Interpretacja

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

Interpretacja

#1 Post autor: melonka » sobota, 8 września 2007, 15:20

Czy lubicie interpretować - obrazy, wiersze, etc? Może troszkę dziecinny temat :oops: . Czy zdarza wam się na szukać głębszego sensu w normalnych rzeczach? Mi na przykład spadła z tablicy korkowej fotografia byłej klasy oraz kalendarz. Mimowolnie zrozumiałam to, że to już przeszłość, nie warto się na to oglądać, że oni już o mnie zapomnieli :roll:


You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#2 Post autor: Orest Reinn » sobota, 8 września 2007, 15:27

Wiersze to ja bym najchętniej wszystkie ustawowo spalił i zakazał ich pisania - jak ktoś ma coś do przekazania to niech to powie wprost, a nie udaje mądrzejszego przez jakieś zaszyfrowany bełkot :roll:
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#3 Post autor: mleczak » sobota, 8 września 2007, 15:50

Nie zgodzę się Orest. Dla mnie poezja to sposób wyrażenia swoich odczuć, lepszy/bliższy niż ich normalne wyrażenie słowami. Może masz uprzedzenie ze względu na nauczycielskie pytania w stylu "Co poeta miał na myśli?" (wiem jak takie działania mogą człowieka zdenerwować) i dlatego przenosisz to na poezję w całości. Czasami poezja też nie ma żadnego znaczenia, jest po prostu zabawą słowami (no chyba że zaczniemy mówić o podświadomości autora).
Co do tematu głównego. Tak zdarza interpretować różne zdarzenia w sposób symboliczny (np. kiedy odpadł mi kwiat z ususzonej róży skojarzyłem to pora pójścia dalej, wyrwania się z pozy dekadencji którą sam sobie narzuciłem), albo sam czasami zachowuję się w sposób mający dodatkowe znaczenie dla mnie (symboliczne gesty, zachowania). Nie wpływa to jakoś na moje życie, bo symbol pochodzi ode mnie a nie z zewnątrz, więc nie może być żadnym "znakiem od Bogów", jedynie dodaje mu smaczku.
Wierszy raczej nie interpretuję, zanurzam się w obrazach, odczuciach jakie przywołują. Tak samo mam z obrazami.
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#4 Post autor: ktośtam » sobota, 8 września 2007, 16:08

Czy zdarza wam się na szukać głębszego sensu w normalnych rzeczach?
Kiedyś miałem tak na każdym kroku, ale teraz już mi to przeszło. Oczywiście nie wierzyłem, że te zdarzenia mają jakiś sens - jednak zawsze automatycznie przychodziło mi na myśl symboliczne znaczenie, zawsze był jakiś powód do przemyśleń... ;)

Awatar użytkownika
angelique1990
Posty: 82
Rejestracja: środa, 14 marca 2007, 20:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5 Post autor: angelique1990 » sobota, 8 września 2007, 16:28

Interpretować nie tyle, ale ja mam coś takiego, ze w elementach sztuki, a najczesciej w muzyce, we własnym wierszu zamykam wspomnienia, uczucia. Np: jest piosenka i kiedy ja usłysze widze w głowie dana sytuacje, dany czas w moim życiu, określoną osobe.... I to z kolei pociaga za soba kolejne skojarzenia, jak obecne w tamtym czasie zapachy, słowa i mase innych szczegołow. "Przwoływanie kadr przeszłosci" ma ogroomny wpływ na moj nastrój...a gdy spadnie na mnie chęc zagłebiania sie w łancuch wspomnien - skojarzen to moich wypowiedzi powiedzianych w takim stanie nikt nie byłby w stanie zinterpretować :D
5w4, dużo z 4 INTJ sp/sx/so

"I lie inside myself for hours..."

...Je aime la France...

Awatar użytkownika
Komarzyca
Posty: 39
Rejestracja: środa, 15 sierpnia 2007, 18:46
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Komarzyca » sobota, 8 września 2007, 19:31

Kiedyś nie lubiłam poezji, a teraz uważam ze to absolutne mistrzostwo swiata. Cenię poetów za to, że paroma słowami potrafią oddać uczucia albo przemyślenia, ktorych opisanie w prozie zajełoby co najmniej stronę A4.
To jest krótka i zwięzła forma, a tak wiele mówiąca. Chciałabym umieć pisać wiersze, dobre wiersze, ale to jest po prostu wyższa półka. Wisława Szymborska, Beata Kurek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska piszą i pisały bardzo piękne wiersze.
A znaki też, czesto jakaś wróżba czy coś, i lubię podpasować to do rzeczywistosci. Ale to tak z przymrużeniem oka ;)
chyba 5w4, INTJ
Może w życiu chodzi o to żeby czasem być idiotą

OtherTruth
Posty: 207
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 19:01

#7 Post autor: OtherTruth » sobota, 8 września 2007, 19:44

...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 września 2010, 16:23 przez OtherTruth, łącznie zmieniany 1 raz.
Odrywam się od przeszłości.
Jeżeli chcesz-próbuj szczęścia i napisz do mnie.

Awatar użytkownika
Inca-17
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 19:37

#8 Post autor: Inca-17 » sobota, 8 września 2007, 20:14

Kiedyś bardzo nie lubiłam poezji. Gdy w szkole na lekcji trzeba było interpretować jakiś utwór liryczny, chciałam, by ta lekcja się jak najszybciej skończyła. Raz, że było nudno, dwa, że nie wiedziałam o czym w ogóle jest mowa. Nie wczuwałam się w tekst. Teraz zauważyłam, że poezja potrafi zachwycić, gdy porusza problemy i tematy, które dotyczą nas samych, bądź interesują. Sama nawet napisałam kilka tekstów... :roll:
5w4

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#9 Post autor: Orest Reinn » sobota, 8 września 2007, 20:58

Dla mnie poezja to sposób wyrażenia swoich odczuć, lepszy/bliższy niż ich normalne wyrażenie słowami.
Cenię poetów za to, że paroma słowami potrafią oddać uczucia albo przemyślenia, ktorych opisanie w prozie zajełoby co najmniej stronę A4.
To jest krótka i zwięzła forma, a tak wiele mówiąca.
Ciekawe, ja potrafię swoje uczucia opisać jednym słowem (nie przytoczę tu żadnych przykładów z oczywistych względów), bądź krótkim spojrzeniem (również niezbyt przyjemnym) ;] Czyż jest coś bardziej i lepiej oddającego uczucia niż wzrok pt. "nie zbliżaj się, bo pożałujesz"? :lol:

Czy wy na pewno jesteście piątkami? Wynocha do działu wyżej! :twisted:
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#10 Post autor: mleczak » sobota, 8 września 2007, 21:59

Orest, nie wiem. Mam silnie rozwinięte skrzydło czwórkowe, ale z własnych obserwacji czwórką raczej nie jestem. Ale spoko, idąc za twoją propozycją zacznę udzielać się tam częściej :lol:

Wydaje mi się że uczucia to dość skomplikowane sprawy. Można nazwać je jednym słowem ale to uproszczenie.Np. Boję się. Okay określam stan ale czego się boisz, jak bardzo, dlaczego, jak objawia się twój strach. Strach strachowi nierówny Zresztą tak jest z każdym uczuciem, I po prostu język poezji wydaje mi się odpowiedniejszą metodą opisania tego.
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
Kassandra
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

#11 Post autor: Kassandra » niedziela, 9 września 2007, 09:43

Orest Reinn pisze: Czy wy na pewno jesteście piątkami? Wynocha do działu wyżej! :twisted:
Orest, odwal się, < tu krótkie spojrzenie wiele mówiące> :P

A serio, to jak się zakochasz, to wtedy pogadamy. Poezja wtedy może pomóc ująć coś co człowiek nie ma pojęcia jak ogarnąć.

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#12 Post autor: Orest Reinn » niedziela, 9 września 2007, 10:39

Na serio gadasz jak czwórka :roll:
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

#13 Post autor: melonka » niedziela, 9 września 2007, 12:01

Coś robi się ciutek nieprzyjemnie... :roll:
You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#14 Post autor: Orest Reinn » niedziela, 9 września 2007, 12:09

Niee, wszystko w normie :) P_a ją przywróciła :P
5w4
XNTp

Rubia_Brasiliana
Posty: 56
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2007, 12:44

#15 Post autor: Rubia_Brasiliana » niedziela, 9 września 2007, 13:11

Ja też nie lubiałam lekcji polskiego, na których interpretowało się wiersze :? Może dlatego, że nauczyciel narzucał swoje własne rozumienie tego, co poeta miał na myśli i ciężko było trafić na to, co akurat chciał usłyszeć :shock:
Poza tym faktycznie, łatwiej zrozumieć poezję, którą możemy w jakiś sposób odnieść do naszych własnych przeżyć i doświadczeń.

ODPOWIEDZ