INTJ (5) X ENTJ (9) ??

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#16 Post autor: Irranea » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 23:11

Z introwersją/ekstrawersją podałam tylko przykład, że różnie z tym może być. Jak i nie tylko z tym.
animosity pisze:obie nauki są trochę do sensoryki uprzedzone, przynajmniej jeśli chodzi o testy.
Rozwiń.
Melody pisze: Pewnie czegoś nie rozumiem. :roll:
Zgadza się, ale aleksandra0619 zdaje się już Ci to wyjaśniła.



animosity
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 maja 2014, 23:55
Enneatyp: Indywidualista

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#17 Post autor: animosity » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 23:30

Irranea pisze:Z introwersją/ekstrawersją podałam tylko przykład, że różnie z tym może być. Jak i nie tylko z tym.
animosity pisze:obie nauki są trochę do sensoryki uprzedzone, przynajmniej jeśli chodzi o testy.
Rozwiń.
no bo większość opisów maksymalnie upraszcza sensorykę i przedstawia intuicyjnych jako wielce pomysłowych, głębokich idealistów o skomplikowanym wnętrzu :roll: To samo dotyczy testów - imho powinny być jakieś podchwytliwe odpowiedzi, a nie wskazujace od razu na wielka kreatywnosc.
4w5, INXP

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#18 Post autor: Irranea » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 23:36

Nie ma co się spodziewać cudów po testach. Najlepiej prócz testów się zainteresować teorią, ugryźć to, zobaczyć z czym to się je. ;)

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#19 Post autor: Snufkin » wtorek, 1 lipca 2014, 15:29

Melody pisze:(Oh, żyłam w tak wielkim kłamstwie XD)

Dziękuję za sprostowanie mojego błędnego toku myślenia :oops:
Już mnie ciekawi, czy jak w MBTI mam INTJ to w socjonice też :D
Mi wychodziło w testach INTJ ale opis INTP i tak bardziej pasował.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#20 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 1 lipca 2014, 19:54

animosity pisze:jeżeli w teście MBTI wyjdzie ci dość silna introwersja, powiedzmy 70% +, to raczej na pewno jesteś introtykiem w socjonice
Błąd. Też tak myślałem. Dlatego właśnie wytypowanie się w socjonice zajęło mi tyle czasu. Cytuję siebie sprzed 2 lat "nie wierzę, by istniał system, wg którego jestem ekstrawertykiem, niezależnie jak nakombinują" :) Dla odróżnienia w socjo zaczęli używać pojęć "introtyk/ekstratyk", jak już wspomniano.
Sugerować się można, z tego co zauważyłem to jest bardzo duża szansa, że rezultaty dychotomii N/S i F/T się pokrywają w MBTI i socjo (czyli skoro koleżance Melody wychodzi NT w MBTI, to w socjo pewnie też należy do klubu NT - Naukowego, ale i to nie jest pewne).

Btw jeszcze: Melody, te systemy najlepiej służą do poznawania siebie. Mogą pomóc tak ogólnie lepiej zrozumieć relacje pomiędzy ludźmi naokoło. Poza tym, całkiem nieźle mogą posłużyć do ogólnego wyrobienia w sobie obrazu osoby/osób do związku/przyjaźni/whatever. Jednak w ocenie "przydatności" konkretnego osobnika, zwłaszcza jeśli na nim się skupiamy i chęć jego weryfikacji była motywacją do poznania danego systemu, mogą sprowadzić na manowce.
Nie każdy dual jest świetny. Nie każdy potencjalnie negatywny jest niefajny. Relacje socjoniczne, jeśli o nich mówimy, dotyczą łatwości wymiany informacji pomiędzy osobnikami, w potencjalnie dobrych nie ma zazwyczaj blokad w tej wymianie albo jest ich mniej niż w innych. W tym socjo jest naprawdę dobre i skuteczne. W ogóle jest dobre, to naprawdę mądra rzecz. Ale, wbrew temu co twierdzą niektórzy ślepo używający systemu, niekoniecznie się to przekłada na zainteresowanie "związkowe"/"przyjaźniowe". Niekoniecznie się to przekłada na "zdatność" do długotrwałej więzi. To tylko wskazówki.
Ja, poznawszy się lepiej dzięki tym systemom, interpretuję je po swojemu. Korzystam z nich, zawdzięczam im dużo, ale interpretuję zawsze po swojemu.
Niektórym też pewnie mogą zaszkodzić, jak już człowiek wsiąknie i za dużo się naczyta. Stają się niegroźne po nabraniu dystansu (a ich pozytywy przy takiej postawie zostają).

Co do MBTI, może to przydatne i fajne na pierwszy rzut oka, sporą część z nas, którzy chcieli poważniej podejść do tematu, odrzuca niekonkretność i procentowe wyniki + skupianie się na testach i opisach typów (choć przez to ostatnie to każdy przechodzi :D )

P.S. Ta tabelka, która się gdzieś przewinęła, daje wyniki z dupy, nie przejmowałbym się nią.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#21 Post autor: sjofh_ystad » wtorek, 1 lipca 2014, 20:27

P.P.S. Jeśli w waszym konkretnym przypadku jesteście oba NT i was ciągnie do siebie, to relacja ma wszelkie szanse powodzenia i nie przejmowałbym się zbytnio.

A i jeszcze ennea niezbyt się nadaje do oceny potencjalnych relacji ale relacja 5 z 9 przy braku innych przeciwwskazań wygląda zdecydowanie ok.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 lipca 2014, 20:49 przez sjofh_ystad, łącznie zmieniany 1 raz.

animosity
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 maja 2014, 23:55
Enneatyp: Indywidualista

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#22 Post autor: animosity » wtorek, 1 lipca 2014, 20:48

sjofh_ystad pisze:
animosity pisze:jeżeli w teście MBTI wyjdzie ci dość silna introwersja, powiedzmy 70% +, to raczej na pewno jesteś introtykiem w socjonice
Błąd. Też tak myślałem. Dlatego właśnie wytypowanie się w socjonice zajęło mi tyle czasu. Cytuję siebie sprzed 2 lat "nie wierzę, by istniał system, wg którego jestem ekstrawertykiem, niezależnie jak nakombinują" :) Dla odróżnienia w socjo zaczęli używać pojęć "introtyk/ekstratyk", jak już wspomniano.
Sugerować się można, z tego co zauważyłem to jest bardzo duża szansa, że rezultaty dychotomii N/S i F/T się pokrywają w MBTI i socjo (czyli skoro koleżance Melody wychodzi NT w MBTI, to w socjo pewnie też należy do klubu NT - Naukowego, ale i to nie jest pewne).
Może źle określiłam to, co miałam na myśli, bo MBTI to chyba właśnie jest kwestionariusz i na jego podstawie określa się typy i jest zamieszanie XD. Chodziło mi o to, że obie nauki opierają się na dychotomiach Junga i charakterystyka tych dychotomii jest w nich podobna. Więc jeżeli ktoś silnie identyfikuje się z /opisem/ - bo w sumie wiele osób nie potrafi rozwiązać testu wiarygodnie - danej dychotomii, to jest ona taka sama w MBTI i socjonice.
I jak czytasz opis socjonicznej ekstrawersji to mimo wszystko jest tam wiele elementów wspólnych z ekstrawersją z MBTI i tą potocznie rozumianą...
4w5, INXP

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#23 Post autor: Melody » poniedziałek, 14 lipca 2014, 01:09

Cóż. Przeczytałam opisy typów w socjonice i zdecydowanie nadal widzę siebie jako INTj. Jednak zauważyłam też naprawdę dużo wspólnych cech z ENFj i INFj oraz INTp. ENFj to zdecydowanie typ zachowania jaki najczęściej ukazuję bliskim przyjaciołom.
W sumie nie dziwi mnie to, bo T i J w MBTI mam na 22%, a kiedyś robiłam sobie test na kartkach (oryginalny 8-) ) no i T przeważyło nad F dwoma punktami ale zdecydowanie nie czuje się INFj. Pomimo wszystkich podobieństw.
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#24 Post autor: Irranea » poniedziałek, 14 lipca 2014, 08:41

Nie polecam czytać opisów, są stworzone tak, że wiele rzeczy można dopasować do siebie, nie będąc danym typem. Może trochę teorii? Obszerny materiał, więc trochę czasu zajmuje usystematyzowanie sobie tego, ale jak się złapie podstawy to idzie z górki.

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#25 Post autor: Melody » poniedziałek, 14 lipca 2014, 12:03

http://socjonika.pl/#Ponownie_o_aspekta ... rmacyjnych

Zdecydowanie postrzegam czas jak Ne. Jeżeli chodzi o pojmowanie zjawisk to też jak Ne, ale czasami opisuję i przyjmuje je do siebie jak Ni myślałam, że będzie to związane bardziej z wymiarem F/T w sensie, że dotyczy to F.

Myślałam, że sensoryka mnie nie dotyczy, a jednak coś przemówiło, ale niewiele: Si - postrzega fizyczne cechy jak ich doświadcza subiektywnie (odczucie przedmiotu w swojej ręce lub jak wchodzą w kontakt z podmiotem przez wszystkie zmysły).

Na pewno mam logikę Ti. Cały opis przemawia do mnie 100%. Szczególnie to: skupia się na dlaczego – logicznej podstawie twierdzeń.

Nie ogarniam etyki. Jeżeli chodzi o to całe wyrażanie wewnętrzne czy zewnętrzne emocji to raczej się z tym nie utożsamiam. Pomijając teatralną mimikę i przerysowywanie emocjonalne niektórych faktów wśród bliskich przyjaciół. Czasami zachowuję się teatralnie, bo po prostu sprawia mi to przyjemność. Jeżeli chodzi o opisywanie emocji to raczej jest to Fi. Ale zazwyczaj o nich po prostu nie rozmawiam.

Więc najbardziej: ekstratyczna intuicja i introtyczna logika.
I nie mam pojęcia jak to ze sobą zestawić, czyli czy jestem według socjoniki ENTp czy INTj. Nie sądzę, żebym gdziekolwiek była ekstratykiem/ekstrawertykiem. p też mi się wydaje mocno podejrzane.

I nadal nic nie wiem :roll:
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

aleksandra0619
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 6 stycznia 2014, 22:25
Lokalizacja: Zabrze

Re: Odp: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#26 Post autor: aleksandra0619 » poniedziałek, 14 lipca 2014, 21:20

Możesz spróbować jeszcze ustalić które elementy cenisz u innych i potem sprawdzić który typ to ceni.
http://forum.socjonika.pl/viewforum.php ... e79a538d6a polecam jeszcze przeczytać kilka pierwszych tematów z tego linku, gdzie są opisane te wszystkie elementy bardziej szczegółowo i łatwiej do zrozumienia. ;) Może łatwiej ci będzie coś przypasować

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: Odp: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#27 Post autor: Melody » czwartek, 17 lipca 2014, 01:30

aleksandra0619 pisze:Możesz spróbować jeszcze ustalić które elementy cenisz u innych i potem sprawdzić który typ to ceni.
http://forum.socjonika.pl/viewforum.php ... e79a538d6a polecam jeszcze przeczytać kilka pierwszych tematów z tego linku, gdzie są opisane te wszystkie elementy bardziej szczegółowo i łatwiej do zrozumienia. ;) Może łatwiej ci będzie coś przypasować
dziękuję :D
Jednak nie mogę znaleźć jakie typy co doceniają.

Ustaliłam jednak, że należę do kwadry alfy albo bety.
Dominuje u mnie Ti... (albo intuicja Ne... dziwna Ne, bo troszkę w niej czasem Ni. Dlatego pod uwagę biorę Ti : P).

btw. Co to znaczy przyćmione elementy? (mniej zauważalne?)

Oprócz Ti i Ne pod uwagę biorę również (ale na pewno nie jako dominujące) Si ewentualnie Fi.
Moje teatralne zachowania wśród bliskich mi ludzi przywodzą mi na myśl Fe, ale nie sądzę.

Cenię u innych:
Uważam Si za interesujące. Chyba mogę uznać, że cenię.

+ zarówno Ne jak i Ni, chociaż Ni mnie irytuje.
Doceniam szczerość Se, ale nie odpowiada mi powierzchowność (czyt. irytuje)
Uważam Fe a interesujące, ale zbyt absorbujące uwagę.

Tak więc dalej nic nie wiem :D
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

aleksandra0619
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 6 stycznia 2014, 22:25
Lokalizacja: Zabrze

Re: Odp: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#28 Post autor: aleksandra0619 » czwartek, 17 lipca 2014, 08:40

Żeby zobaczyć jakie elementy cenią poszczególne typy to musisz spojrzeć na 3 blok w modelu (czyli blok super-id).
Jeśli cenisz Si i Ti u ciebie dominuje to najprawdopodobniej jesteś z Alfy ;)
Funkcje przycmione to blok na samym dole, są silne ale nie cenisz ich u innych i wolisz nie używać, w przeciwieństwie do bloku ego na samej górze, te cenisz u innych i prawie wcale się nie "wyłączają" :P

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#29 Post autor: boogi » piątek, 18 lipca 2014, 11:34

Melody pisze:a kiedyś robiłam sobie test na kartkach (oryginalny 8-) )
Co to był za test? Masz opis, jego treść, źródło do strony www?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Melody
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 23:49
Enneatyp: Obserwator

Re: INTJ (5) X ENTJ (9) ??

#30 Post autor: Melody » niedziela, 20 lipca 2014, 21:40

boogi to był test, który moja mama miała w szafie z czasów jak studiowała psychologię. niestety gdzieś go zapodziałam :c
5w6, iNtuitive af :mrgreen:

ODPOWIEDZ