6 a 2

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

6 a 2

#1 Post autor: BlackRose » niedziela, 1 lipca 2012, 21:19

Ostatnio dobrze znaną osobę błędnie wytypowałam jako dwójkę, bo okazała się 6w7 :shock: byłam pewna, że to 2, bo:
-widziałam przywiązanie (czy szacunek) do wszelkich autorytetów i liczenie się z ich zdaniem
-przywiązanie do tradycji
-dbanie o dobry kontakt z ludźmi
-poświęcanie wiele uwagi problemom innych ludzi
-niechęć do braku uczuciowości i zimnego racjonalizmu
-wczuwanie się w nastroje innych, patrzenie z emocjonalnej perspektywy
-dbanie o swój wizerunek, opinię
-bezwzględne zaufanie do innych (to przecież chyba NIE JEST szóstkowe??)
-zręczne poruszanie się w nieformalnych układach i 'prestiżowi' znajomi


czy można być szóstką pozytywnie nastawioną, taką, która nie ma żadnych czarnych myśli ani ostrożnego, podejrzliwego podejścia do wszystkiego wokół?
i po czym najlepiej odróżnić szóśtkę od dwójki? wiem, że jednym typem kieruje strach, a drugim chęć zyskania uznania, jednak ich zachowania wydają mi się dość podobne.


5w4

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Re: 6 a 2

#2 Post autor: Riviette » niedziela, 1 lipca 2012, 21:31

A w jaki sposób "okazała się" tą Szóstką?
6w5, IEI

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: 6 a 2

#3 Post autor: BlackRose » niedziela, 1 lipca 2012, 22:27

przez rozwiązanie testu :wink:
5w4

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Re: 6 a 2

#4 Post autor: Riviette » niedziela, 1 lipca 2012, 22:41

Nie rozumiem, czemu wielu ludzi traktuje ten test jak wyrocznię. Z twojego opisu koleżanki faktycznie bardziej skłania się ku byciu Dwójką.
6w5, IEI

Awatar użytkownika
Jubi
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2007, 21:39

Re: 6 a 2

#5 Post autor: Jubi » niedziela, 8 lipca 2012, 21:55

Ano.
Riviette dobrze pisze. Test nie jest wyrocznią :)
Wiele osób zaznacza błędne odpowiedzi myśląc, że są tacy jacy by chcieli być.


Bezwzgledne zaufanie do innych? Błaaagam :D
Nawet te szóstki których empatia jest tak rozwinięta, że bronią największych łajdaków doszukując się powodów dla ich działań, nie potrafią w czystej pełni zaufać najbliższym przyjaciołom.

Choć może być tak, że nie znasz do końca przyjaciółki? (No spójrz na to szóstkowe, nieufne pytanie;D)
6w5

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: 6 a 2

#6 Post autor: Charlotte » wtorek, 10 lipca 2012, 15:05

Test nie jest wyrocznią bo sama gdy zaczynałam z enneagramem i zrobiłam test to wszyło że jestem 2... potem poznałam parę 2, parę 6, poczytałam o tych typach, i wyszło na to że jednak jestem 6. Tylko z silną potrzebą pomagania innym :D Takie szóstki też istnieją i to częściej można je spotkać niż myślisz. A co do poprzednika to bym nie powiedziała, że szóstki nie są w stanie w pełni zaufać najlepszemu przyjacielowi. Znam dziewczynę 1, którą uważam za najlepszą przyjaciółkę, siostrę, i bliską osobę. Powierzyłabym jej moje życie bez żadnego zmartwienia, że zrobi coś czego będę mogła żałować.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 6 a 2

#7 Post autor: boogi » wtorek, 10 lipca 2012, 17:19

Szóstka, w szczególności so i na przeciętnych poziomach, może bardzo przypominać Dwójkę. Szóstką kieruje lęk, całkiem widoczny na poziomach przeciętnych, zaś wariant so określa że Szóstka porusza się w społeczeństwie - tam przede wszystkim znajdując i same lęki (nie ufa innym), i jednocześnie rozwiązanie swoich lęków (stara się nawiązać sojusze z innymi ludźmi, przypodobać się by zyskać ich przychylność i w ten sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo). Nie ufając swojemu głównemu Ośrodkowi (Intelektu), i działając za pomocą dwóch pozostałych (Emocji i Działania) może w swoich zachowaniach przypominać Dwójkę.
Niemniej jednak różnica pozostaje. Dwójka jest typem przede wszystkim Emocjonalnym, będzie szukać bliskości i zjednoczenia z innymi; będzie chciała tę bliskość przeżyć i odczuć. Szóstka jest typem Intelektualnym, będzie szukać bezpieczeństwa w relacjach z innymi: sojuszy, powiązań, wzajemnych gwarancji. Dwójka coś tobie zaoferuje, by otrzymać potwierdzenie tego, że jest kochana (wstyd). Szóstka - czegoś od ciebie będzie wymagać, by otrzymać potwierdzenie posiadania sojuszu (lęk). Dwójka jako typ Emocjonalny będzie chciała uzyskać pewną pozycję wyższości: to ja tobie daję, więc teraz musisz mnie lubić (dążenie do tego, by inni byli od Dwójki zależni; dwójkowy obraz siebie w oczach innych jako kogoś lepszego). Szóstka chętniej wtopi się w otoczenie, nie starając się wpływać na swoich sojuszników (poszukuje u nich stabilizacji - autorytetu zewnętrznego, wsparcia grupy - gdyż sobie nie ufa).
Oczywiście powyższy akapit dotyczy poziomów przeciętnych, takich ludzi jest najwięcej. Zdrowe typy takich problemów nie mają, więc są enneagramowo "mniej wyraźne". Chore typy mają już takie problemy, że pomylić się nie da: hipochondria Dwójek i paranoja Szóstek są łatwo i szybko dostrzegalne.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Charlotte
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 24 września 2011, 08:59
Enneatyp: Lojalista

Re: 6 a 2

#8 Post autor: Charlotte » wtorek, 10 lipca 2012, 18:33

Lepiej bym tego nie ujęła, Boogi.
Kontrfobiczne 6 z mocnym skrzydłem 7
ENFj - EIE - Mentor - Aktor

ODPOWIEDZ