Trzy bezalkoholowe absoluty

Dyskusje na temat typu 5

Która kolejność podoba Ci się Piątko najbardziej?

dobro, piękno, prawda
11
7%
dobro, prawda, piękno
22
14%
piękno, dobro, prawda
14
9%
piękno, prawda, dobro
17
11%
prawda, dobro, piękno
48
32%
prawda, piękno, dobro
40
26%
 
Liczba głosów: 152

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#16 Post autor: Emjotka » wtorek, 28 sierpnia 2007, 20:33

ktośtam pisze:Z tą, którą kocham. :D
Załóżmy, że jeszcze do żadnej nic nie czujesz. Musisz wybrać, w którą chcesz "zainwestować" uczucia. Wybierzesz ładniejszą czy brzydszą?


Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#17 Post autor: misiek » wtorek, 28 sierpnia 2007, 20:33

Emjotka pisze: Misiek, ja się nie pytam ogólnie, tylko w kontekście okoliczności nakreślonych w pytaniu. :wink:
wydawało mi się że odpowiedziałem... im doskonalsza tym lepsza... jeżeli szuka się ideału a ma się jedną ładniejszą a obie są równie wartościowe jeżeli chodzi o środek to oczywistym jest że wybierze się osobę która się bardziej nam podoba fizycznie...

już inna sprawa że aby wystartować związek z regóły potrzebny jest początkowy impuls jakim jest pociąg fizyczny więc nawet mając osobę super inteligentną o bogatym wnętrzu i fajną z osobowością a super laskę to większe szanse są na to że ja wybrałbym super laskę... czyli jeżeli nawet byłoby pytanie zadane wprost wnętrze czy zewnętrze wybrałbym wygląd...
wygląd pomaga w rozpoczęciu związku a wnętrze w jego utrzymaniu...

Awatar użytkownika
debaser
Posty: 36
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 13:47

#18 Post autor: debaser » wtorek, 28 sierpnia 2007, 21:14

piękno, prawda, dobro

piękno jako stan przeze mnie odczuwany, więc może zawierać w sobie różne rzeczy czy emocje. wygląd zewnętrzny też jest ważny i tu nie ma co się oszukiwać. róznica jest tylko taka że nie wszyscy się do tego przyznają :wink:

dobro jest pojęciem "podejrzanym", prawda ważniejsza :wink:
5w4, INTj

ewa t
Posty: 171
Rejestracja: niedziela, 4 lutego 2007, 11:35
Lokalizacja: miasto Warsa, Sawy, złotej kaczki i bazyliszka

#19 Post autor: ewa t » wtorek, 28 sierpnia 2007, 21:22

a wybralam prawda, piekno, dobro.
Siooostrrraaa? :o A całe życie mi wmawiali, że jestem jedynaczką. :(

-

to zeby dobic powiem, ze jest nas juz 3, mam biologiczna siostre i tez jest 5 :)


wracajac do tematu:
piekno wydaje mi sie jedyna wzgledna rzecza z tych 3.
dobro czy prawda sa bezwzgledne. a prawda najbardziej. dlatego daje ja na pierwszym miejscu.
piekno na drugim, bo lubie skrajnie- skoro pierwsze bylo cos najbardziej obiektywnego, to nastepne bedzie najbardziej subiektywnego.
a zreszta- czy te 3 nie sa nierozlaczne?
5w4, ENTJ

Awatar użytkownika
Komarzyca
Posty: 39
Rejestracja: środa, 15 sierpnia 2007, 18:46
Lokalizacja: Warszawa

#20 Post autor: Komarzyca » wtorek, 28 sierpnia 2007, 21:29

Okrutny wybór ,
no więc;
1. prawda - fałszu nie znoszę,
2. piękno - bo piękniej się dzięki niemu żyje :D
3. dobro - ale czyje dobro, moje? twoje? bezinteresownie czynione przez obcych - średnio w to wierzę. W idealnym świecie byłoby na 1 miejscu ale życie to nie bajka..
chyba 5w4, INTJ
Może w życiu chodzi o to żeby czasem być idiotą

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#21 Post autor: Autsajder » wtorek, 28 sierpnia 2007, 23:52

dobro - bez niego nigdy żaden człowiek nie może być szczęśliwy
prawda - na drugim bo kłamstwo może być w dobrej wierze, pozatym kłamstwo nie raniące drugą osobę zawsze można przebaczyć.
piękno - to pojęcie względne, pozatym wywołuje tylko zazdrość
5w4, LII (INTj)

Awatar użytkownika
Mr.Mey
Posty: 137
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 10:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#22 Post autor: Mr.Mey » środa, 29 sierpnia 2007, 09:29

Prawda, bo nad jej znaczeniem głowili się już starożytni od Arystotelesa począwszy. Bo prawda jest jedna, ale można ją widzieć na tysiące sposobów w zależności od percepcji.

Dobro bardzo ciężko zdefiniować i najcięższe umysły od starożytności licząc próbowały sobie z tym poradzić. Ja przyhylam się do teorii mówiącej o tym, że dobro nie jest obiektywne. Mówi się, że nie da się uszczęśliwić wszystkich, a co za tym idzie dobro nie jest jednakowe dla wszystkich.

Piękno to bardzo subiektywne odczucie i od zawsze było wiązane z dobrem. Ja nie mam skonkretyzowanego poglądu na piękno. Po prostu jest i już i chyba nie potrafię wytłumaczyć dlaczego coś potrzegam jako piękne, a drugie, choć też ładne i wartościowe, już nie.
There is no you, there is only me.

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#23 Post autor: Kimondo » środa, 29 sierpnia 2007, 13:26

Pomyślmy.. Wykorzystujesz małe dzieci w Afryce do pracy w szyciu butow. Zarabiasz na tym pieniadze po czym - charytatywnie pomagasz dzieciom ktore szyja te buty. Bo osiagasz krociowe zyski, pomnażasz pieniadze na giełdzie i inwestycjach - fakt przebieg jest niemoralny ale skutek jest dobry. ... czy w takm wypadku jesteś zły czy dobry?
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#24 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » środa, 29 sierpnia 2007, 15:18

Jesteś dobry, gdy wykorzystujesz te dzieci w takim sensie, że pracują u Ciebie.

Jeśli tylko pracują dajmy na parę godzin dziennie, to jest ok, bo bez tej pracy nie będą dajmy na to miały co jeść, a lepiej pracować i jeść, niż nie pracować i nie jeść. Jednak gdy wykorzystujesz je w tym sensie, że masz z nich półdarmych niewolników, którzy pracują po 16 godzin dziennie i przez to tracą zdrowie, to jest to już inne wykorzystywanie.

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#25 Post autor: mleczak » czwartek, 30 sierpnia 2007, 08:23

1.prawda: dajcie mi prawdę abym sam mógł ocenić/ zadecydować
2. piękno: sprawia mi przyjemność, a wolę kiedy jest mi przyjemnie, niż kiedy jest mi źle
3 dobro: względność totalna i nadużywane słowo
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#26 Post autor: Emjotka » czwartek, 30 sierpnia 2007, 10:57

Przyznawać się, kto jeszcze głosował na opcję drugą. Zburzyliście schodki. :evil:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 248
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:38

#27 Post autor: Lex » czwartek, 30 sierpnia 2007, 12:48

dobro, prawda, piękno

dobro - żeby nam się lepiej żyło, jest ważniejsze od prawdy, bo po co mam mówic komuś prawdę i go tym ranic? wybieram dobro
prawda - bo jest ważna, ale nie ważniejsza od dobra
piękno - bo jest mniej ważne i jest pojęciem subiektywnym, bez piękna można żyć
Obrazek
5w4

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#28 Post autor: Kimondo » czwartek, 30 sierpnia 2007, 17:41

fałsz , zło, brzydota.

Fałsz - dziek iniemu mozesz sie obronić przed innymi
zło - tak, czasem trzeba mieć włąsne zdanie i ranić innych, inaczej wlezą ci na głowęa jak peknie ci kregosłup powiedzą - sorry
brzydota - na to nie ma rady - musisz nauczyć sie technik fałszu np. makijażu.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#29 Post autor: Jero » czwartek, 30 sierpnia 2007, 23:35

Ponieważ nie chciało mi się szukać innych kntekstów niż wystepujące,też wybrałem odpowiedź ostatnią. Bo chociaż piękno na pewno wiele dla mnie znaczy, cóż znaczy zdobycie największego piękna przy fałszu. Co znaczyłaby najpiękniejsza kobieta w moim życiu, jeżeliby mnie nie kochała, co znaczyłoby najpiękniejsze życie, jeżeli byłoby wytworem wyobraźni(np. dzięki nakotykom czy schizofreni lub nawet całkiem naturalnie :twisted: ). A dobru.. dostał sie niestety sam koniec. Nie dlatego że nic nie znaczy ale dlatego że tą kwestie rozpatrywałbym na końcu.
Ostatnio zmieniony środa, 16 stycznia 2008, 04:50 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Rudolf
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 18:32

#30 Post autor: Rudolf » niedziela, 2 września 2007, 18:38

Ostatnia opcja.
Prawda ponieważ niewiedza prowadzi do regresu, cierpienia i nie właściwych czynów.
Piękno, a kto by chciał żyć w brzydkim miejscu? :)
Dobro dlatego, że jest dla mnie lekko bezsensownym, niedefiniowalnym słowem. Teraz pytanie cze jeśli 2 osoby są na bezludnej wyspie i nie ma co jeść to czy dobre jest zjedzenie towarzysza i przeżycie jednej osoby czy śmierć głodowa obu?

ODPOWIEDZ