Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

Dyskusje na temat typu 4

Jestem:

4w3
63
20%
4w5
248
77%
4
12
4%
 
Liczba głosów: 323

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#76 Post autor: szerfi1991 » wtorek, 22 maja 2012, 16:44

Ja z kolei uważam, że to jakie mamy skrzydło i jakim jesteśmy typem, co prawda oparte na licznych badaniach ale i tak to tylko zwykłe szufladkowanie. dlatego tez nie możemy powiedzieć że jestem np 4w3 i mam tylko takie cechy, nie! Posiadamy najczęściej cechy większości typów, lecz różnice co do typów wynikają tylko z ich intensywności. Dlatego w różnych sytuacjach czasowych, nawet niezbyt odległych czasowo możemy, pod wpływem pewnych wydarzeń, czy sytuacji a nawet innych ludzi zmieniać nasze typy, z tym że jest to bardzo krótkotrwałe przez co prawie nie zauważalne. Przez większość jednak czasu dominują cechy przypisane do danego typu. w moim przekonaniu to stąd właśnie bierze się ta zmienność typów, szczególnie tych które są do siebie zbliżone.


4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
sexta_espada
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 13:02
Enneatyp: Indywidualista

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#77 Post autor: sexta_espada » środa, 11 lipca 2012, 10:25

szerfi1991 pisze:Ja z kolei uważam, że to jakie mamy skrzydło i jakim jesteśmy typem, co prawda oparte na licznych badaniach ale i tak to tylko zwykłe szufladkowanie. dlatego tez nie możemy powiedzieć że jestem np 4w3 i mam tylko takie cechy, nie! Posiadamy najczęściej cechy większości typów, lecz różnice co do typów wynikają tylko z ich intensywności. Dlatego w różnych sytuacjach czasowych, nawet niezbyt odległych czasowo możemy, pod wpływem pewnych wydarzeń, czy sytuacji a nawet innych ludzi zmieniać nasze typy, z tym że jest to bardzo krótkotrwałe przez co prawie nie zauważalne. Przez większość jednak czasu dominują cechy przypisane do danego typu. w moim przekonaniu to stąd właśnie bierze się ta zmienność typów, szczególnie tych które są do siebie zbliżone.
i to by wyjaśniało moją "nie-czwórkowość" :roll:
...It can't rain all the time...

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#78 Post autor: Ninque » poniedziałek, 23 lipca 2012, 20:05

dodatek do opisu 4w5

Zrównoważone i zdrowe stany

Zrównoważone 4w5 jaśnieją. Połączenie skrzydła piątki z ósemką dodaje pewnej stabilności i siły zdrowej 4w5, podczas gdy połączenie czwórki z jedynka zapewnia właściwy osąd i racjonalność. Zdrowa 4w5 zaczyna uciekać od obsesyjnego, ciemnego, wewnętrznego spojrzenia, patrzy więcej w zewnętrzny świat. Tam znajdują one nowe kontakty, możliwość wielkiej niespodzianki. Ostatecznie zaczynają odkrywać że byli kochającymi ludźmi zawsze, chociaż mogli tego nie wiedzieć.

Z duchowym wzrostem, realizacja miłości staje się obecna przez cały czas wzmacniania w nieugaszonym pragnieniu głębszej wewnętrznej relacji z wewnętrznym źródłem sensu(?). Te połączenia są umacniane poprzez kochające współczucie [loving compassion] dla innych ludzi. Wyjątkowo zaawansowana 4w5 jest delikatnym, silnym, głęboko żarliwym/ płomiennym nauczycielem. Przenikliwe obserwacje subtelnych stanów innych ludzi dostarcza zadziwiającą zdolność do wydobycia siły, przemiany uczuć. Mogą uczyć osobiście, poprzez swoją twórczość literacką lub w bardziej subtelny sposób tak jak przeróżne formy artystycznej ekspresji.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#79 Post autor: Ninque » wtorek, 24 lipca 2012, 14:46

Niezrównoważone i niezdrowe stany

Niezrównoważone 4w5 może kierować się do skrajnego wyobcowania w depresji, wówczas z coraz dalszą dezintegracją, w rodzaj ciemnej impulsywności. Głęboko wzburzone przez uczucia całkowitej bezwartościowości i skrajnej izolacji, niezdrowe 4w5 mogą szukać okazji żeby pokazać poniżenie, niewdzięczne prace, racjonalizują że taki los był zasłużony. Służalczość i poniżanie siebie zapewniają rodzaj ledwo wystarczającej chwilowej ulgi od ciągłej męki nienawiści do samego siebie.

Kiedy życie staje coraz mniej znośne, samobójstwo staje się coraz milszą perspektywą, i jeśli do niego dojdzie to w jakiś niezwykły, makabryczny sposób. Skrajnie ciemne, przerażające wewnętrzne wyobrażenia są witane i mile widziane. Cały świat, wewnętrzny i zewnętrzny jest widziany jako groteskowo chory i całkowicie pozbawiony wartości. Dla 4w5 piekło jest miejscem niewyobrażalnej brzydoty, zaludnionym przez te zdeformowane, psychotyczne potwory- ludzkie plemię. Psychotyczne 4w5 upajają się beznadzieją i rozpaczą.

Najlepiej chyba skleić te posty, pojawi się jeszcze jeden kiedy będzie mi się chciało przetłumaczyć.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
sexta_espada
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 13:02
Enneatyp: Indywidualista

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#80 Post autor: sexta_espada » czwartek, 26 lipca 2012, 15:38

Ninque pisze:Służalczość i poniżanie siebie zapewniają rodzaj ledwo wystarczającej chwilowej ulgi od ciągłej męki nienawiści do samego siebie.
[/color]
u mnie to przejawiało się skłonnościami do masochismu, tego seksualnego :oops:
...It can't rain all the time...

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#81 Post autor: Ninque » czwartek, 26 lipca 2012, 23:56

Wygląd

Niektóre 4w5 poświęcają niewiele uwagi swojemu wyglądowi, poza rodzajem codziennego stylu. Czarne ubrania są powszechne luźno noszone i nie za dobrze leżące. Dla kontrastu są też 4w5, które z dbałością dobierają ubrania kiedy tylko jest to możliwe. Dobrze ubrane 4w5 zdaje się mieć „eleganckie spojrzenie” ale zaniżone [nie martwcie się ja też nie rozumiem tego zdania].Niezależnie od tego czy ubierają się i zajmują sobą z dbałością przeciętna niezrównoważona 4w5 często czuje się w jakiś sposób nieatrakcyjna.


Powołanie

Część 4w5 znajduje pracę która pozwala im wyrazić swoje głębokie uczucia w momencie wycofania z bezpośrednich kontaktów. Pisarze, malarze, rzeźbiarze, filozofowie, projektanci tkanin. Inni chcą mieć kontakt z kilkoma starannie wybranymi osobami. Psychologowie, kamerdynerzy, osobiści doradcy. Mogą przezwyciężać pragnienie wycofania, wyłaniać się jako popularni muzycy czy oryginalni/nietypowi aktorzy. Często zajmują się stosunkowo niezbyt olśniewającą pracą, w zamian żyjąc bogatym, fikcyjnym życiem. 4w5 bywają księgowymi, sekretarzami [technical writters- zgaduję] i nocnymi pisarzami [ clerk- urzędnik, pisarz, sprzedawca pracownik biurowy]. Oczywiście 4w5 mogą również wykonywać wiele innych rodzajów pracy.

Przepraszam jeśli coś jest niezrozumiałe albo źle przetłumaczone trudno mi się z tym pracowało, bo nie mam odniesienia do rzeczywistości (mojej własnej) i momentami nie wiedziałam o co może chodzić.
moderatorów proszę żeby poprawili ewentualne błędy czy coś co zdołają wyłapać
orginał


może komuś to coś da
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

panterkamrauu
Posty: 21
Rejestracja: środa, 1 sierpnia 2012, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#82 Post autor: panterkamrauu » środa, 1 sierpnia 2012, 17:03

4w5 NIE POŚWIĘCAJĄ CZASU NA ODPOWIEDNI UBIÓR, czarne luźne rzeczy? haha to jest zupelna sprzeczność, jeżeli chodzi o mnie ;) delikatnosc ta cała głebia emocjonalna? to się zgodze dzięki temu jestem "artystką" , albo mam nadzieje,że kiedys nią będe,bo dopiero chodze do Liceum plastycznego ;) Ale oczywiscie jak przed szkoła mam wybór spac o h dłużej albo wstać i się szykować to wiadomo,że wybiorę to piersze,wstaje 10 min przed autobusem zdaze sie ogarnac tak szybko,ze czasami i jajecznice usmazyc moge hahaha a tak na prawde to chodzi mi o to,że jednak przywiązuje wage do ubrań, np jeżeli jest sobota i nic nie mam do roboty to potrafie sie przebierac ze 3 razy. Jeżeli chodzi o makijaż to byle co i lece jestem dosc roztrzepana i uwazam,ze obojetnie co zrobie i tak bede wygladac tak jak wygladam. Jednakże lubię byc wyszykowana i wtedy czuję się pewniej. BUZIACZKI :* :33
4w5 "Non omnis moriar"

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#83 Post autor: kangur » środa, 1 sierpnia 2012, 22:22

panterkomrau-opisy dotyczące stroju to jakby wisienka na torcie opisu typu i przywiązywanie do tego wagi jest trochę bezsensu

panterkamrauu
Posty: 21
Rejestracja: środa, 1 sierpnia 2012, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#84 Post autor: panterkamrauu » czwartek, 2 sierpnia 2012, 15:01

Moim zdaniem mam prawo do wyrażenia swojego zdania na temat opisu 4w5 ;) Pozdrawiam.
4w5 "Non omnis moriar"

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#85 Post autor: kangur » czwartek, 2 sierpnia 2012, 15:49

oczywiście, możesz nawet w oparciu o to próbować się wytypować

panterkamrauu
Posty: 21
Rejestracja: środa, 1 sierpnia 2012, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#86 Post autor: panterkamrauu » czwartek, 2 sierpnia 2012, 23:03

Wytypować spośród kogo ? :lol:
4w5 "Non omnis moriar"

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#87 Post autor: Ninque » czwartek, 2 sierpnia 2012, 23:28

panterkamrau nie wiem czy to robisz to specjalnie (na zasadzie prowokacji) czy po prostu nie możesz zrozumieć nic z tego co kangur napisze.
kangur pisze:panterkomrau-opisy dotyczące stroju to jakby wisienka na torcie opisu typu i przywiązywanie do tego wagi jest trochę bezsensu
tutaj nie ma mowy o zabranianiu wyrażania swojego zdania an temat 4w5 więc Twoja odpowiedź jest trochę bez sensu.

a co do typowania to chodzi o typowanie siebie/ swojego enneagramowego typu czyli prościej jeszcze ze możesz czytać opisy wyglądy wszystkich typów i ich skrzydeł i na podstawie tego który jest najpodobniejszy do Twojego stwierdzić jaki masz typ.

proszę powiedz że to były żarty :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

panterkamrauu
Posty: 21
Rejestracja: środa, 1 sierpnia 2012, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#88 Post autor: panterkamrauu » czwartek, 2 sierpnia 2012, 23:47

Ostatnia wypowiedź oczywiście była prowokacją nie miałam ochoty prowadzić daleszej dyskusji na ten temat.. dlatego wolałam przyjać "głupią" postawę ;) Poprostu nie uważam,że to było bez sensu,bo każdy elokwentny człowiek, mniej lub bardziej nie zwróciłby uwagi na to czy piszą o ubiorze czy nie, wisienką na torcie? Niech to będzie nawet tortownicą i tak się z tym nie zgodzę co do mojej osoby a uważam,że jestem totalną 4w5. Pozdrawiam :*
4w5 "Non omnis moriar"

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#89 Post autor: szerfi1991 » czwartek, 9 sierpnia 2012, 10:43

Ninque pisze:Niezrównoważone i niezdrowe stany

Niezrównoważone 4w5 może kierować się do skrajnego wyobcowania w depresji, wówczas z coraz dalszą dezintegracją, w rodzaj ciemnej impulsywności. Głęboko wzburzone przez uczucia całkowitej bezwartościowości i skrajnej izolacji, niezdrowe 4w5 mogą szukać okazji żeby pokazać poniżenie, niewdzięczne prace, racjonalizują że taki los był zasłużony. Służalczość i poniżanie siebie zapewniają rodzaj ledwo wystarczającej chwilowej ulgi od ciągłej męki nienawiści do samego siebie.

Kiedy życie staje coraz mniej znośne, samobójstwo staje się coraz milszą perspektywą, i jeśli do niego dojdzie to w jakiś niezwykły, makabryczny sposób. Skrajnie ciemne, przerażające wewnętrzne wyobrażenia są witane i mile widziane. Cały świat, wewnętrzny i zewnętrzny jest widziany jako groteskowo chory i całkowicie pozbawiony wartości. Dla 4w5 piekło jest miejscem niewyobrażalnej brzydoty, zaludnionym przez te zdeformowane, psychotyczne potwory- ludzkie plemię. Psychotyczne 4w5 upajają się beznadzieją i rozpaczą.
Kiedy byłem na dolnych poziomach zdrowia, to coś bardzo zbliżonego przezywałem. Teraz, jak patrze na to z perspektywy czasu, wiem, że było to bardzo istotne doświadczenie w moim życiu. Dzięki niemu, na nowo, miałem możliwość odkrycia samego siebie, tego kim jestem. Pozwoliło mi ono również, na zrozumienie świata wokół mnie, na zrozumienie mojego miejsca w nim. te doświadczenia stały się również inspiracja do tworzenia, do pisania i przekazywania tego innym. Uwierzyłem na nowo w to, że to świat potrzebuje mnie, że dzięki mnie staje się on pełniejszy, że gdybym odszedł, poddał się coś by nie grało, zabrakło by pewnego elementu :) Uwierzyłem w to, że ja jestem t ą drobiną, która może sprawić cuda, że mogę być przyczyną czegoś wielkiego :)
Czy Wy też macie tak, że z tych przykrych i trudnych chwil, kiedy byliście słabi, teraz czerpiecie inspiracje? Dzięki temu co było, macie siłę zmieniać świat? Czy nie uważacie, że te zapatrzenie w siebie, dołowanie się, rozmyślanie o śmierci sprawiło albo może sprawić, że odrodziliście się na nŻe dzięki temu jesteście jeszcze silniejsi?
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
sandra
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 27 kwietnia 2014, 17:34
Enneatyp: Obserwator

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#90 Post autor: sandra » poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 00:26

Jestem 4w5 i mam niezdrową relację z 4w3. Nie wiem czy się tutaj rozpisać o tym czy nie, więc jeżeli ktoś będzie chciał się czegoś dowiedzieć, to mogę to napisać, ale nie wiem czy kogoś to będzie obchodziło.
INTP 5w4 RCUEI (i guess?)

ODPOWIEDZ