Typ a epoki

Dyskusje na temat typu 5

Jaka epoka jest Wam najbliższa ?

Starożytność
33
21%
Średniowiecze
20
13%
Renesans
13
8%
Barok
6
4%
Oświecenie
12
8%
Romantyzm
18
11%
Pozytywizm
16
10%
Modernizm
16
10%
20lecie międzywojenne
24
15%
 
Liczba głosów: 158

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Typ a epoki

#1 Post autor: Matea » czwartek, 20 września 2007, 16:30

Jak wiadomo każda epoka miała jakąś swoją mentalność ,pogląd na rzeczywistość ,podejście do życia itp. Epok tych też było 9 nie licząc współczesności (która moim skromnym zdaniem jest już poprostu połączeniem wszystkich poprzednich :P) I teraz takie moje pytanie : Drogie piątki jaka epoka jest Wam najbliższa ? :P


"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#2 Post autor: misiek » czwartek, 20 września 2007, 17:21

niewiem czemu ale zaznaczyłem 20-lecie mimo że chciałem... właściwie co ja chciałem... chyba modernizm... choć właściwie bardziej cała młoda polska przez wzgląd na dekadentyzm który jest wyjątkowo piąkowy według mnie...

jak uważałem siebie za czystą 1 widziałem swoje odbicie w Pozytywiźmie
gdy byłem 4 identyfikowałem się z romantyzmem
teraz najbliższa jest mi młoda polska

idąc dalej sądze że dla:
3 możnaby przyporządkować Barok
7 pasuje mi najbardziej do oświecenia

reszta typów jak dla mnie chyba się jeszcze nie wybiła na przestrzeni dziejów :)

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#3 Post autor: Emjotka » czwartek, 20 września 2007, 17:28

Nie potrafię wybrać spomiędzy starożytności, renesansu, oświecenia i modernizmu :lol: ...
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#4 Post autor: ewutek » czwartek, 20 września 2007, 17:52

A ja bez zastanowienia zaznaczyłam Starożytność. Epoka myślicieli, zasadniczych pytań i ciekawych odpowiedzi. :)
5w6

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#5 Post autor: jsk » czwartek, 20 września 2007, 18:04

Trudny wybór. Zaznaczyłem Renesans, ale interesuje się też Starożytnością. Starożytność to epoką wielkich wodzów
W Starożytności cenię dokonania Chin, Grecji i Rzymu i to nie tylko kulturę, ale też architekturę.
Renesans czerpał wzorce ze Starożytności, epoka humanizmu, wszechstronnego wykszałcenia, wspaaniałych artystów
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

#6 Post autor: toner » czwartek, 20 września 2007, 18:37

Zdecydowanie średniowiecze.

Gotycki zamek gdzieś wysoko w górach. Płonące stosy a na nich heretycy. Tak.
5w4 LII

Awatar użytkownika
Mal
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 12 maja 2007, 22:29
Lokalizacja: Bielsk-Biała

#7 Post autor: Mal » czwartek, 20 września 2007, 20:07

Za mną zawsze chodzi poczucie, że każda wcześniejsza epoka jest lepsza, i w każdej czułbym się lepiej niż w obecnej. Ale zdecydowanie najbardziej przypada mi do gustu neoromantyzm. Romantyzm również. I starożytność. Ahhh, mam ochotę dopisać jeszcze parę innych. Ale zostanę przy moderniźmie.
1w9

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 248
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:38

#8 Post autor: Lex » sobota, 22 września 2007, 12:33

Mal pisze:Za mną zawsze chodzi poczucie, że każda wcześniejsza epoka jest lepsza, i w każdej czułbym się lepiej niż w obecnej.
Ja wręcz przeciwnie. Gdyby była do wyboru wybrałbym współczesność, a najlepiej przyszłość.
W ogóle nie potrafię sobie siebie wyobrazić w jakiejkolwiek wcześniejszej epoce :?
Ale jeśli mam sie postarać, popatrzeć na charakter epoki itp... to wybieram Renesans.
Obrazek
5w4

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#9 Post autor: misiek » sobota, 22 września 2007, 14:02

mi by odpowiadała prahistoria (lub prehistoria jak kto woli)... wprawdzie miałbym przed sobą jeszcze około 10 lat życia (jeśli się nie mylę to średnia długość życia wtedy to było pod 30 lat) ale za to jak wolne od absurdu
pełne sensownego życia w którym wszystko jest logiczne i przewidywalne (poza tym co to życie kończy)

to tyle jeżeli chodzi o utopię... ale jeżeli wziąść pod uwagę sposób myślenia który jest mi najbliższ to wybieram młodą polskę i zawarty w niej dekadentyzm

kargul.x
Posty: 101
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 09:53

#10 Post autor: kargul.x » niedziela, 23 września 2007, 00:38

Ciekawe czemu tak dużo ludzi zaznaczyło średniowiecze... Kto tak myśli? Komu ta zacofana epoka może się podobać? Absurd! To chyba tak samo jak z braćmi Kaczyńskimi - nie znam nikogo kto na nich głosował a w wyborach dostali najwięcej głosów.

Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: Armand » niedziela, 23 września 2007, 02:12

Odpowiedź 10

Specjalizuję się w epoce brązu, bo ten okres mi się podoba. (fajnie czasem być studentem archeologii)
kargul.x pisze:Ciekawe czemu tak dużo ludzi zaznaczyło średniowiecze... Kto tak myśli? Komu ta zacofana epoka może się podobać? Absurd! To chyba tak samo jak z braćmi Kaczyńskimi - nie znam nikogo kto na nich głosował a w wyborach dostali najwięcej głosów.
Średniowiecze wcale nie było zacofane (tak się zdawało XIX wiecznym uczonym, ale oni byli strasznie zacofani i arogantcy). Do końca średniowiecza powstało większość znanych nam instytucji i dokumentów związanych z obrotem kapitałem. Wtedy powstawały uniwersytety. Pojawiło się zainteresowanie chemią (w starożytności jakos pomijaną). Powstały też pewne podstawy nowoczesnej wojskowości. Ukształtowała się świadomość większości współczesnych narodów europejskich.
Poza tym romantyzm bardzo rozreklamował średniowiecze, co też ma wpływ na zainteresowanie.
5w4/INTP/ sp/sx/so

kargul.x
Posty: 101
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 09:53

#12 Post autor: kargul.x » niedziela, 23 września 2007, 10:13

Zgodzę się z tym ale ilu ludzi wtedy myślało? Ci co byli wykształceni (czyli duchowni) pilnowali żeby inni nie próbowali myśleć strasząc stosem i piekłem. To jest właśnie to zacofanie według mnie. Żeby homo sapiens czyli człowiek myślący nie miał prawa myśleć. Fe!

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: toner » niedziela, 23 września 2007, 11:33

kargul.x pisze:Ciekawe czemu tak dużo ludzi zaznaczyło średniowiecze... Kto tak myśli? Komu ta zacofana epoka może się podobać? Absurd!
Mnie się podoba klimat epoki. Który zresztą wykorzystała literatura fantazy. A takie właśnie książki bardzo lubię czytać.
To chyba tak samo jak z braćmi Kaczyńskimi - nie znam nikogo kto na nich głosował a w wyborach dostali najwięcej głosów.
A ja nie znam nikogo kto głosuje na LiD a podobno ma poparcie.
5w4 LII

Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: Armand » poniedziałek, 24 września 2007, 17:03

kargul.x pisze:Zgodzę się z tym ale ilu ludzi wtedy myślało? Ci co byli wykształceni (czyli duchowni) pilnowali żeby inni nie próbowali myśleć strasząc stosem i piekłem. To jest właśnie to zacofanie według mnie. Żeby homo sapiens czyli człowiek myślący nie miał prawa myśleć. Fe!
A ilu ludzi teraz tak naprawdę myśli?
5w4/INTP/ sp/sx/so

Awatar użytkownika
Kassandra
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Kassandra » poniedziałek, 24 września 2007, 18:58

wybieram starożytność. rozpustę, picie wina, filozoficzne dyskusje.. gorzej, jakbym się urodzila niewolnicą :?

ODPOWIEDZ