Poziomy zdrowia Piątek

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mido
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 11:54
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Lublin

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#361 Post autor: Mido » poniedziałek, 28 lipca 2014, 12:26

Czemu mylicie poziomy niskie i wysokie?
Macie przecież w pierwszym poście napisane, że poziomy zdrowe to 1-3 a niezdrowe 7-9.
Zatem poziom niski = zdrowy, nie odwrotnie. Chyba, że w enneagramie przyjęło się odwrotnie, to przydałoby się poprawić pierwszy post.


[5w6]
[sp/sx]
[ISTJ]
[LII]

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#362 Post autor: Cotta » poniedziałek, 28 lipca 2014, 13:12

Melody pisze:Jak można oddziaływać na swój stan zdrowia?
Już sama świadomość swoich mechanizmów obronnych i próby ich przezwyciężania pomagają. Poza tym - wg mnie zależy od problemu i osoby, jakie metody pracy są najlepsze. Ja pracuję nad sobą właśnie poprzez samoobserwację, uświadamianie sobie i wychodzenie małymi kroczkami ze sfery komfortu. Ale ktoś inny może preferować inne metody.
Mido pisze:Czemu mylicie poziomy niskie i wysokie?
Macie przecież w pierwszym poście napisane, że poziomy zdrowe to 1-3 a niezdrowe 7-9.
Zatem poziom niski = zdrowy, nie odwrotnie. Chyba, że w enneagramie przyjęło się odwrotnie, to przydałoby się poprawić pierwszy post.
Rozumiem, że jak ktoś zajmuje w zawodach 1 miejsce, to też mówisz, że uplasował się nisko?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Mido
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 11:54
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Lublin

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#363 Post autor: Mido » poniedziałek, 28 lipca 2014, 14:11

Mido pisze:Czemu mylicie poziomy niskie i wysokie?
Macie przecież w pierwszym poście napisane, że poziomy zdrowe to 1-3 a niezdrowe 7-9.
Zatem poziom niski = zdrowy, nie odwrotnie. Chyba, że w enneagramie przyjęło się odwrotnie, to przydałoby się poprawić pierwszy post.
Rozumiem, że jak ktoś zajmuje w zawodach 1 miejsce, to też mówisz, że uplasował się nisko?
A drugie piętro jest niżej od czwartego.
[5w6]
[sp/sx]
[ISTJ]
[LII]

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#364 Post autor: Cotta » poniedziałek, 28 lipca 2014, 14:24

Innymi słowy, kwestia tego, czy podchodzisz do oznaczeń leveli rankingowo czy nie. Ja je rozumiem na zasadzie rankingowej, więc rozwijam się w górę (od niższych poziomów do wyższych). Jak ktoś ma ochotę rozwijać się w dół i w ramach rozwoju schodzić do parteru, to droga wolna. ;p
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#365 Post autor: And » poniedziałek, 28 lipca 2014, 15:33

Popieram interpretację Cotty. Poziom (stan) zdrowia to trochę tak, jak stan posiadania. Dobrze Ci się wiedzie, to znaczy, że masz wysoki, a nie niski. Niski kojarzy się z dołkiem, dołek kojarzy się z czymś niepożądanym. Nawet w opisie poziomów zdrowia w pierwszym poście tematu, poziom 1 jest na samej górze, a poziom 9 na samym dole.

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#366 Post autor: Wiatr1000 » poniedziałek, 28 lipca 2014, 17:46

Już poprawiłem że mam 1 czasami mi zjeżdża na poziom 3/4 poziom :P
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
letchku
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 17:42
Enneatyp: Obserwator

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#367 Post autor: letchku » niedziela, 7 września 2014, 17:04

No, wygląda na to, że ja jestem piątką chorą. Tak też myślałam, bo do życia jestem nieprzystosowana bardzo. Z tego co widzę to lvle 5 - 9 pasują do mnie idealnie ;) Zastanawiam się czy można się jakoś uzdrowić czy raczej nie ma szans? Bo nie ukrywam, że czasem to w egzystencji przeszkadza.
Nie ma wolności dla człowieka, jak długo nie pokonał on strachu przed śmiercią.

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#368 Post autor: Yarpen_Zigrin » niedziela, 7 września 2014, 18:01

Tylko specjalne health-ennea potionki, musidz szukać handlarzy ziołami i potionkami.

A na serio nawet przy opisie typu masz pierwsze wskazówki co do samorozwoju, na całym forum jest tego jeszcze więcej. Przeczytać i zastosować, może pomoże. Albo usiąść, przemyśleć co jest nie tak, co może być tego powodem i jak można to poprawić itlP.

Awatar użytkownika
letchku
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 17:42
Enneatyp: Obserwator

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#369 Post autor: letchku » niedziela, 7 września 2014, 21:28

O, dopiero teraz rzucił mi się w oczy odpowiedni temat. Super, niedługo go przejrzę.
Nie ma wolności dla człowieka, jak długo nie pokonał on strachu przed śmiercią.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#370 Post autor: And » wtorek, 28 października 2014, 22:02

Poziom 9 jak nic. :(

Awatar użytkownika
Freigeist
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 17 października 2014, 19:38
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#371 Post autor: Freigeist » środa, 29 października 2014, 22:47

Witam, na tym forum zarejestrowałem się dopiero niedawno. Moja wiedza na temat enneagramu nie jest zbyt obszerna. Po przeczytaniu opisów poziomu zdrowia piątek, zamieszczonych przez Zielonego Smoka dochodzę do wniosku, że trudno jest jednoznacznie określić swój aktualny poziom.

Jeśli chodzi o mnie, to wydaje mi się, że w kwestiach dotyczących kariery i rozwijania zainteresowań mógłbym się ulokować na poziomie 4. W przypadku fragmentów dotyczących relacji z innymi ludźmi, tutaj widziałbym się na poziomie 6-7. Jest to jednak naprawdę bardzo subiektywna ocena.
Zdolność przyjmowania wiedzy to przywilej młodości. Kto potrafi zachować radość uczenia się, nie starzeje się nigdy.

(John G. Bennett)

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#372 Post autor: Wiatr1000 » czwartek, 30 października 2014, 13:39

And pisze:Poziom 9 jak nic. :(
And nie smuć się ;) spróbuj zamienić tą ocenę na 9/10 ;) To będziesz w czołówce :mrgreen:
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#373 Post autor: Osteoporoza » piątek, 31 października 2014, 14:59

A jak zdobędziesz 10/10 to w nagrodę dostaniesz bilet na drugą stronę (i talon na balon) ;d

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#374 Post autor: Wiatr1000 » sobota, 1 listopada 2014, 23:19

Stan choryvi depresyjny to efekt błędnego koła w sposobie myślenia i to myślenia pesymistycznego. Miałem poziomy te najgorsze 7-9, eięc wiem co pisze.

Tak jak było powiedziane uświadomienie gdzie tkwi problem jest kluczem do osiągnięcia pozionu 3-1. By to sobie uświadomić zwykła obserwacja 5-wa nie pomaga. Bo chora 5 tylko dołoży oliwy do ognia i będzie jeszcze gorzej.

Znalezienie zajęcia też nie pomoże, bo chora 5 i to ze skrzydłem 4 będzie rozmyślam o egzystencji i sensie swego istnienia oraz tego czy jest komuś potrzebna i czy ma potrzebne i przydatne cechy dla kogoś.

Jedyna obserwacja to obserwacja myśli. Medytacja ma kilka zalet ale wymienie 2:
1 Skupienie się na czymś np. oddychaniu. Na początku będzie trudno bo typowo dla każdej osoby a tym bardziej dla 5 będzie myślenie. By to osiągnąć trzeba zrobić pkt. 2
2 Swobodne myślenie. Tak dobrze widzicie! Dzięki świadomemu myśleniu w ciszy obserwujecie co siedzi w waszej głowie. Walczenie z myślami ma odwrotny skutek. Czemu? Bo skupiacie się na myślach co powoduje ich zatrzymanie a nie ich odejście. A właśnie to chcemy osiągnąć. Swobodny przepływ myśli pozwala na efekt jak w totolotku "bęben maszyn losującej został opróżniony."

Tylko taka obserwacja pozwala na pozbycie się problemu.

5 chore są chore bo nie wiedzą dlaczego i co jest tego przyczyną a nawet jak więdzą to tego nie akceptują. Świadomość to też nie wiedza ale i AKCEPTACJA stanu rzeczy w której się znajdujemy. Bez tej akceptacji w którym punkcie aktualnie się znajdujemy nie pójdziemy do przodu. Gdy zaakceptujemy już stan rzeczy wystarczy robić swoje :-D Pilnować. Z każdą wiedzą i uświadomianiem sobie w trakcie praktyk medytacyjnych stan tak zwanej "pustki umysłowej". Czyli stanu bez myśli a samego odczuwania siebie stawał się szybszy i prostrzy. Stawał się naturalny.

I mi nikt nie pomagał. Nie było pocieszeń choć chciałem by były. Tylko wkurzenie się na swój stan i bunt mi pomogły się wziąść za siebie. Złość.

Miłego medytowania ;-)
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Freigeist
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 17 października 2014, 19:38
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Re: Poziomy zdrowia Piątek

#375 Post autor: Freigeist » poniedziałek, 3 listopada 2014, 21:48

Wiatr1000 pisze:Stan choryvi depresyjny to efekt błędnego koła w sposobie myślenia i to myślenia pesymistycznego. Miałem poziomy te najgorsze 7-9, eięc wiem co pisze.

Tak jak było powiedziane uświadomienie gdzie tkwi problem jest kluczem do osiągnięcia pozionu 3-1. By to sobie uświadomić zwykła obserwacja 5-wa nie pomaga. Bo chora 5 tylko dołoży oliwy do ognia i będzie jeszcze gorzej.

Znalezienie zajęcia też nie pomoże, bo chora 5 i to ze skrzydłem 4 będzie rozmyślam o egzystencji i sensie swego istnienia oraz tego czy jest komuś potrzebna i czy ma potrzebne i przydatne cechy dla kogoś.

Jedyna obserwacja to obserwacja myśli. Medytacja ma kilka zalet ale wymienie 2:
1 Skupienie się na czymś np. oddychaniu. Na początku będzie trudno bo typowo dla każdej osoby a tym bardziej dla 5 będzie myślenie. By to osiągnąć trzeba zrobić pkt. 2
2 Swobodne myślenie. Tak dobrze widzicie! Dzięki świadomemu myśleniu w ciszy obserwujecie co siedzi w waszej głowie. Walczenie z myślami ma odwrotny skutek. Czemu? Bo skupiacie się na myślach co powoduje ich zatrzymanie a nie ich odejście. A właśnie to chcemy osiągnąć. Swobodny przepływ myśli pozwala na efekt jak w totolotku "bęben maszyn losującej został opróżniony."

Tylko taka obserwacja pozwala na pozbycie się problemu.

5 chore są chore bo nie wiedzą dlaczego i co jest tego przyczyną a nawet jak więdzą to tego nie akceptują. Świadomość to też nie wiedza ale i AKCEPTACJA stanu rzeczy w której się znajdujemy. Bez tej akceptacji w którym punkcie aktualnie się znajdujemy nie pójdziemy do przodu. Gdy zaakceptujemy już stan rzeczy wystarczy robić swoje :-D Pilnować. Z każdą wiedzą i uświadomianiem sobie w trakcie praktyk medytacyjnych stan tak zwanej "pustki umysłowej". Czyli stanu bez myśli a samego odczuwania siebie stawał się szybszy i prostrzy. Stawał się naturalny.

I mi nikt nie pomagał. Nie było pocieszeń choć chciałem by były. Tylko wkurzenie się na swój stan i bunt mi pomogły się wziąść za siebie. Złość.

Miłego medytowania ;-)
Hej:)

To co piszesz jest interesujące i wydaje się być przemyślane. Czy mógłbyś polecić jakieś sprawdzone strony / materiały dotyczące praktyk medytacyjnych ewentualnie coś w rodzaju ,,przewodnika dla początkujących"?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Zdolność przyjmowania wiedzy to przywilej młodości. Kto potrafi zachować radość uczenia się, nie starzeje się nigdy.

(John G. Bennett)

ODPOWIEDZ