Piątka lepsza od innych?

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mido
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 11:54
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Lublin

Re: Piątka lepsza od innych?

#91 Post autor: Mido » piątek, 25 lipca 2014, 15:57

jakocianka pisze:Czasem mam WRAŻENIE, że jestem lepsza, kiedy posiadam więcej informacji na dany temat, a inni ich potrzebują.
Czyli innymi słowy uważasz, że mądrzejszy=lepszy.


[5w6]
[sp/sx]
[ISTJ]
[LII]

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Piątka lepsza od innych?

#92 Post autor: jakocianka » wtorek, 29 lipca 2014, 15:50

Mido pisze:
jakocianka pisze:Czasem mam WRAŻENIE, że jestem lepsza, kiedy posiadam więcej informacji na dany temat, a inni ich potrzebują.
Czyli innymi słowy uważasz, że mądrzejszy=lepszy.
No można by powiedzieć. Ale mam świadomość, że to trochę kulawe.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Awatar użytkownika
Wiatr1000
Posty: 421
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 19:27
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Poddębice (Łódź)

Re: Piątka lepsza od innych?

#93 Post autor: Wiatr1000 » środa, 30 lipca 2014, 13:32

kenex pisze:Wywyższanie nad innymi? Aktualnie raczej nie. Powiedziałbym nawet, że to idzie u mnie w drugą stronę czyli niedowartościowanie.
Elkora pisze:Niebawem opuścisz swoja beznadzieją szkołę i istnieje spore prawdopodobieństwo że życie cie rozczaruje. Mam paru znajomych którzy od zawsze byli tacy zdolni i nic nie musieli robić. To był szok kiedy znaleźli się w normalnym środowisku i okazało się że nie są wyjątkowi. Z jednej strony przyjemnie bo w końcu można porozmawiać, ale po chwili przytłaczająco. Nagle okazuje się że nie jesteś już nad, że z każdym kolejny zdaniem samoocena ci spada i odkrywasz że jednak chxx wykorzystałeś swój czas
No cóż. To częściowo prawda. Ale zdecydowanie lepiej na moją psychikę robi przebywanie w towarzystwie podobnych, aniżeli z "kolegami" z gimnazjum. W liceum poznałem fajnych ludzi, którzy pomogli mi wyjść z depresyjnego bagna, kompleksów i zaniżonej samooceny. Na studiach ludzie też są spoko ;)
Ja natomiast przez gimb i licek miałem deprechę właściwie to deprecha zrodziła się w licku przez skutki tych obu etapów życia. Dopiero samotność i zaoczne dojazdowe życie studenta z ograniczoną liczbą ludzi + medytacja i inne książki pomogły mi z tego wyjść i samemu uporządkować pewne sprawy. Nauczyłem się przez te 2 okresy szkolne że trzeba polegać na sobie a nie na kimś, bo nikt ci nie pomoże w chwili depresji. Samemu trza z tego dołka wyjść.
5w4 sp/so INTj – LII

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#94 Post autor: Agon » sobota, 22 sierpnia 2015, 14:11

Piątki uznaję za mądrzejsze od innych typów, a jest tak dlatego, że sam uznaję się za 5. Wiadomo, że uważam swój sposób myślenia za prawidłowy i najwłaściwszy. Gdybym uznał sposób myślenia np. typu 8 za lepszy, to uważałbym te typy za najmądrzejsze i sam byłbym wtedy Ósemką.

Czyli tak, uznaję 5 za lepsze, bo mądrzejsze, czyli wartościuję. Muszę wartościować, bo gdybym tego nie robił, to nie potrafiłbym dokonywać wyborów. Od innych typów można się uczyć, można zrozumieć ich sposób myślenia i akceptować że istnieją takie osoby. Natomiast uważam bycie 5 za najfajniejsze, bo podoba mi się poznawanie świata w stylu tego typu. Podejścia innych typów też mi się podobają, ale podejście typu 5 najbardziej.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#95 Post autor: Kapar » wtorek, 25 sierpnia 2015, 03:53

Wartosciowanie Osemek na plus wcale nie znaczy, byłbyś Ósemka! Co za pieprzenie od rzeczy!
Piątki sprawiają wrażenie mądrych czy inteligentnych ale nie jest to najcześciej przekonywujace. Kwestionowanie poglądów innych przez wykpienie, znajdowanie dziur w logicznym toku myślenia, czepianie sie semantyki - wszystko imitujące wymianę intelektualna nie jest dowodem na mądrość tylko karlowatosc intelektualna.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Piątka lepsza od innych?

#96 Post autor: Szyszek » czwartek, 27 sierpnia 2015, 22:52

Ja zdecydowanie nie jestem człowiekiem, który będzie się wywyższał. To raczej idzie w drugą stronę, czyli niedowartościowanie. Irytuje mnie gadanie, że większość ludzi to idioci (nie zgadzam się z tym). Czasami mówią mi, że jestem zbyt skromny i to bywa dla nich irytujące. :lol: Zazwyczaj niechętnie dzielę się swoją wiedzą. Muszę najpierw kogoś dobrze poznać, by odważyć się to robić. Mam poczucie, że nadal wiem za mało. Nie jestem gotowy. Muszę czym prędzej wyjść z tego przeświadczenia.

ODPOWIEDZ