Co przyciąga inne typy do piątek?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Szarlej
Posty: 16
Rejestracja: środa, 9 czerwca 2010, 23:46
Enneatyp: Obserwator

Co przyciąga inne typy do piątek?

#1 Post autor: Szarlej » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 16:51

Zastanawiam się, czemu niektórzy lubią przebywać z piątkami. Mam przyjaciela, który jest czwórką i to rozumiem, oboje jesteśmy aspołeczni i się rozumiemy, poza tym znamy się bardzo długo i nabraliśmy do siebie zaufania. Ciekawi mnie jednak samo zawieranie znajomości i pierwsze wrażenie, czy jest coś co przyciąga do nas ekstrawertyków?
Czy nie przeszkadza Wam nasze milczenie i izolowanie się? Jak to możliwe, że piątka może zrobić dobre wrażenie na kimś zupełnie innym i jej izolacja nie zostanie źle odebrana?


''Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kon­taktują.''
Albert Einstein

ESTJ/ENTJ

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#2 Post autor: Ael » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:51

(zglasza sie Czworka, ale ekstrawertyczna, bo 4w3)
Ja uwielbiam Piatki, mam mase Piatkowych znajomych w Polsce. Coz ja poradze, sa po prostu ciekawe. Maja wiele do powiedzenia, nawet jesli siedza cicho w tlumie, az ma sie ochote podejsc do takiej Piatki i ja (mowiac jezykiem Malego Ksiecia) oswoic. A jak sie oswoi, to ma sie kompana do rozmow, szlajania sie po nerdowych pubach, konwenach, planszowkowania, czy co tam jeszcze dana Piatka lubi.
A jesli sie uda zaprzyjaznic...to lepszych przyjaciol nie ma. I tyle.
Mysle tez, ze przynajmniej moje znajome Piatki przejmuja ode mnie czesc energii i dzieki temu latwiej im sie socjalizowac. Zreszta well, to ja z reguly koordynuje terminy spotkan tak, by pasowaly jak najwiekszej ilosci osob, wiec Piatki maja latwiej, bo o nie dbam szczegolnie (jakby co, to nie mialo brzmiec protekcjonalnie >.< po prostu ludzie sa zajeci, a typy introwertyczne maja tendencje do mimowolnego zakopywania sie. Wniosek z obserwacji).
Przyznam sie, ze ekstrawertycznej Piatki na zywo jeszcze nie spotkalam, nie wiem jak taka interakcja by przebiegala...

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#3 Post autor: winterbreak » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 21:08

Ja mogę się podzielić tym, co pozytywnego na temat mojego charakteru słyszałam od innych :)

- spokój, który udziela się innym (jako wyciszenie, uspokojenie się)
- nie pierdolę bez sensu, tylko jak coś mówię, to jest to wartościowe
- umiem być obiektywna i otwarta

Poza tym z moich obserwacji wynika, że naprawdę sporo osób ceni cichych znajomych, kogoś, kto ich wysłucha. Zarówno introwertycy (którzy lubią towarzystwo takich jak oni, nie narzucających się osób), jak i ekstrawertycy (którzy mogą się przy takiej osobie "panoszyć", nie walczą z drugą stroną o głos i uwagę, to oni mają swobodę działania, tzn. wyznaczają spotkania, tematykę rozmowy, proponują inne rodzaje aktywności - dwie osoby o dużym poziomie inicjatywy mogą się zagryźć :P)

Awatar użytkownika
Szarlej
Posty: 16
Rejestracja: środa, 9 czerwca 2010, 23:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#4 Post autor: Szarlej » wtorek, 13 stycznia 2015, 17:26

Ael pisze:Przyznam sie, ze ekstrawertycznej Piatki na zywo jeszcze nie spotkalam, nie wiem jak taka interakcja by przebiegala...
Nie wiem czy takie piątki w ogóle istnieją :)

My z czwórkami mamy dość sporo wspólnego i nie dziwię się, że takim osobom łatwo się zaprzyjaźnić (chociaż tu może pojawić się taki problem, że nikt nie będzie chciał zrobić pierwszego kroku). Jednak taka trójka albo ósemka miałaby zapewne większy problem z oswojeniem piątki :p

winterbreak pisze:spokój, który udziela się innym (jako wyciszenie, uspokojenie się)
Przypomniał mi się mój dobry kolega, często sobie dyskutujemy na różne tematy i wtedy pojawia się sprzeczność w poglądach. Nie jest istotne jaki to temat, zazwyczaj to sprawy bardzo błahe... W trakcie takiej rozmowy pojawiają się argumenty i kontrargumenty, ja zawsze zachowuję spokój, a kolega coraz bardziej podnosi głos i zaczyna się denerwować, w skrajnych przypadkach jest w stanie się obrazić. Tak działa mój spokój :)
''Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kon­taktują.''
Albert Einstein

ESTJ/ENTJ

Awatar użytkownika
Hitchens
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 26 września 2014, 10:08
Enneatyp: Obserwator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#5 Post autor: Hitchens » wtorek, 13 stycznia 2015, 17:28

Prosta odpowiedź: inteligencja ;)
5w4, INTj

Awatar użytkownika
Szarlej
Posty: 16
Rejestracja: środa, 9 czerwca 2010, 23:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#6 Post autor: Szarlej » wtorek, 13 stycznia 2015, 17:41

Hitchens pisze:Prosta odpowiedź: inteligencja ;)
Nie wyróżniałbym jakoś specjalnie piątek, tak samo jak u innych typów są wśród nas osoby o większym i mniejszym IQ. Często mamy dobre zdolności analityczne, ale inteligencja to znacznie szersze pojęcie.


Tak czy owak prosiłbym (jeśli tu zaglądacie) aby wypowiadało się więcej osób o innym typie niż pięć. Ciekawi mnie inny punkt widzenia.
''Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kon­taktują.''
Albert Einstein

ESTJ/ENTJ

Awatar użytkownika
Hitchens
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 26 września 2014, 10:08
Enneatyp: Obserwator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#7 Post autor: Hitchens » wtorek, 13 stycznia 2015, 17:47

Szarlej pisze:
Hitchens pisze:Prosta odpowiedź: inteligencja ;)
Nie wyróżniałbym jakoś specjalnie piątek, tak samo jak u innych typów są wśród nas osoby o większym i mniejszym IQ. Często mamy dobre zdolności analityczne, ale inteligencja to znacznie szersze pojęcie.
Dobrze więc, powiedzmy, że inne typy lgną do mnie, ponieważ mam wysokie IQ (122), a ja, jak przystało na zadufanego w sobie buca, odtrącam je od siebie, co powoduje efekt odwrotny od zamierzanego. Ach, niełatwe jest życie analityka ;)
5w4, INTj

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#8 Post autor: Yarpen_Zigrin » wtorek, 13 stycznia 2015, 18:02

Czujesz się lepszy z powodu wyniku jakiegoś testu? I myślisz, że skoro wyszedł Ci wysoki wynik to jest to prawda?
Lol, nope. Mi też wyszło w paru testach coś koło 120 i nie czuję się inteligentniejszy od tych wszystkich ludzi, wręcz przeciwnie, czuję się często bardziej tępy od znajomych.

Awatar użytkownika
Hitchens
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 26 września 2014, 10:08
Enneatyp: Obserwator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#9 Post autor: Hitchens » wtorek, 13 stycznia 2015, 18:09

No widzisz, a ja, w przeciwieństwie do Ciebie, uważam się za wybrańca bogów ;)

Daj spokój, przecież to był luźny żart.
5w4, INTj

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#10 Post autor: Molik » wtorek, 13 stycznia 2015, 21:06

Mnie ludzie traktują jako dobre źródło informacji oraz osobę, na którą można liczyć, bo jest chętna do pomocy lub służenia uchem. Uchodzę za osobę oczytaną, aczkolwiek nietowarzyską.

Nawiasem mówiąc, w dzisiejszych czasach wysokie IQ o niczym nie świadczy, bo ludzie ogólnie są inteligentniejsi od tych żyjących jeszcze 50 lat temu. Testy są niedokładne i wyniki mogą się różnić w zależości od tego, kiedy były robione. Jeśli ktoś chce, mogę podać źródło informacji.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Vanadis_27
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 19:30
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Landshut/Bawaria/DE

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#11 Post autor: Vanadis_27 » wtorek, 13 stycznia 2015, 23:17

Wydaje mi się że 5-ki to osoby, które wyróżniają się czymś bardzo rzadko spotykanym i jednocześnie w "skrajnym wydaniu": mogą to być np. "nietypowe" poglądy, sposób bycia/życia, cechy osobowości,rozległa wiedza itp.
Wszystkie osoby które są mi najbliższe twierdzą że nigdy dotąd nie spotkały takiego kogoś jak ja :)
P.S
Miło czytać że ktoś uwielbia 5-ki
"W życiu nie ma wrogów, ani przyjaciół. Są tylko nauczyciele."
Autor nieznany

ISTJ/LSI
8w9----[]--------5w6
sp/so

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#12 Post autor: Elkora » środa, 14 stycznia 2015, 00:24

Wszystkie osoby które są mi najbliższe twierdzą że nigdy dotąd nie spotkały takiego kogoś jak ja :)
rodzicom nie ufaj a reszta kłamie bo chce się z tobą przespać albo co gorsza skserować notatki
Obrazek

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#13 Post autor: TowarzyszFrytas » środa, 14 stycznia 2015, 12:24

Elkora pisze:
Wszystkie osoby które są mi najbliższe twierdzą że nigdy dotąd nie spotkały takiego kogoś jak ja :)
rodzicom nie ufaj a reszta kłamie bo chce się z tobą przespać albo co gorsza skserować notatki
Dlatego ja na przykład nie robię notatek.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#14 Post autor: Wasp » środa, 14 stycznia 2015, 16:30

Uważam, że 5 (jako nieliczne typy osobowości) są w stanie mnie racjonalnie zrozumieć albo chociaż próbują. Bardzo cenię ich opanowanie oraz spokój w świecie pełnym pośpiechu i wariactwa :)
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Co przyciąga inne typy do piątek?

#15 Post autor: Molik » środa, 14 stycznia 2015, 17:59

TowarzyszFrytas pisze:
Elkora pisze:
Wszystkie osoby które są mi najbliższe twierdzą że nigdy dotąd nie spotkały takiego kogoś jak ja :)
rodzicom nie ufaj a reszta kłamie bo chce się z tobą przespać albo co gorsza skserować notatki
Dlatego ja na przykład nie robię notatek.
Lepszy sposób: pisz tak, abyś tylko Ty mógł zrozumieć. Skróty, szyfr, pismo nieczytelne.
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

ODPOWIEDZ