No to pierwszy temat

Wiadomość
Autor
sobiepani
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 23:57

#16 Post autor: sobiepani » czwartek, 19 października 2006, 12:57

Basketcase pisze:Chciałoby się. Niestety, wszyscy mamy nie tak trudne do rozszyfrowania mechanizmy, które nami kierują.
No właśnie :lol: , chciałoby się, fakt, mam skrzydło 4 i to bardzo rozbudowane :? Ale nie można popadać w paranoję, indywidualizmu garść pozostaje. Typy charakterów- to tak jak np. poszczególne rasy. Czy każdy Afrykańczyk mimo podobieństw będzie miał takie same rysy ? Czy każda 5w4 na świecie będzie reagować zawsze niezmiennie i tak samo jak ja? O nie, to by był świat klonów, na szczęście posiadamy drobne, indywidualne rysy w postaci genów, wpływów, stopnia rozwoju, zainteresowań, które również mogą nas inspirować do odmiennych zachowań.
Poza tym "sereotypowy" to nie jest określenie, którym opisałbym Enneagram. Nie jest to sztywny, skostniały system szufladkowania ludzi, ale mapa po motywacjach, emocjach i iluzjach jakie ludzie produkują, aby przetrwać.
Przeanalizowałam dogłębniej ten test i zgadzam się, jednak enneagram, jak każda, nawet najdokładniejsza, mapa, przybliża bardzo dokładnie lecz jedynie ogólnikowo. Nie będzie pokazywać szczegółów, które mogą ulegać ciągłym zmianom i są indywidualne. NIe panikujmy - każdy ma szansę na bycie ciut indywidualnym :D

A tak poza wszystkim - mogą chyba występować ludzie o złożonych osobowościach, którzy będą np. wykazywać połączenia między nie łączącymi się numerami, takie ciemne typy o zaburzeniach psychicznych? Np. paranoicy? Co o tym sądzicie?


5w4

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#17 Post autor: Basketcase » czwartek, 19 października 2006, 16:41

Oczywiście, masz rację.
mogą chyba występować ludzie o złożonych osobowościach, którzy będą np. wykazywać połączenia między nie łączącymi się numerami, takie ciemne typy o zaburzeniach psychicznych? Np. paranoicy? Co o tym sądzicie?
Zaburzenia psychiczne są wpisane w typy. Tutaj się z Tobą nie zgadzam. Zaburzenia też wynikają z typów Enneagramu i wynikają z przeciążenia systemów obronnych, a może także czynników chemicznych/genetycznych.

Za (dość starą - być może są jakieś aktualizacje) książką Helen Palmer "Enneagram".

1 - Osobowość obsesyjno-kompulsywna
2 - Osobowość histeryczna/Osobowość zależna
3 - Osobowość typu A
4 - Osobowość depresyjna/Zaburzenia maniakalno depresyjne
5 - Osobowość schizoidalna/unikająca
6 - Osobowość paranoidalna
7 - Osobowość narcystyczna
8 - Socjopata
9 - Typ bierno-agresywny/Obesyjno-kompulsywny z dominacją obsesji

Będę walczyć ze skakaniem po typach do ostatniej kropli krwi. Dziwię się, że proceder ten haniebny uprawia znana z racjonalności Piątka, a znana z nieracjonalności Czwórka ją poprawia.

Może EWENTUALNIE przy rozszczepieniu jaźni, tu można by podyskutować, ale jestem sceptyczny.
Obrazek

sobiepani
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 23:57

#18 Post autor: sobiepani » czwartek, 19 października 2006, 17:15

Po pierwsze nie bierz proszę moich rozważaniań tak na poważnie, przecież są niegroźne - to jedynie swobodna dyskusja ! 8)
Basketcase pisze: Będę walczyć ze skakaniem po typach do ostatniej kropli krwi. Dziwię się, że proceder ten haniebny uprawia znana z racjonalności Piątka, a znana z nieracjonalności Czwórka ją poprawia.
Bo ja z lekka prowokuję :D by w ten sposób wyciągnąć informacje :P A poza tym tak już ze mną jest, że nie od razu mam do wszystkiego ślepe zaufanie. Jednak ponieważ nie posiadam żadnej szerszej wiedzy na ten temat, więc moje rozmyślania nie muszą być rozsądne, a wziąwszy pod uwagę powyższe (brak podstaw merytorycznych o enneagramie) zastosuję z rozsądkiem znaną taktykę piątki i wycofam się z dalszego rozwiązywania tego problemu :D, by go ewentualnie odłożyć na kiedyśtam.

A za książki o enneagramie chętnie się chwycę, jak.. będę miała chwilę.
Pozdrawiam :!:
5w4

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

#19 Post autor: NoLeader » czwartek, 19 października 2006, 17:37

Mam pytanie do Basketcase

Czy w tej książce o jakiej mówiłes jest opisane na jakiej zasadzie występują połączenia typów z innymi?

Bo są teorie, że jest to wynik stresu relaksu albo że przyjęcie pewnych cech jest określony ogólnie przez charakter osobowości.

Jeśli masz ochotę to opisać, to byłoby fajnie, jeśli to temat zbyt rozległy to luz, olać.

Pozdrawiam.

ps. co to jest osobowość typu A ?

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#20 Post autor: Basketcase » czwartek, 19 października 2006, 18:12

Czy w tej książce o jakiej mówiłes jest opisane na jakiej zasadzie występują połączenia typów z innymi?
Nie, to stara książka, nie ma w niej nawet skrzydeł.
Bo są teorie, że jest to wynik stresu relaksu albo że przyjęcie pewnych cech jest określony ogólnie przez charakter osobowości.
Zgadza się. Enneagram.pl dobrze to opisuje.
Jeśli masz ochotę to opisać, to byłoby fajnie, jeśli to temat zbyt rozległy to luz, olać.
Generalnie połączenia rozwijają się przy bardzo niezdrowej lub zdrowej osobowości. Są oznaką desperacji albo rozwijania swojej osobowości. Przejmujesz odpowiednio negatywne lub pozytywne cechy E-typów połączonych. Tak przynajmniej wygląda stan wiedzy na dziś. Po szczegóły odsyłam do opisów typów na enneagram.pl.

Mam też przypuszczenie, oparte na własnym doświadczeniu, że typ połączony może w czasie dorastania przejść w swoje połączenie i przyjąć je jako swój typ. Jako dziecko byłem chyba podręcznikową Jedynką i przez całe moje życie to połączenie na mnie mocno wpływało. Ostatnio trochę mniej, ale wystarczy popatrzeć na niektóre moje posty...

Także mój ojciec, który jest Piątką, z tego co mi opowiadał, w młodości zachowywał się jak Ósemka. Może coś w tym jest.

Oczywiście to tylko moje hipotezy, nawet nikogo o to nie pytałem, w życiu nie podałbym tego jako rzetelnej wiedzy.
co to jest osobowość typu A ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5%9B%C4%87_typu_A
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 października 2006, 18:25 przez Basketcase, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

#21 Post autor: NoLeader » czwartek, 19 października 2006, 18:22

Ok, dzięki za odpowiedź :)

Dzieju
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 09:31

#22 Post autor: Dzieju » niedziela, 22 października 2006, 10:36

:D
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 października 2006, 21:14 przez Dzieju, łącznie zmieniany 1 raz.

Dzieju
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 09:31

#23 Post autor: Dzieju » niedziela, 22 października 2006, 10:38

I zobaczcie filozofowie, który typ ma najwięcej postów :wink:

Awatar użytkownika
Vault 24
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 19:47

#24 Post autor: Vault 24 » niedziela, 22 października 2006, 20:02

Cóż, panie Dzieju... nie dziwię się, że typy 4w5 oraz 5w4 są większością na forum. Sprowadza się to do tego, że jako typy introwertyczne najczęściej podejmujemy wysiłki służące zgłębieniu własnej psychiki. Osobiście trafiłem tutaj z innego forum, na którym przebywam codziennie, ale bardzo szybko doceniłem enneagram.
Jest genialny, w oparciu o tą analizę zdobyłem więcej śmiałości w autoanalizie. Lepiej rozumiem siebie, i uczę się jak być zdrową piątką. :)

Witam wszystkich introwertyków, mam nadzieję że dyskusje tutaj nie będą ubogie i dużo wniosą do naszych osobowości.

PS
Pragnę się offtopic'owo pochwalić własnoręcznie wykonaną sygnaturą. Mój typ to 5w4, co do joty!
Obrazek

Awatar użytkownika
Mrs. Shooter
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 30 października 2006, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

#25 Post autor: Mrs. Shooter » poniedziałek, 30 października 2006, 15:59

No to ja się dopisuję, choć tak naprawdę nie mam niczego mądrego do powiedzenia (lub boję się swojej przypusczalnej śmieszności?) :) Pozdrawiam wszystkie piątki, jak i piątki ze skrzydłem 4, jak i wszyystkie czwórki
5w4
-----------
Ogłoszenie
Zaginął rozum. Czas zaginięcia nieokreślony. Maść zielono-czerwono-niebiesko-czarna z kilkoma starymi brązowymi łatamii.
Nr kontaktowy 55 555 55 55.
Znalazcę czeka wysoka nagroda.

Awatar użytkownika
Ann
Posty: 56
Rejestracja: środa, 25 października 2006, 22:25

#26 Post autor: Ann » poniedziałek, 30 października 2006, 17:42

Mrs. Shooter pisze:No to ja się dopisuję, choć tak naprawdę nie mam niczego mądrego do powiedzenia (lub boję się swojej przypusczalnej śmieszności?) :) Pozdrawiam wszystkie piątki, jak i piątki ze skrzydłem 4, jak i wszyystkie czwórki
witamy :D nie martw się, juz w innym temacie wyszło, że tu chyba połowa czworek i piątek boi się wyjść na idiotów ;)
4w5

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#27 Post autor: tzlm » poniedziałek, 30 października 2006, 18:08

Tak, tak witamy. :D

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#28 Post autor: Basketcase » poniedziałek, 30 października 2006, 19:21

połowa czworek i piątek boi się wyjść na idiotów
Tak naprawdę to chyba wszystkie Czwórki i połowa Piątek.
Obrazek

zolwbol
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 13:01

#29 Post autor: zolwbol » wtorek, 31 października 2006, 22:10

Witam wszystkich
Ciekawie się zapowiada :D Jeszcze nigdy w życiu nie miałem okazji by spotkać się z taką ilością osób kierujących się podobną do mojej filozofią życiową. (nr 5 jest niestety bardzo rzadki, przynajmniej w kręgach ludzi mi znanych)
No i najważniejsze :D :D :D pełno czwórek które są najbardziej intrygującym (przynajmniej dla mnie) typem enneagramu, cóż to co nieznane najbardziej ciekawi.
Mam nadzieję że nie wyszedłem na idiotę hahaha
5w4

Iapetus
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2006, 18:58

#30 Post autor: Iapetus » piątek, 3 listopada 2006, 19:28

Witam!
Albo kogoś przeoczyłem, albo będę pierwszy z typem 5w6.:)
Mam nadzieję, że to nie będzie przeszkadzało większości złożonej z 5w4.
A z moim opisem na tej stronce trudno się nie zgodzić, aż się zdziwiłem, ze jestem taki przewidywalny.:)

ODPOWIEDZ