Ofiara losu?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

Ofiara losu?

#1 Post autor: Orest Reinn » piątek, 15 czerwca 2007, 20:33

Właśnie przeczytałem opis piątki na enneagram.com.pl i mam poważny dylemat, czy położyć się na ziemi i zacząć się śmiać czy zalewać się łzami :P Piątka została przedstawiona jako bezradna sierota niepotrafiąca sobie radzić ze swoimi emocjami. A już do bólu żałosne jest stwierdzenie, że źródłem potrzeby niezależności są problemy z seksualnością :shock:
Nie tylko o samą stronę mi chodzi, chodzi o postrzeganie piątki przez innych w ten właśnie sposób. Lubowanie się w samotności uważane jest za niedorozwój inteligencji emocjonalnej. Mnie to osobiście drażni.


5w4
XNTp

Awatar użytkownika
Regis
Posty: 81
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 14:31

#2 Post autor: Regis » piątek, 15 czerwca 2007, 21:00

Ja postanowiłem położyć się i śmiać, ale zauważyłem, że obiektywnie nie powinienem się śmiać w takiej sytuacji. Zauważyłem też, że moja seksualność bardzo mnie przytłacza. Chyba pójdę się pociąć, żeby wytłumić czymś moją wielką wewnętrzną pustkę. A później oczywiście dostanę nerwicy od tłumionego erotyzmu.

:roll:
Za nami i przed nami noc
W pałacach, bramach i na zakrętach

Awatar użytkownika
toner
Posty: 534
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: toner » piątek, 15 czerwca 2007, 21:23

Tak. Tekst jest tendencyjny :wink:, ok no dobra "obiektywny" heh.

To może po kolei:
Piątki starają się „obiektywnie” stworzyć sobie świat dopasowany do swych potrzeb, m.in. obiektywizmu, będącego także jednym z podstawowych czynników wpływających na ich życie i decyzje.
Dlaczego pierwszy obiektywizm jest w cudzysłowiu a następnie nie to jeden Pan Bóg wie :wink:.
EDIT: W ogóle pierwszy człon zdania jest bez sensu - można sobie stworzyć albo w miarę obiektywny (ale też zawsze częściowo subiektywny) albo "obiektywny" (w domyśle bardzo subiektywny) obraz świata, ale nie można sobie stwarzać obiektywnie, bo to nic nie znaczy - zawsze obraz świata jest stwarzany subiektywnie.
Poznanie świata jest dla Piątek wielkim i pociągającym wyzwaniem, ale czynią to tylko gromadząc wiedzę, a nie doświadczając przedmiotu empiryczne.

To nie jest prawda, myślę że większość Piątek stać jeszcze na interpretację zdobytej wiedzy i stosowanie jej w praktyce.
Zbieranie różnych informacji, czasem z bardzo odległych dziedzin, służy Piątce do wypełnienia wewnętrznej pustki
Tak samo można powiedzieć że potrzeba władzy u Ósemek służy wypełnieniu wewnętrznej pustki. Jeżeli nawet byłoby to prawdą (a jest chyba w stanach chorobowych) nie ma o tym ni słowa w odpowiednim opisie.
(uważa ona na przykład, że każda kobieta, która wyznając miłość mężczyźnie namiętnie go całuje, nie ma szacunku do siebie)
Co za bzdura.
Pewnie gdyby Piątka dostała skrypt wyjaśniający labirynty uczuć i zawczasu mogła dowiedzieć się, co się stanie, kiedy..., wówczas byłaby obiektywnie przygotowana do odczuwania i przeżywania emocji.
Czemu jest obiektywnie a nie "obiektywnie" :lol:. Tutaj autor chyba nie zrozumiał, że piątka ma pisanie takich skryptów dobrze opanowane ale ma je w głowie.

Więcej nie chciało mi się czytać :lol: bo pewnie nic mądrego bym nie znalazł.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 czerwca 2007, 22:35 przez toner, łącznie zmieniany 2 razy.
5w4 LII

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#4 Post autor: Kimondo » piątek, 15 czerwca 2007, 21:47

Ja dosłownie chichrałem się jak tamte rzeczy sobie wyobrażałem. Biedny autor musiał "obiektywnie" podejść do rzeczy. JAk dla mnie to autor tekstu musiał mieć nieźle wypite albo nie mieć szacunku do Piątek żeby to napisać. Autor tekstu musiał być jedynką.

Idę wypełniać moją wewnętrzną pustkę.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#5 Post autor: Orest Reinn » piątek, 15 czerwca 2007, 22:21

Raczej nie, bo o jedynce napisał wcale nie lepiej :)
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#6 Post autor: juzbek » piątek, 15 czerwca 2007, 23:24

To miło ze strony autora, że jest bardziej radykalny niż obiektywny- może to przynieść lepszy skutek, wstrząsnąć odbiorcą itp. Niestety nie jest wystarczająco sugestywny, żeby wywołać coś więcej niż uśmiech. :)
Najbardziej chyba oberwało się 5w6: nie wymienia żadnych zalet takiej mieszanki, tylko wady.

Ta teza o tłumionej seksualność jest ciekawa, taka freudowska, ale chyba zbyt ogólna, żeby mogła być prawdziwa. Mam wrażenie, że to mógłby być ewentualnie skutek uboczny bycia Piątką a nie przyczyna.

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 248
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:38

#7 Post autor: Lex » sobota, 16 czerwca 2007, 12:17

Ale część rzeczy się zgadza.

Tylko to o problemach z seksualnością to faktycznie jakaś bzdura :twisted:
Obrazek
5w4

nudis_verbis
Posty: 325
Rejestracja: sobota, 18 listopada 2006, 10:37

#8 Post autor: nudis_verbis » sobota, 16 czerwca 2007, 20:53

Przeczytałem ten opis i mi się podoba. Uważam, że jest lepszy niż na enneagram.pl. Myślę, że to o seksualności jest prawdą tylko mogłoby być lepiej napisane.
Dlaczego was tak ten opis uwiera?

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#9 Post autor: Orest Reinn » sobota, 16 czerwca 2007, 21:19

Przyznaj się - mówisz tak celowo by nas wnerwić? :twisted:
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
GOTTI
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 4 czerwca 2007, 00:15
Lokalizacja: Rozgłośni toruńskiej

#10 Post autor: GOTTI » niedziela, 17 czerwca 2007, 01:03

nudis_verbis pisze:Przeczytałem ten opis i mi się podoba. Uważam, że jest lepszy niż na enneagram.pl. Myślę, że to o seksualności jest prawdą tylko mogłoby być lepiej napisane.
Dlaczego was tak ten opis uwiera?
Znalazł się znawca 5tek :lol: a co masz w podpisie :P :P :P
------------->5w6 90%<-------------
Obrazek

Awatar użytkownika
paranoidandroid
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2007, 16:20

#11 Post autor: paranoidandroid » niedziela, 17 czerwca 2007, 08:24

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 stycznia 2008, 19:52 przez paranoidandroid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#12 Post autor: Orest Reinn » niedziela, 17 czerwca 2007, 08:38

Ten opis byłby dobry, jeśli uznać, że jest to opis bardzo niezdrowej piątki :P
5w4
XNTp

nudis_verbis
Posty: 325
Rejestracja: sobota, 18 listopada 2006, 10:37

#13 Post autor: nudis_verbis » niedziela, 17 czerwca 2007, 10:39

GOTTI pisze:
nudis_verbis pisze:Przeczytałem ten opis i mi się podoba. Uważam, że jest lepszy niż na enneagram.pl. Myślę, że to o seksualności jest prawdą tylko mogłoby być lepiej napisane.
Dlaczego was tak ten opis uwiera?
Znalazł się znawca 5tek :lol: a co masz w podpisie :P :P :P
Moja dziewczyna jest piątką i mój brat także, myślę, że znam dobrze ten typ, bo sam mam z nim połączenie :)

Ten opis jest o piątce widzianej z zewnątrz, tak na pierwszy rzut oka. Wydaje mi się że czasami tak to właśnie może wyglądać, nie wiem czy tylko w przypadku niezdrowej piątki.
Piątki nie przyjmują krytycznych słów a ten opis nie przedstawia was w najlepszym świetle, może stąd taka żywiołowa reakcja autora topiku.

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#14 Post autor: Kimondo » niedziela, 17 czerwca 2007, 12:08

(uważa ona na przykład, że każda kobieta, która wyznając miłość mężczyźnie namiętnie go całuje, nie ma szacunku do siebie)
- kłamstwo ja uważam, że samica w ten sposob zbliża się do samca - co ma do tego szacunek? nie wiem.

Przeczytałem drugi raz i uznałem, że pierwszy kontakt z tekstem nacechował mnie emocjonalnie.
Gdy jeszcze raz przeanalizował to uznałem, że autor używając " " przy niektorych słowach, sprawia wrażenie jakby się "nabijał" z Piątki.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#15 Post autor: Orest Reinn » niedziela, 17 czerwca 2007, 12:47

Ten opis jest o piątce widzianej z zewnątrz, tak na pierwszy rzut oka. Wydaje mi się że czasami tak to właśnie może wyglądać, nie wiem czy tylko w przypadku niezdrowej piątki.
Do tego, żeby oceniać ludzi po pozorach nie potrzebuję enneagramu :P
Skoro autor nie jest w stanie wejść w skórę piątki, to niech się nie zajmuje jej opisem. Tym bardziej, że stawia on nieudolne próby dojścia do motywów piątki, jak chociażby z tą seksualnością :lol:
5w4
XNTp

ODPOWIEDZ