16 typów w zarysie

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

16 typów w zarysie

#1 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 18:27

1. ENFJ – typ nauczyciela (ekstrawersja, intuicja, uczucie i ocenianie): są to uczniowie nie mające problemów z mówieniem idealizują swoich przyjaciół. Na ogół są dobrymi uczniami a w przyszłości dobrymi rodzicami. Czasami są za bardzo wykorzystywani przez innych i pozwalają na to. W przyszłości są dobrymi terapeutami, nauczycielami, kierownikami ale i dobrymi sprzedawcami.
Idealiści zwani „Nauczycielami” są abstrakcyjni w swoim myśleniu i wypowiadaniu się, kooperatywni w swoim sposobie dochodzenia do celów, oraz dyrektywni i ekstrawertyczni w kontaktach interpersonalnych. Są nazywani mentorami lub krótko „Nauczycielami”. „Nauczyciel” jest w sposób szczególnie uzdolniony w kierunku wydobywania i wywoływania tych potencjalnych możliwości, które każdy z uczących się posiada. Już jako dzieci ENFJ-ty mogą przyciągać gromady innych dzieci gotowych uznać ich przywództwo w zabawie lub pracy. I oni przewodzą nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
„Nauczycieli” spotyka się nie częściej niż w dwóch, trzech procentach populacji. Lubią mieć sprawy uporządkowane. Wolą planować z wyprzedzeniem obydwa rodzaje działalności; pracę i społeczne zaangażowanie i dążą do tego, by absolutnie niezawodnie wywiązywać się ze swoich honorowych zobowiązań.
ENFJ jest naturalnym gospodarzem lub gospodynią dbających o to, by każdy z gości miał jak najlepsze wspomnienia po spotkaniu towarzyskim lub zgromadzeniu, co wyraża się przy takich tradycyjnych okazjach jak śluby, pogrzeby, promocje itp. Posiadając podobne zdolności układania harmonijnych stosunków międzyludzkich. Osoby historyczne posiadające ten typ osobowości to wg Myers-Briggs: Włodzimierz Lenin (ENFJ), Michaił Gorbaczow (ENFJ)

2. ENFP – typ motywatora ( ekstrawersja, intuicja, uczucie i obserwacja): to uczniowie ciągle zakochujący się. lubiący owość i niespodzianki . Potrafią obdarzać uczuciami innych i potrafią wyrażać swoje emocje. Nie boją się swoich uczuć. W dorosłości dobrze się sprawdzają przy sprzedaży, w reklamie, polityce. Lubią kiedy coś się dzieje, kiedy jest jakaś akcja.
Motywatorzy - idealiści są abstrakcyjni w myśleniu i wypowiedziach, współpracujący w osiąganiu celów i ekstrawertyczni w relacjach z innymi. Dla Motywatorów nie może zdarzyć się nic co nie miałoby głębokiego etycznego znaczenia i to w połączeniu z niesamowitym zmysłem motywowania innych daje im umiejętność postrzegania życia jako ekscytującego dramatu brzemiennego zarówno w dobro jak i zło. Ten typ osobowości w populacji generalnej zajmuje około trzech procent, lecz wpływ ich jest duży ze względu na ich nadzwyczajne możliwości oddziaływania na innych. Motywatorzy są gotowi pójść gdziekolwiek i zajrzeć wszędzie tam gdzie jest cokolwiek do zrobienia w kierunku przysporzenia dobra i ograniczenia zła. Nie mogą znieść gdy przeoczą coś co ich otacza, muszą doświadczyć wszystkiego z pierwszej ręki, wszystkich społecznych wydarzeń oddziaływujących na nasze życie. Ożywia ich pragnienie opowiadania historii przez nich odkrytych Mają nadzieję że w ten sposób uda im się ujawnić „prawdę” o ludziach i zagadnieniach, i być orędownikami sprawy. Silna tendencja do „drążenia” bieżących wydarzeń może czynić męczącą dla innych rozmowę z nimi.
Motywatorzy uważają intensywne doświadczenia emocjonalne za niezbędne do przeżywania pełni życia, aczkolwiek nigdy nie zaznają spokoju wstrząsani wrażeniem, że jakaś część ich samych jest niezaangażowana w te doświadczenia. Tak więc tak długo dążą do osiągnięcia emocjonalnej zgodności, że niekiedy zaczynają dostrzegać sami u siebie pewne niebezpieczeństwo utraty kontaktu z własnymi rzeczywistymi uczuciami, które to ENFP-y posiadają w szerokim zakresie różnorodności. Z tym samym zapałem ENFP-y dążą do spontanicznej autentyczności swej osobowości i w tej to intencji zawsze „być sobą” jest zazwyczaj w sposób niewerbalny komunikowane innym osobom, co czyni ich w pewien sposób sympatycznymi. Osoby historyczne posiadające ten typ osobowości to: Charlotte Bronte(ENFP), Oliver Stone(ENFP), Lew Trocki (ENFP), Thomas Paine (ENFP), Carl Rogers(ENFP)

3. ENTJ – typ mobilizatora (ekstrawersja, intuicja, myślenie, ocenianie): to są wymagający uczniowie. Oczekują dużo od nauczycieli i kolegów a w dorosłości od małżonków, dzieci i pracowników. Są dobrymi organizatorami i w przyszłości dobrze funkcjonują w roli kierowników czy administratorów.
Gdy chodzi o ENTJ-ty to największy rozwój osiągnęło u nich porządkowanie, oraz organizowanie w zależności od sytuacji. Ów rodzaj aktywności praktykowany jest wówczas gdy taki rodzaj nieprzewidzianego organizowania jest niezbędny. W następnej więc kolejności ENTJ-ty będą starać się stworzyć plan na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Inżynieria, chociaż praktykowana w pewnym stopniu oczywiście, podczas działań organizacyjnych, nie jest zbyt dobrze rozwinięta ponieważ zostaje niebawem zdystansowana przez szybko rozwijające się talenty organizacyjne. W miarę jak możliwości organizacyjne ENTJ-tów wzrastają, powstaje pragnienie pokazania innym swoich organizatorskich usiłowań. Wzrasta więc dyrektywna rola w ich relacjach społecznych. Z drugiej mają coraz mniej ochoty by informować innych o swoich poczynaniach. Stanowiący niewiele ponad dwa procent całkowitej populacji ENTJ-ty, dążą do przewodzenia innym, i począwszy od ich najmłodszych lat można obserwować, gdy wydają polecenia grupom dzieci. W niektórych przypadkach ENTJ-ty odnajdują siebie jako opiekujących się grupą i jest tajemnicą jak to się dzieje. Lecz prawdą jest, że ENTJ-ty mają silną, naturalną potrzebę tworzenia struktur i zarządzania gdziekolwiek się znajdą, do zaprzęgania ludzi do działania i polecania im by osiągali odległe cele. Przypominają STJ-tów w swojej tendencji do ustalania planów działania, przedsiębiorczości czy organizacji, jednakże ENTJ-ty bardziej poszukują kierunków i celów, aniżeli regulacji i procedur.
Nie mogą nie zbudować organizacji, ani też nie doprowadzić do osiągnięcia swoich celów. Gdy mają pieczę nad organizacją, czy to wojskową, biznesową, edukacyjną, czy też rządowa, ENTJ-ty bardziej niż inni pragną (i generalnie mają takie zdolnosci) by wyobrazić sobie dokąd taka organizacja zmierza i wydają się zdolni by swoją wizję przekazać innym. Ich organizacyjne i koordynacyjne umiejętności dążą do wysokiego rozwoju, co oznacza że należy oczekiwać, że będą dobrzy w systematyzowaniu, wyznaczaniu priorytetów, uogólnianiu, streszczaniu, porządkowaniu, oraz przedstawianiu swoich pomysłów. Ich zdolność do organizowania natomiast , jest być może bardziej rozwinięta niż zdolność do analizowania, tak więc lider - ENTJ może mieć potrzebę by zwrócić się do ENTP-a lub do INTP-a by wnieśli oni tego rodzaju swój wkład.ENTJ-ty podnoszą zazwyczaj rangę odpowiedzialności i są zadowoleni gdy mogą ten wymóg spełnić. Są niezmordowani w poświęceniu dla swojej pracy i z łatwością potrafią odrzucić dla niej inne obszary życia. Znakomici administratorzy w każdej dziedzinie - medycyna, prawo, biznes, edukacja, wojsko. ENTJ-ty organizują swoje jednostki w sprawnie pracujący system, planując z wyprzedzeniem, mając jednocześnie na uwadze działania krótkoterminowe i odległe cele. Każdy rodzaj działania, dla ENTJ-ta, zawsze musi być skierowany na cel, natomiast uczucia ludzi zazwyczaj nie stanowią wystarczającej racji. Wolą podejmować decyzje które nie dotyczą spraw personalnych, chcą pracować z dobrze obmyślonym planem, lubią posługiwać się operacjami inżynieryjnymi i oczekują od innych by poszli w ich ślady. Są zawsze gotowi zredukować biurokrację, krytykować wszystko to co zbyteczne i bezcelowe w miejscu pracy i wolą zwolnić pracownika który nie umie dostosować się do programu i przyczynić się do wzrostu efektywności. Aczkolwiek ENTJ-ty są tolerancyjni w stosunku do ustalonych procedur, potrafią oni,a nawet wolą opuścić jakąś procedurę jeżeli okaże się ona nieefektywna w osiąganiu celu. ENTJ-ty wykorzeniają i odrzucają nieefektywność i nieskuteczność i są niecierpliwi gdy błędy się powtarzają. Postacie historyczne o tym typie osobowości: Douglas MacArthur (ENTJ), Margaret Thatcher (ENTJ), Napoleon Bonaparte (ENTJ), William Tecumsah Sherman (ENTJ), Bill Gates (ENTJ),

4. ENTP – typ wynalazcy (ekstrawersja, intuicja, myślenie, obserwowanie) to uczniowie bardzo ruchliwi, nieuporządkowani. Mają problemy z wzorowym zachowaniem. Częściej zdarzają się im różnego rodzaju zaburzenia zachowania. Robią psikusy kolegom. Czasami te psikusy noszą znamiona czynów zabronionych. W dorosłości są dobrymi przedsiębiorcami. Rola inżyniera - wynalazcy jest tym co osiągnęło w osobowości ENTP-ów największy rozwój. Tak naturalna jest praktyka wynajdywania przez nich różnych gadżetów i mechanizmów, że zaczynają zajmować się tym już we wczesnym dzieciństwie. I ta żyłka dokonywania wynalazków pozostaje im już na stałe. oczywiste jest , że jeżeli tego rodzaju działalność jest uprawiana, powstają pewne inżynieryjne struktury, tak więc następny rodzaj rozwijających się u ENTP-ów zdolności to projektowanie. Od tej chwili planowanie zdarzeń i ich ustawianie chociaż w pewnym stopniu praktykowane w inżynieryjnej działalności rozwija się wolniej i pozostaje w tyle za rozkwitającym talentem inżynieryjnym. Jakkolwiek, każdy rodzaj działań strategicznych wzmacnia umiejętności inżynieryjne i organizacyjne
W miarę jak możliwości inżynieryjne ENTP-ów wzrastają, powstaje potrzeba podzielenia się swoją wiedzą z innymi. A więc wzrasta rola informacyjna w ich relacjach społecznych. Z drugiej strony wykazują coraz mniej chęci do bezpośrednich kontaktów z innymi, czyniąc to jedynie zmuszeni przez okoliczności.
Jako inżynierowie z natury ENTP-y spełniają swoją rolę w świecie ludzi i przedmiotów wyobrażając sobie system społeczny jako system fizyczny bądź technologiczny. Są zawsze czujni na coś co może się przydarzyć, jeżeli zaistnieją określone warunki i spełnione zostaną określone kryteria, są zawsze wrażliwi na różne możliwości. Stanowiąc 2% (najwyżej) populacji Wynalazcy są dobrzy jako analitycy. Posiadają dwie cechy: tolerancję i przyjemność rozwiązywania złożonych problemów. Co jest niezwykle interesujące, ENTP-y są skłonni do wyrażania zainteresowania rozwiązywaniem wszystkiego z czym weszli w kontakt, a to może stanowić źródło inspiracji dla innych którzy są skłonni podziwiać niezaspokojony apetyt na wiedzę ENTP-ów. ENTP-y są więc nieskończenie pomysłowi i są w najwyższym stopniu niechętni do robienia czegoś w sposób szczegółowy, właśnie dlatego że tą drogą określona rzecz zostanie zawsze zrobiona. Charakterystyczne dla nich jest to że nie dostrzegają najprostszych rozwiązań mając ciągle na widoku
nowe projekty, nową działalność, nowe procedury. ENTP-y są pewni wartości swoich zainteresowań i wykazują czarującą zdolność ignorowania standardów, tradycji i autorytetów. W wyniku takiej innowacyjnej postawy, wnoszą często świeżość, nowe podejście do swojej pracy i do życia. Postacie historyczne o tym typie osobowości: Steve Jobs (ENTP), Buckminster Fuller (ENTP), Richard Feynman (ENTP), Nikola Tesla (ENTP.)

5. ESFJ – typ dostawcy ( ekstrawersja, odczuwanie, uczucie, ocena): to uczniowie zgody. Posiadają duże poczucie powinności, przestrzegania uznawanych wartości. Jako małe dzieci bardzo zależni od rodziców a w dorosłości od małżonków.
Dostawcy są konkretni w słowach, zdolni do współpracy w osiąganiu celów, informatywni i ekspresyjni w interakcjach społecznych. Cechą która rozwinęła się u nich najbardziej jest zaspokajanie potrzeb innych ludzi. Niejednokrotnie praktykują to będąc jeszcze dziećmi. Drugą z posiadanych umiejętności jest ochrona innych przed krzywdą i stratą. ESFJ-ty mogą równie dobrze funkcjonować jako inspektorzy lub nadzorcy, jako że ten rodzaj działalności wymaga również logistycznych talentów.
Jako najbardziej towarzyskich spośród wszystkich opiekunów, kontakt z ludźmi pobudza Dostawców do działania. Wielkie korzyści z ich działania czerpią takie instytucje jak szkoły, kościoły, kluby towarzyskie i grupy obywatelskie. Gdziekolwiek się znajdą, ESFJ-ty zawsze przejmują rolę dostarczyciela z przyjemnością poświęcając swój czas i energię aby zapewnić podtrzymanie i rozwój tradycji i przyczynić się do sukcesu.
Sądzi się że Dostawcy stanowią, na szczęście, ogromną grupę bo około 15% populacji generalnej. Jest to okoliczność bardzo szczęśliwa dla nas wszystkich, jako że współpraca i spolegliwość leży po prostu w ich naturze. Wspaniale przewodniczą na wszelkiego rodzaju bankietach, wentach dobroczynnych i balach charytatywnych i temu podobnych imprezach z naturalną zręcznością utrzymując współpracę i delikatne relacje wśród swoich pomocników, jednocześnie niezmordowanie poświęcając swoją uwagę detalom w aranżowaniu różnych dóbr i usług. Jako mistrzowie ceremonii nie mają sobie równych w umiejętności zbliżania innych z łatwością i zaufaniem, pozornie poinformowani o wszystkim co dotyczy każdego z uczestników. Zdolni do zapamiętywania nazwisk ludzi, zazwyczaj już po pierwszym wprowadzeniu i zawsze dbający o zaspokojenie potrzeb swoich gości tak aby zapewnić im jak największy komfort. Postacie historyczne o tym typie osobowości: George Washington (ESFJ), Leonid Breżniew (ESFJ).

6. ESFP – typ demonstratora wykonawcy (ekstrawersja, odczuwanie, uczucie, obserwowanie): to uczniowie otwarci, hojni, ekspresyjni, mają niską tolerancję na niepokój. Potrzebują szybkiej redukcji niepokoju. Są więc niesfornymi uczniami czasami przejawiają zaburzenia zachowania związane z uzależnieniami. W dorosłości są dobrymi wykonawcami, lubią jak coś się dzieje. Są dobrzy w public relations. Powinni unikać prac związanych z nauką, niezbyt dobrze funkcjonują w roli naukowców.
Demonstrarorzy-Wykonawcy są konkretni w rozmowie, praktyczni w osiąganiu celów informatywni i ekspresyjni w interakcjach społecznych. Gdy chodzi o ekspresyjność i towarzyskość można powiedzieć że stanowią ekstremum. Są najbardziej ekspresyjni spośród wszystkich innych typów. Nie czują się zbyt komfortowo gdy muszą mówić innym co ci mają robić, wolą przekazać raczej informację niż wydać polecenie.
Demonstrowanie lub wykonywanie należy rozumieć jako show mający na celu zabawianie innych i pod tym względem ESFP-y czy to w pracy czy też wsród przyjaciół lub w rodzinie są naturalnymi wykonawcami, ludźmi o których śmiało można powiedzieć że cały świat jest dla nich sceną. Zabawnych i kochających zabawę ESFP-ów najbardziej interesuje to, by stymulować wszystkich wokół siebie, pobudzać ich zmysły i przyjemne emocje, czarować ich, tak by mogli odrzucić troski i odprężyć się. Od reprezentujących około dziesięciu procent ESFP-ów promieniuje ciepło i optymizm. Są zdolni dodać otuchy innym swoim zaraźliwym śmiechem i niepohamowaną radością życia. To dobrze że ESFP-y występują licznie, nieco ponad 10% populacji, ponieważ przynoszą radość dla wielu z nas. Uwielbiają ekscytować widownię zabawą, i gdziekolwiek się znajdą, próbują stworzyć show. ESFP-y nie czują się dobrze w samotności poszukują towarzystwa innych gdziekolwiek to możliwe i z reguły je znajdują będąc cudownymi towarzyszami zabaw. ESFP-y - pełni życia, dowcipni rozmówcy zawsze znają najnowszy kawał czy też zabawną historię, sypią dowcipami i grą słów - nic nie jest na tyle poważne lub uświęcone by nie mogło być zabawne. Wykonawcy lubią żyć w głównym nurcie społeczności, oddają się najnowszym kaprysom mody w ubiorze, jedzeniu, piciu i rozrywce. Lubią szyk nowych stylów, nocne kluby, „gorące” nowe grupy muzyczne. Pełni energii i bez zahamowań ESFP-y tworzą nastrój typu „jedzcie, pijcie i weselcie się” wszędzie gdziekolwiek się znajdą, a życie wokół nich toczy się w atmosferze nieustającego wesela. Znane postacie o tym typie osobowości: Elvis Presley (ESFP), Elizabeth Taylor (ESFP), "Magic" Johnson (ESFP)

7. ESTJ – typ nadzorcy (ekstrawertywny, odczuwający, intelektualny, oceniający): to są uczniowie bardzo odpowiedzialni. Odpowiedzialni jako uczniowie, jako koledzy a w dorosłości jako rodzice czy pracownicy. Są bardzo lojalni, realistyczni, uporządkowani, przyziemni, ceniący tradycję Od młodości przynależą do różnego typu obywatelskich organizacji.
Opiekun-Nadzorca jest konkretny w słowach i dąży do osiągnięcia swoich celów, jest również bardzo dyrektywny i ekspresyjny w swoich relacjach społecznych. Ani przez moment nie zawaha się w wyrażeniu swojej opinii o czyichś dokonaniach, ani też nie powstrzyma się od żądania ich poprawienia. Nadzorca czuje się odpowiedziałny za to, by polecenia zostały wykonane zgodnie z jego wolą. Czuje się dumny z własnej odpowiedzialności, i ze swoich starań aby uczynić odpowiedzialnymi innych
Na reprezentujących 10 do 12% populacji generalnej ESTJ-ów można liczyć niezależnie od tego jak bardzo ich obowiązki mogą być trudne, czy też jakich wymagają poświęceń. Są twardzi i nieustępliwi wobec innych osób zaniedbujących
obowiązki. Nadzorca w sposób naturalny ciąży do przejęcia swej roli w relacjach z innymi i czuje się szczególnie odpowiedzialny, aby przekonać tych ludzi do zachowań zgodnych z ustalonymi procedurami i standardami pod groźbą poniesienia konsekwencji. Niczym wytrawny, zdecydowany arbiter będzie wskazywał błędy i wykroczenia kogokolwiek kto zboczy z ustalonej linii; czuje się on zobowiązany postępować w ten sposób i jest niekiedy zaskoczony gdy winowajca nie wydaje się być wdzięczny za jego reprymendy.
Nadzorca jest towarzyski , myślący po obywatelsku i jest zazwyczaj podporą w swojej społeczności. Jest hojny w poświęcaniu swego czasu i energii, i bardzo często należy do rozmaitych klubów użyteczności publicznej, loży i stowarzyszeń
wspierając je poprzez stałą obecność i nadzór, jak też przyjmując rolę lubiącego wypowiadać swe zdanie lidera. Rzeczywiście, róznego rodzaju grupy członkowskie przyciągają ESTJ-a niczym magnes, być może dlatego, że członków satysfakcjonuje do pewnego stopnia jego potrzeba utrzymywania stabilności socjalnych instytucji.Jak wszystkich SJ-tów (opiekunów), ESTJ -ta martwi na dobre rozbicie społeczeństwa, upadek moralności, podkopywanie standardów, zanik tradycji, a więc zrobi on wszystko by zachować i rozwinąć instytucje urzeczywistniające zachowanie porządku społecznego. Nadzorcy są tak dostrojeni do ustabilizowanych, tradycyjnych instytucji , do sposobów zachowań wewnątrz tych instytucji, że wręcz nie mieści im się w głowie by ktoś mógł zechcieć opuścić te instytucje lub w sposób radykalny je zmienić. Znane postaci o tym typie osobowości: Józef Stalin (ESTJ), Colin Powell (ESTJ).

8. ESTP – typ promotora (ekstrawertywny, odczuwający, myślący, obserwujący): to są uczniowie potrafiący wywierać wpływ na kolegów, czasami negatywny. W dorosłości są dobrymi menedżerami przedsiębiorców czy artystów.
Rzemieślnicy- promototorzy są konkretni w słowach i praktyczni w osiąganiu celów.Są również dyrektywni i ekspresyjni w interakcjach społecznych. Nie wahają się podejść do ludzi obcych, aby przekonać ich że powinni na przykład coś zrobić. A inni wykonują ich polecenia nawet bez bliższego zaznajomienia się.
Promotorzy to ludzie czynu. Gdy ktoś o tym typie osobowości jest obecny, zawsze coś musi się dziać. Światła muszą się palić, muzyka grać, i zaczynać zabawa. Dla ESTP-ów rola impresario, negocjatora, rozwiązywacza problemów jest grą. Promocja jest sztuką pozyskiwania innych dla swojego stanowiska, wzbudzania ich zaufania i ESTP-y mają szczególny talent do manewrowania innymi w kierunku w którym sobie życzą. W pewnym sensie manipulują oni ludźmi z taką samą zręcznością jak ISTP-y posługują się narzędziami, obsługują maszyny czy grają na instrumentach muzycznych. Można powiedzieć że ludzie są instrumentami w rękach ESTP-ów i że grają oni na nich z wielką maestrią. ESTP- są reprezentowane w przybliżeniu przez około 10% populacji generalnej, i gdyby do ich opisu miał być użyty tylko jeden przymiotnik należałoby wybrać przymiotnik „zaradny”.
Życie dla Promotorów nigdy nie jest nudne. Dowcipny, zdolny i zabawny ESTP żyje jak gdyby życie było teatrem, i nawet najbardziej banalne codzienne zdarzenia są ekscytujące. Nie traci zbyt wiele czasu na rutynowe czynności. Promotorzy mają talent do dowiadywania się gdzie się coś dzieje. Zawsze wydają się mieć bilet na „gorący” show lub „wielki” mecz (lub mogą mieć go, podczas gdy inni nie), znają zazwyczaj najlepsze restauracje, gdzie kierownicy sali zwykli im mówić po imieniu. Pewne jest, że ESTP-y mają szczery apetyt na wszystko co najlepsze w życiu; najlepsza jedzenie, najlepsze wino, drogie samochody, modne ubiory. Są uprzedzająco grzeczni w stosunku do innych i mili w relacjach towarzyskich, znając wielu, wielu ludzi po imieniu, i wiedząc jak powiedzieć każdemu kogo spotkają to czego ten ktoś oczekuje. Nikt nie jest tak społecznie wyrafinowany jak ESTP, nikt tak uprzejmy i wysublimowany, i nikt nie jest takim mistrzem manipulacji ludźmi którzy go otaczają. Znane postacie o tym typie osobowości: Ernest Hemingway (ESTP), Hugh Hefner(ESTP), FranklinD.Roosevelt(ESTP), Theodore Roosevelt (ESTP), Winston Churchill (ESTP)

9. INFJ – typ doradcy (introwertyczny, intuicyjny, uczuciowy, oceniający): to są poważni uczniowie, studenci i pracownicy. Bardzo łatwo zranić ich uczucia. Są nie tylko dobrymi uczniami, kolegami ale w dorosłości dobrymi małżonkami. W dorosłości są dobrymi terapeutami, ale też mogą być dobrymi ministrami.
Doradcy Idealiści są abstrakcyjni w myśleniu i w wypowiadaniu się, kooperatywni w osiąganiu celów, oraz dyrektywni i introwertyczni w stosunkach interpersonalnych. Doradców charakteryzuje skupianie się na potencjale ludzkim, myślenie kategoriami wartości etycznych, oraz łatwe podejmowanie decyzji. Mała liczebność tego typu osobowości (nieco ponad 2 procent) jest godna pożałowania, jako że INFJ-ty posiadają niezwykle silne pragnienie przyczyniania się do pomyślności innych i odczuwają niekłamaną radość z możliwości udzielenia wsparcia swym przyjaciołom.
Aczkolwiek INFJ-ty pragnęliby być prywatnymi wrażliwymi ludźmi, a nie wystawionymi na widok publiczny liderami, niemniej jednak pracują oni zupełnie intensywnie nad wszystkimi którzy są im bliscy, spokojnie wywierając swój zakulisowy wpływ na rodzinę, przyjaciół i kolegów. INFJ-ty charakteryzują się wielką głębią osobowości. Sami są skomplikowani, a więc mogą zrozumieć i wiedzieć jak postępować w skomplikowanych sprawach i ze skomplikowanymi ludźmi.
Doradcy mogą być trudni do zrozumienia. Mają oni bogate życie wewnętrzne, lecz są pełni rezerwy, i nie uzewnętrzniają swoich reakcji z wyjątkiem tych którym ufają. Wobec takiego zamknięcia się w sobie, INFJ-ty oczywiście niechętnie wyrażają swoje uczucia. Jedynie ich twarz jaśnieje pozytywnymi emocjami, pozostaje zaś ciemna niczym chmura gradowa, gdy chodzi o emocje negatywne. W rzeczywistości, dlatego że posiadają oni rozwiniętą zdolność reagowania na uczucia innych, mogą czuć się raczej lekko zrażeni swoim otoczeniem i to być może jest powodem tego że chcieliby oni zachować prywatność, milcząco cofając się przed kontaktami z innymi ludźmi. Jednocześnie nawet przyjaciele, ci co znają INFJ-ta od lat, mogą odnajdywać w nim takie strony jego osobowości które okażą się zaskakujące. Nie ma tu niekonsekwencji. INFJ-ty bardzo cenią sobie swoją integralność, lecz mają
oni tak zawiłą, tajemniczą osobowość, która czasami wprawia w zakłopotanie nawet ich samych.
Doradcy mają silne poczucie empatii (wczuwania się) i mogą mieć świadomość emocji lub intencji innej osoby, obojętnie dobrej lub złej, jeszcze zanim ten ktoś zda sobie z tego sprawę. Owo „czytanie w myślach” może przybierać formy wyczuwania czyichś ukrytych zmartwień i chorób i to w takim stopniu który jest trudny do zrozumienia dla innych. Nawet sami Doradcy nieczęsto potrafią odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób potrafią tak bardzo dogłębnie wnikać w uczucia innych. Ponadto INFJ w większym stopniu niż inni wykazuje zdolność rozumienia fenomenu psychiki i często może przewidywać zdarzenia; przeszłe, bieżące i przyszłe. Tego rodzaju ponadnormalna intuicja jest często spotykana u INFJ-tów i może rozciągać się na ludzi, przedmioty i wydarzenia, przybierając formy wizji, przepowiedni, ostrzeżeń, słuchowego i wizualnego wyobrażenia o zdarzeniach które mają nastąpić, jak również tajemniczego (telepatycznego) porozumiewania się na odległość.
Znane postacie o tym typie osobowości: Emily Dickenson(INFJ), Mahatma Gandhi (INFJ), Eleanor Roosevelt(INFJ)

10. INFP – typ uzdrawiacza ( introwertyczny, intuicyjny, uczuciowy, obserwujący) : to uczniowie idealistyczni, poświęcający się dla innych, skromnych, nie czekających na pochwały. W dorosłości bardzo rodzinni. Są najlepszymi lekarzami, psychologami, terapeutami, duchownymi, architektami, ale nigdy w interesie .
Uzdrawiacze idealiści są abstrakcyjni w myśleniu i w rozmowie, kooperatywni w dążeniu do celu, oraz informatywni i introwertyczni w kontaktach interpersonalnych. Uzdrawiacze prezentują wobec otoczenia pozorny spokój i zasługujące na uwagę sympatyczne oblicze. Aczkolwiek ich ogólna powierzchowność może sprawiać wrażenie pewnej rezerwy, a nawet nieśmiałości, jednakże w ich wnętrzu można znaleźć wszystko tylko nie rezerwę, ponieważ ich wrażliwość na problemy innych jest taka jaką nie zawsze spotyka się u innych typów osobowości. Ich troska jest rzeczywiście głęboka, żarliwa gdy chodzi o poszczególne osoby lub sprawę której są zwolennikami, a ich gorącym pragnieniem jest przynosić pokój i uczciwość tym których kochają i światu.
Uzdrawiacze widzą głęboki sens w idealiźmie oparty na silnie rozwiniętej moralności i postrzegają świat jako etyczny i prawy. W rzeczywistości by zrozumieć INFP-ów musimy zrozumieć ich idealizm jako prawie bezgraniczny i bezinteresowny, który inspiruje ich do podejmowania nadzwyczajnych poświęceń dla kogoś lub dla czegoś w co wierzą. INFP jest książęciem lub księżniczką z bajki, obrońcą wiary podobnie jak sir Galahad lub Jaonna d’Arc. Uzdrawiacze spotykani są w zaledwie jednym procencie populacji generalnej, chociaż niekiedy ich idealizm pozostawia ich w poczuciu jeszcze większej izolacji z reszty społeczeństwa.
Uzdrawiacze poszukują w swoim życiu jedności, jedności ciała i umysłu, emocji i intelektu, być może dlatego iż prawdopodobnie posiadają oni uczucie wewnętrznego podziału wciskającego się w ich życie, który to zaczyna się począwszy od ich często nieszczęśliwego dzieciństwa. Dzieciństwo Uzdrawiaczy jest przepełnione fantazją, co na nieszczęście wielu rodziców nie aprobuje a nawet karze. W pragmatycznie myślącej rodzinie, rodzice wymagają od dzieci by były uspołecznione i pilne w jakiejś konkretnie obranej drodze, a więc będą preferować to rodzeństwo które potrafi dostosować się do rodzicielskich oczekiwań. W ten sposób INFP-y zaczynają postrzegać samych siebie jako brzydkie kaczątka. Dzieci o innych typach osobowości zazwyczaj wzruszają ramionami na tego rodzaju rodzicielskie oczekiwania i nie dostosowują się do nich, lecz nie INFP-y.
Pragnąc usatysfakcjonować swoich rodziców i rodzeństwo, lecz zupełnie nie wiedząc jak to zrobić, próbują ukryć swoją inność, wierząc że to źle być tak dziwacznym, tak niepodobnym do swoich solidnych braci i sióstr. Chcą wiedzieć, niektórzy z nich przez pozostałą resztę swego życia, czy aby na pewno są OK. Są całkowicie w porządku, jednakże są różni od reszty swojej łabędziej rodziny ponieważ wychowywani zostali w rodzinie kaczek. Jednak uprzytomnienie sobie powyższego i rzeczywiste uwierzenie w to nie przychodzi im łatwo. Głęboko zaangażowani w pozytywne wartości i dobro, nauczeni wierzyć że zło tkwi w nich samych, INFP-y mogą zacząć rozwijać pewną fascynację problemami dobra i zła, sacrum i profanum. Wychowawcy podążają w kierunku czystości, lecz może również pochłaniać ich uwagę bluźnierstwo, gdyż ciągle mają się na baczności przed niegodziwościami jakie mogą czaić się wewnątrz nich. Tak więc kiedy INFP-y zaczynają wierzyć w swą podatność na nieczyste pokusy, mogą zacząć oddawać się aktom samopoświęcenia w pokucie. Inni rzadko wykrywają to wewnętrzne rozdarcie, ponieważ owo zmaganie jakie toczy się między dobrem a złem we wnętrzu INFP-ów, nie znajduje swego ujścia na zewnątrz.
Znane postacie o tym typie osobowości: Emily Bronte(INFP),AnnMorrow Lindbergh(INFP), Albert Schweitzer(INFP )

11. INTJ – typ mistrza umysłu ( introwertyczny, intuicyjny, myślący, oceniający): to są uczniowie najbardziej niezależni od wszystkiego. Oni kochają logikę i idee, mają silną potrzebę naukowych dociekań, badań.
Planowanie rozmaitych ewentualności i organizacja zarządzania, osiągnęły największy rozwój w przypadku INTJ-ów. Cechy te nie mają charakteru działalności informacyjnej. Są raczej dyrektywne, ponieważ planista mówi innym co mają robić, i w jakim porządku daną rzecz wykonywać. W miarę jak zdolności organizacyjne INTJ-ów wrastają, powstaje skłonność do brania pod swoją pieczę wszystkiego co dzieje się wokół.
To właśnie jest jedną z cech która odróżnia ich od pozostałych NT-ów, jako że w większości ich zachowanie jest podobne do innych. Jakkolwiek istnieje jeszcze jeden rodzaj zachowania który wyodrębnia ich spośród innych NT-ów. Są oni znacznie bardziej pewni siebie, niż pozostali i charakteryzują się bardzo silną wolą. Są raczej rzadkością, gdyż stanowią około 1% populacji. Są bardzo rozsądni, dlatego też podejmowanie decyzji przychodzi w sposób naturalny, i rzeczywiście nie spoczną dopóki sprawy nie są uporządkowane a decyzje nie podjęte. Są to osoby zdolne do formułowania spójnych, dalekowzrocznych planów działania, jak też do organizacji działań.
INTJ-ty przyjmują tylko te idee które uznają za użyteczne, innymi słowy te które będa skutecznie pracować na rzecz zrealizowania ściśle określonych przez INTJ-ty celów. Naturalni liderzy INTJ-ty, niezbyt chętnie przyjmują kierownictwo projektów, czy grup, woląc pozostawać w tle, do czasu aż inni wykażą swoją niezdolność do przewodzenia. INTJ-ty są w najwyższym stopniu pragmatykami, a rzeczywistość postrzegają jako tygiel do rafinacji swoich strategii służących realizacji ściśle określonych celów. W pewnym sensie podchodzą do rzeczywistości jak do gigantycznej szachownicy, ciągle poszukując strategii o jak najwyższej opłacalności
i mając zawsze w zanadrzu alternatywny plan na wypadek ewentualnego błędu strony przeciwnej. Dla INTJ-ta struktury organizacyjne, czy procedury operacyjne nie są nigdy arbitralne, ani nie są czymś niewzruszonym. Są elastyczne i mogą być
zmieniane, improwizowane i wygładzane. W swojej pogoni za skutecznym działaniem, spośród wszystkich typów INTJ-ty charakteryzują się najbardziej otwartym umysłem. Żaden pomysł nie jest zbyt zwariowany aby nie mógł być przyjęty, jeżeli może okazać się użyteczny. INTJ-ty to naturalni „burzomózgowcy”, zawsze otwarci na nowe koncepcje, mało tego, agesywnie ich poszukujący. Są również zawsze w pogotowiu na wypadek konsekwencji wynikających z zastosowania nowych pomysłow. Teorie które nie sprawdzają się w praktyce są szybko przez INTJ-ty odrzucane. I przeciwnie; efektywne idee są bezwzględnie wdrażane, nie licząc się z kosztami personalnymi w przeliczeniu na czas i energię.
Znane postaci o tym typie osobowości: Thomas Jefferson (INTJ), Piotr Wielki (INTJ)

12. INTP – typ architekta (introwertyczny, myślący, intuicyjny, obserwujący): uczniowie wierni nauce, i poznawaniu i zgłębianiu nowych rzeczy. Często uznawani są za moli książkowych. Są bardzo dokładni w komunikowaniu się z innymi. Są doskonałymi logikami, filozofami i uczonymi teoretykami. Odnajdują się też dobrze w bardzo konkretnych zawodach takich np. jak sprzedawca.
Inżynieria strukturalna - architektonika największy stopień rozwoju osiągnęła u INTP-ów i z tej to przyczyny ów typ osobowości nazywany jest Architektami. Ich główne zainteresowania to kształtowanie struktur, budowanie, konfiguracje przestrzenne przedmiotów. W miarę jak możliwości inżynieryjne INTP-ów wzrastają ich pragnieniem staje się przekazywanie wiedzy innym o jakichkolwiek swych inżynieryjnych usiłowaniach. Tak więc zaczyna wzrastać ich informatywna rola w relacjach społecznych. Z drugiej strony mają coraz mniej ochoty by kiedykolwiek zrobić coś w kierunku zaktywizowania innych. Jedynie zmuszeni przez okoliczności pozwalają sobie na przyjęcie takiego obciążenia, i wychodzą z tej roli tak szybko jak tylko mogą to zrobić bez szkody dla swojej firmy.
Odległe cele INTP-ów to zawsze jakieś przeprojektowanie otoczenia, nadawanie kształtu, konstruowanie, obmyślanie, czy to gdy chodzi o budynki, instytucje, przedsiębiorstwa, czy też o teorie. Patrzą oni na świat naturalnie i po obywatelsku, jako nieco więcej niż surowy materiał do obróbki zgodnie z ich projektem, jako bezkształtny głaz pod ich młotek i dłuto. Ayn Rand, mistrz w opisywaniu charakteru Racjonalistów, opisuje ich charakterystykę na przykładzie architekta Howarda Roark,
w „Źródle”. :
„Spoglądał na granit. Nie śmiał się, a oczy utkwił świadomie w otaczającej go ziemi. Twarz miała w sobie coś pierwotnego. Nie zawierała pytania ni błagania. Wystające kości policzkowe, wychudzone, zapadnięte policzki, szare oczy chłodne i nieruchome, pogardliwie zaciśnięte usta, usta oprawcy lub świętego. Patrzył na granit. Przyciąć go, pomyślał, i zbudować ściany. Patrzył na drzewo. Przepołowić je i zrobić krokwie. Spoglądał na rdzawe żyły widoczne na kamieniu i pomyślał o żelazie które może kryć się pod powierzchnią gruntu. Wytopić je i zrobić strzelające ku niebu dźwigary. Te oto skały, pomyślał, są tutaj po to by mi służyć; czekają na świder i dynamit. Czekają by je rozłupywać, rozdrabniać, rozcierać, i na nowo kształtować, czekają by kształtować je moimi rękami.
Wielu odbiera taką postawę jako arogancką, i INTP-y są trochę tacy, szczególnie w swoich późniejszych latach, po dokonaniu odkrycia że większość innych ludzi ma fałszywe pojęcie na temat praw natury i oto oni sami stanowią tę najważniejszą siłę napędową , że muszą przeciwstawiać się w pojedynkę naturze i społeczeństwu w niekończących się zmaganiach, po to by końcowy efekt był klarowny i dawał nadzieję na sukces. Jeżeli jest to arogancja, to bynajmniej nie wynika ona z próżności i nie ulega wątpliwości że ten sposób rozumowania skłania Projektantów Inżynierów do przewodzenia na wielu szczeblach struktury cywilizacji.
Ten typ osobowości posiadał Albert Einstein (INTP)

13. ISFJ – typ protektora (introwertyczny, odczuwający, uczuciowy, oceniający): to uczniowie charakteryzujący się ciągłym zmęczeniem. Mają tendencję do zawierania znajomości z prowokatorami, podżegaczami. W dorosłości są dobrymi pielęgniarkami (pielęgniarzami) , nauczycielami , sekretarzami, bibliotekarzami, kierownikami średniego szczebla i gospodyniami.
Obrońcy są konkretni w słowach i zdolni do współpracy w realizacji zadań. W interakcjach społecznych są informatywni i uprzejmi. Swoją energię kierują na ochronę innych przed krzywdą i stratą. Tendencja ta ujawnia się u nich już nawet w dzieciństwie.
Podstawowym pragnieniem Obrońców jest służenie i dbałość o innych, lecz w tym przypadku „służba” jest rozumiana nie jako zaopatrywanie innych w rzeczy niezbędne do życia (W czym celują Dostawcy), lecz jako ochrona przed przed pułapkami życia i szkodą jaką życie może wyrządzić. Prawdopodobnie Obrońcy stanowią liczną grupę w populacji, z pewnością nie mniej niż 10%. I jest to dobre, ponieważ są oni w obronie czujni i w dostatecznym stopniu zapewniają bezpieczeństwo wszystkim w swojej rodzinie, w kręgu przyjaciół, czy też w miejscu
pracy. Czerpią wielką satysfakcję z opieki nad innymi a swoją pomoc proponują delikatnie wówczas kiedy jest ona potrzebna. Odczuwają radość pomagając ludziom pokrzywdzonym i lepiej niż inni znają ich braki i ich potrzeby.
Obrońcy spełniają swą opiekuńczą rolę spokojnie i ze skromnością, dlatego też ich działanie nie zawsze jest w pełni docenione. Nie są tak otwarci i rozmowni jak Dostawcy, z wyjątkiem zamkniętego kręgu przyjaciół czy krewnych z którymi mogą gawędzić niezmordowanie tak długo aż minuta po minucie nie opowiedzą wszystkich szczegółów ze swego życia. Ich nieśmiałość wobec obcych jest często odbierana jako sztywność czy nawet chłód, podczas gdy w rzeczywistości ISFJ-ty to ludzie o gorących sercach i niezwykle sympatyczni z radością ofiarujący siebie będącym w potrzebie i co ciekawe ich zainteresowanie może się zmniejszyć kiedy niedawny potrzebujący przestaje mieć kłopoty.
Ich spokój powinien w rzeczywistości być odbierany, nie jako wyraz chłodu, lecz jako wyraz szczerości i poważnego traktowania problemu. Podobnie jak wszyscy Opiekunowie, ISFJ-ty mają wysoko rozwinięty purytański etos pracy który podpowiada im że praca jest dobrem, a na rozrywkę trzeba zapracować o ile w ogóle można sobie na nią pozwolić. Najmniej hedonistyczni spośród wszystkich, ISFJ-ty wolą pracę, przez długie godziny wykonując niewdzięczne zajęcia, które inni woleliby pominąć. Sumienność i umiar to również cnoty ISFJ-tów. Kiedy podejmują się jakiegoś zadania wykonają go z pewnością jeżeli leży to w ludzkiej mocy. Znają wartość środków materialnych i czują wstręt do marnotrawienia czy niewłaściwego użycia tych środków. Obrońcy są całkowicie zadowoleni jeżeli mogą pracować samotnie, prawdę powiedziawszy mogą odczuwać nawet pewien dyskomfort jeżeli powierzy im się funkcję kierowniczą. Mogą wówczas próbować wykonywać wszystko samodzielnie raczej niż wymagać aby wykonali to inni.
Ten typ osobowości posiada George Bush (ISFJ)

14. ISFP – typ kompozytora ( introwertyczny, uczuciowy z odczuwaniem, obserwujący): to uczniowie nieśmiali, izolujący się, nierozmowni, wrażliwi. Dobrze się czują i maja osiągnięcia w malowaniu, muzyce, tańcu, lubią naturę. W swoje działania angażują się bardzo mocno.
Kompozytorzy są konkretni w wypowiedziach, praktyczni w osiąganiu tego czego chcą, informatywni i uprzejmi w swoich społecznych rolach. Są tak samo niechętni do wydawania poleceń innym osobom jak Demonstratorzy, a nawet może to się uwidocznić jeszcze bardziej, ponieważ są oni bardziej niż Demonstratorzy ugrzecznieni.
Jak wszyscy Rzemieślnicy mają oni naturę artystyczną. Kompozytorzy (być może dziesięć procent populacji) zdają się celować w „sztukach pięknych” posiadając nie tylko naturalną grację ruchów, lecz również wrodzony zmysł podpowiadający im co jest, a co nie jest odpowiednie w artystycznych kompozycjach. Oczywiście przez komponowanie nie musimy rozumieć wyłącznie pisania muzyki. Jest to bowiem wnoszenie harmonii w jakikolwiek aspekt rzeczywistości odbieranej pięcioma zmysłami. Tak więc szczególnie utalentowani malarze, rzeźbiarze, choreografowie, twórcy filmów, pisarze tekstów piosenek, mistrzowie kuchni, dekoratorzy czy projektanci mody, bez względu na płeć, należą z reguły do typu ISFP.
Kompozytorów, podobnie jak innych Rzemieślników cechuje specyficzny talent „taktycznego” dokonywania zmian, i zdolność ta odróżnia ich radykalnie od Idealistów, Racjonalistów i Opiekunów (którzy posiadają również swe specyficzne zdolności). Słowo „taktyczny” oznacza że Rzemieślnicy są ściśle związani ze światem fizycznym, ich zmysły są dobrze dostrojone do rzeczywistości. Lecz kiedy na przykład Instrumentalista dostraja się do narzędzia i sposobu jego użycia, To Kompozytor dostraja się do udczuwania zmienności barw, linii, tekstury, aromatu, smaku, dźwięku, dotyku, zapachu, poczucia harmonii. To połączenie dwóch ekstremów - konkretu i zmysłowości wydaje się być czymś naturalnym dla ISFP-ów i stanowi jak gdyby osnowę i wątek ich działania.
Znane postacie o tym typie osobowości: Wolfgang Amadeus Mozart (ISFP), Vincent Van Gogh (ISFP), Paul Gauguin (ISFP) Johnny Carson (ISFP), Barbra Streisand (ISFP)

15. ISTJ – typ inspektora (introwertyczny, doznaniowy, myślący, oceniający): to uczniowie stanowiące chlubę szkoły. Często próbują reformować swoich kolegów a także innych ludzi. W dorosłości są dobrymi bankowcami, inspektorami, rewidentami księgowymi, księgowymi, inspektorami podatkowymi, nadzorcami w bibliotekach i szpitalach, nauczycielami a także wywiadowcami
Ispektorzy są nie tylko konkretni w słowach i zdolni do współpracy w realizacji zamierzeń, są również dyrektywni i uprzejmi w interakcjach społecznych. Chociaż nie zawsze otwarci na kierowanie innymi, nie wykazują w tym względzie jakiejś szczególnej niechęci.
Stanowiący około 10% populacji Inspektorzy charakteryzują się stanowczością w sprawach praktycznych, stoją na straży tradycyjnych instytucji, i gdyby do opisu ich osobowości należało wybrać tylko jeden przymiotnik, „niezawodny” byłby tym właściwym. Czy to w domu czy w pracy ISTJ-ty są w sposób nadzwyczaj solidni i niezawodni, szczególnie wtedy gdy chodzi o kontrolowanie ludzi czy rzeczy które znajdą się w ich polu widzenia. Na Inspektorów można liczyć gdy chodzi o kontrolę produktów i prowadzenie księgowości rozmaitych instytucji. Tak więc Inspektorzy mogą prowadzić księgi rachunkowe np. płodów rolnych czy innych wytwarzanych dóbr, jak również kontrolować szereg innych otaczających ich spraw.
Ispektorzy są sumienni i dokładni w pracy kontrolnej. Wszystko musi znaleźć się pod ich lupą. Nie ma takich odchyleń od obowiązujących standardów które nie byłyby odkryte. Uważają za swój obowiązek dostrzeganie wszelkich nieprawidłowości i raportowanie o nich. Wolą pracować raczej poza sceną, bez możliwości konfrontacji z osobami popełniającymi nieprawidłowości i wykroczenia. W rzeczywistości ISTJ są raczej spokojni i poważni, wykonują swoją pracę bez fanfar i szumnej reklamy tak więc ich poświęcenie jest często niezauważane i niedoceniane.
Inspektorzy odczuwają niechęć i nieufność do wszelkich fantazyjnych i ekstrawaganckich form, zarówno jeśli chodzi o sposób wysławiania się, jak i ubiorów czy miejsc. Ich słowa sa proste i swojskie bez pretensjonalnych i górnolotnych sformułowań, ubrania praktyczne i raczej tradycyjne niż stanowiące ostatni krzyk mody, a ich domy i miejsca pracy są zazwyczaj pełne prostoty, uporządkowane i funkcjonalne raczej, niż supernowoczesne czy luksusowe. W swoim wyborze przedmiotów będących własnością osobistą takich jak samochody, meble, biżuteria i inne kierują się przede wszystkim ich ceną i trwałością. Wygoda i wygląd mają mniejsze znaczenie. Klasyka, antyki i przedmioty odziedziczone są cenione szczególnie, osiągając pewien ustalony status - ISTJ- w każdej sytuacji przedkładają to co w starym stylu nad nowości. Nawet wakacje nie wydają się odpowiednią porą aby dać się skusić na egzotyczne jedzenie, napoje lub lokale.
Znane postacie o tym typie osobowości: Woodrow Wilson (ISTJ), Harry S. Truman (ISTJ), Królowa Elżbieta II (ISTJ)

16. ISTP – typ instrumentalisty (introwertyczny, myślący, doznaniowy, obserwujący): uczniowie tacy mają jasno określone cele. Są nieustraszeni. Mają duże zapotrzebowanie na nowe wrażenia, podniety, czyli zapotrzebowanie na adrenalinę. W związku z tym ulegają popędom, mają skłonności do uzależnień. Lubią różnego rodzaju narzędzia, instrumenty, broń, często stają się technicznymi znawcami . Ich zainteresowania koncentrują się wokół łączności. Często niepoprawnie są diagnozowani jako cierpiący na dysleksję albo nadmiernie aktywni. W poszukiwaniu wrażeń często popadają w konflikty z kolegami, nauczycielami, rodzicami, itd.
Rzemieślnicy-Instrumentaliści są nie tylko konkretni w rozmowie i praktyczni w realizowaniu zamierzeń, są również dyrektywni i uprzejmi w swoich rolach społecznych. Mimo że dyrektywni podobnie jak Promotorzy, to jednak ich dyrektywność w dużej mierze złagodzona jest przez ugrzecznienie i skłonność do izolacji. Niezbyt chętnie nawiązują kontakty z nieznajomymi, lecz jeżeli już nawiążą to nie wahają się gdy chodzi o wydawanie im poleceń. I mogą być w tym całkowicie skuteczni, ponieważ inni są skłonni ich polecenia wykonywać.
Podobnie jak inni Rzemieślnicy, Instrumentaliści są ludźmi zręcznie prowadzonych akcji, lecz ich szczególna natura przejawia się w wielkiej łatwości, wręcz mistrzostwie w posługiwaniu się rozmaitymi narzędziami; od mikroskopijnego wiertła do ponaddźwiękowego odrzutowca, od koła garncarskiego do fortepianu. Narzędzia, przez co należy rozumieć wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne, instrumenty muzyczne, przyrządy tnące, broń, to tylko cztery spośród wielu kategorii narzędzi które nam służą. Większość z nas posługuje się oczywiście narzędziami z większą lub mniejszą zręcznością, lecz ISTP-y (tylko 10% populacji) to pod tym względem wirtuozi. Mają naturalną zdolność do podporządkowywania sobie narzędzi, ich adaptacji do swoich potrzeb. Stają się więc adeptami wszelkich zawodów gdzie takie umiejętności są pożądane. Już od najmłodszych lat ISTP-ów przyciągają narzędzia niczym magnes. A te które wpadną im w ręce domagają się ich użycia, a więc ISTP-y manipulują nimi. I rzeczywiście, jeżeli jakimś narzędziem obojętnie czy to skalpelem, czy łopatą, operuje ktoś z wielką precyzją, można przypuszczać, że operatorem tym jest prawdopodobnie ISTP.
Postacie o tym typie osobowości to: Michael Jordan (ISTP), Charles Lindbergh (ISTP), Clint Eastwood (ISTP), Karol XII (Szwedzki) (ISTP)
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 18:47 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#2 Post autor: Aleksandrowa » wtorek, 25 sierpnia 2009, 09:48

.....
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 00:25 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#3 Post autor: Snufkin » wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:24

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 18:48 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#4 Post autor: Aleksandrowa » wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:28

...
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 września 2009, 00:25 przez Aleksandrowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#5 Post autor: yusti » wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:52

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 19:53 przez yusti, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Poetownik
Posty: 334
Rejestracja: czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:11
Enneatyp: Mediator

#6 Post autor: Poetownik » wtorek, 25 sierpnia 2009, 18:23

yusti, ale to nie są typy socjoniczne, tylko MTBI-owe. Być może wiesz o tym, ale w takim razie ostatnią literkę typu powinnaś pisać wielką literą, żeby nie było wątpliwości..

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#7 Post autor: Kemal » wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:23

I socjonika i MBTI są zbyt sztampowe. Z kilku typów znalazłbym coś dla siebie.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re:

#8 Post autor: .Anka. » czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:38

Poetownik pisze:yusti, ale to nie są typy socjoniczne, tylko MTBI-owe. Być może wiesz o tym, ale w takim razie ostatnią literkę typu powinnaś pisać wielką literą, żeby nie było wątpliwości..
:shock: a to nie to samo? To czym się różni socjonika od MTBI? Tak w skrócie...

I znowu trafiłam! Snufkin od początku dla mnie INTP/INTJ a wcale socjoniki nie rozumiem... :roll:
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Re:

#9 Post autor: Kemal » czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:29

.Anka. pisze: :shock: a to nie to samo? To czym się różni socjonika od MTBI? Tak w skrócie...
Różnica jest taka, że socjonika to sekciarstwo, a MBTI to demagogia :mrgreen:
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: 16 typów w zarysie

#10 Post autor: Chinook » czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:31

Jest temat w tym dziale, na kilka stron o różnicach... Wystarczy przejrzeć liste tematów by go znaleźć, nawet nie trzeba wyszukiwarki używać. :twisted:
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:50 przez Chinook, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poetownik
Posty: 334
Rejestracja: czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:11
Enneatyp: Mediator

Re: Re:

#11 Post autor: Poetownik » czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:39

.Anka. pisze:
Poetownik pisze:yusti, ale to nie są typy socjoniczne, tylko MTBI-owe. Być może wiesz o tym, ale w takim razie ostatnią literkę typu powinnaś pisać wielką literą, żeby nie było wątpliwości..
:shock: a to nie to samo? To czym się różni socjonika od MTBI? Tak w skrócie...
Tutaj boogi doskonale opisal na czym polega różnica :)

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 16 typów w zarysie

#12 Post autor: Rilla » niedziela, 30 sierpnia 2009, 16:31

Ciekawe. Szkoda Snuf że nie dałeś opisów poszczególnych typów do ich oddzielnych tematów, bo trudno dyskutować w gronie całej szesnastki.

Wszystkich opisów nie czytałam. Zajęłam się tylko INFP i doszłam do wniosku, że nie jestem INFP. :? W życiu tylu komplementów na raz nie usłyszałam ni nie przeczytałam. Nie jestem taka dobra, nie jestem... Nie jestem godna bycia INFP albo ten opis jest przesłodzony do bólu albo ten typ jest zarezerwowany tylko dla ludzi pokroju Matki Teresy. Zgadza się jednak parę rzeczy:
W rzeczywistości by zrozumieć INFP-ów musimy zrozumieć ich idealizm jako prawie bezgraniczny i bezinteresowny (...)
O tak, bardzo mi przykro, gdy ludzie tego nie rozumieją. Ja im pomagam, cieszę się, że jestem potrzebna, że potrafię im pomóc, że oni tej pomocy chcą, że zaufali mi, a oni po tym pytają bezczelnie: "jak mam ci się odwdzięczyć?". Rozumiecie to?! Mówię, że nic nie chcę, a oni brną dalej, obiecują mi, że dadzą mi to, tamto. Nie wierzą mi. Biorą mnie za skończoną łajzę, myślą, że im pomogłam tylko dlatego, żeby teraz ich wykorzystać i dostać coś w zamian. A ja po prostu chciałam im pomóc. Takie to przykre. Bardzo przykre. Szczególnie jeśli zrobi Ci to Twoja własna przyjaciółka.
Uzdrawiacze poszukują w swoim życiu jedności, jedności ciała i umysłu, emocji i intelektu
A to prawda. Nawet z tego względu wątpiłam w swoją czwórkowość, gdy jeszcze dobrze Enneagramu nie znałam. Podobno Szóstki dążą do takiej harmonii.
Głęboko zaangażowani w pozytywne wartości i dobro, nauczeni wierzyć że zło tkwi w nich samych, INFP-y mogą zacząć rozwijać pewną fascynację problemami dobra i zła, sacrum i profanum.
O tak, tak. Uwielbiam tę tematykę.
Problem poczucia inności też się zgadza, choć miałam mimo wszystko wspaniałe dzieciństwo.

Właśnie ciekawi mnie ten opis inności INFP:
Dzieciństwo Uzdrawiaczy jest przepełnione fantazją, co na nieszczęście wielu rodziców nie aprobuje a nawet karze. W pragmatycznie myślącej rodzinie, rodzice wymagają od dzieci by były uspołecznione i pilne w jakiejś konkretnie obranej drodze, a więc będą preferować to rodzeństwo które potrafi dostosować się do rodzicielskich oczekiwań. W ten sposób INFP-y zaczynają postrzegać samych siebie jako brzydkie kaczątka. Dzieci o innych typach osobowości zazwyczaj wzruszają ramionami na tego rodzaju rodzicielskie oczekiwania i nie dostosowują się do nich, lecz nie INFP-y.
Pragnąc usatysfakcjonować swoich rodziców i rodzeństwo, lecz zupełnie nie wiedząc jak to zrobić, próbują ukryć swoją inność, wierząc że to źle być tak dziwacznym, tak niepodobnym do swoich solidnych braci i sióstr. Chcą wiedzieć, niektórzy z nich przez pozostałą resztę swego życia, czy aby na pewno są OK.
Czy to nie jest dość czwórkowe? tzn. nie ukrywanie inności, ale jej poczucie. Poczucie mojej inności od reszty globu polega między innymi, a nawet w dużej mierze właśnie na tym, że matka bez przerwy utwierdzała mnie w tym, że jestem inna od innych, nie taka, jaka być powinnam. Mówiła: "patrz na Iksińską, jaka jest ambitna i pracowita/patrz na Igreka jaki jest obowiązkowy/itd" a w domyśle: "ty taka nie jesteś, jesteś inna".

Chyba będę musiała przeczytać wszystkie opisy, by coś dla siebie wybrać. :? Ale nie będzie to INFP. To typ aniołów; jeden procent populacji...
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 16 typów w zarysie

#13 Post autor: yusti » niedziela, 30 sierpnia 2009, 17:48

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 19:59 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: 16 typów w zarysie

#14 Post autor: Rilla » niedziela, 30 sierpnia 2009, 23:06

Dzięki yusti za troskę.

Poświęciłam teraz tym opisom trochę więcej czasu i moja racjonalna część (w5) puknęła mnie właśnie w głowę. Snuf, co Ty wyrabiasz? xD Czytałeś to w ogóle? A może, i to bardzo prawdopodobne, sam to napisałeś i to Twój taki żart? Nie zdziwiłabym się. Przecież opis INFP tak przesiąknięty jest subiektywizmem, że aż z niego wycieka. Trudno w ogóle z tych ochów i achów wyszukać coś sensownego. Raczej wyczuwam intencje autora tekstu niż je widzę. Znając Twój gust powinno Ci się to nie spodobać.
Dlaczego wszystkie opisy typów są normalne prócz tego? Mam wrażenie, że chcesz każdego przekonać, kto wcześniej uznawał się za INFP, że nim nie jest.
Rozsądek (jaki mam, taki mam, ale mam) mi mówi, że jednak jestem INFP. Czytałam inne opisy MBTI w książce "Typy miłości" Alexandra Avila- tytuł dość zniechęcający, ale charakterystyka INFP dobra, pasująca do mojej. Poza tym po oczyszczeniu z "ochowania" tekst Snufa też byłby w porządku, całkiem trafny.

Jeszcze sporo mam z INFJ. Zastanawiam się, czy przypadkiem nim nie jestem. Opis dość pasuje, a przynajmniej tak mi się wydaje. Doradzać lubię, robię to często odruchowo nie zastanawiając się nad tym. Mówię: "zrób to", "nie rób tego", "na twoim miejscu", ale nie narzucam. Tak, opis się zgadza. Mimo to intuicyjnie coś mi nie gra. W książce Alexandra Avila też opis tego typu niby mi pasował, ale jakoś nie byłam do niego przekonana i wolałam opis INFP, też pasujący. Bardzo nie pasuje mi słowo "oceniający". Jakoś żaden z tych dwóch opisów nie zajął się tym epitetem. Co to znaczy "oceniać" według MBTI? Chodzi o zwykłe ocenianie świata? przydzielanie łatek: dobry/zły, mądry/głupi, ładny/brzydki? Nie lubię oceniać, bardzo tego nie lubię i nawet tego nie potrafię. Świat jest zbyt skomplikowany, by wszystko tak szufladkować. Wszystko ma dwie strony: dobrą i złą, nawet te strony je mają, a one też.

Eeee! Ze względu na to, że z tych opisów nie mogę wybrać sobie typu, a w książce Alexandra Avila wytypowałam się na INFP, to nim zostanę. Chyba że ktoś ma dla mnie jakieś wskazówki...
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: 16 typów w zarysie

#15 Post autor: jouziou » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 00:34

Rilla pisze:Nie lubię oceniać, bardzo tego nie lubię i nawet tego nie potrafię. Świat jest zbyt skomplikowany, by wszystko tak szufladkować. Wszystko ma dwie strony: dobrą i złą, nawet te strony je mają, a one też.
Też jestem INFP i nie lubie oceniać, w tej książce którą czytałaś (tego Alexandra Avili) było coś wspomniane o niechęci ienefepów do oceniania? Może to jakaś cecha wspólna, bo znam jednego (!) INFP, który też przed oceną zjawisk, rzeczy, a w szczególności ludzi ucieka i woli się nie wypowiadać.
Rilla pisze:Eeee! Ze względu na to, że z tych opisów nie mogę wybrać sobie typu, a w książce Alexandra Avila wytypowałam się na INFP, to nim zostanę. Chyba że ktoś ma dla mnie jakieś wskazówki...
Mam jedną: zostań INFP i nie sugeruj się takimi krótkimi opisami, nie tędy droga 8)

najlepsze są właśnie takie obszerniejsze artykuły na temat danego typu, a nie kilka zdań-.-
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

ODPOWIEDZ