Jak odróżnić 4 od 9?

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
4albo9
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 21:06

Jak odróżnić 4 od 9?

#1 Post autor: 4albo9 » wtorek, 9 sierpnia 2016, 21:10

Wiem, że gdzieś tutaj był już poruszany taki temat, ale nie dowiedziałam się dzięki niemu tego czego dowiedzieć się chciałam, dlatego postanowiłam założyć podobny. Nie potrafię określić czy jestem czwórką czy dziewiątką. Nie wiem jakie są fundamentalne różnice między tymi dwoma typami ; opisy obu do mnie pasują. Nie idealnie co prawda np. czwórki czekają na idealnego kochanka a ja jestem tak skrajnym egocentrykiem, że czekam na idealną siebie i to mnie dotyczą wszelkie wybujałe, roszczeniowe fantazje; związków nie idealizuję. Generalnie czytając opisy dziwię się, że nie istnieje coś takiego jak 4w9 albo 9w4. Te typy wydają mi się bardzo podobne, tak podobne, że aż dziw, że się ze sobą nie łączą (w jednej osobie). Moglibyście pomóc mi się określić?



Reszka
Moderator
Posty: 116
Rejestracja: wtorek, 19 kwietnia 2016, 13:48
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#2 Post autor: Reszka » wtorek, 9 sierpnia 2016, 22:32

Na początek kompletnie odpuściłabym czytanie opisów, bo są albo dosyć stereotypowe albo ukazują jedynie cechy zewnętrzne typu(które nie zawsze się pokrywają z rzeczywistością). Polecam przeczytać ten temat http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=9176 i przejrzeć dział "Ogólne Enneagram" - tam znajdziesz sporo ważnych informacji na temat najważniejszych zagadnień dotyczących enneagramu (poczytaj o motywacjach, lękach itd.).
3w4 sp/soc, LSE

Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy. ~ Mark Twain

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#3 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 9 sierpnia 2016, 22:40

4albo9 pisze:Nie idealnie co prawda np. czwórki czekają na idealnego kochanka a ja jestem tak skrajnym egocentrykiem, że czekam na idealną siebie i to mnie dotyczą wszelkie wybujałe, roszczeniowe fantazje; związków nie idealizuję.
miałem tu nie pisać bo się wyautowałem od ennea, ale to zdanie poruszyło jakąś strunę w teraźniejszym mnie <3 choć nie żeby do końca tak było
anyway nie wykluczyłbym w życiu 4 na podstawie tego co tu napisałaś

żeby się na coś przydać, to w sygnaturce boogiego są porównania pomiędzy typami dla wahających się, ten zestaw też jest
http://www.enneagram.pl/Enneagram/ennea ... 4and9.html

ale właśnie, przydatność... z góry mówię że te akurat opisiki cechują się ograniczoną... sam się przetypowałem z 4 na 5, ale dopiero po fakcie jakoś przetrawiłem i zrozumiałem opis 4 vs 5, wcześniej widziałem tam same stereotypy, w sumie dalej widzę sporo
► Pokaż Spoiler
i tu też kurna, o, początek:
► Pokaż Spoiler
Ale w 3 akapicie chyba nawet sensownie napisali, możesz się temu przyjrzeć. A przede wszystkim... poczytać o motywacjach i mechanizmach obronnych i konfrontować to w sobie, nie ulegać pierwszemu wrażeniu, "pomedytować" trochę nad tym :wink:
E:Reszka mnie nieco ubiegła :)

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#4 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 9 sierpnia 2016, 23:38

nie wiem czemu napisałem z 4 na 5, miało być odwrotnie, autopilot myślowy czy coś :roll:

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#5 Post autor: Ael » środa, 10 sierpnia 2016, 00:06

Motywacja 4 (w bardzo dużym uproszczeniu):
Muszę pokazać swoją wyjątkowość, żeby zabić własne poczucie "przeszkadzam innym i jestem do niczego".

Motywacja Dziewięć (w bardzo dużym. uproszczeniu):
Przeszkadzam innym, więc postaram się tak żyć, by nie przeszkadzać.

Na poziomie motywacji ciężko te typy pomylić, ale hmmm... to trzeba umieć nie zgubić się we własnym mózgu i dojść do "sedna swoich problemów", a to nie jest proste i może być średnio przyjemne. Ale cóż, powodzenia!

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#6 Post autor: AnetaK » środa, 10 sierpnia 2016, 00:43

Ael pisze:Motywacja 4 (w bardzo dużym uproszczeniu):
Muszę pokazać swoją wyjątkowość, żeby zabić własne poczucie "przeszkadzam innym i jestem do niczego".
Albo to jest bardzo, bardzo, bardzo, bardzo duże uproszczenie, albo nie jestem 4.
Albo jest to motywacja chorej 4.

moja motywacja, w dużym uproszczeniu i odniesieniu do tego co napisała Ael:

nie muszę pokazywać swojej wyjątkowości, ale lubię odkrywać wyjątkowość różnych ludzi, miejsc, sytuacji w tym oczywiście swoją, ale to żaden priorytet, głównie po to, żeby zabić poczucie, że ludzie mnie przeszkadzają i są do niczego.

edit: po chwili namysłu. nie pamiętam, żebym kiedykolwiek miał poczucie, że przeszkadzam ludziom*. raczej miałem poczucie, że ludzie łącznie ze mną, są w ogóle nie potrzebni i mogłoby nas nie być i niczego by to nie zmieniało. ale to był bardzo zły stan mojej psychy.

*a jeśli przeszkadzałem to z premedytacją, np w szkole uwielbiałem rozwalać lekcje nauczycielom i byłem z tego niezmiennie dumny. a potem musiałem udawać skruchę :/ czego to uczy ta szkoła, eh...
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#7 Post autor: Ael » środa, 10 sierpnia 2016, 00:50

^Potrzeba zaspokajania lęków/motywacji zanika wraz z wzrostem PRO przecież. Twoja definicja brzmi jak coś, co mówi zdrowa Czwórka, ja starałam się wyciągnąć I przedstawić średnią z tekstów o Enneagramie :)

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#8 Post autor: AnetaK » środa, 10 sierpnia 2016, 00:57

Średnia z 9 poziomów zdrowia i tysiąca tekstów? To mało precyzyjne ;) ja napisałem co czuję i myślę a nie jakąś średnią :P
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#9 Post autor: sjofh_ystad » środa, 10 sierpnia 2016, 22:38

O, w kwestii motywacji Perwik jest bardziej wyjątkowy, a ja jestem bardziej typową 4. Fajnie czasem być typowym, nawet jako Indywidualista :D

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Jak odróżnić 4 od 9?

#10 Post autor: AnetaK » czwartek, 11 sierpnia 2016, 00:23

Ależ ja też jestem zwykłym, szarym indywidualistą! Np mam bardzo silną potrzebę bycia adorowanym przez piękne kobiety i sądzę, że większość mężczyzn tak ma.
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

ODPOWIEDZ