Introjekcja (mechanizm obronny czwórki)

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Introjekcja (mechanizm obronny czwórki)

#16 Post autor: duplo » piątek, 12 kwietnia 2013, 11:23

Rilla pisze:Jeśli podane przez ciebie przykłady są opisem twoich zachowań- nie wierzę, że jesteś Czwórką. Jeśli to przykłady podane z wyobraźni- dobrze, źle odebrałam intencje. I tak, "i to nie pierwszy raz" odnosi się do twojego tematu o manipulacji. ;) Twoja postawa jest mi po prostu kompletnie obca.
Człowiek korzysta z wielu mechanizmów obronnych, i to ten najczęściej wykorzystywany decyduje o tym, jakim jesteśmy typem. Ja np. często używam szóstkowej projekcji, ósemkowego zaprzeczenia czy dziewiątkowego zwlekania. Ale introjekcji... może faktycznie nie jestem 4? Przez te lata mogłam się uczepić tej czwórkowości bo podciągałam wszystkie sytuacje pod 4. Może gdyby mi wyszła w teście 7 to do tej pory żyłabym w przekonaniu że jestem 7.
A tak serio to rozważam tylko 3 typy - 4,6,9. Do dziewiątki akurat pasuje (chyba) przejmowanie cech innych ludzi.
Tak czy inaczej dzięki za rozbudowaną interpretację, wkońcu zrozumiałam istotę introjekcji.
A co do tematu manipulacji (jeżeli dobrze rozumiem masz na myśli szantaże emocjonalne) - to sporo czwórek zgodziło się z tym, że czwórki mają skłonności do "bluszczowania".


We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

ODPOWIEDZ