Piątki a "bycie sobą" w relacjach międzyludzkich

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#16 Post autor: minou » piątek, 15 lutego 2008, 18:22

silver pisze:P. S. Własnie przemknęło mi przez myśl że sama czasem tak robię.
Niemożliwe. Więc piątki jednak nie odpowiadają za wszystkie niedopowiedzenia tego świata.


-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#17 Post autor: silver » piątek, 15 lutego 2008, 18:32

minou pisze:
silver pisze:P. S. Własnie przemknęło mi przez myśl że sama czasem tak robię.
Niemożliwe. Więc piątki jednak nie odpowiadają za wszystkie niedopowiedzenia tego świata.
Jeśli się przypadkiem izoluję i ktoś pyta dlaczego, informuję. Minimalizuję niedopowiedzenia. :)
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#18 Post autor: minou » piątek, 15 lutego 2008, 18:39

silver pisze:Jeśli się przypadkiem izoluję i ktoś pyta dlaczego, informuję. Minimalizuję niedopowiedzenia. :)
Ja też tak robię. - To powiedziałam ja, piątka. 8)
silver pisze:Jak odróżnić kiedy 5 analizuje a kiedy faktycznie jej wszystko jedno?
Jeśli nie analizuje, to poinformuje, że jej wszystko jedno. :wink:
-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#19 Post autor: silver » piątek, 15 lutego 2008, 18:51

I życie stało się prostsze. :P
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#20 Post autor: M. » piątek, 15 lutego 2008, 22:12

Silver, daj sobie spokój z tą chorą piątką, o której ciągle piszesz :wink: To jakiś niereformowalny przypadek.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#21 Post autor: ewutek » piątek, 15 lutego 2008, 23:57

"Bycie sobą" w relacjach z innymi oznacza dla Piątki (nie każdej) koniec większości znajomości. :lol:
silver pisze:Jak odróżnić kiedy 5 analizuje a kiedy faktycznie jej wszystko jedno?
Im więcej się zastanawia, tym mniej jej "wszystko jedno".
5w6

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#22 Post autor: silver » sobota, 16 lutego 2008, 10:48

M.
Chore przypadki to moja specjalność. 8)
ewutek pisze:"Bycie sobą" w relacjach z innymi oznacza dla Piątki (nie każdej) koniec większości znajomości. :lol:


Dlaczego?
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#23 Post autor: ewutek » sobota, 16 lutego 2008, 12:02

silver pisze:
ewutek pisze:"Bycie sobą" w relacjach z innymi oznacza dla Piątki (nie każdej) koniec większości znajomości. :lol:
Dlaczego?
Odpowiedź na pytanie znajdziesz w tym temacie.
A w tym poczytasz o skutkach piątkowego "bycia sobą" w towarzystwie.
5w6

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#24 Post autor: silver » sobota, 16 lutego 2008, 13:10

ewutek

Myślę że 5 nie rozumieją intencji osób które je otaczają i też ich wiara w te osoby jest mocno okrojona.
Pkt. 2, 3-to wg mnie rodzaj komplementu
Pkt. 4, 5-wyraz... hm... sympatii, być może ktoś na tyle lubi towarzystwo Piątek że ich ograniczona dostępność wydaje mu się niewystarczająca . :D
Pkt. 1-jak dla mnie punkt wyjścia do szukania przyczyny i być może sposobu jak nauczyć Piątkę bardziej cieszyć się życiem
Zazwyczaj kiedy ktoś kieruje w nasza stronę niezbyt przyjemne uwagi, nie chce zaszkodzić ani urazić, chce dobrze. Co z tego że bylibyśmy nieustannie chwaleni i głaskani, zasypywani komplementami-to nie rozwija. Mam wrażenie ze często za takim zachowaniem kryje się albo interesowność, albo zwykła obojętność, zawsze lepiej odbierane jest kiedy mówimy coś miłego, natomiast tylko osoba której autentycznie na nas zależy odważy sie na krytykę. Oczywiście nie wyłącznie krytykę, ale szczera jest więcej warta niż tysiąc słów mdłych i układnych.
Ludzie są w stanie zrozumieć bardzo wiele, o ile da sie im taka szansę.

P. S. Do tematu wrócę, na razie czas goni... ;)
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

Awatar użytkownika
bluemoonka
Posty: 337
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 23:03
Lokalizacja: Home

#25 Post autor: bluemoonka » sobota, 16 lutego 2008, 16:15

Jestem 5 i nie jestem zimna,a druga sprawa mówienie wprost o co chodzi i zrozumienie innych to jedne z moich podstawowych zasad.
W wolnych chwilach robię smutne miny, udaję zwłoki albo wpierdalam batony. - V
5w4
ISTj

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#26 Post autor: Kemal » sobota, 16 lutego 2008, 16:36

silver pisze: Myślę że 5 nie rozumieją intencji osób które je otaczają i też ich wiara w te osoby jest mocno okrojona.
U mnie jako u równocześnie piątki i empatyka jest trochę inaczej. Zazwyczaj doskonale wiem czego inni ode mnie oczekują i wiem jak powinienem się zachować by zdobyć czyjąś przychylność. Ale w praktyce nie pragnę by wszyscy mnie kochali więc nie dostosowuję się do innych.
Dobrze rozumie etykę relacji pośród ludzi. Jest świadom kto z kim jest w dobrych i złych stosunkach. Jest skłonny być zbytecznie ufny. Bardzo wierzy w uczciwość i przyzwoitość innych wokół niego. Zdrady łatwo nie zapomina. Przybiera różne tony uprzejmości i łagodności w rozmowie. Unika wyznań i pięknych słów. Jest bardzo wielkoduszny. Wie jak wybaczyć nawet wrogom, jeśli szczerze się przyznają. Utrzymuje demokratyczne relacje ze wszystkimi których zna.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#27 Post autor: mleczak » sobota, 16 lutego 2008, 22:20

Nie, nie rozumiem zazwyczaj intencji ludzi, ale też oni nie starają się specjalnie żebym je rozumiał. Ja jestem otwarty więc można mi wytłumaczyć wiele i postaram się zrozumieć. Tylko trzeba podjąć ten wysiłek, powiedzenia mi o tym, a nie zakładać że się domyślę. Odwdzięczę się tym samym, bo wiem że wiele ze mnie jest trudno zrozumieć. Ale jeżeli ktoś nie chce zrozumieć mnie, nie słucha tego co mówię, sądzi że wie lepiej jak działam i co miałem na myśli, to sorry, ale nie będę starał się go zbyt mocno.
Chcesz coś ode mnie, bądź gotów dać tyle samo, choć mogę od ciebie nigdy tego nie zażądać.
Co do twoich interpretacji silveri, okay, tylko zauważ jak są te uwagi wypowiadane, nie jesteśmy zazwyczaj szczególnymi empatami więc zostają nam słowa i ich sens.
Krytyka - okay, ale niech będzie sformułowana jak rzeczowa krytyka a nie jak wyrzut, to po pierwsze. Po drugie i chyba ważniejsze nawet, nie walić w nas emocjami, proszę. Masz problem, wyjaśnij, przedstaw, powiedz co według ciebie można z tym zrobić. Wtedy okay, przyjmę twe słowa, rozważę je. Ale jeżeli tylko będziesz robić mi wyrzuty, obrażać się, próbować na mnie wymusić coś, szczególnie szantażem emocjonalnym, to będę stawiał opór. Proste.
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#28 Post autor: silver » niedziela, 17 lutego 2008, 08:13

mleczak pisze: Chcesz coś ode mnie, bądź gotów dać tyle samo, choć mogę od ciebie nigdy tego nie zażądać.
Gra, reguła wzajemnosci to w zasadzie to co próbuję wyrazić w postach.
mleczak pisze:Co do twoich interpretacji silveri, okay, tylko zauważ jak są te uwagi wypowiadane, nie jesteśmy zazwyczaj szczególnymi empatami więc zostają nam słowa i ich sens.
(...) . Masz problem, wyjaśnij, przedstaw, powiedz co według ciebie można z tym zrobić. Wtedy okay, przyjmę twe słowa, rozważę je. Ale jeżeli tylko będziesz robić mi wyrzuty, obrażać się, próbować na mnie wymusić coś, szczególnie szantażem emocjonalnym, to będę stawiał opór. Proste.
Jasne, na szantaz w jakiejkolwiek postaci zazwyczaj zaczynamy się zbroić i automatycznie jestesmy na 'nie'.
Ale zapytam jeszcze prościej. Czy przeszło Ci kiedyś przez usta świadome, zwyczajne i wcale niewymuszone: 'zależy mi na tobie'? To nawet nie wymaga empatii. ;)
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#29 Post autor: mleczak » niedziela, 17 lutego 2008, 09:48

Przeszło, nie raz. Wtedy kiedy naprawdę to czułem, ale dochodzenie do tego, że czasami jest najprościej wyrazić zwykłymi słowami, zajęło mi trochę czasu i mocy obliczeniowej mózgu. A przede wszystkim nigdy jeżeli wiedziałem że tego w tym momencie osoba oczekuje, bo by sie wydawało mniej szczere.
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

silver
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 7 lutego 2008, 22:28

#30 Post autor: silver » poniedziałek, 18 lutego 2008, 13:15

mleczak pisze:. A przede wszystkim nigdy jeżeli wiedziałem że tego w tym momencie osoba oczekuje, bo by sie wydawało mniej szczere.
Szczerze mówiąc, miałabym w nosie jak zabrzmi. Ważne ze byłoby szczere. :D
4w3 ENFP
"The proper function of man is to live - not to exist."

ODPOWIEDZ