Powołanie czwórek.

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Powołanie czwórek.

#1 Post autor: Matea » niedziela, 18 stycznia 2009, 12:06

Kontudyując temat zapoczątkowany przez Milambera, na forum trójek. Stosunek czwórek do Boga :

Czwórka : Ekscentryk

Obraz Boga : Obrazem Boga ukrytym w głębi istoty Ekscentryka jest Moc (Gewura), a Mocą jest jasność myśli, rozkwit życia, pewność, żarliwość i konstruktywność.
Jasność myśli. Dokonując najgłębszych analiz ludzkiego doświadczenie wydobywamy i jednoczymy mądrość, która dotąd była rozproszona i ukryta.
Analiza i synteza percepcyjna zapoczątkowują proces odkrywania potencjału tkwiącego w nowych możliwościach oraz inicjują twórcze myślenie.
Opór przez podporządkowaniem myśleniu zbiorowemu wyzwala postawy i wartości, które wznoszą się ponad to co pospolite i nieustannie rozszerzają boski dar świadomości.
Rozkwit życia. Szacunek dla prawdy i mądrości, poparty umiejętnością kontaktowania się z ludźmi, charakteryzuje dobrego nauczyciela, który wskazuje uczniom drogę do wyższej świadomości.
Im ściślejsze i logiczniejsze jest rozumowanie, tym większa zdolność umysłu do odczuwania entuzjastycznego szacunku dla ludzi i całej rzeczywistości.
Wrażliwość na formę wyzwala poczucie harmonii, która dając początek twórczości artystycznej napełnia dusze pięknem i miłością.
Pewność. Dzielenie się z ludźmi cierpiącymi trudów i przeciwności kształtuje moc cierpliwości, w której wyraża się boska opieka nad światem.
Zyskując świadomość ogromnej różnorodności motywów działań ludzi i instytucji ludzkość słyszy wezwanie do szukania jedności przekraczającej zwykła komunikację.
Wewnętrzna wizja i energia wypływająca z przekonania, że dobro zatriumfuje nad złem, jednoczą się w wysiłku zmiany świata.
Żarliwość. Intensywność odczuwania i żywa ekspresja wyrażają radość życia, która uskrzydla duszę, by mogła poszybować ku Bogu.
Rana zadana przez Niebiańskiego Uzdrowiciela wyzwala wielką energię świadomości i jedności wewnętrznej każdej istoty i całego Stworzenia.
Otworzenie się na piękno i Tajemnicę Boga inspiruje twórcze i pełne szacunku zaangażowanie w ludzkie zmagania oraz pobudza do wytrwałego szukania ich sensu.
Konstruktywność. Wysiłek twórczego umysłu, który wytrwale dąży do kształtowania świata materialnego, przynosi duszy Boski Pokój.
Oczyszczenie i samodyscyplina są ogniem, który z samorodków oryginalności wytapia trwały i praktyczny klejnot służby człowiekowi, odzwierciedlający Doskonałość i Dzieło Boga.
Marzenia ludzkiej duszy są źródłem przyszłych światów, opartych na miłości i sprawiedliwości.

Podróż życia : stawanie się Budowniczym. Ekscentryk staje się budowniczym, jeśli przestaje skupiać cała swoją uwagę na sobie. Dokonując tego wysiłku ma możność konstruktywnego wykorzystania swojej twórczej energii. Uparte dążenie do oryginalności pozwala Ekscentrykowi kwestionować schematy i zastępować je owocami swojej wyobraźni oraz intuicyjnej wiedzy. Zawsze można od niego oczekiwać twórczych i unikalnych rozwiązań oraz nowych pomysłów.
Dzięki wytrwałości rozwija w sobie samodyscyplinę i siłę wewnętrzną. Umiejętność uogólniania informacji oraz udoskonalanie pomysłów są jego największymi atutami. Dzięki zrozumieniu, jak jałowe jest ciągłe dogadzanie sobie, uwalnia własną pomysłowość i giętkość, niezbędne do praktycznego urzeczywistniania idei. Kierując uwagę na pomoc i służbę innym zyskuje pozytywne nastawieni do siebie, ludzi i życia.
Ekscentryk jest wrażliwy na cudze troski, co czyni go oddanym przyjacielem, który przedkłada pomaganie w bólu i cierpieniu nad własne interesy. Nieustannie dba o rozwój wrażliwości na ludzkie uczucia i panując nad potrzebą zrozumienia przez innych, buduje trwałe związku przyjaźni. Obdarzony licznymi talentami i zainteresowaniami, uczy się w twórczy sposób wykorzystywać je dla dobra ludzi. Czyni go to wielkim optymista, a jego radość życia, entuzjastyczne podejście do siebie i świata, stale się rozwija.
A oto klucz do osobowej przemiany Ekscentryka. Złotą zasadą jego życia powinno być obdarzanie ludzi taką uwagą i troską, jaką sam chciałby otrzymać. Wypaczona motywacja każe mu wymuszać zaspokajanie własnych potrzeb, uwagę i zrozumienie. Jednak naprawdę powinien użyć swojej zdolności rozumienia w pracy dla dobra świata.
Ekscentryk ulega złudzeniu, że skupiając się na sobie osiągnie szczęście. A szczęście przyjdzie do niego dzięki szczeremu, bezinteresownemu i trwałemu oddaniu innym.

To ja może jeszcze dodam coś od siebie :
Marek Grechuta pisze:Uważam, że tylko osoby wrażliwe mogą budować świat, tylko wtedy ma on smak, sens i nastrój.
Wszelkie komentarze mile widziane. Mam nadzieje, że tekst dla co poniektórych okaże sie twórczą inspiracją do życia :)

Rilla: Temat przyklejam.
boogi - poprawiłem interpunkcję
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 grudnia 2009, 20:13 przez Matea, łącznie zmieniany 3 razy.


"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#2 Post autor: Snufkin » niedziela, 18 stycznia 2009, 14:15

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 15:48 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#3 Post autor: Matea » niedziela, 18 stycznia 2009, 15:25

Snufkin pisze:Mateo a gdzie można znaleźć coś odnośnie 5 ?
Zamieściłam już na forum piątek ,specjalnie dla Ciebie Snufkin ;P

ewutek: Nie dubluj tematów.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#4 Post autor: Matea » niedziela, 18 stycznia 2009, 22:59

Chciałabym zaznaczyć ,że temat miał z założenie dotyczyć samorozwoju ,a nie koncepcji wiary czy też nie wiary w Boga.
Bóg w tym wypadku jest jedynie puntem wyjścia ,pewnym symbolem na drodze przemiany własnej mentalności i duchowym rozwoju...
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: boogi » niedziela, 18 stycznia 2009, 23:01

A ja myślę, że zeszliście całkowicie z tematu.
Było: droga duszy do Boga - czytaj: Bóg jest esencją dobra i przez nasz rozwój (charakteru, osobowości, jak tam zwał) zbliżamy się do niego, dążymy do doskonałości; droga Czwórki do Boga - to rozwijanie potencjału właściwego Czwórce.
Jest: dyskusja na temat istnienia bądź nie istnienia Boga. Od tego są wątki w Hyde Parku.

Chętnie bym w tym temacie widział rady rozwojowe dla Czwórek. A jeszcze chętniej stwierdzenia Czwórek "zrobiłem konkretnie to i to, dla własnego rozwoju; ponieważ: ...; otrzymałem: ...". Takie stwierdzenia to byłyby wręcz świadectwa *rozmarzony*


EDIT: o, muszę szybciej pisać posty, Matea wyprzedziłaś mnie o dwie minuty ze swoim stwierdzeniem ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#6 Post autor: Elkora » niedziela, 18 stycznia 2009, 23:05

zrobiłem konkretnie to i to, dla własnego rozwoju
to i ja poczeka tego jeszcze chyba na forum 4 nie było :D
Obrazek

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#7 Post autor: Perwik » niedziela, 18 stycznia 2009, 23:39

skylines pisze: Ale chyba przyznasz, Perwiku, że na dobrą sprawę ateizm bywa ciężką drogą pod tym względem, że właśnie trzeba być silnym, ciągle polegać na sobie, kwestionować, tworzyć rzeczywistość i odpowiadać za nią. Nie każdy czułby się pewnie w takiej sytuacji.
Za to wierząc w (jakiegokolwiek) Boga, w ciężkich chwilach można po prostu stwierdzić, że "tak miało być, bo tak chciał Bóg", co z kolei zdejmuje odpowiedzialność z człowieka, daje mu poczucie ciągłej opieki, daje pewności, że jest cząstką jakiegoś większego planu, i że kiedyś dostanie odpowiedzi na swoje pytania, bo w końcu z tej perspektywy wszystko jest ustalone z góry.
Nie chcę przez to powiedzieć, że to jest złe. Mówię tylko, że to nie jest dla mnie, że inaczej patrzę na świat.
masz rację i właśnie to jest moja idea rozwoju. być odpowiedzialnym za własne czyny. oczywiście są czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, jak postępowanie innych ludzi (jednostek) jak i całych społeczności, siły natury (zaczynając od pogody, kończąc na klęskach żywiołowych), czas - na którego bieg nie mamy wpływu. no i nie wiele można zrobić z naturalnymi reakcjami nas, ludzi na zachowania się wyżej wymienionych czynników. zachowania są programowe, tylko niektóre z reakcji można przeprogramować w ciągu życia.

dążenie do dobra - okej, ale co to za dobro jeśli odbiega od prawdy ?
w moim systemie wartości, prawda jest wyżej niż dobro, po za kilkoma wyjątkami, tzw "większego dobra".

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#8 Post autor: Matea » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 09:53

Snufkin pisze:Mateo a gdzie można znaleźć coś odnośnie 5 ?
Ok ,więc tekst odnośnie piątek zamieściłam tutaj.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#9 Post autor: Absynt » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 13:02

Matea pisze:
Snufkin pisze:Mateo a gdzie można znaleźć coś odnośnie 5 ?
Zamieściłam już na forum piątek ,specjalnie dla Ciebie Snufkin ;P

ewutek: Nie dubluj tematów.
A 6?

Gdzie jest oryginal z opisem dla kazdego typu?
Bo jak mniemam cos takiego istnieje.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#10 Post autor: Matea » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 13:36

Mam nadzieje ,że niedługa Milamber mnie jak i Was tym uraczy ;P
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
milamber
Posty: 26
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2008, 10:55
Lokalizacja: Bielsko-biała

#11 Post autor: milamber » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 13:41

nie wiem jak mam was tym uraczyc... mam zrobione zdjecia książki, z której to jest. Jeżeli komus zależy to prosze na priv. Chyba, że macie jakiś inne pomysły.

Jestem chętny żeby sie tym podzielić.
Nie duskutuj z debilem! Najpierw zciagnie Cie do swojego poziomu a później pokona doswiadczeniem:D
3w2 mag-kochanek... moją potęga jest chesed!
trójki wiedzą o czy mowie. :)

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#12 Post autor: Absynt » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 14:00

Ech, no to poprosimy te skany/ zdjecia. Nawet w wersji surowej, bez recznego przepisywania. Oby sie dalo odczytac.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#13 Post autor: Rilla » wtorek, 20 stycznia 2009, 22:44

Mateo! jesteś wielka!
To jeden z najpiękniejszych tekstów, jakie czytałam na tym forum, jeśli nie najlepszy. Cała prawda. Czysta prawda. Perła. Esencja czwórkowości! O to jestem cała ja.

Tego się nie komentuje, to wprowadza się w CZYN. Oto jest droga do uzdrowienia zbolałej czwórkowej duszy, to droga do samodoskonalenia się.
Posłuchajcie swojej intuicji, otwórzcie swe umysły, zobaczcie to, co niewidoczne, usłyszcie to, co niesłyszalne, poczujcie pełnią siebie Duszę Świata. Uwolnijcie się od schematu i powierzchowności. Dotknijcie Głębi, ukrytego Sensu, Istoty sprawy.
Niektórzy nazwą to "nawiedzeniem", ale to droga do Zrozumienia, droga do szczęścia i harmonii.

Mateo, zmień temat na bardziej opisujący sprawę, (np. "Droga duszy do Boga- drogą do uzdrowienia"), tak, by przyciągnąć uwagę ludzi także niewierzących.
A Wy mi tu nie offtopować tak brzydko. Piękny temat, a Wy kompletnie nie przeczytawszy tekstu gadacie od rzeczy.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

#14 Post autor: Matea » wtorek, 20 stycznia 2009, 23:03

Rilla pisze: To jeden z najpiękniejszych tekstów, jakie czytałam na tym forum, jeśli nie najlepszy. Cała prawda. Czysta prawda. Perła. Esencja czwórkowości! O to jestem cała ja.
Masz racje. Jak to czytałam też odniosłam takie wrażenie. Tu są bardzo ładnie opisane możliwości ukryte w głębi duszy czwórki ,które wydają się tylko czekać na ujawnienie i urzeczywistnienie. Myślę ,że każdy z nas (a już zwłaszcza 4 jako indywidualiści ;) ) powinien dojść do jakiś osobistych przemyśleń i zastanowić się nad swoim rzeczywistym powołaniem.
Rilla pisze: Posłuchajcie swojej intuicji, otwórzcie swe umysły, zobaczcie to, co niewidoczne, usłyszcie to, co niesłyszalne, poczujcie pełnią siebie Duszę Świata. Uwolnijcie się od schematu i powierzchowności. Dotknijcie Głębi, ukrytego Sensu, Istoty sprawy.
Niektórzy nazwą to "nawiedzeniem", ale to droga do Zrozumienia, droga do szczęścia i harmonii.
Największym naszym atutem jest chyba właśnie intuicja ,która bardzo często zostaje przytłumiona i przygaszona przez otaczająca nas rzeczywistość przez co 4 zamykają się w swoim własnym świecie ,próbując ocalić to ze swojej duszy co uważają za najpiękniejsze ,podczas gdy cały nasz dar wydaje się być wprost stworzonym po to by może nie zmieniać ,ale INSPIROWAĆ ten świat do jakiś osobistych poszukiwań ,do szukania jakiegoś najgłębszego sensu tkwiącego w istocie każdego człowieka.
Zrozumienie. Tak ,to jest chyba właśnie to do czego ja osobiście dążę. Objęcie umysłem sensu całego wszechświata i pojednanie się z nim ,zespolenie... To jest właśnie to o czym wiele razy już w innych tematach wspominałam - 4 będą szczęśliwe jeśli nauczą się wykorzystywać swoje talenty dla dobra reszty świata. Wtedy ich istnienie nabierze sensu ,a same poczują harmonię z resztą świata ,której przecież przez całe życie nie mogły odnaleźć.
Myślę ,że szeroko pojęta "wiara" właśnie na tym polega. Na odnajdywaniu w sobie tego boskiego pierwiastka ,na pojednaniu ze Stwórcą.
Ostatnio zmieniony sobota, 31 października 2009, 14:07 przez Matea, łącznie zmieniany 3 razy.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#15 Post autor: Rilla » wtorek, 20 stycznia 2009, 23:57

Tak, tak. Dokładnie, Mateo. Masz rację.
Czwórka ma w sobie ogromny potencjał w tej sprawie. Główną cechą jej osobowości jest indywidualizm, a w tym myślenie i odbieranie świata na własny sposób, a więc oderwanie się od szablonowości. I warto podzielić się tym z innymi.
Przyznam, że często robię to w rozmowach, by skłonić rozmówcę właśnie, jak to pięknie określiłaś, "do jakiś osobistych poszukiwań ,do szukania jakiegoś najgłębszego sensu", samodzielnego myślenia, by spojrzał na rzecz z zupełnie innej, nieznanej mu strony. Niezły ubaw. Poważnie, to wspaniała zabawa. Polecam każdemu.
Matea pisze:Największym naszym atutem jest chyba właśnie intuicja ,która bardzo często zostaje przytłumiona i przygaszona przez otaczająca nas rzeczywistość przez co 4 zamykają się w swoim własnym świecie ,próbując ocalić to ze swojej duszy co uważają za najpiękniejsze (...)
I to jest oznaką "choroby" Czwórki. Aby wyzdrowieć, Czwórka powinna uświadomić sobie problem i zrozumieć swoje powołanie. Tak, ten temat pasuje teraz bardzo dobrze do przedmiotu dyskusji.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ