Film, książka, sztuka

Wiadomość
Autor
Marek
VIP
VIP
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2006, 21:59
Lokalizacja: nibylandia

#61 Post autor: Marek » sobota, 10 stycznia 2009, 15:53

bíumbíumbambaló pisze:Schulz
Oo tak, Bruno, to mój ulubiony autor. Po lekturze jego dzieł trudno znaleźć literaturę obfitą w taką ilość metafor, udziwnień i wynaturzeń. O bogactwie językowym, stylu i wszystkich neologizmach nie wspominając. Mistrz.
bíumbíumbambaló pisze:Ale przyznam szczerze, że nadal uważam, że wiem i czytam zdecydowanie za mało. Wolę tracic czas na to kochane forum i własnego bloga. :]
Też się przyznaję. A adresem blogowym poczęstujesz chociaż?



bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#62 Post autor: bíumbíumbambaló » sobota, 10 stycznia 2009, 15:56

Miło, że o to pytasz, ale to jest tajny blog chroniony hasłem. Może kiedyś. ^^

Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2009, 15:28
Kontakt:

#63 Post autor: Wookie » niedziela, 11 stycznia 2009, 14:20

Trochę za dużo tu hollywood :wink: Polecam wszystkie filmy Kieślowskiego, Inarritu, Kim-ki Duka, większość Fatiha Akina i ostatnio arcydzieło we francuskich klimatach, które mnie bardzo zachwyciło "Motyl i skafander" Juliana Schnabla

od dłuższego czasu strasznie się w kino zagłębiłem na niekorzyść książek, mam nadzieję, że po sesji trochę nadrobię :wink:
4w5
!

Teofilm
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 16:41
Lokalizacja: Łódź

#64 Post autor: Teofilm » niedziela, 11 stycznia 2009, 20:43

Filmy jakie oglądałem i jakie mi się podobały? Wszystkiego nie pomnę...

"Fiddler on the roof" (możecie się śmiać...)
"The Matrix"
"Motyl i skafander" - dzięki Wookie za przypomnienie ;)
"Control"
"8 1/2" Felliniego - moim zdaniem bardzo czwórkowy film, bardzo mną poruszył
"Requiem for a dream"

W miarę przypominania sobie i odrywania nowych, postaram się dopisać ;)

Awatar użytkownika
skylines
Posty: 109
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2008, 15:12

#65 Post autor: skylines » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 15:34

Wiele filmów, które bardzo lubię zostało już przez Was wymienionych, więc dorzucę od siebie teraz dwa, które za każdym razem bardzo przyjemnie mi się ogląda - "Przed wschodem słońca" (z '95) i jego kontynuacja, "Przed zachodem słońca" (z '04) :)
. 4w5 . INFp .

"My dreams were all my own;
I accounted for them to nobody;
they were my refuge when annoyed ---
my dearest pleasure when free."
/ Mary Shelley

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Film, książka, sztuka

#66 Post autor: jouziou » sobota, 5 września 2009, 02:40

Tylko nie zbiorówy.

Po jednemu.

Ja wrzucam Łagodną, piękną animacje w Czwórkowym klimacie:
http://www.youtube.com/watch?v=A5zkERw9Lws

Co ja zrobie że sie Rusek wtrąca z tłumaczeniem, innej wersji na youtube nie ma, przykro mi ; )
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
xkairix
Posty: 270
Rejestracja: wtorek, 24 marca 2009, 20:02
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: 3city

Re: Film, książka, sztuka

#67 Post autor: xkairix » niedziela, 6 września 2009, 12:43

Witajcie po długim mym niebycie tutaj :)
Muszę przyznać, że ten temat jako pierwszy rzucił mi się w oczy i porwał w wir czytania i notowania. Oczywiście wiele z wymienionych przez Was pozycji jest mi dobrze znanych - w końcu czwórkowe klimaty. Do propozycji dorzuciłabym również:
literatura
Fale - Virginia Woolf (ogólnie rzecz biorąc jestem miłośniczką wszystkiego, co wyszło spod pióra tejże pisarki)
Siewca wiatru - Maja Lidia Kossakowska (fantastyka)
Głos anioła - Carlos Ruiz Zafon (również fantastyka, ale porywająca w zaskakującym stopniu)
film
33 sceny z życia - film polskiej produkcji, do pośmiania się i popłakania
PS I love you - jeśli ktoś ma ochotę ryczeć na głos ;)
Mała Moskwa
Purpurowe rzeki - thriller
Ojciec Chrzestny - klasyk, geniusz
Twilight - a mówcie, że to gówno, na mnie robi wrażenie :D
Mechanik
Trzy kolory
Źródło
sxe

Awatar użytkownika
inamaya
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2009, 10:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Film, książka, sztuka

#68 Post autor: inamaya » wtorek, 8 września 2009, 13:06

Jestem fanką ksiażek i kina, za dużo tego by było, ale......

K- Pax, Władca Pierścieni, Zielona Mila, Amadeusz, Tańczący z wilkami, Niedźwiadek (ciekawe kto to zna?)....

Książki - czytał ktoś "Którędy droga" Iain Pears???? Naczytałam się w życiu całkiem sporo, bardzo różnej litaratury. To moja ostatnie odkrycie...

A czy zastanawialiście się kiedyś jakimi "numerkami" byliby bohaterowie kinowi czy książkowi??? Dla mnie np. Aragorn to Czwóka (4w5?), a Arwena to Dwójka, Frodo - Dziewiątka....
Coraz więcej ludzi na świecie, a coraz mniej CZŁOWIEKA....

Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 188
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 02:01
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Film, książka, sztuka

#69 Post autor: Maximus » czwartek, 10 września 2009, 04:23

W zasadzie ostatnio mniej filmów oglądam a więcej seriali .. polecam:

- Fringe
- Eleventh Hour
- Jericho

oraz przede wszystkim Apparitions (Objawienia) .. mini-serial składający się z 6 odcinków bardzo dobry.
Sbigneus Petrus Thomas Alexander Maximus M.

4w5

Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami. Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Film, książka, sztuka

#70 Post autor: Rilla » piątek, 11 września 2009, 22:04

inamaya pisze:Niedźwiadek (ciekawe kto to zna?)....
Tak, to cudowny film. Film lat dziecinnych. Oglądałam parę razy.
inamaya pisze:A czy zastanawialiście się kiedyś jakimi "numerkami" byliby bohaterowie kinowi czy książkowi??? Dla mnie np. Aragorn to Czwóka (4w5?), a Arwena to Dwójka, Frodo - Dziewiątka....
Aragorn nie jest 4w5. To 5w4, moim zdaniem, ale z tym proszę tu: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja. Tam chętnie podyskutuję, choć o "Władcy Pierścieni" już tam było parę razy.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

nini
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 9 grudnia 2008, 11:10
Enneatyp: Obserwator

Re: Film, książka, sztuka

#71 Post autor: nini » środa, 30 września 2009, 17:44

Zamawiam sobie właśnie " Historie maniaków" Romana Jaworskiego. Bardzo oryginalny zapomniany autor . Fragment: http://virtualo.pl/historie_maniakow/li ... /c210i399/

Awatar użytkownika
OMG
Posty: 274
Rejestracja: piątek, 25 grudnia 2009, 22:58

Książki warte przeczytania

#72 Post autor: OMG » poniedziałek, 19 lipca 2010, 21:00

Jakie gatunki preferujecie? Jakie książki polecacie? Dlaczego ta, a nie inna i jedno pytanko jeszcze :D Często utożsamiacie się z bohaterem danej książki?

Uwielbiam Fantastykę. Książki "Malowany Człowiek" cała saga i Hellera "Paragraf 22" oraz "Twierdza" Antoine de Saint Exupery. Czyli od Fantastyki po komedie do Filozofii :P. Malowany Człowiek ze względu na oryginalną powieść fantasy. Paragraf za męską komedie z jajem :D i Twierdza która jest odpowiedzią na moje wszystkie pytania.


/Rilla: Temat "Książki warte przeczytania" przeniesiony do tematu założonego wcześniej.
Kończy się tydzień, nie ma nadziei, że następny coś jeszcze zmieni

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Książki warte przeczytania

#73 Post autor: inv » poniedziałek, 19 lipca 2010, 22:23

OMG pisze:Jakie gatunki preferujecie?
do tej pory znosze wszystko poza romansidłami i s-f
OMG pisze:Często utożsamiacie się z bohaterem danej książki?
prawie nigdy. moze kiedys sie utożsamiałem, ale nie pamiętam. ogólnie postaci potrafią do mnie przemawiać, ale żadna jeszcze nie była tak 'pokręcona' jak ja.
OMG pisze:Jakie książki polecacie?
lekkie i przyjazne, ale też ciężkie i zakręcone.
ot np. teraz wpadł mi do głowy 'Tkacz Iluzji' Ewy Białołęckiej
why?
bo to jedyna książka fantastyczna, którą przeczytałem jednym tchem. jeden krótkawy tomik, ale świat o wiele bardziej przekonujący od np. takiego potera.
dość podobał mi się naturalizm, więc taki 'Germinal' E. Zoli mogę też polecić.
wszystko Terry'ego Pratchett'a, bo to kupa paradoksu. taki oksymoroniczny logiczny chaos

aha. zabawnie sie też czyta szytową fantastykę pisana przez nastolatków. można z niej wyicsnąć wszystkie preferencje autora, bo oni prawie nic nie woalują :D

ogólnie chciałbym, żeby ktoś polecił tutaj jakiś fajny, niestandardowy tytuł jakiejś fajnej anty-powieści, czegoś z antybohaterem, albo jakiegoś zamierzonego, specjalnie zdekonstruowanego świata.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
OMG
Posty: 274
Rejestracja: piątek, 25 grudnia 2009, 22:58

Re: Książki warte przeczytania

#74 Post autor: OMG » poniedziałek, 19 lipca 2010, 22:31

Pustynna włócznia , bohater ma 16 żon , ma troche do łba nawalone :D Ale ogólnie to bardziej poważna fantasy :D
Kończy się tydzień, nie ma nadziei, że następny coś jeszcze zmieni

Awatar użytkownika
sasquash
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 16 lipca 2010, 15:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Książki warte przeczytania

#75 Post autor: sasquash » wtorek, 20 lipca 2010, 12:07

inv pisze: ot np. teraz wpadł mi do głowy 'Tkacz Iluzji' Ewy Białołęckiej
Popieram. Do tego, Pani Białołęcka, ma bardzo fajny styl. Tkacz jest świetny, ostatnio ktoś mi polecił i warto było.

Też lubię fantastykę i ostatnio przekonałem się do polskich pisarzy, m.in. do Piekary. Najwięcej czytam chyba filozofii ale wspomnę o literaturze, która mogłaby się spodobać

Uwielbiam opowiadania i tak: Serca Atlantydów - wspaniała książka Kinga i nie jest to horror, raczej luźno związane ze sobą opowieści o nieco surrealistycznym kształcie. Bardzo przyjemnie się czyta i ta książka zapada w pamięć.

Rzeźnik drzew - Andrzeja Pilipiuka... super ale Pilipiuk jest specyficzny. Osobiście bardzo go lubię i każdemu polecam chociażby po ty, żeby go sprawdzić. No chyba, że ktoś zna jego styl i nie przepada... to nie (oczywiste).

Księga jesiennych demonów - Grzędowicza.To też kompilacja opowiadań z pogranicza fantastyki. Może nie należą do oryginalnych ale fani gatunku polubią :)


Rilla: Temat "Książki warte przeczytania" przeniesiony do tematu założonego wcześniej./

ODPOWIEDZ