi, kwadraty, sześciany i na ich podstawie tworzą myśli. Brzmi bardzo abstrakcyjnie, jakoś autystycznie.

Według mnie myślenie słowami i obrazami jest bardziej naturalne, ale ja nie jestem 5w4, tylko 5w6 lub 6w5.

Gdyby ktoś urodził się głuchy, to musiałby myśleć obrazami, gdyż nigdy nie usłyszałby żadnego dźwięku, zamiast słów wyobrażałby sobie kolory, gesty, pejzaże, po prostu obrazy np. myśląc o kocie miałby przed oczami to zwierzę, czyli obraz.

Gdyby ktoś urodził się niewidomy, to myślałby słowami np. miałby w głowie dźwięk "kot" i kojarzyłby go z miękkim futrem, kształtem łap, ogona, z mauczeniem itp.

Mając oba zmysły sprawne można myśleć i słowami i obrazami. Natomiast geometryczne kształty są dla mnie zagadką. Może 5w4 wyobrazi sobie kota jako dwa okręgi, jeden mniejszy na górze i większy na dole, a na mniejszym dwa trójkąty - czyli mamy tułów, głowę i uszy. Jak w poradnikach rysowania. Trochę ubogie jest takie myślenie według mnie i kojarzy mi się z autyzmem, albo Zespołem Aspergera.

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#3 Post autor: Offchi » sobota, 5 grudnia 2015, 13:50

Agon pisze:
Asteroid pisze:Czy możecie wyjaśnić mi, jak to jest/o co chodzi z tym "myśleniem za pomocą geometrycznych kształtów, zamiast słowami lub realnymi obrazami"? (dla niewtajemniczonych w enneagram, wzięłam to z opisu 5w4) :D
Chyba chodzi o to, że 5w4 wyobrażają sobie geometryczne kształty np. kule, okręgi, kwadraty, sześciany i na ich podstawie tworzą myśli. Brzmi bardzo abstrakcyjnie, jakoś autystycznie.

Według mnie myślenie słowami i obrazami jest bardziej naturalne, ale ja nie jestem 5w4, tylko 5w6 lub 6w5.

Gdyby ktoś urodził się głuchy, to musiałby myśleć obrazami, gdyż nigdy nie usłyszałby żadnego dźwięku, zamiast słów wyobrażałby sobie kolory, gesty, pejzaże, po prostu obrazy np. myśląc o kocie miałby przed oczami to zwierzę, czyli obraz.

Gdyby ktoś urodził się niewidomy, to myślałby słowami np. miałby w głowie dźwięk "kot" i kojarzyłby go z miękkim futrem, kształtem łap, ogona, z mauczeniem itp.

Mając oba zmysły sprawne można myśleć i słowami i obrazami. Natomiast geometryczne kształty są dla mnie zagadką. Może 5w4 wyobrazi sobie kota jako dwa okręgi, jeden mniejszy na górze i większy na dole, a na mniejszym dwa trójkąty - czyli mamy tułów, głowę i uszy. Jak w poradnikach rysowania. Trochę ubogie jest takie myślenie według mnie i kojarzy mi się z autyzmem, albo Zespołem Aspergera.
A nie chodzi tu o szukanie wszędzie systemów i zależności? :what:
postkorwinista

sweyze
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 20 września 2015, 18:30
Enneatyp: Obserwator

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#4 Post autor: sweyze » sobota, 5 grudnia 2015, 23:10

mi również wydaje sie że chodzi o myślenie systemowe, ewentualnie wykrywanie nieprawidłowości w systemie(obrazoburca) i tworzenie nowych/ulepszonych systemów(wizjoner/kreator) .
5w4 sx/sp INTJ

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#5 Post autor: Agon » niedziela, 6 grudnia 2015, 00:56

Pewnie 5w4 myślą schematami, bo to najbardziej odizolowane psychicznie od otoczenia typy.

Jak w tym teledysku
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Xhdy9zBEws[/youtube]

5w4 mają w głowach pewnie różne strzałki, wykresy itd. Różne obiekty to dla nich głównie geometryczne kształty, coś co można zmierzyć, policzyć wysokość, długość, szerokość.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#6 Post autor: Wiatr1000 » środa, 9 grudnia 2015, 16:16

Agon. Oczywiście tak. W nas jest umysł ścisłowca, naukowca, badacza i odkrywcy ;)

Gdy ja jako geodeta ustalam granice to patrzę to jako "projekt", bryłę którą projektuje jak projektant. Mnie interesuje jej kształt, to jak prosta jest, jak równoległe są te linie i czy prosta jest ciągle prostą gdy przebiega np. przez poprzeczne tereny, drogi, rowy, rzeki itd.

Reszta ludzi widzi to jako "własność", coś swojego, coś co jest dziedziczone, z krwi i ble ble ble.. a mnie to akurat najmniej obchodzi, to podejście emocjonalnego przywiązania się do skrawka ziemi :P Czy nawet emocjonalny przebieg granic, bo dziadek tak gadał lub inny z rodziny :P Mniej interesuje, by ten kształt był estetycznie piękny :lol: 8-) Przy wskazywaniu granic właśnie mało się kieruje emocjami ludzi i ich przywiązaniem do tych obiektów itd. Po prostu rzecz, obiekt, zwyczajne "coś". No ale tak ja jestem 5 wyprana z sentymentów do takich rzecz to co ja się znam na tym ;)
5w4 sp/so INTj – LII

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#7 Post autor: Snufkin » piątek, 1 stycznia 2016, 12:23

Myślenie "geometrycznymi kształtami" to dla mnie metafora myślenia symbolicznego i intuicyjnego, szukanie powiązań i zależności. Patrzenia na problem z góry, jako całokształt i w zarysie, bez wgłębiania się w szczegóły i detale.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#8 Post autor: Agon » piątek, 1 stycznia 2016, 16:28

Snufkin pisze:Myślenie "geometrycznymi kształtami" to dla mnie metafora myślenia symbolicznego i intuicyjnego, szukanie powiązań i zależności. Patrzenia na problem z góry, jako całokształt i w zarysie, bez wgłębiania się w szczegóły i detale.
Brzmi jak opis N w MBTI, przeciwieństwo S. Nawet pasuje, bo chyba nie istnieją 5w4 które mają literkę S zamiast N w MBTI.

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#9 Post autor: winterbreak » niedziela, 3 stycznia 2016, 13:41

Agon pisze:
Snufkin pisze:Myślenie "geometrycznymi kształtami" to dla mnie metafora myślenia symbolicznego i intuicyjnego, szukanie powiązań i zależności. Patrzenia na problem z góry, jako całokształt i w zarysie, bez wgłębiania się w szczegóły i detale.
Brzmi jak opis N w MBTI, przeciwieństwo S. Nawet pasuje, bo chyba nie istnieją 5w4 które mają literkę S zamiast N w MBTI.
Ciekawe. W testach wychodzi mi zawsze ISTP. Chociaż tak naprawdę powiedziałabym, że 52% na S, 48% na N, czy jakoś tak. Albo mam to mocno zrównoważone, albo nadal nie rozumiem, o co chodzi. (a poza tym raczej mam J, a nie P, testy są do niczego ;) ).

Lubię myśleć abstrakcyjnie i jestem ścisłowcem, z przedmiotów najbardziej lubiłam matematykę i fizykę, potem na studiach geometrię wykreślną, konstrukcje budowlane, ekonometrię itd. :) Tyle że wiem, że zdecydowanie lepiej myślę analitycznie niż syntentycznie, umiem rozbierać na czynniki pierwsze i wyszukiwać błędy w systemie. W drugą stronę jest gorzej.

Wszystko da się zanalizować, zmierzyć i wartościować, dokładnie tak. ;) Można się tu odnieść do porównania grafiki rastrowej i wektorowej. Myśląc rastrowo, przyjmujesz rzeczy, obrazy, takie jakie są, bezrefleksyjnie, myśląc wektorowo, widzisz, że to wszystko składa się z kształtów i odległości (relacji).

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#10 Post autor: Cotta » niedziela, 3 stycznia 2016, 15:27

Pomimo, że jestem 5w4, nie myślę "za pomocą geometrycznych kształtów, zamiast słowami lub realnymi obrazami". Myślę słowami, obrazami i kinestetycznie.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

zPRAWieDLAwas
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2016, 22:59

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#11 Post autor: zPRAWieDLAwas » piątek, 22 kwietnia 2016, 23:16

Dostrzegamy tak ogromną złożoność procesów i powiązań między nimi, że patrząc "odgórnie" dostrzegamy rzeczywistość fraktalnie. Im więcej widzimy, tym większa następuje redukcja do symboli/wzorów w celu uproszczenia wielowątkowości.

Awatar użytkownika
SixShooter
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 15 września 2016, 23:59
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Pyrzyce
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#12 Post autor: SixShooter » wtorek, 20 września 2016, 18:11

Gdybym miał to wyjaśnić w najprostszy sposób. Powiedziałbym, że myśli składają się w całość, ogrom informacji przybywa i nie zastanawiasz się nad tym długo, tylko układasz to tak by powstała logiczna składanka. Próby uformowania odpowiedzi to zasada prób i błędów, tworzę "podświadomie i świadomie" kombinacje, które nabierają coraz więcej sensu. Nie zastanawiam się nad wyglądem problemu bo nie ma on tutaj znaczenia. Ważne jest jego działanie.

Właściwie nigdy się nie zastanawiałem nad tym myśleniem, ale rzeczywiście wygląda to jak skomplikowana składanka, jeśli miałbym spojrzeć na te myśli okiem kogoś innego niż jestem.
5w4Six Shooter

Awatar użytkownika
michal5225
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2015, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie do 5w4 (i nie tylko)

#13 Post autor: michal5225 » sobota, 24 września 2016, 21:12

Snufkin pisze:Myślenie "geometrycznymi kształtami" to dla mnie metafora myślenia symbolicznego i intuicyjnego, szukanie powiązań i zależności. Patrzenia na problem z góry, jako całokształt i w zarysie, bez wgłębiania się w szczegóły i detale.
Snuf dość mocno trafił, chociaż wydaje mi się że nie do końca.
Tak głęboko tkwimy w swoich myślach, że po prostu te myśli są dość surowe, przy czym wyrażenie "surowe", może być dość trudne do zdefiniowania.
Tak z grubsza, to powiedział bym, że są wyprane z humanizmu, wyprane z klasycznych norm komunikacji (słów, gestów, liter).
Dlatego ja dość często używam zwrotu "trudno to przełożyć na słowa", chociaż oczywiście, możecie to nazywać "nieoczytaniem".

Dodał bym też, że stwierdzenie "geometrycznymi kształtami", ma moim zdaniem znaczenie za równo metaforyczne ale i w jakimś sensie dosłowne.
Jeżeli ktoś ma dobrze rozwiniętą, wyobraźnie przestrzenną, to faktycznie może w wielu sytuacjach, kreować więcej myśli przestrzennych i nie potrzebuje do tego "słów".
Wydaje mi się, że wiele piątek, ma dobrze rozwiniętą, wyobraźnie przestrzenną - być może nie wszystkie sobie z tego zdają sprawę.
Pamiętajmy, że mózg to zgrabna maszynka, tam nie muszą ze sobą gadać dwa ludziki...

U mnie to nawet trochę w samym życiu wychodzi - gdybym poznał odpowiednią osobę, to pewnie mogli byśmy przez bardzo długie okresy czasu, komunikować się bez słów (chociaż to już oczywiście, nie to samo, co wewnątrz tej czarodziejskiej skrzynki, zwanej mózgiem).
Bycie wolnym - to móc nie kłamać.
Między każdą parą wymiernych chwil istniały miliardy chwil niewymiernych.
Nie wszystko co się opłaca warto robić. A nie wszystko co warto robić zaraz się opłaca...
0w0 LIES-Se SY/SY/SY

ODPOWIEDZ