Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

Dyskusje na temat typu 4

Jestem:

4w3
63
20%
4w5
248
77%
4
12
4%
 
Liczba głosów: 323

Wiadomość
Autor
Mirabelka
Posty: 14
Rejestracja: środa, 5 maja 2010, 10:37

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#61 Post autor: Mirabelka » środa, 5 maja 2010, 16:33

Mi przeważnie w testach wychodzi 4w5, a ja zdecydowanie jestem 4w3. Od zawsze był we mnie konflikt między pragnieniem sukcesu, a poczuciem bycia wyjątkową, niezrozumianą, wrażliwą. Poza tym mam więcej energii niż 4w5, które znam. 4w5 są dla mnie trochę zbyt flegmatyczne. Poza tym wiele uwagi przywiązuję do swojego wyglądu i zawsze staram się wyglądać atrakcyjnie. No i mam kilka cech 3, które mi się nie podobają np. chęć bycia zawsze w centrum uwagi czy pociąg do osób o wysokich stanowiskach. Wiem, że to okropne cechy, ale tak neistety jest.



Awatar użytkownika
Homo ludens
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 22 czerwca 2010, 18:34
Enneatyp: Indywidualista

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#62 Post autor: Homo ludens » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 13:52

Przez długi czas byłam 4w5, ostatnio bardziej 4w3 ale myślę ze skrzydło 5 jest u mnie mocniejsze.
4w5
podobają się panu moje kwiaty?

phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#63 Post autor: phalcore » środa, 11 sierpnia 2010, 20:43

Wlasnie sobie romansuję z 4w3, nie wiem od czego to zalezy, ale znam wiele 4w3 i sa zupelnie inne, ta jakos mi spasowala jak nie wiem. Moze to juz nie zalezy od enneagramu az tak strasznie :D

odpychalo mnie od 4, ale ona no jakas inna czworka, wtf?



bo do tej pory wszystkie kobiety jakie spotkalem, niezaleznie od typu.


"moje serce jest niezdolne by kogos pokochac"

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#64 Post autor: kama.zielona » sobota, 4 września 2010, 21:26

Biorąc pod uwagę kierunek dezintegracji, możemy dostrzec, że neurotyczne Czwórki ze swoich najgorszych i najbardziej wyniszczających cech obrazu własnej osoby zbudowały całą prawdę o sobie. Jak na ironię, ich wyidealizowany obraz własnego „ja" staje się tak oderwany od rzeczywistości, że Czwórki odrzucają wiele pozytywnych cech, jakie posiadają.
O w morde :shock: Ktoś tu bardzo trafnie wytłumaczył istotę mojego narcystycznego zaburzenia osobowości.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
Tanpopo
Posty: 283
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 02:42
Enneatyp: Indywidualista

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#65 Post autor: Tanpopo » wtorek, 7 września 2010, 14:34

Przerażający wpływ obu skrzydeł.
Mnie w gruncie rzeczy bardzo zależy na sukcesach; dopiero, kiedy czymś się wybiję ponad innych, czuję się zupełnie naturalnie, podobnie ze zdobywaniem zwykłego uznania za pracę i zdolności. Jestem szczęśliwa, kiedy wychylę sie z cienia i zrobie coś, co wzbudzi respekt, przykuje uwagę innych. Tłumie w sobie skłonności do pychy, której nie cierpię; jednocześnie kiedy jestem spokojna, uznanie uważam za coś zupełnie naturalnego, nad czym nie ma sensu się zastanawiać, to po prostu radosny, naturalny element mojego życia. I tak od wczesnego dzieciństwa. Do tej pory uważałam, że to poniżej godnosci gonić za sukcesem i uznaniem, traktowałam to jak zamach na niezależność. :P Problem w tym, że nic mi sie na ogół nie chce robić, bo pracuję zrywami, zależnie od nastrojów i od dziecka borykam się z pewnymi niedogodnościami. Jestem też zbyt zaabsorbowana sobą i dopracowywanie swojej wytwornej maski (tak, żeby jak najwięcej pokazać i zasłonić) zamiast realizowaniem marzeń, nauką, pracą, a juz kilka razy mój geniusz zaćmił Słońce, zatrzymał Ziemię, przywiódł w dodatku Księżyc jako satelitę, i zadziwił komisje, więc nie wiem, po co ja przesiaduję na tym forumcio.


Skrzydło 5 za to pracuje, karmi, pociesza i jest najlepsze.

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#66 Post autor: szerfi1991 » piątek, 22 lipca 2011, 00:39

TA huśtawka nastrojów i głębokie przeżywanie wszystkiego jest wnerwiające bo nawet nie można komuś normalnie słowami pojechać ba zaraz mam wyrzuty sumienia i próbuje pocieszyć, ale za to ta wielobarwność odczuć jest czymś niezwykłym :)
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Kappa
Posty: 113
Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 19:45

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#67 Post autor: Kappa » piątek, 5 sierpnia 2011, 08:43

4w5 kojarzą mi się z takimi łagodnymi, tolerancyjnymi i ciepłymi charakterami :mrgreen: 4w3 za to zdają się silniejsze, pragmatyczne i mniej wyrozumiałe :twisted: ale też jakby bardziej skryte :roll: ...

Awatar użytkownika
szerfi1991
Posty: 476
Rejestracja: sobota, 2 lipca 2011, 02:19
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Gniezno

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#68 Post autor: szerfi1991 » środa, 24 sierpnia 2011, 01:08

Łagodne pod warunkiem że nikt za mocno nie próbuje nas kontrolować i nami kierować
4w5
"By żyć trzeba czuć"
"Chcieć znaczy móc, móc nie znaczy chcieć"

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#69 Post autor: Rilla » środa, 24 sierpnia 2011, 20:11

szerfi1991 pisze:Łagodne pod warunkiem że nikt za mocno nie próbuje nas kontrolować i nami kierować
A ja nie mam nic przeciwko temu, by ktoś mnie kontrolował i mną kierował, jeśli się z nim zgadzam, albo akurat nie mam zdania na dany temat. Nawet jeśli robi to mocno. Jest to bardzo wygodne. Ta osoba się cieszy, że ma ster w rękach, a ja się cieszę, że nie mam problemu na głowie.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

muzyk
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 01:10
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#70 Post autor: muzyk » piątek, 21 października 2011, 01:29

Rilla pisze:A ja nie mam nic przeciwko temu, by ktoś mnie kontrolował i mną kierował, jeśli się z nim zgadzam, albo akurat nie mam zdania na dany temat. Nawet jeśli robi to mocno. Jest to bardzo wygodne. Ta osoba się cieszy, że ma ster w rękach, a ja się cieszę, że nie mam problemu na głowie.
I co więcej, masz poczucie bezpieczeństwa, że jesteś w dobrych rękach. Doskonale to rozumiem.

Jako, że jestem tutaj nowy, dopiero zdążyłem przywitać się w innym temacie, zaznaczę swoja obecność wypowiadając się tutaj. Długi (naprawdę długi) czas temu rozwiązywałem test z wynikiem 4w5. Teraz wynik zmienił się na 4w3. Moim zdaniem opisy obu typów pasują 50/50. Po różnych imprezach czy spotkaniach towarzyskich ludzie którzy mnie nie widzieli, nie znali, oceniają mnie jako kogoś otwartego, życzliwego i optymistycznego (4w3) lecz suma sumarum nie mam zbyt wielu przyjaciół, moje kontakty w telefonie sięgają góra do 50 pozycji (4w5).

Awatar użytkownika
Aske
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 21:45
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#71 Post autor: Aske » piątek, 21 października 2011, 19:30

Zagłębiając się coraz dalej w temat enneagramu, muszę przyznać, że posiadam też kilka cech określających 4w5.

W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję.
Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty. Może mieć bardzo chorą duszę, wyobrażać sobie i interesować się własną śmiercią.

O żesz! Najlepsze jest to, że wcale te aspekty nie kolidują z moim skrzydłem 3. Najwidoczniej osiągnąłem coś w rodzaju "złotego środka". :wink:
4w3

Awatar użytkownika
rabika
Posty: 58
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 17:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#72 Post autor: rabika » piątek, 21 października 2011, 19:46

wydaje mi się, że skrzydła to zmienny element typu. możemy mieć dominujące jedno, ale to nie znaczy, że nie korzystamy z drugiego. czasem bywa tak, że nawet identyfikujemy się z jednym ze skrzydeł, uważając je za nasz typ, tak jest silne.
ja upewniłam się, że mam trójkowe dominujące, kiedy przeczytałam opis trójki i pomyślałam: "matko! co za wstrętny typ. no nieeee!", a potem, gdzieś przeczytałam, że 4w3 często wypierają ze świadomości cechy trójkowe, darząc niechęcią trójki za ich pogoń za sukcesem i wizerunkiem, a jednocześnie zazdroszcząc im osiągnięć. cechy piątkowe też oczywiście przejawiam - muszę koniecznie zrozumieć, przepracować, poznać, zanalizować i co tam jeszcze swoje i innych emocje. to zresztą trochę paradoksalne - z jednej strony czwórki zatapiają się w emocjach, a z drugiej strony przyglądają się im jak w laboratorium ( o czym świadczy aktywność czwórek na forum :))
4w3
ENFP
ILE

Awatar użytkownika
Aske
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 21:45
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#73 Post autor: Aske » piątek, 21 października 2011, 19:54

rabika pisze: to zresztą trochę paradoksalne - z jednej strony czwórki zatapiają się w emocjach, a z drugiej strony przyglądają się im jak w laboratorium
Przecież żyjemy emocjami, może dla tego? Któż bowiem lepiej od czwórki zrozumie to co dla niego/niej jest codziennością?
4w3

Nikt
Posty: 122
Rejestracja: sobota, 19 maja 2012, 11:00
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#74 Post autor: Nikt » sobota, 19 maja 2012, 19:21

Ktoś pisał, że skrzydła nie są stałe. Możliwe. Pierwszy raz test zrobiłem bardzo dawno temu. Byłem czwórką. Pamiętam jak bardzo byłem zszokowany tak dokładnym opisem własnej osoby. Nie sądziłem, że istnieje coś takiego jak Enneagram. Potem systematycznie test wykonywałem co kilka miesięcy. Już zawsze 4w5.

Wątpię czy to się kiedyś zmieni. Może tak, może nie. Nie wiem, ale raczej musiałbym przejść jakąś wewnętrzną transformację, aby stracić moje skrzydło nr 5.

Po za tym 4w3 są trochę dzikimi ludźmi śmiem stwierdzić :D (ale może to przez wpływ jakichś innych specyficznych typów, gdy będą z nimi długo przebywać).

Generalnie też zauważyłem jak cienka jest granica pomiędzy typami. Z ciekawości zmieniłem jedną odpowiedź na dwa oczka w prawo i nagle z 4w5 zrobiłem się 7w6.

Ale do siódemki mi generalnie bardzo, bardzo, bardzo daleko.
4wu5.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Opisy porównawcze 4w3 i 4w5

#75 Post autor: maroz » sobota, 19 maja 2012, 19:36

Sądzę że sam test nie jest wystarczający na określenie typu i warto to skonsultować z doświadczonymi ludźmi.
U mnie skrzydła też pewnie się zmieniają bo czasem postępuje fobicznie (6w5) czasem kontrfobicznie (6w7) i takie zmiany postępowania potrafią się utrzymywać tygodniami.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

ODPOWIEDZ